«Юманову Олександру я поважаю. Це дійсно боєць »

28.03.2017

Співзасновник фонду допомоги банківським «погорільцям» відхрещується від Ільдара Халикова і не ображається на «троянський» прізвисько

Фонд підтримки клієнтів Татфондбанка і ІнтехБанка в першу чергу допоможе втратили пожертви мечетей і церков. Але поки допомагати нічим - йдуть лише перші переговори про фінансування з великими підприємствами РТ. «Якщо хоча б 10 мільярдів вдасться зібрати, то не дарма старалися», - сподіваються у фонді. Тим часом, як дізнався «БІЗНЕС Online», допомога буде не безоплатна - фонд обміняє гроші на право вимоги кредиторів, щоб стати реальною силою в банкрутному комітеті.

«Я ПРОСТИЙ ВИКЛАДАЧ, ПРОСТИЙ ПІДПРИЄМЕЦЬ»

Як будуть залучатися і розподілятися кошти між потерпілими від аварії татарстанських банків, розповіло вчора керівництво фонду підтримки клієнтів Татфондбанка і ІнтехБанка. Нагадаємо, фонд був зареєстрований 21 березня і поки ще не розпочав роботу. На прес-конференції в «Татар-інформ» виступив один з чотирьох засновників фонду, кандидат економічних наук, заступник завідувача кафедри банківської справи КГФЕІ, казанський підприємець Булат Бакеев. Він прокоментував хід роботи над створенням організації, яка повинна зібрати під своє крило, з одного боку, грошові пожертвування від всіх бажаючих і, з іншого боку, заявки «погорільців», які потребують адресної допомоги. Він прокоментував і гострі висловлювання членів ініціативної групи постраждалих, які минулого тижня з легкої подачі «Коммерсанта» охрестили фонд «троянським конем», тобто націленим на розкол єдиного фронту б'ються за свої гроші людей.

Власне, епітетом «троянський» фонд нагородили з тієї лише причини, що в схемі його засновників проглядаються непрямі зв'язки з прем'єр-міністром РТ Ільдар Халикова. У соцмережах ініціативної групи постраждалих був навіть розміщений спеціальний ролик, який закликає засумніватися в цілях фонду - мовляв, не для того чи створений, щоб відвернути «погорільців» від боротьби за кошти і сподіватися на благодійність?

Як говориться в ролику ( «БІЗНЕС Online» перевірив інформацію - все точно), один із співзасновників, Ільдар Сафаргалієв, є засновником фонду сприяння розвитку правової освіти населення РТ разом з відомим татарстанським юристом Ільнар Гірфановим. Останній є головою татарстанського відділення асоціації юристів Росії, головою опікунської ради якого і є Халіков. Словом, цілком логічно припустити, що прем'єр, який сам пройшов серйозну юридичну школу, попросив соратників організувати благодійну структуру.

Втім, відповідаючи на запитання кореспондента «БІЗНЕС Online» про те, чи надходила керівництву фонду відповідне прохання від влади, Бакеев дуже емоційно від такої теорії відхрестився. «Ви занадто високої про мене думки, щоб уряд до мене зверталося особисто. Я простий викладач, простий підприємець, таких, як я, кілька десятків тисяч в місті Казані. З іншого боку, наша ініціатива, схоже, знайшла відгук в урядових органах, і це нам приємно », - так відповів він. Фонд уже увійшов в урядовий штаб допомоги на чолі з міністром економіки Артемом Здуновим, правда, за визнанням Бакеева, поки ще не сильно в ньому освоївся.

А причин створити фонд у самого підприємця чимало - у нього, як зізнається сам, зависли понад 830 тис. Рублів: 30 - 35 тис. - в Татфондбанк і 800 тис. - в ІнтехБанке. Як говориться в базі даних «Контур.Фокус», він є засновником 13 живих фірм, пов'язаних з наданням юридичних консультацій і з нерухомістю, наприклад, ТОВ «Екомат-Інвест», ТОВ «АН« Ваш ріелтор ». Втративши гроші в банках, Бакеев не став користуватися антикризовою допомогою, тобто мікропозик від уряду, а зараз якраз готує документи на подачу в реєстр кредиторів банків.

«Погорільців», як сказано в раздаточном матеріалі для преси, є і інші засновники фонду - Сафаргалієв, Радик Сафін і Рустем Ібнеев. Ібнеев - засновник 8 татарстанських фірм, так чи інакше пов'язаних з будівництвом. (Нагадаємо, що саме в цій галузі виявилося багато банківських «погорільців», в тому числі і одна з найбільших будівельних СРО.) Сафін серед будь-яких фірм ні засновником, ні гендиректором не значиться, до 2005 року він володів ВП.

Причин створити фонд у самого Бакеева чимало - у нього, як зізнається сам, зависли понад 830 тис Причин створити фонд у самого Бакеева чимало - у нього, як зізнається сам, зависли понад 830 тис. Рублів: 30 - 35 тис. - в Татфондбанк і 800 тис. - в ІнтехБанке Фото: «БІЗНЕС Online»

«Ми будемо вдячні за будь ПОЖЕРТВУВАННЯ»

Так чи інакше, фонд налаштувався на серйозну системну роботу, розповів Бакеев. В першу чергу засновники зайнялися оргпитаннями і продумали алгоритм спілкування з постраждалими. «Нами було прийнято рішення, що ми сконцентруємо спілкування з постраждалими клієнтами банків через сайт, розробка якого ведеться в даний час. Пояснення цьому дуже просте: щоб прийняти фізично всіх клієнтів, фізичних і юридичних осіб, нам доведеться наймати дуже великий штат, займати дуже велике приміщення, і це викликає дуже великі витрати », - пояснив Бакеев. Повірити йому легко, якщо підприємець дійсно постраждав через банків. Сайт буде розроблятися ще протягом 1,5 - 2 тижнів, тому що велика увага буде приділена захисту персональних даних. «Питання дуже делікатне», - зазначив Бакеев.

Фонд почав вести переговори з татарстанськими міністерствами і відомствами, щоб ті допомогли в обробці надісланої інформації. «Доведеться перевіряти дуже багато вхідної інформації від клієнтів про стан здоров'я, про рівень життя постраждалих клієнтів. Силами фонду вирішити, наскільки правильні представлені дані, неможливо, тому ми розраховуємо на допомогу фахівців, щоб розподіл допомоги відбувалося з якихось об'єктивних критеріях », - пояснив Бакеев.

Розіслана і перша партія звернень до великих підприємств РТ з проханням надати допомогу фонду. «Висловлюємо надію, що звернення знайдуть відгук і фонд почне поповнюватися коштами», - заявив Бакеев. Імена компаній він назвати відмовився, але зазначив, що «є підприємства, які проявили зацікавленість у допомозі нам». Поки ж підприємства Татарстану, опитані вчора кореспондентом «БІЗНЕС Online», запитів від засновників фонду постраждалих клієнтів Татфондбанка не отримували. «Звернень не було», - коротко відповів на запитання «БІЗНЕС Online» керівник прес-служби ПАТ «КАМАЗ» Олег Афанасьєв. Те ж саме повідомили нам в прес-службах підвідомчих прем'єр-міністру компаній - «Татенерго» і «Татспіртпром». Так чи інакше, фонд оприлюднить на сайті свої банківські реквізити, куди можна зараховувати благодійну допомогу. «Ми будемо вдячні за будь-які пожертвування, навіть найнезначніші. Важлива не тільки сума, але і перш за все бажання допомогти », - зазначив Бакеев.

Крім того, вже продуманий початковий план, як визначати черговість виплат. Першими в списку опинилися представники релігійних організацій - мечеті і церкви, що залишилися без пожертвувань, на які вони існували. «Їх кошти формувалися за рахунок великого числа жертводавців, які хотіли мати можливість проводити свої релігійні ритуали в нормальних умовах. Часто це пожертвування небагатих людей, які віддали останні гроші на важливі для них справи », - обґрунтував вибір Бакеев. Зараз у багатьох парафій через заблоковані коштів немає можливості оплатити навіть «комуналку» і продовжувати роботу. як уже писав «БІЗНЕС Online», в такій ситуації опинилася казанська мечеть Аль-Марджани.

Грошей для цієї категорії потрібно небагато - кілька мільйонів рублів, так що фонд планує відпрацювати на цій категорії всі підводні камені. Про це вже повідомлені ДУМ РТ і РПЦ в Татарстані. Чи дійдуть руки фонду до допомоги малому та середньому бізнесу, Бакеев поки не знає. «Сподіваюся, що дійдуть», - відповів він на запитання кореспондента «БІЗНЕС Online».

Поки фонд не ризикує називати навіть приблизні цифри очікуваних зборів. «Про реальні плани складно говорити. На мій погляд, якщо хоча б 10 мільярдів вдасться зібрати, це середня мінімальна величина, що не дарма старалися », - сказав Бакеев.

«Я дуже поважаю Юманову Олександру (на фото) «Я дуже поважаю Юманову Олександру (на фото). Це дійсно боєць, який з нуля створив структуру, яка зібрала навколо себе велику кількість людей. Але в певний момент наші погляди розійшлися »Фото:« БІЗНЕС Online »

«БУДЕМО БРАТИ ПІД КОНТРОЛЬ ПРОЦЕС БАНКРУТСТВА»

Вже минулого тижня фонд оголосив, що буде працювати не просто як благодійник, а й як покупець кредиторських вимог до банків. «В результаті викупу вимог фонд матиме право самостійно висувати вимоги до банків і вступати в реєстр кредиторів. Використовуючи це, ми будемо формувати пул кредиторів і брати під контроль процес банкрутства. Для формування даного пулу будуть використовуватися всі дозволені законом засоби, в тому числі викуп вимог і збір довіреностей. Також ми будемо пропонувати об'єднувати зусилля в цьому напрямку всім зацікавленим особам », - розповів учора Бакеев. Саме цю ідею вже втілюють члени ініціативної групи, які завчасно почали формувати свій представницький реєстр кредиторів - мало ще не до відкликання ліцензії. її просував юрист ініціативної групи Ільдар Нігматуллін.

Так що це ще один привід для ініціативної групи вкладників ТФБ засумніватися в корисності фонду. Перший же журналіст, отримавши слово на прес-конференції, поцікавився у Бакеева, як керівництво фонду відноситься до недовіри, висловленої ініціативною групою постраждалих. «Я реагую спокійно. Ми вільні люди у вільній країні, кожен має право на свою точку зору. Я знаю членів ініціативної групи, спілкувався з ними, але ніколи сам в ініціативну групу не входив, - пояснив свою позицію Бакеев. - Ми відкриті до діалогу і готові вступити в діалог на будь-якому етапі ».

«Я дуже поважаю ініціативну групу, особисто поважаю Юманову Олександру (лідера ініціативної групи постраждалих). Це дійсно та людина, яка з нуля створював і збирав навколо себе людей. Це абсолютно щиро. Є люди, з якими ми спілкувалися в приватних бесідах, в чатах, і вони можуть підтвердити: Юманову Олександру я поважаю. Це дійсно боєць, який з нуля створив структуру, яка зібрала навколо себе велику кількість людей. Але в певний момент наші погляди розійшлися. Буває таке », - заявив Бакеев.

«ГРОШЕЙ ЩЕ НІ, ПОКИ ГОВОРИТИ НЕ ПРО ЩО»

«БІЗНЕС Online» отримав зворотний зв'язок від постраждалих вкладників, запитавши, сподіваються вони на допомогу фонду Бакеева.

Олександра Юманова - лідер ініціативної групи постраждалих вкладників Татфондбанка:

- Звичайно, будь-яке починання, яке допоможе повернути гроші, милостиве. Але куди подавати заявку? На що подавати? Якщо фонд Булата Бакеева приймає заявку, напевно, все зараз побіжать і скажуть: «Ось моя заявка, виплатите мені 10 мільйонів або 100 мільйонів». По-моєму, це поки не предметна розмова. Збираються працювати - молодці.

Співпрацювати з ними для чого? Якби вони сказали: «У нашому фонді 10 мільярдів рублів. Будь ласка, надішліть заявки все, хто хоче грошей ... »А в іншому випадку для чого надсилати заявку? Для того, щоб бути в його фонді і встигнути першим отримати гроші? Ну я думаю, що я не опинюся в числі перших, кому фонд Булата Бакеева віддасть гроші. Якщо дійсно це благодійний фонд, то, напевно, першими, кому будуть виплати, повинні бути якісь соціально значущі організації. А прості юридичні особи - нас же багато, і за яким критерієм відібрати самого потерпілого? Поки ж фонд, наскільки я розумію, не передбачає рівних або одночасних виплат на всіх. Немає поки предмета, і тому немає поки розмови.

Я не кажу своїм соратникам: «Ні, не ходіть і гроші не отримуйте». Звичайно, якщо це дійсно запрацює і фонд з благодійниками допоможуть комусь, ми все скажемо Булату спасибі. Але грошей ще немає, поки говорити нема про що.

Фарід Сафін - генеральний директор АТ «Ваш побут»:

- Будь-який рух вперед - це вже плюс. І те, що створений фонд, з одного боку, добре, але сенсу від цього фонду не буде без його наповнення. А наповнення залежить, на жаль, не від тих хлопців, які створили цей фонд, а від нашого республіканського уряду, яке тут має посприяти потерпілим від банківської кризи. Факт створення фонду ще поки нічого не означає.

Я не сумніваюся в тому, що хлопці, які створили фонд, чесні і порядні. Хоча ми переконуємося, що частенько бувають не зовсім порядні люди, що створюють фонди, щоб викачати звідти гроші, які йдуть на пожертви. Засновники фонду допомоги клієнтам ТФБ - сумлінні хлопці. Але наскільки корисну роботу вони далі будуть вести, залежить далеко не від них, а від нашого уряду, яке може посприяти і допомогти.

Якщо президент тут підключиться і своїм авторитетом допоможе, то тоді буде результат. А якщо ні, то дуже маленька ймовірність того, що якісь підприємства будуть заповнювати цей фонд. У кожної компанії як господарюючого суб'єкта свої проблеми, і вони саме ці проблеми намагаються в першу чергу вирішувати, а не направляти гроші в якісь фонди, в яких вони самі особисто не зацікавлені.

Але в будь-якому випадку це краще, ніж сидіти і не діяти, треба рухатися і намагатися щось робити.

Але куди подавати заявку?
На що подавати?
Співпрацювати з ними для чого?
»А в іншому випадку для чого надсилати заявку?
Для того, щоб бути в його фонді і встигнути першим отримати гроші?
А прості юридичні особи - нас же багато, і за яким критерієм відібрати самого потерпілого?