Чим небезпечні безкоштовні антивіруси

  1. Чому товар саме ви, а не хтось інший
  2. Freemium все спише?
  3. настирлива реклама
  4. інший бізнес
  5. Платний сир проти безкоштовного
  6. збиток конфіденційності
  7. фінал

Оновлення: Цей пост написаний в квітні 2014 року. З тих пір багато чого змінилося - і на ринку, і в компанії. У січні 2016 роки ми випустили власний безкоштовний антивірус для Росії і України , Потім він вийшов в Китаї і скандинавських країнах, а влітку 2017 року Kaspersky Free став доступний користувачам у всьому світі .

Ми як і раніше вважаємо, що платні рішення забезпечують кращий захист. Ми як і раніше стверджуємо, що за більшість безкоштовних антивірусів користувачеві доводиться платити (переглядом реклами або своїми персональними даними).

Ми постаралися зробити Kaspersky Free чесно - безкоштовною програмою без подвійного дна. Без сторонньої реклами і стеження за користувачами. Так, компанія отримує користь від цього продукту ( яку - читайте тут ), Але не на шкоду користувачам, а, скоріше, на благо.

Чим відрізняється безкоштовний антивірус від інших безкоштовних продуктів, таких як Linux або OpenOffice? Відмінності значні, але, мабуть, головне з них полягає в тому, що антивірус вимагає щоденного, повсякчасного обслуговування та оновлення розробником. Це далеко не безкоштовно і не може бути зроблено просто спільнотою ентузіастів. Звідки ж беруться гроші?

Звідки ж беруться гроші

Уявіть собі, що біля вашого під'їзду стоять і розмовляють міцні молоді люди. Що ви будете робити? Можливо, спокійно пройдете мимо. Може бути, підете на всякий випадок викликати поліцію. А може, вирішите поспостерігати за ними здалеку. Але майже неймовірно, що ви підійдете до них і запросіть до себе додому - повартувати вашу квартиру.


Вищеописана ситуація при всій своїй переігранності правильно позначає підхід до проблеми безкоштовних додатків по захисту комп'ютера. Чому ви повинні довіряти незнайомим вам людям і чому вони повинні охороняти вас безкоштовно? Широко відомо, що якщо ви не платите за продукт або послугу, то ви не клієнт, а товар. Народна мудрість формулює це простіше: безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. Коли ви безкоштовно користуєтеся Facebook або Gmail, зарплату програмістам і електрику серверів забезпечують гроші рекламодавців. Ви товар для цих сервісів, саме вас продають рекламодавцям. Ви «платите» за доступ тим, що погоджуєтеся отримувати рекламу, все більш точно націлену на ваші звички, інтереси і психологічні уразливості. Але антивірус не показує рекламу ... Де ж гроші?

Чому товар саме ви, а не хтось інший

Для початку розберемося з типовим заявою, що, мовляв, ми все одно розробляємо корпоративний антивірус, нам за нього платять досить і «на здачу» можна робити безкоштовний антивірус для користувачів. Це вірно в тому сенсі, що програмісти все одно пишуть движок, а вірусологи - розбирають віруси. Залишимо за дужками питання про те, яка кількість виключно дорогих корпоративних контрактів потрібно мати, щоб така компанія була рентабельна, припустимо, що грошей вистачає, причому на хороших програмістів і вірусологів, а не халтурників «швидко, дешево, сердито» (останнє насправді зустрічається - деякі компанії не ловлять віруси самі, а «списують» у конкурентів ). Але саме існування антивіруса для користувачів накладає на виробника неабияку тягар - кожному з них потрібно щодня, по кілька разів на день роздавати оновлення баз! Відповідна інфраструктура сама по собі коштує чималих грошей, і змусити заплатити за неї корпоративних клієнтів неможливо. Таким чином, навіть з кількома позитивними для виробника припущеннями ця бізнес-модель витримує критику рівно до тих пір, поки приватних користувачів значно менше, ніж корпоративних. Легко бачити, що у головних гравців індустрії «безкоштовного» справа йде навпаки.

Freemium все спише?

Інша популярна історія свідчить, що робота безкоштовного антивіруса ведеться за класичною бізнес-моделі Freemium, в якій базовий продукт безкоштовний, але продаються додаткові функції, в нашому випадку - Internet Security.

Кожен «платник» повинен платити за обслуговування мінімум п'ятдесяти (!) «Пільговиків»

Подібна бізнес-модель добре працює для іграшок і приносить сьогодні левову частку доходу на ринку мобільних ігор. Але залученість користувача в гру куди вище, ніж в роботу антивіруса, то є шанси, що він заплатить в процесі гри, більше. При цьому навіть в самих популярних іграх на сьогодні відсоток «платників» не дотягує до 4% . Для антивірусного бізнесу відсоток і того нижче. У кращому випадку це близько 2% . Таким чином, кожен «платник» повинен спонсорувати технічне обслуговування і роздачу оновлень п'ятдесяти (!) «Пільговикам», а також оплачувати всю розробку продукту і щодобовий роботу з аналізу вірусів і поповненню антивірусних баз.

Або ця частина роботи ведеться дуже погано , Або у антивірусних компаній все ж є спосіб заробити на «пільговиків». Легко переконатися, що такий спосіб дійсно є.

настирлива реклама

Зрозуміло, це реклама. Всі великі гравці безкоштовного антивірусного ринку складаються в одному або декількох великих партнерства, мета яких полягає в тому, щоб активно рекламувати наявним користувачам інші продукти і послуги. Оскільки працює антивірус - дуже погана рекламна майданчик (в ідеалі користувач його не бачить зовсім, помічаючи лише крихітну піктограму «все окей» в кутку екрану), не дивно, що абсолютно все ціляться в те, що користувач бачить годинами, - веб-браузер. Всі великі виробники безкоштовних антивірусів разом з установкою свого продукту за замовчуванням проводять інсталяцію або панелі інструментів для браузера, або власної пошукової сторінки, або чогось аналогічного. Панель інструментів, відповідно до реклами, забезпечує безпечний пошук, тобто перевіряє посилання в пошуковій видачі, запобігаючи перехід по шкідливим. Про що реклама замовчує, так це про додаткову функціональності. Уподобання та переміщення користувача протоколюються, і при найменшій можливості йому показуються спонсоровані результати пошуку або контекстна реклама. Також, щоб зустрічатися з користувачем частіше, може бути примусово змінена домашня сторінка браузера.

Зрозуміло, від усього цього можна відмовитися на етапі інсталяції - якщо бути досить уважним до шрифту подрібніше, знайти кнопку «Відключити установку панелі інструментів» і не піддаватися бажанню натиснути велику кнопку «Зробити добре зі стандартними настройками». Виконати ці умови може дай бог половина користувачів.

Рекламне додаток до браузеру видалити непросто

Наскільки важливий рекламний джерело доходу для антивірусної компанії, ви зрозумієте, коли спробуєте видалити фірмове доповнення до браузера або змінити домашню сторінку. це завдання зовсім не тривіальна , Оскільки антивірус активно захищає панель від деінсталяції. Як мінімум вас будуть лякати тим, що ви більше не захищені і зараз почнеться все найжахливіше. Як максимум ви побачите діагностичне повідомлення про те, що шкідлива програма спробувала змінити налаштування системи і була заблокована. Загалом, поведінка подібних панелей інструментів таке, що деякі незалежні експерти навіть хльостко називають їх шкідливими . Звичайно, при бажанні видалити панель спонсорського пошуку все ж можна. Але для це потрібно пройти певну багатокроковому процедуру, досить нетривіальну для того, щоб ентузіасти зробили відеоінструкцію по її виконанню. Деякі антивіруси не використовують фірмову панель пошуку, але знаходять інші оригінальні способи заробітку. Наприклад, при шопінг в популярних онлайн-магазинах спливає віконце з пропозиціями того ж товару на інших сайтах . Ця функція явно не відноситься до безпеки, зате несе цілком зрозумілу комерційну вигоду розробникам.

Незалежно від нюансів технічної реалізації модель успішно працює на користувачів, і кожен з них рано чи пізно витрачає гроші, піддавшись на рекламу, потихеньку відпрацьовуючи свій безкоштовний антивірус. І завдання компанії-розробника, як диктує бізнес-логіка, - як можна частіше давати вам шанс витратити гроші, демонструючи цільову рекламу. Тобто аналізувати вашу поведінку, щоб продати рекламодавцю якраз тих користувачів, які можуть клікнути на посилання.

інший бізнес

Ми не вважаємо рекламу абсолютним злом. Багатьом людям реклама допомагає знайти продукт, який їм дійсно потрібен.

Ми хочемо, щоб програмісти витрачали час на поліпшення продукту, а не на задоволення рекламодавців!

Однак, коли мова йде про постійну, щоденну працю, подібної створення і підтримки антивіруса, пріоритетом антивірусної компанії повинні бути інтереси користувачів. А коли гроші платять не користувачі, а рекламодавці, акцент неминуче зміщується. Про це прекрасно сказали засновники та розробники WhatsApp: «Ми хочемо, щоб програмісти витрачали свій час на поліпшення продукту, а не на створення все більш витончених систем аналітики, стеження за користувачами, щоб задовольнити рекламодавців». Саме в цьому, на наш погляд, полягає проблема безкоштовних антивірусів. Безкоштовність, з одного боку, знімає з розробника відповідальність перед користувачем, з іншого боку, переносить акценти з поліпшення продукту на задоволення потреб рекламодавців. Ця стратегія, безсумнівно, може приносити гроші, але що вона принесе користувачам продукту в довгостроковій перспективі? Відповідь можна знайти, заглянувши в порівняльні тести незалежних лабораторій.

Платний сир проти безкоштовного

Ринкові частки антивірусних виробників показують, що безкоштовний сир дуже подобається людям. Майже половину антивірусного ринку тримають всього дві компанії, що виробляють для користувачів безкоштовний продукт. Де ж знаходиться якість їх захисту в порівняльних тестах? Таблиця говорить сама за себе. Лідер ринку за кількістю інсталяцій, Microsoft, займає останнє місце в тестах ! Хоча редмондского гіганта важко звинуватити в дефіциті ресурсів і рекламу показувати йому ні до чого, основний бізнес компанії - зовсім не виробництво антивірусів, і гроші вона одержує не за антивірус. Тому роблять цей продукт, звичайно, без особливого фанатизму . З іншими компаніями, які цілком сфокусовані на антивірусної індустрії, ситуація, як не дивно, така ж - гроші вони отримують не за антивірус. За рекламу, продаж додаткових послуг на кшталт оптимізації системи, але не за антивірус. Не дивно, що лідирують в рейтингу надійності ті антивіруси, якість «движка» і баз в яких є запорукою їх комерційного успіху.

Не дивно, що лідирують в рейтингу надійності ті антивіруси, якість «движка» і баз в яких є запорукою їх комерційного успіху

Легко бачити, що, за даними незалежного тесту AV-Test, платні продукти значно краще безкоштовних за рівнем захисту.

Виключно важливий і ще один аспект. Щоб стимулювати користувачів переходити з безкоштовної версії на платну, безкоштовний антивірус має обмежену функціональність. Деякі можливості, важливі для боротьби зі складними сучасними загрозами, просто недоступні безкоштовним користувачам. Втім, навіть платні поліпшені версії безкоштовних продуктів захищають гірше «чистокровних» комерційних конкурентів . вдумайтеся - кожен десятий зловредів може легко проникнути в систему, захищену безкоштовним антивірусом! Це дуже важлива і небезпечна особливість безкоштовних продуктів - вони вселяють помилкове відчуття безпеки.

збиток конфіденційності

Крім захисту від вірусів хороша система класу Internet Security забезпечує користувачеві додаткові рівні захисту, такі як контроль безпеки при виконанні платежів або запобігання витоку конфіденційних даних. Оскільки безкоштовні антивіруси монетизуються за рахунок реклами, мимоволі разом з цією рекламою з'являються і засоби моніторингу. Як мінімум потрібно стежити за ефективністю показів реклами, як максимум - аналізувати переміщення користувача в Мережі, щоб краще розуміти його потреби. Таким чином, на додаток до стежать системам, які і так вбудовані в браузер і в кожне велике сайт, ви отримуєте ще одного «середнього брата» на своєму комп'ютері, причому інструменти відмови від такого стеження можуть бути глибоко заховані або зовсім недоступні. Треба розуміти, що для захисту від вірусів сучасні системи аналізують кожне мережеве з'єднання комп'ютера, і не можна виключити, що в подальшій боротьбі за рекламодавця виробникам безкоштовних антивірусів доведеться використовувати і цю інформацію для складання профілів користувачів. Мова вже не про ходінні користувачів по сайтам, а взагалі про кожен їх дії в Мережі.

фінал

Коротко резюмуючи все вищесказане, безкоштовні антивіруси далеко не безкоштовні. Ви платите за користування ними спогляданням «безпечних тулбаров» і модулів, пильно стежать за тим, що ви купуєте в Мережі , Переглядом додаткової реклами і при цьому відчуваєте помилкове відчуття захищеності, оскільки рівень реального захисту у безкоштовних продуктів зазвичай не дотягує до платних конкурентів . Виробники безкоштовних продуктів не дуже-то зацікавлені в поліпшенні стану справ, оскільки гроші їм платите не ви, а рекламодавці. Для тих, хто хоче відчувати себе під захистом з повним на те підставою, є хороші платні системи захисту, які стоять буквально 4 рубля в день .

Чим відрізняється безкоштовний антивірус від інших безкоштовних продуктів, таких як Linux або OpenOffice?
Звідки ж беруться гроші?
Що ви будете робити?
Чому ви повинні довіряти незнайомим вам людям і чому вони повинні охороняти вас безкоштовно?
Де ж гроші?
Freemium все спише?
Ця стратегія, безсумнівно, може приносити гроші, але що вона принесе користувачам продукту в довгостроковій перспективі?
Де ж знаходиться якість їх захисту в порівняльних тестах?