Стереотипи своїх країн іноземці привозять і в Чехію

 1. Врятуватися від свавілля
 2. Visapoint порушує і закони Чехії, і зобов'язання країни перед ЄС
 3. Повільність в розгляді справ: чому це сталося
 4. Досить підняти телефонну трубку
 5. Справа дійшла до Конституційного суду
 6. Посередник може все зіпсувати
 7. ПМЖ - це назавжди
 8. Кілька порад іноземцям, які планують перебратися до Чехії

Павло Поржізек (Фото: YouTube)  - Пане Поржізек, як ви думаєте, чи може одна людина, тим більше іноземець, перемогти державну машину Павло Поржізек (Фото: YouTube) - Пане Поржізек, як ви думаєте, чи може одна людина, тим більше іноземець, перемогти державну машину? Або хоча б спробувати боротися з нею. Йому не продовжують посвідку на проживання або відмовляють надати ПМЖ, створюють проблеми, які цьому іноземцю здаються упередженими і надуманими. Зрозуміло, що коли є гроші, можна найняти кращих адвокатів. А чи є якісь шанси у людини без грошей?

- Уже кілька років в Чеській Республіці працює ціла мережа неурядових організацій, там багато адвокатів, їх, по суті, вистачить на всю країну. Вони надають допомогу дуже високого рівня і при цьому безкоштовно. Ці адвокати не просто дадуть усну консультацію, а й напишуть необхідні скарги, листи, апеляції. Я знаю, що зараз адвокати з таких організацій навіть за власною ініціативою їздять у табори біженців, де готові допомогти кожному, хто попросить. Так що в питанні безкоштовної допомоги іноземцям, я б назвав сформовану на даний момент ситуацію дуже хорошою.

Врятуватися від свавілля

Ілюстративне фото: ЧТ24  - Багато іноземців бояться боротися з системою Ілюстративне фото: ЧТ24 - Багато іноземців бояться боротися з системою. Деякі просто побоюються помсти з боку МВС в якихось юридично-правових питаннях. Ви вважаєте, що вони не мають рації?

- Я можу зрозуміти цих людей, але я думаю, навіть упевнений, що такого явища, щоб хтось мстився, в Чехії немає. У нас живе безліч іноземців не з ЄС, а з «третіх країн». Там інші стандарти захисту прав людини, вони на більш низькому рівні, ніж в Чехії. Тому чимало іноземців «переносять» стереотипи і страхи своєї країни, де така помста була б можлива і реальна, на нашу систему. Однак наша система включає в себе багато елементів «запобігання», страховки, захисту. Наведу приклад. Людина подає документи на ПМЖ. Перша інстанція, яка розглядає це питання, цей відділ міграції МВС. А друга - в разі апеляції - вже спеціальна комісія, в ній три людини. Двоє з них ніяк не пов'язані зі структурами МВС, це юристи, інші фахівці. Так що у всіх випадках, крім отримання туристичної та довгострокової візи, чинні в Чехії правила допускають різні форми апеляцій, судового втручання, охороняють іноземців від свавілля чиновників, а вже тим більше не дає МВС мстити комусь за критику.

Ілюстративне фото: Христина Макова, Чеське радіо - Радіо Прага  - Ну а як бути людям, що знаходяться за межами Чехії Ілюстративне фото: Христина Макова, Чеське радіо - Радіо Прага - Ну а як бути людям, що знаходяться за межами Чехії? Вони хочуть отримати свою першу довгострокову візу або дозвіл на проживання. Буде дивно, якщо вже в консульстві Чеської Республіки вони стануть жорстко тиснути на чиновників.

- Отримання дозволу на тимчасове або постійне проживання в Чехії - це речі, встановлені адміністративним регламентом. Там є «гарантія». При дотриманні всіх умов, тобто наявності потрібних документів і відповідно нормам законів, надання дозволу на тимчасове або постійне проживання - обов'язково для виконання. У випадку з довгостроковою візою - такого права немає. Це постійно критикує омбудсмен. Довгострокова віза - це віза на півроку, і коли іноземець вже живе в Чехії, то через шість місяців він отримує дозвіл на тимчасове проживання. Тільки в третини країн ЄС існує інститут довгострокових віз, як і в Чехії, але в тих країнах є хоча б можливість подати апеляцію. У випадку з Чеською Республікою такого немає. Ну і звичайно найгірша ситуація - з короткостроковими візами, тобто шенгенськими, до 90 днів. Тут немає реальної незалежності, об'єктивності. Питання про видачу візи вирішує консульство, а потім, якщо хтось подав скаргу, то МЗС Чехії. Виходить, що начальство розглядає скаргу на підлеглого, а це квазіоб'ектівность. Коли ж вирішується питання про надання тимчасового дозволу на проживання, то можливості для негативних щодо іноземця «маневрів» з боку чиновників обмежені, діють закони: апеляції, скарги, судові розгляди.

Visapoint порушує і закони Чехії, і зобов'язання країни перед ЄС

Система чеського МЗС Visapoint  - Що ви думаєте про систему чеського МЗС Visapoint Система чеського МЗС Visapoint - Що ви думаєте про систему чеського МЗС Visapoint? Громадяни багатьох країн можуть записатися на прийом до консульства Чехії для отримання тієї чи іншої візи або дозволу на перебування тільки через неї, а це практично нереально. Ні «вільних місць», все розписано мало не на рік, а то й два вперед ...

- Систему Visapoint критикує чинний омбудсмен, критикував її і його попередник. Ми на цю тему спілкувалися не лише з працівниками МЗС, але і з самим міністром закордонних справ. Свого часу подали скаргу до Європейської комісії. Visapoint не дає людині навіть можливості подати заяву в консульстві, щоб отримати право на проживання в Чеській Республіці у зв'язку з возз'єднанням родини або, наприклад, для навчання в інституті. Порушуються і наші закони, і зобов'язання Чехії в рамках ЄС. Єврокомісія почала перевірку Visapoint, а потім припинила. Однак у зв'язку з формуванням нової Єврокомісії, ми плануємо звернутися туди зі скаргою знову. В Україні, Казахстані, В'єтнамі через Visapoint потрапити в консульство, щоб подати документи, нереально. Але при цьому, скрізь безліч посередників, які за кілька сотень доларів або євро запишуть вас на прийом до консульства Чехії. Так звичайно не у всіх країнах, на які поширюється Visapoint, але в деяких державах - з цією системою насправді дуже велика проблема.

Повільність в розгляді справ: чому це сталося

Ілюстративне фото: Європейська комісія  - Як ви ставитеся до політики МВС Чехії, яке спочатку встановить закони, а потім сама ж їх не виконує Ілюстративне фото: Європейська комісія - Як ви ставитеся до політики МВС Чехії, яке спочатку встановить закони, а потім сама ж їх не виконує? Я говорю про терміни розгляду питань про надання або продовження ВНЖ або ПМЖ?

- Це проблема. Тут я з вами згоден. Але давайте говорити про це в контексті того, як і чому це сталося. Проблема з недотриманням термінів, затягуванні процесу оформлення документів, виникла в 2011 році, коли змінилися закони. Десятки тисяч справ іноземців перевели з поліції у справах іноземців в відділення з питань міграції МВС. І це відділення «брало» ці справи дуже і дуже довго. Однак, по ситуації на даний момент, проблеми з недотриманням термінів збереглися в Празі, Центральночешском і, в деяких випадках, в Південно-Моравського краях. Так, найгірше в Празі. Але зараз, в 2015 році, в порівнянні з 2011 і 2012 років, я це говорю суб'єктивно, хоча це можна довести і об'єктивно, ситуація все ж поступово поліпшується.

Досить підняти телефонну трубку

Бюро омбудсмена Чехії (Фото: Google Street View)  - Адміністрація омбудсмена приймає всі звернення іноземців чи вибірково Бюро омбудсмена Чехії (Фото: Google Street View) - Адміністрація омбудсмена приймає всі звернення іноземців чи вибірково? А якщо все, то встигаєте ви вирішувати такий потік питань, проблем і скарг?

- встигаємо. Поки ми встигаємо розглядати всі. Хоча б завдяки тому, що у нас свій, специфічний процес роботи зі справами. Чи не якісь бюрократичні правила, а внутрішній регламент. У ньому встановлені терміни: коли відповісти людині, підготувати папери, послати запит. Звернень ми отримуємо дуже багато, і мова йде не тільки про іноземців, але поки ми ще в змозі в розумні терміни все їх обробити.

МВС Чеської Республіки (Фото: Google Street View)  - У омбудсмена немає ніяких законодавчих або виконавчих прав МВС Чеської Республіки (Фото: Google Street View) - У омбудсмена немає ніяких законодавчих або виконавчих прав. Ви - не міністерство, не парламент, не суд. Ви не можете вимагати перегляду справи, щось призупинити, подати апеляцію, протест. Ваше право - тільки висловити думку. Щось вам не сподобається, і ви напишіть лист. Або комусь кудись зателефонуйте. І це все...

- Ви абсолютно праві. У нас все засновано на авторитеті омбудсмена і приводяться їм аргументах. Але якщо говорити про проблеми іноземців, то в більшості, я б навіть сказав - в переважній більшості випадків - тобто питаннях з поліцією у справах іноземців, МВС, навіть депортацією людини - до нашої думки прислухаються. Ми не можемо наказувати і вказувати, але наші аргументи на них діють. Додайте до цього їх бажання уникнути можливого конфлікту в ЗМІ та інше. Крім того, у нас багато своїх «неформальних каналів», чимало конкретних співробітників МВС завжди готові піти нам назустріч. Часто, коли до нас звернеться іноземець, нам і не потрібно складати справу, писати запити. Досить підняти телефонну трубку і зателефонувати в міністерство. Той факт, що якимось конкретним ділом зацікавився омбудсмен, призводить до того, що в міністерстві приймають позитивне рішення. Причому моментально. Є, звичайно, моменти, за якими ми домовимося з держструктурами нескоро. Це Visapoint, медстрахування для людей з ВНЖ, виборче право на місцевому рівні для людей з ПМЖ і так далі. Але, тим не менше, більшість конкретних проблем, з якими звертаються іноземці, нам вдається вирішити позитивно.

Справа дійшла до Конституційного суду

Медичне страхування (Фото: Архів загального медичного страхування)  - Які, на ваш погляд, основні юридичні, правові, адміністративні проблеми у іноземців, які проживають в Чехії Медичне страхування (Фото: Архів загального медичного страхування) - Які, на ваш погляд, основні юридичні, правові, адміністративні проблеми у іноземців, які проживають в Чехії?

- На мою суб'єктивну думку, головна проблема - це медичне страхування. Людина «потрапляє» в обов'язкову систему страхування тільки тоді, коли він отримає ПМЖ, тобто через 5-6, а то і більше років після його приїзду до Чехії. Або якщо іноземець з робочою візою, то він теж відразу отримує страховку. Для всіх інших - комерційне страхування. Воно дороге і охоплює невелику кількість послуг. Дика бюрократія. А в деяких випадках комерційного страхування, коли іноземець з великими зусиллями домігся того, що конкретні процедури все ж оплатить страхова компанія, на це вже не йдуть лікарі. Порушуючи всі закони. Або ось приклад. Розповім про один випадок. Ми займаємося цією справою, воно вже дійшло до Конституційного суду. Жінка, іноземка, працювала в Чехії 5 років, ще не маючи ПМЖ. Завагітніла, лягла на збереження, роботодавець перервав з нею договір, вона позбулася страховки. І ця жінка, і її народжена дитина «випали» з системи страхування. За все платити - зі своєї кишені. Хоча до цього п'ять років вона оплачувала страхування. Потім вона отримала ПМЖ і в систему страхування «повернулася». Це - груба і несправедлива ситуація. Друга проблема іноземців - посередники. Багато людей «привезли» з собою в Чехію стереотипи про те, що якщо вони не заплатять, то нічого не отримають. Їм не продовжать документи, вони навіть бояться подати в МВС якусь заяву. Тому величезна кількість посередників з «третіх країн» працюють для громадян з цих же «третіх країн». Отримуючи величезні прибутки, це їхній бізнес. Це, на мій погляд, ще одна проблема.

Посередник може все зіпсувати

Ілюстративне фото: Барбора Кментова, Чеське радіо - Радіо Прага  - Посередники - вони ж своєрідний кур'єри між іноземцем та працівником міністерства Ілюстративне фото: Барбора Кментова, Чеське радіо - Радіо Прага - Посередники - вони ж своєрідний кур'єри між іноземцем та працівником міністерства. У деяких їх клієнтів може виникнути відчуття, що між посередником і людиною з МВС або поліції у справах іноземців встановлені «тісні робочі контакти». Передаси через посередника хабар, і рішення буде точно позитивним ... Ви думаєте, що іноземці звертаються до посередників виключно через свою «привезеної з дому» ментальності, а не корупції в державних органах?

- Багато іноземців просто не вірять, що вони можуть оформити всі документи самостійно. Так, звичайно, не кожному легко все це зробити. Але повинна ж бути якась ступінь інформованості. Можна почитати сайт МВС. Або буклети про правила подачі документів. Вони лежати в поліції у справах іноземців та МВС. Відділення багатьох неурядових безкоштовних організацій працюють прямо у відділеннях МВС. У Празі - майже всюди. А у людей - стереотип. Чи не заплатиш - нічого не отримаєш. Причому заплатити треба багато. Якщо мало - теж нічого не отримаєш. Але безліч так званих посередників самі нічого не розуміють в законах, вони просто заповнюють анкети і дають «розумні» поради. А в результаті своїми безграмотними діями тільки шкодять в розгляді питання якоїсь людини. Можуть навіть все повністю зіпсувати.

ПМЖ - це назавжди

Заявка на ПМЖ  - Питання про ПМП Заявка на ПМЖ - Питання про ПМП. Багато іноземців вже отримали цей статус, але поки не продовжували документи. Деякі люди цього бояться, кажуть, що ПМЖ можуть не продовжити. Або що ПМЖ видається тільки два рази поспіль, а потім - або подавай на громадянство, або забирайся з країни. І подібне, подібне. Які проблеми можуть виникнути у людини при продовженні ПМЖ?

- Я поясню. ПМЖ - це назавжди. Не існує поняття «продовження ПМЖ». Продовжується посвідчення. Тобто картка, що підтверджує, що у вас є ПМП. Продовжується вона, а не ПМЖ. Ця картка видається на 10 років, потім ви отримуєте нову, мало не автоматично, просто заповнюєте заяву. Так, теоретично є ймовірність того, що когось можуть позбавити ПМЖ. Але не так, що не продовжити його. Щоб людину позбавили ПМЖ, він повинен зробити дуже серйозний злочин. Є там і інші моменти - громадянин чи ви ЄС: в цьому випадку у вас взагалі дуже серйозна захист. Чи є ви родичем громадянина Європейського Союзу і так далі. Але, повторюю, причин, за якими когось можуть позбавити ПМЖ, дуже і дуже мало.

Кілька порад іноземцям, які планують перебратися до Чехії

Притулок (Ілюстративне фото: Voice of America News, Public Domain)  - Що б ви порадили тим іноземцям, які тільки збираються в Чехію Притулок (Ілюстративне фото: Voice of America News, Public Domain) - Що б ви порадили тим іноземцям, які тільки збираються в Чехію? Тим, хто планує подавати документи на довгострокову візу, ВНЖ або навіть просити політичний притулок? Які помилки їм не можна здійснювати?

- Це питання варто розділити на дві частини. Просити політичного притулку можна тільки в тому випадку, якщо ви вже знаходитеся на території Чехії. Тобто до нас ще треба потрапити. Чехія - «внутрішня» країна ЄС, єдиний шлях - на літаку. Якщо їхати по суші, то за чинним законам притулок треба просити в тій країні Євросоюзу, через яку ви в'їхали в Чехію. Тому у випадку з притулком найчастіше головна проблема у людей - просто приїхати до Чеської Республіки. Тепер про довгострокову візу або ВНЖ. Я раджу всім уважно вивчити веб-сторінки чеських МВС і МЗС. Там є розділ «Інформація для іноземців», де все чітко і детально написано. Які види віз існують, хто і що може отримати і так далі. Треба все знати і розуміти, яку візу або форму дозволу на проживання в Чехії варто просити. Щоб людина не звертався безглуздо відразу за ПМЖ. Щоб він знав, на що претендувати. Або на довгострокову візу, або «зелену карту», ​​тобто робочу візу, або ж на право довгострокового проживання на підставі возз'єднання сім'ї.

Через кілька тижнів ви почуєте (і прочитаєте) другу частину інтерв'ю з Павлом Поржізеком. У ній мова цілком піде про те, як отримати в Чехії політичний притулок, які існують «підводні течії», у кого є шанси, а у кого їх немає і ін.

А чи є якісь шанси у людини без грошей?
Ви вважаєте, що вони не мають рації?
Я говорю про терміни розгляду питань про надання або продовження ВНЖ або ПМЖ?
А якщо все, то встигаєте ви вирішувати такий потік питань, проблем і скарг?
Ви думаєте, що іноземці звертаються до посередників виключно через свою «привезеної з дому» ментальності, а не корупції в державних органах?
Які проблеми можуть виникнути у людини при продовженні ПМЖ?
Тим, хто планує подавати документи на довгострокову візу, ВНЖ або навіть просити політичний притулок?
Які помилки їм не можна здійснювати?