У Криму обстежили затонуле судно XIII століття

Корабель, який отримав умовну назву «Фороський византиец», добре зберігся завдяки тому, що залягав на великій глибині.

Археологи обстежили корабля XIII століття в 16 кілометрах від селища Форос (Крим). Про результати огляду судна на конференції «Боспорські читання» розповіли директор Чорноморського центру підводних досліджень (Сімферополь) Сергій Олександрович Воронов і завідуючий відділом підводної археології центру, кандидат історичних наук Віктор Васильович Вахонеев.

Амфори, підняті з «Фороської византийца» на поверхню.

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Залишки «Фороської византийца».

<

>

Залишки дерев'яного вітрильно-веслового корабля були виявлені на глибині 128 метрів. Довжина судна, який отримав умовну назву «Фороський византиец», могла досягати 40 метрів (залишки зафіксовані протягом 32 метрів).

Добре збереглися фрагменти суднового набору - шпангоути, бімси, стрингери, планшир, фрагменти палуби, обшивки, частина форштевня, дев'ять «веселий», реї і, ймовірно, дві щогли. В районі полубака знаходився вертикальний металевий стрижень з трьома отворами, можливо, це флагшток або веретено якоря.

Предмети, які схожі на весла в кочетах, виявлені з правого борту. Уздовж лівого борту лежить щогла. Крім того, археологи виявили два скупчення (близько 20 штук) грушовидних трапезундских амфор з дугоподібними ручками.

«Фороський византиец» був попередньо датований по амфорам - знайдені археологами судини використовувалися в ХIII столітті. Причини аварії корабля поки не ясні. Археологи планують продовжити дослідження судна.

Корабель був виявлений в 2008 році експедицією, яка проводилася спільно з Інститутом археологічної океанографії Університету Род Айленда (США) і Океанографічним Інститутом Вудс Хол (США). У 2009 році «Фороської византийца» обстежили за допомогою телекерованого підводного апарату «Софокл 1». У 2010-му дослідження проводилися за участю технодайверов. Водолази вперше у вітчизняній практиці проводили роботи на такій глибині (128 метрів).

«Фороський византиец» добре зберігся через особливих природних умов. На великих глибинах в Чорному морі існує сірководневий шар - середовище, повністю позбавлена ​​доступу кисню. Через це в воді чудово зберігаються органічні залишки, в тому числі і деревина.

Античні міста Криму переходять в зону впливу Східної Римської імперії після її відділення від Західної (395 м). Протягом усього раннього середньовіччя Південно-Західний Крим і, перш за все, Херсон (таку назву в цей час носив античний Херсонес), був форпостом Візантії в Тавриці. Під владою Візантії якийсь час перебував і Східний Крим (Боспор). Візантійське панування в Криму було підірвано Четвертим хрестовим походом (1202-1204 рр.), Однак у другій половині XIII століття воно відновлюється, правда, ненадовго. Уже в середині XIV століття Херсонес, по всій видимості, контролювали генуезці.

За матеріалами: Воронов С.А., Вахонеев В.В. «Фороський византиец»: основні результати досліджень корабельної аварії XII в. // Боспор Кіммерійський і варварський світ у період античності і середньовіччя. Актуальні проблеми хронології. Тези доповідей міжнародної конференції XV Боспорські читання. - Сімферополь, Керч, 2014. С. 93-96.

Фотографії надані В.В. Вахонеевим.