Історія американських шатлів: з шести вибухнули два

Космічний корабель Atlantis освершіт свій останній політ. фото diskusjon.no

Вчора ввечері космічний корабель Atlantis повинен був відправитися в останній свій політ до МКС , Закриваючи урядову програму США по багаторазовим транспортним космічним кораблям. Перешкодити прощальному старту, за яким прибули на мис Канаверал поспостерігати сотні тисяч людей, усіма силами намагалася погода - тут тиждень йдуть зливи. На момент підготовки номера ще не було ясно, злетить Atlantis або політ відкладуть.

ІСТОРІЯ. Коли американці в середині 1950-х - ще до реалізації програми "Аполлон" - задумалися про створення космічних кораблів, здатних повертатися і здійснювати горизонтальну посадку, це був виклик усьому людству. Коли вперше в історії на навколоземну орбіту вийшов шатл Columbia - Америка раділа. У 1980-ті роки СРСР майже досяг американців, створивши багаторазовий транспортний космічний корабель "Буран" (є версія, що зібраний він був з використанням креслень і фотографії шаттла, здобутих шпигунами). Але "Буран" здійснив лише один космічний політ 15 листопада 1988 року. Через два роки через економічні проблеми в СРСР програма "Буран" була закрита, а американці так і залишилися єдиними володарями космічних човників.

З 1975 по 1991 рік було побудовано шість шатлів: Enterprise, який використовувався тільки для тестових польотів, Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis і Endeavour. NASA сподівалося, що шаттли будуть курсувати між космосом і землею 60 разів на рік аж до 2020 року. Але все виявилося складніше. Першим дзвіночком, що вказує на небезпеку шатлів, стала катастрофа Challenger. Човник вибухнув при старті 28 січня 1986 року, що в прямому ефірі бачив весь світ. На 73-й секунді польоту, на висоті 14 км, у корабля відірвався лівий паливний прискорювач. Він пробив паливний бак, що порушило симетрію, корабель відхилився від осі і був зруйнований аеродинамічними силами. Семеро астронавтів не пережили падіння. Через сім років трагедія повторилася - 1 лютого 2003 року за посадці згорів Columbia, який потрапив у фільм "Армагеддон". Загинули семеро людей. Причина - пошкодження теплоізоляційного покриття крила відвалився при зльоті шматком термоізоляції. Після трагедії американці ввели ретельний огляд своїх шаттлів як на землі, так і на орбіті. Все це серйозно збільшило витрати на польоти, а в силу того, що все частіше почали виявляти неполадки в кораблях Білий дім вирішив закрити проект, аналога якому в світі немає. До це моменту шатли здійснили 135 польотів. Разом з човниками, які відправляються в музей, історією стане і єдиний космічний телескоп "Хаббл" - ніхто, крім кораблів NASA, не може пристикуватися до нього для здійснення ремонту.

МАЙБУТНЄ. Природно, на цьому орбітальна програма США не закінчується. Барак Обама підстьобує приватні компанії на створення космічних кораблів, на яких могли б літати астронавти. Далі інших у цьому напрямку просунулася Space Exploration Technologies Corp, яка в наступному році повинна відправити до МКС свій корабель. А астронавтам поки доведеться літати разом з росіянами на одноразових ракетах-носіях "Союз", викладаючи за кожен політ до $ 70 млн.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram