Банківська гарантія

 1. Повернення банківської гарантії
 2. Виконання банківської гарантії
 3. Забезпечення банківської гарантії
 4. Реєстр банківських гарантій
 5. Умови банківської гарантії
 6. Ліміт на видачу банківських гарантій
 7. Основні види банківських гарантій
 8. Як отримати банківську гарантію?
 9. Як виглядає банківська гарантія?
 10. Хто видає банківські гарантії?
 11. Комісія банку і фактори, що впливають на вартість банківської гарантії
 12. Документи для отримання банківської гарантії

Банківська гарантія - це вид забезпечення зобов'язань, які підтверджуються банком ( «гарантом») на користь клієнта ( «принципала») щодо виконання зобов'язань перед кредитором ( «бенефіціаром»).

Існують різні види поручительств: тендерні, платіжні, митні, податкові, виконання контракту, кредитної лінії. Законодавче регулювання операцій здійснюється на підставі ст. 368 ч. 1 Цивільного кодексу РФ від 30.11.1994 (51-ФЗ). Банківська гарантія допомагає розвивати бізнес, відкриває нові перспективи для юридичних осіб.

Повернення банківської гарантії

Повернення банківської гарантії виробляється:

 • при відмові бенефіціара від своїх прав. Така ситуація може виникнути при розірванні контракту, в разі, якщо не виникли митні зобов'язання;
 • при ліквідації гаранта як юридичної особи, при відкликання ліцензії Центральним банком РФ;
 • при закінченні терміну дії контракту;
 • при виплаті повної суми бенефіціару;
 • витікання терміну дії гарантії;
 • при виплаті відступного.

Виконання банківської гарантії

Під виконанням банківської гарантії розуміють виконання зобов'язань гаранта, передбачених контрактом, при настанні описаних в ньому випадків. Виконання банківської гарантії покладається на банк, який згодом самостійно повертає кошти з недобросовісного принципала.

Процес виконання банківської гарантії складається з декількох етапів:

 • складання вимоги, подача його в фінансову організацію та повідомлення принципала про претензії, що надійшла гаранту;
 • розгляд заявки і перевірка документів;
 • прийняття рішення та повідомлення про нього всіх зацікавлених сторін.

Забезпечення банківської гарантії

Забезпечення банківської гарантії виробляється на підставі ст.368 Цивільного Кодексу РФ. Воно вноситься після подачі заявки на поручительство і прийняття банком позитивного рішення за заявою. Предмет забезпечення вказується в договорі. Це може бути: застава, депозит, вексель, гарантії іншої фінансової установи, які принципал передає банку. Сума забезпечення повинна перевищувати суму гарантії. Кредитний орган може зажадати підтвердження цінності застави, наприклад, висновок експертної оцінки. Зазвичай процентні ставки за гарантію без забезпечення вище, ніж за ту ж послугу із заставою або депозитом.

Реєстр банківських гарантій

До реєстру банківських гарантій вноситься інформація про всі видані поручительства. Ця вимога виконується протягом доби з моменту укладення договору. Тільки після цього зобов'язання вступить в силу. Цілі реєстрації - можливість перевірки достовірності документів, зниження втрат бюджету від фальшивих поручительств.

До реєстру банківських операцій вноситься інформація:

 • найменування банку, його адреса ІПН;
 • грошова сума, що підлягає сплаті гарантом при невиконанні зобов'язань принципалом;
 • найменування, ІПН та адресу клієнта фінансової установи принципалом;
 • копія договору поручительства;
 • термін дії зобов'язань.

Умови банківської гарантії

Умови банківської гарантії визначаються її типом і описуються договором між принципалом і поручителем. Залежно від порядку виплати бенефіціару грошових коштів, розрізняють гарантію на першу вимогу (безумовну) і умовну гарантію, яка вимагає документальних доказів невиконання принципалом своїх зобов'язань. Наприклад, невиконанням зобов'язань можна вважати неналежне виконання контракту, неповернення авансового платежу або несплата митних зборів, невиконання зобов'язань учасником тендера.

Ліміт на видачу банківських гарантій

Отримати ліміт на видачу банківських гарантій (БГ) при дотриманні ряду правил може будь-яка компанія. Оформлення заявки вигідно організаціям, часто беруть участь в конкурсах тендерів. Отримання ліміту дозволяє в швидкі терміни отримувати банківську гарантію протягом декількох років.

Найбільші шанси отримати ліміт мають компанії з максимально стабільними економічними показниками. Плюсом для організації стане досвід у виконанні зобов'язань. Банками ретельно перевіряється рівень платоспроможності позичальника.

Банками ретельно перевіряється рівень платоспроможності позичальника

Основні види банківських гарантій

Гарантія - спосіб забезпечення виконання зобов'язань по заборгованостях. Видаючи гарантію, банк бере на себе відповідні ризики. Виділяють основні види банківських гарантій: платежу, виконання, повернення авансу, коносамента, умовних, гарантій на першу вимогу, митних.

Види БГ відрізняються умовами виконання. Гарантія платежу - угода банком здійснення виплат у разі непогашення боргу позичальником. Гарантія на першу вимогу - зобов'язання позичальника повернути позичену суму після першої писемної заяви кредитора.

Як отримати банківську гарантію?

Дізнатися, як отримати банківську гарантію, можна у банку або брокера. Клієнти, які звертаються за допомогою до брокера, гарантовано отримують дозвіл на кредит , Проте вартість послуг агента вище, ніж у банку. Співпрацюючи з банком, позичальник отримує менше ризиків.

Необхідно підготувати пакет документів. Оформлення заявки при співпраці з брокером клієнт перекладає на агента. Розгляд заявки в банку затягується на 2-3 тижні, брокер готовий надати БК протягом декількох днів.

Як виглядає банківська гарантія?

В останні роки загострилася проблема підробки банківських документів, тому клієнт повинен досконально знати, як виглядає банківська гарантія. Документ друкується на фірмовому бланку. Корпорація, що видає гарантію, повинна складатися в списку Міністерства Фінансів.

У документі міститься стандартний текст договору, реквізити позичальника і банку. Більшість банків друкують бланки з водяними знаками. Звертаючись до посередника за гарантією, слід перевірити всі рівні захисту бланка.

Хто видає банківські гарантії?

Вибираючи брокера для оформлення кредиту, слід заздалегідь уточнити, хто видає банківські гарантії і на яких умовах. Посередник будь-якого рівня звертається за допомогою до банку, так як тільки зареєстровані в Мінфін установи мають право на видачу гарантій. Також залишено право видачі відповідних документів за страховими компаніями.

Сьогодні понад 300 банків РФ уповноважені видавати БГ, список розширюється. Найчастіше клієнти звертаються до великим банкам: Сбербанк, ВТБ, Відкриття. Малі фінансові установи пропонують складання договору на більш вигідних умовах.

Комісія банку і фактори, що впливають на вартість банківської гарантії

Комісія банку і фактори, що впливають на вартість банківської гарантії, розрізняються по фінансовим організаціям і в часовому проміжку. Розмір держконтракту, наявність застави, надійність позичальника - все враховується в складанні ціни гарантії. Комісія банку становить 1,5-5% від розміру БГ.

Ставка при наявності застави у вигляді майна складе 2,5% від розміру гарантії, але не менше 10000 руб. Маючи депозит, клієнт може розраховувати на 1,5%. При відсутності застави і можливості відкрити депозит банк надає ставку від 4%.

Документи для отримання банківської гарантії

Звертаючись безпосередньо до банку або до брокера, необхідно самостійно провести збір довідок. Заява, анкета, аналітичні таблиці складаються в відділенні банку. Необхідно також підготувати установчі документи для отримання банківської гарантії.

Обов'язково надається: бухзвіту, конкурсна документація, копія договору, проект тексту гарантії, виписки по рахунках за останні 6 місяців. Банк запрошує копії паспортів відповідальних за підписання договору осіб. Банки мають право вимагати надання додаткових довідок.

Порада від Порівняй: Укладаючи договір банківської гарантії, варто порадитися з фахівцями, які зможуть перевірити умови поручительства.

Як виглядає банківська гарантія?
Хто видає банківські гарантії?
Як отримати банківську гарантію?
Як виглядає банківська гарантія?
Хто видає банківські гарантії?