"Безвіз" настав: вибираємо банківську карту для поїздки в Європу

  1. З якою банківською картою їхати за кордон
  2. Скільки це коштує
  3. практичні поради
  4. 1. Попередьте банк про свою поїздку
  5. 2. Правильно вибирайте валюту рахунку
  6. 3. Намагайтеся розплачуватися картою, а не знімати готівку
  7. 4. Підключіть мобільний та інтернет-банкінг
  8. 5. Кладіть гроші на карту з запасом

У світлі останніх новин готуємося до поїздок без віз вже цього літа!

У світлі останніх новин готуємося до поїздок без віз вже цього літа

Сьогодні в Страсбурзі було підписано угоду про безвізовий режим між Україною і Європейським союзом. Уже в червні українці зможуть їздити в Європу без віз. Редакція PaySpace Magazine нагадує, як зробити поїздку за кордон зручною - з якою карткою їхати, скільки коштують безготівкові операції в іншій країні і чому потрібно обов'язково повідомити свій банк перед початком подорожі.

Все більше українців, як в повсякденному житті, так і під час подорожей в інші країни, віддають перевагу банківській картці замість готівкових розрахунків. Це зручно і безпечно. Крім того, наявність банківської карти в подорож позбавляє від необхідності декларувати гроші при перетині кордону. Досить просто повідомити Митну службу про наявність у вас цього платіжного інструменту. А враховуючи, що в більшості країн, які відвідують українці, не важко буде розрахуватися карткою, наші туристи все частіше вибирають за кордоном саме цей вид платежу.

З якою банківською картою їхати за кордон

Основна умова, при якому свою карту можна використовувати в інших країнах - вона повинна бути міжнародною. Картки Visa і MasterCard приймаються в більшості країн світу. Вважається, що MasterCard більш поширений в Європі, Visa - в країнах Латинської Америки, США, Австралії. Однак такий поділ досить умовне, і найчастіше торговці приймають карти обох платіжних систем.

Експерти радять оформити для подорожей карти стандарту EMV (карта з чіпом), який забезпечує більш високий рівень безпеки фінансових транзакцій. Чіпові карти поширені в Європі.

Чіпові карти поширені в Європі

Найкраще для подорожей користуватися картами Visa і MasterCard основних класів - Classic і Gold, а також Platinum. За таким картам передбачені як зняття готівки в банкоматах, так і безготівкові операції в торгових мережах і в Інтернеті. Погодьтеся, без цього не обійтися, адже напевно вам знадобиться забронювати номер в готелі, оплатити оренду автомобіля, купити квитки на транспорт або розплатитися на касі супермаркету.

Можна також використовувати карти Visa Electron або Cirrus Maestro (це найчастіше зарплатні картки). Але в цьому випадку обов'язково потрібно зателефонувати в банк і упевнитися, що вашою карткою можна розраховуватися за кордоном. Адже частина зарплатні картки випускаються для використання в межах однієї країни, іноді на них навіть присутній напис «Valid only in Ukraine». Крім того, існує ризик, що в деяких торгових точках за кордоном можуть відмовитися приймати карту Visa Electron без пояснення причини. Тому карти Visa Electron і Cirrus Maestro використовуються найчастіше тільки для переведення в готівку грошей.

А ось для власників карт класу Gold і Platinum, навпаки, передбачені різні додаткові послуги, як то страхування багажу і самого власника картки, безкоштовний доступ в бізнес-зали аеропортів і т.д.

За прогнозами, кредитні та дебетові карти, а також електронні гаманці будуть найпопулярнішими платіжними методами в найближчому майбутньому. Графік: WorldPaymentsReport

Скільки це коштує

Якщо для використання в подорожі вам потрібно оформити нову карту в банку, то доведеться заплатити, перш за все, комісію за її випуск (від декількох десятків до тисячі гривень в залежності від класу). Присутній також плата за щорічне обслуговування, яка залежить від кількості послуг, що надаються. Багато банків надають мінімальний набір сервісів безкоштовно.

Комісії по картковим розрахунками залежать від тарифного пакета конкретного банку і обраного продукту. Але слід пам'ятати, що за розрахунки в торговельній мережі, навіть в інших країнах, комісія не стягується. А ось за зняття готівки в банкоматах ви заплатите відсоток як свого, так і банку, який володіє банкоматом. Якщо така комісія є, вас повідомлять про це повідомленням на екрані ATM-пристрої.

Якщо така комісія є, вас повідомлять про це повідомленням на екрані ATM-пристрої


Найболючіше питання для туристів - це конвертація. Якщо ваш рахунок відкритий в гривні, то як при оплаті покупок, так при знятті готівки виникає подвійна конвертація. Розглянемо цей процес на прикладі.

Користувач вирішив оплатити картою Visa годинник в одному з магазинів Чехії. Нагадаємо, валюта цієї країни - чеська крона. У момент покупки термінал в чеському магазині шле в Visa запит на вартість годинника в кронах. Visa перетворює чеські крони в валюту розрахунків - долари за своїм курсом і відправляє банку клієнта запит про наявність на рахунку останнього необхідної суми в USD. Банк підтверджує цей факт. На наступний день банк в Чехії відправляє в розрахунок авторизовану суму (вартість годинника), Visa знову конвертує цю суму в долари за своїм курсом (який, до речі, змінюється щодня), і видає банку клієнта запит на вчинення оплати. Банк бачить, що на рахунку клієнта чекають списання заблоковані кошти, після чого списує цю суму, якщо у клієнта доларовий рахунок. Або у випадку з гривневими рахунком конвертує спочатку цю суму в гривню за комерційним курсом банку. При цьому банк може стягувати ще комісію за конвертацію (1-2%).

Як можна вирішити питання подвійної конвертації? Найкраще відкрити карту в тій валюті, в якій будуть проводиться розрахунки. Найчастіше оформляють карти в доларах або євро - так принаймні можна уникнути банківської конвертації, навіть якщо розраховуєтесь в країні з іншою валютою. Можна також придбати мультивалютну картку, до якої прив'язано кілька рахунків у різних валютах. Курси конвертації платіжних систем Visa і Mastercard можна дізнатися на офіційних сайтах цих компаній.

практичні поради

Про них повинен пам'ятати кожен бажаючий користуватися своєю банківською карткою за кордоном.

1. Попередьте банк про свою поїздку

Дуже важливо зателефонувати в обслуговуючий банк і попередити про майбутню поїздку, а саме в яку країну ви збираєтеся їхати, на скільки днів і які платіжні операції плануєте здійснювати. В іншому випадку система може заблокувати карту при будь-якій спробі розплатитися карткою через підозри в шахрайстві. Заодно треба запитати у співробітника банку, чи є обмеження на різні операції по картці (на зняття готівки, інтернет-розрахунки), якщо не зробили цього раніше. Ще один важливий момент: запишіть і візьміть з собою в поїздку номер служби банку, через яку можна заблокувати карту в разі її крадіжки або втрати.

2. Правильно вибирайте валюту рахунку

Це дозволить уникнути як подвійної конвертації, про яку ми розповідали вище, так і конвертації в принципі. Багато банків використовують таку схему розрахунків з міжнародними платіжними системами: за операціями всередині країни банк віддає платіжній системі гривню; за операціями в євро - євро; за операціями в валюті, відмінній від євро - долар. Відповідно, якщо ви плануєте їхати в країни з єврозони, варто відкривати рахунок в євро. Якщо в інші країни ЄС, які ще не перейшли на євро - наприклад, Чехію - то в доларах.

3. Намагайтеся розплачуватися картою, а не знімати готівку

Більшість українських банків при розрахунках карткою в торговельній мережі як в Україні, так і за кордоном не стягують комісію. Чого не скажеш про операції зі зняття готівки в банкоматах. Тут банки встановлюють певний відсоток від суми переведені в готівку коштів плюс фіксована комісія. Крім того, банк або компанія, які обслуговують конкретний банкомат, також утримують комісію за зняття готівки. У більшості країн, особливо Західної Європи, розрахуватися карткою не складе труднощів, адже багато хто з них входять в топ безготівкових країн світу .

4. Підключіть мобільний та інтернет-банкінг

Якщо ви до цих пір цього не зробили, обов'язково підключіть віддалений банкінг. Це дозволить вам, по-перше, стежити за всіма операціями по карті і швидко реагувати на підозрілі транзакції. По-друге, смс-інформування необхідно для контролювання стану свого рахунку, щоб не витратити більше, ніж заплановано. Тим більше, що послуга мобільного банкінгу працює за кордоном так само, як і при перебуванні в Україні. А вхідні смс-повідомлення від банку повністю безкоштовні.

5. Кладіть гроші на карту з запасом

З огляду на комісії і конвертацію, краще покласти на карту гроші з запасом, щоб не опинитися в незручній ситуації. Звичайно, можна буде звернутися до рідних або друзям в Україні з проханням поповнити вашу карту через касу, термінал або за допомогою інтернет-перекладу. Але за це також стягується комісія. Вже хай краще грошей на картці буде трохи більше - їх завжди можна витратити на сувеніри.

ДОВІДКА PAYSPACE MAGAZINE

Згідно з чинним законодавством України, фізична особа має право перевозити за кордон готівкові кошти в сумі не більше 10 тисяч євро (в еквіваленті) без декларування на митниці. Якщо сума перевищує норму, доведеться заповнити декларацію, а також підтвердити документально факт того, що гроші були зняті з банківського рахунку протягом попередніх 30 днів.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ЄС підтримує обмеження комісій на операції з банківськими картами

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ЄС підтримує обмеження комісій на операції з банківськими картами

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Фінансові аспекти, про які ми забуваємо в подорожах

Мандрівники отримають свою універсальну карту для поїздок

Як розплачуватися гривневою карткою за кордоном

Як можна вирішити питання подвійної конвертації?