Ознаки банкрутства: як оцінити ймовірність банкрутства контрагента

 1. Базові підходи до оцінки ознак банкрутства
 2. Скоринг та ознаки банкрутства
 3. Ознака банкрутства № 1. Юридична адреса компанії знаходиться за адресою масової реєстрації
 4. Ознака № 2. Номінальний генеральний директор
 5. Ознака № 3. До компанії пред'явлені судові позови на значні суми
 6. Ознака № 4. Низькі показники фінансових коефіцієнтів
 7. Перевірте контрагента безкоштовно

Розберемо основні підходи до оцінки ознак банкрутства потенційного постачальника або клієнта. Адже сьогодні критично важливо заздалегідь дізнатися максимум інформації про свого потенційного партнера по бізнесу, провести оцінку ймовірності його банкрутства і спрогнозувати ступінь його благонадійності.

Питання оцінки ймовірності банкрутства контрагентів в умовах економічної кризи є одним з головних для будь-якої компанії. Багато фірм вважають за краще працювати по післяплати і виплачувати за поставку вантажу тільки після доставки купленого товару на свій власний склад. Так вони хочуть отримати «дешеві гроші» на пару місяців і убезпечити себе від можливого обману, коли постачальник бере 100% передоплати і потім пропадає.

З іншого боку є маса прикладів, коли вантаж поставлявся, а гроші продавець так і не побачив. Або навпаки, продавець бере 100 відсотків передоплати (або частина, якщо розбивається платіж на дві частини - 30/70 або 50/50, наприклад) і пропадає. Юридична адреса не збігається з фактичним, генеральний директор і засновники - номінальні. Гроші пропали.

Також ні для кого не секрет, що з метою оптимізації витрат багато компаній (і банки в тому числі) мають два види звітності - одну для наглядових органів, іншу для себе. Всі пам'ятають «Майстер банк» і який ефект бомби, що розірвалася надав відгук у нього ліцензії восени 2013 року. Хоча для тих, хто «в темі», ситуація з «Майстер банком» не була сюрпризом і вони заздалегідь забезпечили собі місце при роботі з цією організацією.

Хоча абсолютна більшість фізичних і юридичних осіб були гранично безтурботні і втратили не один мільйон рублів тільки в тому банку. А скільки таких банків було ще? Вдумайтеся - якщо така ситуація сталася з великим російським банком і в сфері, яку законодавець максимально ретельно регулює, то що вже говорити про решту бізнесу в Росії, де юридичні особи зазвичай представлені у вигляді ТОВ зі статутним капіталом в 10 тисяч рублів? Саме тому сьогодні суди і завалені позовами про стягнення грошей з недобросовісних контрагентів. Багато компаній були просто безтурботними всі ці роки і поплатилися за це ( перевірте свого контрагента тут >> ).

Робота з потенційним банкрутом чревата тим, що він після свого краху потягне за собою на дно своїх партнерів по бізнесу, які працювали чесно, і спрацює «принцип доміно»: бізнеси з різних сфер почнуть схлопуватися один за одним, тягнучи в круговорот банкрутства все більше і більше компаній. Тому сьогодні критично важливо заздалегідь дізнатися максимум інформації про свого потенційного партнера по бізнесу, проводити оцінку ймовірності його банкрутства і прогнозувати ступінь його благонадійності (докладніше про те, як перевірити контрагента >> ).

Давайте розберемо основні підходи до оцінки ознак банкрутства вашого потенційного постачальника або клієнта.

Базові підходи до оцінки ознак банкрутства

Федеральний закон № 127 від 26.10.2002 визначає ознаки банкрутства наступним чином: «Юридична особа вважається нездатним задовольнити вимоги кредиторів за грошовими зобов'язаннями, про виплату вихідної допомоги і (або) про оплату праці осіб, які працюють або працювали за трудовим договором, і (або) виконати обов'язок по сплаті обов'язкових платежів, якщо відповідні зобов'язання і (або) обов'язок не виконані їм у протягом трьох місяців з дати, коли вони повинні були бути виконані ». На жаль, це вже «фінальні» акорди ознак банкрутства і якщо ви будете орієнтуватися тільки на них, то ваш бізнес довго не проіснує ( докладніше про процедуру банкрутства читайте тут >> ).

Існує два базові підходи до оцінки ознак банкрутства контрагента. перший метод оцінки ймовірності банкрутства базується на фінансових моделях, які оперують різними складними коефіцієнтами: модель Таффлера, модель Альтмана, модель Чессера, модель Іркутської державної економічної академії, модель Сайфуліна-Кадикова. Якщо ви будете використовувати ці моделі для оцінки ознак банкрутства, треба врахувати кілька моментів:

 • компанії, які відчувають фінансові проблеми, можуть спробувати приховати свої фінансові показники або показати застарілі дані, тому є ризик розрахунку моделей за застарілими даними;
 • якщо ви отримаєте доступ до фінансової інформації, то велика ймовірність, що показники будуть завищені, щоб представити компанію в більш вигідному світлі. Для компаній, які на межі банкрутства, характерно прагнення видавати бажане за дійсне, а найчастіше банально фальсифікувати свої цифри. В даному випадку критично важливо виявити з усього масиву різних показників «справжні», оцінити ступінь спотворення ряду цифр і відокремити зерна від плевел;
 • деякі результати, виявлені при аналізі, можуть свідчити про неплатоспроможність, хоча інші в цей же момент можуть свідчити про стабільність компанії, що перевіряється.

Аналогічне правило діє і з другим підходом, тому критично важливо використовувати обидва підходи при оцінці ймовірності банкрутства контрагента. Другий спосіб є ні чим іншим як скоринг, в результаті якого контрагенту присвоюється рейтинг, який свідчить про ступінь його ймовірного банкрутства.

Скоринг та ознаки банкрутства

Другий підхід заснований на порівнянні ознак вже збанкрутілих компаній з аналогічними ознаками у компанії, що перевіряється і вдає із себе класичний скоринг.

Як правило, компанія або розробляє свою методологію скорингу, або використовує існуючу на її ринку. Тому ми зупинимося на загальних моментах пошуку ознак банкрутства. Кожен фактор має своє бальне значення, яке потім складається в єдину систему скорингу. Чим більша сума балів - тим менше ризик банкрутства і більша ймовірність виконання контрагентом своїх зобов'язань. Отже, за якими зовнішніми показниками можна судити про наявність ознак банкрутства контрагента-боржника? Умовно їх можна об'єднати в кілька груп:

Ознака банкрутства № 1. Юридична адреса компанії знаходиться за адресою масової реєстрації

Адреса масової реєстрації означає, що за певною адресою здійснена реєстрація великої кількості юридичних осіб (іноді рахунок йде на сотні фірм). Дуже часто підприємства, зареєстровані за такими адресами, є фірмами- одноденками або пустушками. Природно, такі дебітори будуть характеризуватися вкрай високим ступенем ризику. Однак варто зазначити, що не завжди велика кількість зареєстрованих компаній свідчить про наявність ризику. Зокрема, за окремими адресами можуть розташовуватися ділові та бізнес-центри, в яких з огляду на їх початкового призначення, буде зареєстрована велика кількість юридичних осіб.

Ознака № 2. Номінальний генеральний директор

Ще одна ознака банкрутства, на який ми рекомендуємо звернути увагу - реальний директор у компанії або черговий «зіц-голова», який юридично відповідає за дії компанії, але фактично їй управляють інші особи.

Виявити, що підприємство очолює номінальний директор, набагато складніше, ніж перевірити її реєстрацію з масового адресою. Для цього, крім установчих документів, потрібно скористатися одним із сервісів на зразок Спарк, де по прізвища та імені легко знайти список підприємств де людина вважається керівником або засновником.

Сама наявність номінального директора сам по собі свідчить про недобросовісність контрагента, його наміри отримати прибуток «тут і зараз», а потім розчинитися на просторах нашої Батьківщини. Якщо за результатами аналізу виявляється зв'язок особи з великим числом підприємств, наприклад, більше 15-20, то швидше за все це номінальний керівник. У цьому випадку ступінь ведення справ з такою компанією дуже ризиковий. Якщо менше 15, то слід подивитися - можливо ця людина дійсно управляє цілою групою компаній, хоча зазвичай такі «многостаночники» «рулять» 5-6 компаніями від сили.

Читайте також:

Ознака № 3. До компанії пред'явлені судові позови на значні суми

Якщо компанія виступає відповідачем за позовами з серйозними сумами, то це теж поганий сигнал. Інформація про процеси і прийнятих за ними рішеннях розміщена на сайтах арбітражних судів (швидше за все, позови будуть розглядатися за місцем реєстрації підприємства). На основі отриманих даних ваш фінансовий відділ зможе оцінити «приховані зобов'язання» покупця, які не відображені в його звітності. Крім того, за результатами такого аналізу ви також можете виявити, що перевіряється контрагента вже порушені справи про його неспроможність.

Ці три ознаки банкрутства можна відстежувати за допомогою ресурсів, що знаходяться у відкритому доступі:

 • сервіс: містить відомості про прийнятих реєструючими органами рішеннях про майбутнє виключення недіючих юридичних осіб з ЕГРЮЛ; інформацію про юридичних осіб, до складу виконавчих органів яких входять дискваліфіковані особи; адреси, зазначені кількома юридичними особами в якості свого місця знаходження при державній реєстрації, і т. д .;
 • . Тут знаходиться інформація про осіб, які перебувають у розшуку за підозрою в скоєнні злочинів, і т. Д .;
 • ;
 • відомості про введення арбітражним судом щодо боржника процедур, застосовуваних у справі про банкрутство і інформація про торги в ході процедур, застосовуваних у справі про банкрутство, а також звіти арбітражних керуючих про свою діяльність, новини регулюючого органу і ряд іншої важливої ​​інформації знаходяться тут >> ;
 • інформацію про різні аспекти діяльності юридичних осіб ви можете знайти.

Ознака № 4. Низькі показники фінансових коефіцієнтів

Для оцінки кредитоспроможності клієнта можна розрахувати коефіцієнти, за якими також виставляються бали, що враховуються в скорингу. Обмовимося відразу - перераховані значення коефіцієнтів не є панацеєю, можливо для їх розшифровки вам доведеться враховувати сферу діяльності вашої компанії, рівня прибутковості в середньому по ринку і т.д.

Зупинимося на найпоширеніших коефіцієнтах.

 1. Коефіцієнт поточної ліквідності - показує, чи здатний контрагент розрахуватися за своїми зобов'язаннями. Розраховується досить просто: поточні активи діляться на поточні пасиви. Якщо коефіцієнт менше 1, то клієнт, швидше за все, проблемний (виняток можна зробити компаній зі швидкою оборотністю капіталу).
 2. Коефіцієнт швидкої ліквідності - дозволяє прогнозувати здатність клієнта швидко звільняти кошти з обороту для погашення майбутніх кредитів. Ліквідні активи діляться на поточні пасиви. Коефіцієнт повинен бути більше 0,6.
 3. Коефіцієнт абсолютної ліквідності (Платоспроможності). Грошові кошти діляться на короткострокові зобов'язання (не включаючи доходи майбутніх періодів). Є найбільш жорстким критерієм ліквідності підприємства - показує, яка частина короткострокових позикових зобов'язань може бути при необхідності погашена негайно. Рекомендована нижня межа показника, що приводиться в західній літературі, - 0,2. У вітчизняній практиці фактичні середні значення розглянутих коефіцієнтів ліквідності, як правило, значно нижче значень, що згадуються в західних літературних джерелах.
 4. Коефіцієнт частки власних оборотних коштів у загальній їх сумі. Оборотні активи мінус короткострокові зобов'язання і потім значення необхідно розділити знову на оборотні активи. Відношення власного оборотного капіталу до загальної його суми називається коефіцієнтом маневреності капіталу, якої показує, яка частина власного капіталу знаходиться в обороті, тобто в тій формі, яка дозволяє вільно маневрувати цими засобами. Коефіцієнт повинен бути високим, щоб забезпечити достатню гнучкість у використанні власних коштів підприємства. Нормальне значення: 0,5-0,6
 5. Коефіцієнт частки запасів в оборотних активах. Запаси і витрати діляться на оборотні активи. Цей показник відображає частку запасів у оборотних активах. Занадто висока їх частка може бути ознакою затоварення, або зниженим попитом на продукцію. Нормальна величина: <0,5.
 6. Коефіцієнт частки власних оборотних коштів у покритті запасів. Оборотні активи мінус короткострокові зобов'язання і потім поділити на запаси і витрати. Цей показник характеризує ту частину вартості запасів, яка покривається власними оборотними засобами, а також традиційно має велике значення в аналізі фінансового стану. Значення цього коефіцієнта повинно перевищувати величину 0,5.
 7. Коефіцієнт Бівера. Сума чистого прибутку і амортизації ділиться на суму довгострокових і поточних зобов'язань. Ставлення чистого грошового потоку до суми боргу може визначити ризик банкрутства підприємства:
 • від 0,4 до 0,17: фінансово стійке підприємство;
 • від 0,17 до -0,15: імовірне банкрутство протягом п'яти років;
 • менше -0,15: імовірне банкрутство протягом одного року.

Перераховані коефіцієнти розраховуються на основі середніх залишків по балансам на звітні дати і на основі прогнозованих показників в майбутньому.

Сама система скорингу і кількість балів, які треба привласнювати за той чи інший показник або коефіцієнт залежить від специфіки вашого бізнесу та вашого ринку. Тут необхідно або звернутися до вже існуючих на ринку методологій, або розробляти самостійно «ваги» для кожного показника. Також рекомендуємо обов'язково автоматизувати процес скорингу: це дозволить знизити людський фактор при розрахунку балів і прискорити процедуру перевірки контрагента і виявлення ознак банкрутства. Також це дасть можливість вести «історію» кожного постачальника або клієнта. На сьогоднішній день на ринку існують як уже готові рішення з методологією, так і самописние системи, які організації розробляли з нуля «під себе». Яким шляхом піти - залежить від вас самих. Але не затягуйте з цим процесом. Чим довше наважуєтеся, тим більша ймовірність того, що через деякий час ви будете ходити по судах і намагатися отримати дебіторську заборгованість з контрагента.

Перевірте контрагента безкоштовно

Адреса:  https://fd Адреса: https://fd.1cont.ru/

https://fd.1cont.ru/ - Перевірка контрагентів : Сервіс оцінює контрагента по 27 реєстрів і видає висновок юриста і бухгалтера. У ньому перераховані негативні і позитивні фактори, які допоможуть вирішити - співпрацювати з контрагентом чи ні. Після перевірки можна скачати звіт для інспектора ФНС, який допоможе довести дотримання належної обачності.

Після перевірки можна скачати звіт для інспектора ФНС, який допоможе довести дотримання належної обачності

Методичні рекомендації з управління фінансами компанії

А скільки таких банків було ще?
Отже, за якими зовнішніми показниками можна судити про наявність ознак банкрутства контрагента-боржника?