«Людина в біді» на лінії донбаського фронту

  1. У найбільш нужденних немає навіть їжі
  2. З будь-якими владою доводиться домовлятися

Відносини з Росією у організації складалися непросто. У 2003 р в Чечні пропав її співробітник - Ібрагім Зязіков, чоловік відомої чеської журналістки Петри Прохазкова, яка також брала участь в роботі «Людини в біді». У 2004 р російська влада звинуватила організацію в пособництві чеченським бойовикам, і її робота там була припинена.

«Людина в біді», Фото: архів організації «Людина в біді»   Нещодавно ліцензію на діяльність «Людини в біді» відкликали проросійські сепаратисти «Людина в біді», Фото: архів організації «Людина в біді» Нещодавно ліцензію на діяльність «Людини в біді» відкликали проросійські сепаратисти. У 2015 року адміністрація Донецька позбавила більшість міжнародних гуманітарних організацій права працювати на підконтрольній території, а в листопаді 2016 р ДНР заборонила працювати і «Людині в біді», якому наказали закрити свій офіс і склади з гуманітарною допомогою, а всім іноземним співробітникам - покинути територію невизнаної республіки протягом 24 годин. У ЛНР чеська організація поки може продовжувати свою роботу, основний же платформою для здійснення гуманітарної місії служить прифронтова смуга з боку українських сил. Марек Штис, який присвятив роботі в гуманітарній організації 10 років свого життя, розповідає про ситуацію на сході України.

«За останні три роки Україна перетворилася в один з основних напрямків нашої гуманітарної діяльності. А оскільки ми виявилися єдиною з іноземних гуманітарних організацій, яким вдалося почати працювати на підконтрольній сепаратистам території, то на нас лягла величезна відповідальність по відношенню до місцевих жителів, і ми прагнули працювати з максимальною віддачею, і надавати допомогу в достатньому обсязі ».

У найбільш нужденних немає навіть їжі

Чим, в першу чергу, займається на Донбасі «Людина в біді»?

Марек Штис, Фото: Шарка Шевчікова, Чеське радіо   «Крім загального економічного занепаду, зумовленого війною, тут потрібна робота за трьома головними напрямами Марек Штис, Фото: Шарка Шевчікова, Чеське радіо «Крім загального економічного занепаду, зумовленого війною, тут потрібна робота за трьома головними напрямами. В першу чергу, це безліч зруйнованих будинків, які необхідно приводити в порядок. Це - сільські будинки на лінії фронту, розбомблені багатоквартирні будинки. Їм потрібно базовий ремонт - скління, лагодження даху, ремонт внутрішніх приміщень. Це перше. Друге - це наявність там найбіднішої частини населення, яка залишилася жити в прифронтовій смузі і навіть безпосередньо на лінії фронту. Вони відчувають проблеми повсякденного виживання - у них просто немає їжі. Це питання вирішується видачею талонів на харчування. А якщо люди не в змозі дістатися до магазину, ми самі розвозимо їм їжу. Третій основне питання - це вода. На сході України більша частина води поставлялася з заходу, і головні лінії водопроводу перетинають лінію фронту. Велика їх частина була ненавмисно або цілеспрямовано знищена, і кілька місць на підконтрольній сепаратистам території виявилося повністю відрізано від джерел води. При цьому населений пункт, позбавлений води, перестає існувати, починає вимирати, так що відновити поставки питної води і води для гігієнічних потреб - один з ключових питань ».

З будь-якими владою доводиться домовлятися

Якими принципами керується «Людина в біді», який спілкується з владою ЛНР і ДНР - «республік», невизнаних світовою спільнотою, включаючи Чехію і Євросоюз в цілому? Адже тут відкриття так званого консульства призвело до різкої реакції з боку чеського МЗС.

Співробітники «Людини в біді» в Луганській області, Фото: Роман Лунін / «Людина в біді»   «Є одне-єдине просте правило - подобається нам це чи ні, які б не були органи влади в тому чи іншому місці, нам потрібно з ними домовлятися Співробітники «Людини в біді» в Луганській області, Фото: Роман Лунін / «Людина в біді» «Є одне-єдине просте правило - подобається нам це чи ні, які б не були органи влади в тому чи іншому місці, нам потрібно з ними домовлятися. Іноді місцева адміністрація дуже охоче йде нам назустріч, іноді менш охоче. Іноді вони прислухаються до того, чого потребують люди, що живуть на контрольованій ними території, іноді це ігнорують, проте ми якимось чином повинні домовлятися, щоб нас допустили до жителів, оскільки саме це - принципове питання. Та «червона лінія», через яку ми ніколи не хочемо переступати - це те, що ми хочемо знати, до кого потрапляє наша допомога, і що вона дійсно до цих людей потрапляє. Тобто ми повинні тримати під контролем, щоб нас кінцевий одержувач - людина, яка повинна отримати пакет їжі, дійсно його отримує. І це є одним з ключових моментів для прийняття рішення - де ми можемо здійснювати нашу діяльність, а де вже більше не можемо ».

Тим часом, перевірити це, тільки перебуваючи безпосередньо на місці. «Людина в біді» здійснює контроль за допомогою своїх чеських співробітників або місцевих помічників. Іноді чеські активісти вдаються до допомоги місцевих релігійних організацій. В цілому, як підкреслює Марек Штис, надзвичайно важливо налагодити надійну систему моніторингу потоку гуманітарної допомоги. Як визначити, хто з партнерів досить надійний?

Ілюстративне фото: unicefukraine, CC BY   «Іноді діє система отриманих заздалегідь рекомендацій, іноді - власний досвід тривалої співпраці Ілюстративне фото: unicefukraine, CC BY «Іноді діє система отриманих заздалегідь рекомендацій, іноді - власний досвід тривалої співпраці. Однак і партнерів потім доводиться певною мірою контролювати. У деяких регіонах іноземці мають обмежений доступ на деякі території ... »

Хоча вважається, що конфлікт в регіоні знаходиться в «замороженому стані», Марек Штис розповідає, що там регулярно тривають перестрілки. Як співробітник «Людини в біді» як очевидець оцінює перспективи розвитку ситуації?

«З великою часткою ймовірності можна стверджувати, що ні в наступному році, ні в найближчі кілька років ситуація в районі конфлікту не нормалізується. Тим часом там залишаються люди, що живуть в безпосередній близькості від «гарячої зони», по обидва боки розділової лінії, змушені щодня перетинати фронт бойових дій, пересуватися по території, де йдуть бої і розставлені міни. І вони будуть і далі там перебувати, в той час як більша частина України живе нормальним життям. Ось така парадоксальна ситуація там склалася », - каже Марек Штис.

Як визначити, хто з партнерів досить надійний?
Як співробітник «Людини в біді» як очевидець оцінює перспективи розвитку ситуації?