Як почати свій бізнес, не звільняючись з роботи

 1. Адміністративні питання при суміщенні роботи і бізнесу
 2. 10 порад тим, хто хоче поєднати роботу і бізнес

Один з великих кадрових порталів провів опитування своїх користувачів на тему того, що вони думають про можливість відкрити власний бізнес. Виявилося, що подібна думка не відвідувала всього лише 2% опитаних. Більше половини думають про це періодично, 23% пробували втілити ідею в життя, але невдало, і тільки у 9% свою справу реально розвивалося.

Більше половини думають про це періодично, 23% пробували втілити ідею в життя, але невдало, і тільки у 9% свою справу реально розвивалося

На питання, - «Що вас зупиняє від започаткування власної справи?» - респонденти відповіли очікувано:

 • відсутність стартового капіталу;
 • нерозуміння бізнес-процесів;
 • відсутність працюючої ідеї, гарантовано приносить прибуток;
 • високі податки, бюрократичні перешкоди, проблеми з держорганами;
 • небажання йти на ризик, пов'язаний з веденням бізнесу.

Дійсно, власний бізнес - це ризик. Навіть в законі підприємницька діяльність названа ризикової, тому що при її веденні ви можете не тільки втратити зроблені вкладення, але і придбати заборгованість перед державою, працівниками та партнерами. Робота на кого-то в цьому плані виглядає набагато більш стабільним заходом. Тільки ця стабільність - плата за додаткову вартість, яку ви створюєте для свого роботодавця, і найчастіше вона набагато вище, ніж вам компенсують у вигляді зарплати.

З власної справи, і правда, можна вийти з мінусом, тому і виникає питання - чи можна почати бізнес, не звільняючись? Можна, більш того, за даними Асоціації молодих підприємців Росії, близько 40% власників бізнесу так і роблять - поєднують роботу за наймом і ведення власної справи.

Адміністративні питання при суміщенні роботи і бізнесу

Для початку розберемося, чи дозволяє закон поєднувати роботу і власну справу. Часті питання початківців бізнесменів:

 • чи можна відкрити ТОВ, працюючи офіційно;
 • чи можна відкрити ІП, якщо офіційно працевлаштований;
 • чи можна працювати в держустанові і мати свій бізнес.

чи можна відкрити ТОВ, працюючи офіційно;  чи можна відкрити ІП, якщо офіційно працевлаштований;  чи можна працювати в держустанові і мати свій бізнес

Відповідаємо - в більшості випадків закон не встановлює заборон на таке суміщення. Про початок власної підприємницької діяльності ви не зобов'язані повідомляти свого роботодавця. Але є виключення - якщо на основній роботі ви є керівником, то при відкритті свого ТОВ, в якому мають намір працювати самі, вам треба отримати згоду власника організації-роботодавця (стаття 276 ТК РФ). Крім того, заборона на самостійне ведення бізнесу може бути встановлений вашим трудовим договором.

Що стосується роботи в держустановах, то однозначно заборона на власний бізнес встановлений для держслужбовців, військовослужбовців, суддів, працівників поліції. Інші працівники держструктур не можуть почати свою справу, тільки якщо вони потрапляють під обмеження, встановлені Постановою Уряду РФ від 21.08.2012 № 841.

Таким чином, працююча людина може відкрити ІП або ТОВ. Вірно і зворотне - засновник ТОВ або особа, зареєстрована як ІП, може працювати на найманій роботі, якщо така необхідність виникне.

Чим відрізняється формат ІП від організації бізнесу у вигляді фірми? Дуже детально це питання ми розглянули в статті « ІП або ТОВ - що реєструвати »? Тут же наведемо лише найголовніші відмінності.

особливості ІП

особливості ТОВ

Повна відповідальність за зобов'язаннями ІП, в тому числі майном, придбаним до держреєстрації або не застосовувати в бізнесі

Відповідальність в межах статутного капіталу ТОВ, але засновник може бути притягнутий до субсидіарної відповідальності, якщо буде доведено, що до банкрутства фірми привели його дії або бездіяльність

Проста реєстрація, держмито - 800 рублів, п зростання і швидке зняття з податкового обліку

Більше документів для подачі в ИФНС, держмито - 4000 рублів, ліквідація ТОВ - довга і складна

Легко розпорядитися грошима, отриманими від підприємницької діяльності

Отримати дохід можна тільки у вигляді дивідендів і зарплати, якщо ви працюєте в своїй компанії за трудовим договором

На допомогу вам для самостійної підготовки документів на реєстрацію бізнесу ми підготували дві статті:

І кілька слів про податки з бізнесу. Держава дає можливість малому бізнесу вибирати мінімально можливе податкове навантаження. Наприклад, ставка податку на ССО Доходи в два рази нижче ставки прибуткового податку з зарплати. А індивідуальні підприємці, що відповідають умовам надання податкових канікул, взагалі на два роки після реєстрації звільняються від сплати податку. Не треба голослівно вірити в те, що податки в Росії непідйомні для бізнесу, переконайтеся самі на прикладах розрахунку, що можна легальними методами дуже помітно знизити виплати в бюджет.

10 порад тим, хто хоче поєднати роботу і бізнес


 1. Не закидати справи на основній роботі. Поєднання роботи і бізнесу - не привід почати ставитися гірше до своїх робочих обов'язків. Нинішній роботодавець - це гарантія вашої фінансової стабільності, свого роду спонсор ваших бізнес-експериментів, навіть якщо він про це не знає. Будьте за це вдячні і продовжуйте добре робити те, за що вам платять.
 2. Навчіться планувати свій час. Вам здається, що у вас зовсім немає вільного часу для власного бізнесу? А якщо пошукати? Чи можете ви, поклавши руку на серце, підтвердити, що цілодобово, без урахування часу для сну, працюєте в напруженому ритмі? Якщо ви будете приділяти своїй справі 2 години в будні і 5 годин у вихідні, то в місяць набереться 80 годин, а це дві повноцінних робочих тижні! Вивчіть ази тайм-менеджменту, ведіть хронометраж, кожен день записуйте, що ви зробили для розвитку своєї справи.
 3. Вчіться комунікувати. У бізнесі часто досягає успіху не той, хто розумніший, або може запропонувати унікальний продукт або послугу, а той, хто вміє донести цінність до споживача. Для цього треба вміти спілкуватися - рекламувати свій бізнес, домовлятися з партнерами, переконувати клієнтів і покупців, забезпечувати якісний сервіс. Немає досвіду продажів - почніть з того, що продайте щось на Авито. Жодного разу не були посередником - зайдіть в будь-яку ріелторську контору і станьте агентом з оренди житла, хоча б на тиждень. Чи вмієте щось робити своїми руками - дайте оголошення про послуги. Ваша мета - не почати працювати на другій роботі після основної, а на практиці самостійно вбудуватися в ланцюжок товарно-грошових відносин. Отримайте хоча б разову дрібну суму не в бухгалтерії своєї організації, а від реального покупця або клієнта.
 4. Розвивайте підприємницьке мислення. Якщо ви все свідоме життя тільки виконували завдання, поставлені іншими (учителем в школі, викладачем у вузі, начальником на роботі), то досить складно перестати чекати чиїхось вказівок і почати діяти самому. Вивчайте досвід успішних підприємців, зараз не бракує в такий інформації. Приєднуйтеся до якусь бізнес-співтовариство, спілкуйтеся на форумах і групах в соцмережах. Таке оточення дійсно змінює вашу свідомість. На чиємусь прикладі ви зрозумієте, з якими труднощами доведеться зіткнутися при веденні бізнесу, і з якою завзятістю інші рухаються до мети. І не тільки - ви можете підглянути гарну бізнес-ідею і побачити чужі історії успіху. А це дуже мотивує!
 5. Шукайте свою бізнес-ідею. Існують сотні і тисячі бізнес-ідей, але всі їх можна розділити на три групи: послуги, торгівля, виробництво. Найменше витрат для запуску зажадає ідея, пов'язана з наданням послуг, зате вдале завершення торгової угоди може відразу принести вам велику суму. Якщо ваш вибір - виробництво, то шукайте для цього унікальний продукт, який має високу кінцеву цінність, або той, при продажу якого можлива висока маржа.
  Вибирайте ідеї, які виглядають для вас простими і зрозумілими. Зовсім необов'язково, щоб вони були пов'язані з вашою професією. Це може бути ваше хобі або напрямок, в якому ви самі, як споживач, відчули дефіцит пропозиції. Наприклад, один з відвідувачів паспортного столу зіткнувся з труднощами при заповненні бланків і побачив, що таких, як він, багато. Результат - відкрита в сусідній будівлі контора з автоматизованого заповнення документів.

  В особистій бібліотеці користувача ви можете отримати наші книги про розвиток різних бізнес-напрямків: роздрібний магазин, салон краси, оптова торгівля, кафе. Готуються до розміщення книги по відкриттю юридичної фірми та інтернет-магазину.

  Готуються до розміщення книги по відкриттю юридичної фірми та інтернет-магазину

 6. Вивчіть свою бізнес-ідею зсередини. Прекрасно, якщо ви можете на практиці вивчити весь процес, який призводить до задоволення потреб споживача та отримання грошей. Хочете відкрити кафе - влаштуйтеся в таку точку офіціантом на вихідні. Привертає служба таксі - попрацюйте якийсь час в чиїйсь компанії на умовах вільного графіка. Хороший варіант - вивчати пропозиції франчайзі, нехай не в обраній, а в суміжній сфері. Задавайте всі питання, які вас цікавлять, просите приклади розрахунків реальних бізнес-кейсів.
  Вивчайте бізнес-плани вашої ідеї, їх можна знайти у вільному доступі або за невеликі гроші в інтернеті. Навіть якщо вони не здадуться вам переконливими, то опис бізнес-процесів все одно наблизить вас до розуміння того, що і як ви повинні робити. Якщо у вашому місті працює бізнес обраного напрямку, станьте його клієнтом, тільки оцінюйте ситуацію не з точки зору споживчого задоволення, а того, як можна на цьому заробити.
 7. Підрахуйте, скільки вам потрібно грошей для реалізації своєї бізнес-ідеї. Якщо ви не починаєте власну справу, тільки тому що у вас немає стартового капіталу, то подумайте, може, це просто відмовка? Ви точно, в реальних цінах, знаєте скільки грошей вам потрібно? Ви впевнені, що не маючи досвіду в бізнесі, можете почати справу, що вимагає серйозних витрат? Може, варто відкласти цю супер-ідею на майбутнє, а для початку спробувати заробити скромніші суми? Пам'ятайте про те, що починати бізнес на позикові або на останні гроші - дуже і дуже ризиковано!
  Чи знаєте ви, що якщо у вас є близько половини необхідної суми, то у вас є шанс отримати від держави на розвиток справи безоплатну субсидію - до 500 тисяч рублів? Так, для цього треба скласти бізнес-план і відстояти його життєздатність перед комісією, але якщо ви впевнені, що для реалізації вашої ідеї вам не вистачає тільки грошей, то ви зможете бути переконливим.
 8. Мінімізуєте витрати на відкриття. Ще раз вивчіть кошторис витрат і подумайте, де ви можете заощадити. Ніяк не можете обійтися без обладнання, транспорту, виробничої нерухомості? Розгляньте варіант лізингу або оренди, не прагнете відразу купувати все необхідне для бізнесу у власність. Чи вважаєте, що продавати можна тільки товар, який ви закупили на свої гроші? Це не так - можна домовитися з виробником на товарний кредит або вбудуватися в оптово-товарну ланцюжок в якості торгового агента.
  Досить просто урізати організаційні витрати. Повірте, більшість стартапів прекрасно працює без офісу, секретаря, найманих працівників. Наймати працівників треба лише тоді, коли без цього ніяк не обійтися - продавець в магазині, наприклад. Обов'язки роботодавця за трудовим договором досить складні. Треба не тільки двічі на місяць виплачувати зарплату і перераховувати за працівника страхові внески, але і здавати за них звітність. Звільнити такого працівника без його згоди теж непросто. А адже безліч функцій, необхідних для ведення вашого бізнесу, можна доручити фрілансерам або віддаленим працівникам. Для цього з ними досить укласти громадянсько-правовий договір .
  Інший варіант - аутсорсинг послуг. Вам не треба наймати в штат бухгалтера, юриста, торгового агента, водія, кур'єра, телефонного оператора і багатьох інших фахівців. З цим чудово впораються працівники спеціалізованих служб, причому, ви маєте можливість замовити у них тільки необхідний обсяг послуг. На допомогу вам і різні онлайн-сервіси, наприклад, онлайн-бухгалтерія від Тінькофф і конструктор договорів .
 9. Встановіть для себе жорстку фінансову дисципліну. Рано чи пізно ваш бізнес почне забирати все більше часу, і вам доведеться піти з роботи. Відмовтеся на час від усіх необов'язкових витрат. Сформуйте фінансову подушку безпеки - суму, достатню для забезпечення необхідних витрат, як мінімум, на півроку. Не витрачайте на себе гроші, які почнуть приходити з бізнесу, продовжуйте вкладати їх в справу, поки не зрозумієте, що можете безболісно виводити певну щомісячну суму.
 10. Будьте готові до невдач. Вдало вистрілити може і перший ваш бізнес, але, найчастіше, для успішного старту треба зробити кілька спроб. Скільки їх буде потрібно в вашому випадку? Відповісти на це можете тільки ви, вже з власного бізнес-досвіду. І пам'ятайте, найприкріше - це розуміти після ударної трудової вахти на кого-то протягом 30-40 років, що ви навіть не спробували по-справжньому змінити своє життя, хоча можливості для цього були.

Наостанок, рекомендуємо подивитися надихаюче відео і переконатися, що немає нічого неможливого у відкритті власного бізнесу з нуля:

Читайте також:

На питання, - «Що вас зупиняє від започаткування власної справи?
З власної справи, і правда, можна вийти з мінусом, тому і виникає питання - чи можна почати бізнес, не звільняючись?
Чим відрізняється формат ІП від організації бізнесу у вигляді фірми?
Вам здається, що у вас зовсім немає вільного часу для власного бізнесу?
А якщо пошукати?
Чи можете ви, поклавши руку на серце, підтвердити, що цілодобово, без урахування часу для сну, працюєте в напруженому ритмі?
Якщо ви не починаєте власну справу, тільки тому що у вас немає стартового капіталу, то подумайте, може, це просто відмовка?
Ви точно, в реальних цінах, знаєте скільки грошей вам потрібно?
Ви впевнені, що не маючи досвіду в бізнесі, можете почати справу, що вимагає серйозних витрат?
Може, варто відкласти цю супер-ідею на майбутнє, а для початку спробувати заробити скромніші суми?