Складаємо грамотний бізнес-план або про що мовчить інтернет.

 1. Грамотний бізнес-план - структура і наповнення
 2. Як працювати з дослідженнями ринку - докладний коментар від Євгена Василенко
 3. Тіло бізнес-плану:
Pressmaster / Depositphotos

Ми знаємо, що в Україні багато людей, які хотіли б відкрити свій бізнес. Також ми знаємо, що не у всіх є кошти для відкриття підприємства. Але гірше - коли відсутнє розуміння того, як повинен виглядати грамотний бізнес-план. Так що було вирішено скласти максимально доступну інструкцію, в якій ми пройшлися по всім особливостям складання бізнес-плану. Для чого потрібен бізнес-план? Для того щоб ідеї, розрахунки, аналіз стали доступні не тільки ініціатору бізнес-проекту, але і іншим зацікавленим особам (спонсорам, інвесторам, банкам, в деяких випадках - ЗМІ і державі), необхідно перевести інформацію про бізнес-проект в формат документа.

Будь-який бізнес-план починається з ідеї. І тут варто враховувати навіть не те, наскільки ваша унікальна, а її життєздатність і актуальність в умовах ринку.

Так ось, бізнес-план - це документ, що оцінює можливості і загрози, що аналізує можливі сценарії розвитку бізнесу і прогнозує ймовірність успішності бізнес-проекту. Грамотний бізнес-план дозволяє зробити висновок про необхідність залучення ресурсів в Ваш бізнес і заздалегідь розробити рішення проблем, з якими він може зіткнуться.

Грамотний бізнес-план, за великим рахунком, повинен відповідати всього-лише на одне питання: «чи варто вкладати в це гроші?». Тільки щоб відповідь була ствердною - потрібно уважно вивчити ємність і перспективи розвитку майбутнього ринку збуту, визначити цільову аудиторію, затребуваність товару (або послуги) у цій цільовій аудиторії, виміряти інші галузеві показники (можлива швидкість виробництва / виготовлення / поставки, кількість необхідного персоналу, терміни придатності продукту, що виробляється, методи і швидкість поширення і т.д.). Варто врахувати, що рідкісний бізнес-план, який привів свого творця до успіху, писався за один день - можливо, що на його детальне складання підуть місяці, а в деяких випадках і роки.

При цьому, бажано, основні показники для першого року слід описувати помісячно, для другого року - поквартально, і лише починаючи з третього року, можна обмежитися річними показниками. Правда, з урахуванням сучасної економічної ситуації в Україні, мало хто пише плани більше ніж на рік. Хоча і коштувало-б.

Грамотний бізнес-план - структура і наповнення

Над приведенням бізнес-плану в належний стан доведеться попрацювати. Він повинен бути зрозумілим кожному підприємцю, фінансисту і банкіру, а також потенційним партнерам.

Кожен бізнес має свої унікальні властивості, і написати про маркетингове агенство і птахофабрику однаково - не вийде. Проте, загальний принцип структурування бізнес-плану все таки є. Бізнес-план повинен бути гранично лаконічним і ємними. За фактом, він повинен складатися з чотирьох основних інформаційних блоків: маркетингового, виробничо-технологічного, управлінського та фінансово-економічного. Крім основного тіла бізнес плану, в ньому мають бути присутні анотація (односторінкове звернення, опис бізнес-ідеї) і резюме (містить трохи деталізовану, поверхневу інформацію для швидкого ознайомлення з бізнес-планом).

Рекомендуємо так само скласти меморандум про конфіденційність, щоб попередити фізичні та юридичні особи, які ознайомлюються з бізнес-планом, про конфіденційність, що приводиться в ньому інформації. У меморандумі також може міститися заборона на копіювання, передачу проекту третім особам і зобов'язання повернення проекту автору.

Самою видимою частиною бізнес-плану є резюме. Варто розуміти, що інвестори рідко коли заходять далі, ніж він. Тому рекомендуємо максимально стисло викласти всю суть бізнес-ідеї, її перспективність, методи і цілі розвитку, а іноді і вигоду для суспільства. Також пройдіться з питань інвестування (скільки потрібно і для чого), опису ринку збуту і цільового клієнта, і, що найголовніше, - унікальність бізнес-проекту і відміну від конкурентів, що відображає вашу індивідуальність.

Як працювати з дослідженнями ринку - докладний коментар від Євгена Василенко

Дослідження ринку - це процес, постійний. Який як мінімум складається з 2-х дій: збір даних і подальший їх аналіз. У зборі даних існує сотні способів і місць, де ці дані лежать і їх можна взяти (але відразу виникає питання про достовірність цих даних). Також потрібно розуміти, що дані беруться там, де вони доступні, а що робити з даними, які не доступні? Наприклад обсяг чорного ринку в Україні? Ніхто не може назвати точні показники, але всі розуміють, що саме він керує ринком цілої країни.

Далі йде аналіз. Хто робить аналіз? Найчастіше люди і їхні комп'ютери, програми. У людей є шаблони, вища економічна (фінансова) освіту 10-ти річної давності і програми, встановлені теж кілька років тому. Деякі компанії використовують свіжі дані з онлайн життя споживачів.

І ще, особисто від мене, важливе зауваження: "дослідники" ринку використовують в більшості своїй аналіз вже вчинених дій споживача, грунтуючись на їх сегментації, тобто працюючи з поняттям "цільова аудиторія". Але тільки одиниці досліджують вже вчинені дії, а цілі споживача. Саме мети. Що йому треба? Навіщо? Чому він вирішив це подивитися, купити, помацати, сказати і т.д. Робота з цілями споживача приносить більш чіткий результат і розуміння прихованих причин майбутніх дій. А бізнес це і є спроба передбачити майбутнє. Ринку або товару.

Де їх замовити я говорити не буду. Якби я бачив кілька тямущих робіт або рішень, я б дав рекомендацію від себе.
Самостійно зробити аналіз - складна робота. Потрібно володіти хорошими знаннями, ресурсами (в тому числі людськими) і часом. Але якщо взяти правильних людей на тимчасову роботу (на проект), то це окупається швидко.

Тіло бізнес-плану:

1. Цілі і завдання

 • Аналіз ідеї (SWOT-аналіз).
 • Мета діяльності (чого ви хочете досягти).
 • Характеристики галузі (як і чому Ви зможете чогось досягти саме в цій галузі, що Вам може перешкодити і як плануєте ці перешкоди запобігти).

2. Опис продукту або послуги гранично зрозумілою мовою

 • Зовнішнє опис продукції або механіки послуги, застосування його в життя цільового споживача / аудиторії (ЦА).
 • Унікальність (формування УТП - унікальної торговельної пропозиції).
 • Необхідні для бізнесу технології і кваліфікація.
 • Ліцензія / патентні права (наявність або лізингова оренда).

3. Аналіз ринку

 • Покупці і їхня купівельна спроможність.
 • Конкуренція (сильні і слабкі сторони конкурентів в регіоні, який охоплює Ваш бізнес).
 • Сегменти ринку.
 • Розмір ринку і тенденції його зростання.
 • Оціночна частка на ринку.
 • Склад вашої клієнтури (у відсотках).
 • Вплив конкуренції на розвиток бізнесу (як негативні, так і позитивні сторони).

4. Маркетинговий план.

 • Маркетингова розстановка (основні характеристики продукції / послуги в порівнянні з конкурентами, конкретизація УТП, необхідність УТП для ЦА).
 • Ціноутворення (принципи, за якими ви формуєте вартість продукції або послуги, порівняння з конкурентами).
 • Схема розповсюдження товарів.
 • Методи стимулювання продажів.

5. План виробництва

 • Розташування, кількість і розмір необхідних приміщень.
 • Устаткування, його ціна, технічні характеристики і аналіз необхідних потужностей.
 • Джерела постачання основних матеріалів і обладнання.
 • Використання підрядників, субпідрядників, наявність партнерських програм.

6. Управлінський персонал

 • Основний керівний склад, розподіл функцій і опис повноважень.
 • Склад персоналу, розподіл функцій і опис повноважень.
 • Возмездность - суми окладу, розміри відпусток, соціальні гарантії.

7. Обсяг необхідних ресурсів (сировина, газ, електрика, вода), розрахунок витрати ресурсів

 • Обсяг необхідних коштів.
 • Джерела їх отримання, форма, терміни, законодавчі норми
 • Терміни і відсоток окупності вкладених ресурсів.

8. Аналіз ризиків

 • Ризики і методи їх передбачення.
 • Розгляд форс-мажорних обставин.
 • Прогнозування збитків.

9. Детальний фінансовий план

 • Обсяг продажів, собівартість, витрати, доходи, прибуток.
 • Податки (враховуючи всі податки, які повинен платити бізнес, так і окремі працівники, галузеві податки, або ж їх відсутність).
 • Аналіз руху готівки (щомісяця на перший рік, потім поквартально).
 • Річна балансовий відомість.

10. Додатки, в яких можна розмістити історичні відомості про бізнес подібного роду в вашому регіоні, графічні матеріали, приклади рекламної компанії, дизайну, і т.д.

Звичайно, Ви можете розгубитися від великої кількості нових знань, але не забувайте, що у нас ще є стаття про те, де можна подивитися приклади готових бізнес-планів , Щоб оформити свій якомога більше належним чином. Але насмілимося попередити Вас: бізнес-план, в який ви не вклали свої сили, знання і час, виявиться лише красивим папірцем з купою символів. Тож бажаємо Вам скласти грамотний бізнес-план, який зробить Вас успішним бізнесменом.

консультував: Євген Василенко , Засновник проекту Бізнес Молодість Україна

Матеріал підготував: Веніамін Крижановський

Для чого потрібен бізнес-план?
Грамотний бізнес-план, за великим рахунком, повинен відповідати всього-лише на одне питання: «чи варто вкладати в це гроші?
Також потрібно розуміти, що дані беруться там, де вони доступні, а що робити з даними, які не доступні?
Наприклад обсяг чорного ринку в Україні?
Хто робить аналіз?
Що йому треба?
Навіщо?