WikiZero - Гвинторіз

 1. Бунт ув'язнених в Сухумі [ правити | правити код ]
 2. Події вересня - жовтні 1993 року Москві [ правити | правити код ]
 3. Перша чеченська війна [ правити | правити код ]
 4. Друга чеченська війна [ правити | правити код ]
 5. Озброєний конфлікт на сході України [ правити | правити код ]

open wikipedia design.

Для цього терміна існує абревіатура «ВСС», яка має також інші значення: см. ВСС . «ВСС» Для цього терміна існує абревіатура «ВСС», яка має також інші значення: см
Гвинтівка снайперська спеціальна Тип снайперська гвинтівка Країна СРСР СРСР Роки експлуатації 1987 рік - даний час [1] Прийнято на озброєння 1987 На озброєнні см. Країни-експлуатанти війни і конфлікти Гарячі точки на пострадянському просторі конструктор П. І. Сердюков [1] Розроблено 1987 рік [1] Виробник ЦНИИТОЧМАШ [1] ,
Тульський збройовий завод [1] Вартість примірника Близько 75 000 рублей Маса, кг 2,6 (без магазину і прицілу) [2]
3,7 (заряджена і з прицілом ПСО-1-1 ) [3] Довжина, мм 894 [2] довжина стовбура , Мм 200 [3] патрон 9 × 39 мм (СП-5, СП-6, СПП, БП) [2] калібр , Мм 9 Принципи роботи відведення порохових газів , поворотний затвор [3] скорострільність ,
пострілів / хв
40-100 [4] (Бойова); 700 вис / хв (максимальна технічна) Початкова швидкість
кулі
, м / с 280-295 [5] прицільна дальність , М 400 (прицільна); 250-300 (ефективна) вид боєпостачання коробчаті магазини на 10 або 20 патронів [2] приціл секторний, можлива установка оптичних (Спочатку поставлялася з ПСО-1-1 і ПСВ (1П43)) або нічних (НСПУ-3 або МБНП-1) Медіафайли на Вікісховища

ВСС (Гвинтівка снайперська спеціальна) - безшумна снайперська гвинтівка для підрозділів спеціального призначення. індекс ГРАУ - 6П29. Розроблено в 1980-х роках в ЦНИИТОЧМАШ м Клімовська під керівництвом П. І. Сердюкова . Назва «Гвинторіз» залишилося в побуті після його використання в конструкторської документації.

Не слід плутати ВСС c безшумним автоматом «Вал» , Створеним на базі ВСС і візуально схожим на ВСС.

До 1970-х років підрозділами спеціального призначення СРСР застосовувалися в основному допрацьовані зразки стрілецько-гранатометний зброї загальновійськового призначення, оснащені інтегрованими глушниками і використовували спеціальні патрони з дозвуковій швидкістю польоту кулі. Як приклад можна привести комплекси «Тиша» на базі АКМ і 6С1 «Канарейка» на базі АКС-74У , А також пістолети ПБ і АПБ . Однак подібні рішення мали свої недоліки (наприклад, значне збільшення розмірів у пістолетів з глушниками, різке зниження дальності ефективної стрільби у автоматів з ПБС-1 і його обмежений ресурс), тому паралельно в ЦНИИТОЧМАШ під керівництвом НДУ КДБ і ГРУ ГШ СРСР створювалися спеціальні зразки узконаправленного призначення, які могли б забезпечувати більшу скритність дій спецпідрозділів [1] .

Суперечливі тактико-технічні вимоги до снайперської гвинтівки і автомата, висунуті різними відомствами, стали причиною того, що до 1983 року були узгоджені з замовниками тільки вимоги по снайперської гвинтівки, які полягали в наступному [1] :

 • потайне поразку живої сили противника на дальностях до 400 м;
 • пробиття сталевого армійського шолома на дальності 400 м;
 • можливість використання оптичних прицілів вдень і електронно-оптичних вночі;
 • компактність і легкість;
 • можливість розбирання на основні вузли для прихованої транспортування і швидка збірка після цього.

Для задоволення конкуруючих вимог конструкторам довелося розробляти нові боєприпаси (докладніше в статті 9 × 39 мм ).

Перший варіант гвинтівки, який отримав індекс РГ036, був створений під керівництвом В. Ф. Краснікова під патрон 7,62 УС, що застосовувався в безшумних комплексах на базі автомата Калашникова. Гвинтівка мала оригінальну конструкцію системи газовідводу: розташований навколо стовбура кільцеподібний газовий поршень виступав також в ролі задньої стінки розширювальної камери глушника. Це спрощувало і полегшувало конструкцію зброї, однак негативно позначилося на надійності в різних умовах експлуатації [1] .

Наприкінці 1981 року було створено другий варіант гвинтівки під тим же індексом, але під патрон РГ037 і з більш традиційним газовідводом через бічний отвір в стінці стовбура , Жорстко замикається поворотом затвора. Система глушіння звуку пострілу складалася з камерного надульного глушника і розширювальної камери і дозволяла знизити звуковий тиск до рівня пістолета ПБ . Крім цього відмітною особливістю гвинтівки були невеликі габарити (довжина - 815 мм) і мала маса (всього 1,8 кг), не дивлячись на які, вона забезпечувала ураження живої сили в армійських касках або за листовою сталлю товщиною 1,6 мм [1] .

Нова гвинтівка витримала попередні випробування, однак в 1985 році були затверджені вимоги для безшумного автомата, виходячи з яких він повинен був забезпечувати поразку противника в бронежилетах 6Б2 на дальності 400 м. У зв'язку з цим конструктори гвинтівки прийшли до висновку, що патрон РГ037 виявиться неефективним для боротьби з противником в перспективних засобах індивідуального захисту, тому подальші роботи по ньому були припинені, а снайперська гвинтівка повністю перероблена під розроблений незабаром патрон 9 × 39 мм . На озброєння спецпідрозділів КДБ і ГРУ вона поступила в 1987 році і в подальшому послужила основою для розробки АС «Вал» [1] .

Принцип роботи автоматики - газовідвід. Замикання здійснюється поворотом личинки затвора при поступальному русі рами затвора - з замиканням на шість бойових упорів. Ударно-спусковий механізм забезпечує як ведення вогню одиночними пострілами, так і стрілянину чергами. Треба зауважити, ведення автоматичного вогню через глушник , Незалежно від його конструкції, завжди негативно позначається на якості глушіння. Порохові гази не встигають розсіятися і охолодитися, не встигає впасти тиск. Гвинтівка ВСС має інтегрований в конструкцію глушник розширювального типу з перевідбивається ударні хвилі порохових газів кільцевими елементами-діафрагмами. Стовбур має кілька отворів для скидання тиску в задню порожнину глушника (що і відрізняє інтегрований глушник від звичайного). Для чищення і зберігання глушник може бути відділений, проте стрілянина без нього заборонена. Глушіння звуку пострілу засноване на интегрирующем принципі. При проходженні кулі повз безліч отворів в стінках ствола порохові гази проникають через них у камеру розширення глушника не відразу, а послідовно. При такому послідовному розширенні розпечених порохових газів їх температура падає, отже, скорочується обсяг і «вихлопне» тиск. Крім того, при вищеописаному процесі єдиний звуковий вихлоп дробиться на багато складових. Залишкові звукові хвилі, відбиваючись від косо поставлених перегородок сепаратора, накладаються один на одного в протилежних фазах і взаємно поглинаються.

Прицільні пристосування гвинтівки складаються з відкритого механічного прицілу (на задній частині глушника регульований цілик, градуйований до 400 м, і розміщена на дульной частини глушника мушка із захисною стійкою), а також бокового кронштейна для кріплення ряду оптичних і нічних прицілів. Зокрема, штатного оптичного прицілу ПСО-1-1 (відмінного від ПСО-1 інший прицільної сіткою під набагато більш круту траєкторію куль патрона СП-5 і СП-6) і прицілу ПСВ (1П43).

ВСС оснащена дерев'яним нескладним прикладом, вельми схожим по конструкції з прикладом гвинтівки СВД , Але з більш широкою і зручною рукояткою управління. Приклад знімається для зменшення габаритів при зберіганні зброї.

На базі ВСС розроблений і прийнятий на озброєння автомат спеціальний АС « Вал ». Від ВСС він відрізняється наявністю складного металевого приклада, пістолетної рукоятки, 20-зарядним магазином, замість 10-зарядного (магазини взаємозамінні). Споряджатися магазин може обоймами.

На ВСС є кріплення типу «ластівчин хвіст», внаслідок чого може прикріплятися приціл типу ПСО-1, ПСВ (1П43), будь-який штатний нічний приціл (МБНП-1, НСПУМ, НСПУ-3,), а також приціли типу ПО 4 × 34 зі спеціальним перехідником і комбінований оптичний приціл КОП-2; на кожусі глушника також встановлено відкритий секторний приціл.

Поряд з цими можливостями гвинтівки ВСС, істотно розширився вибір прицілів, як оптичних, так і нічного бачення. На вимогу замовників КДБ і ГРУ снайперські гвинтівки ВСС комплектувалися різними прицілами: для КДБ - оптичним денним бесподсветочним ПСВ (1П43) і нічним бесподсветочним МБНП-1 (1ПН75), а для спецназу ГРУ - відповідно - денними ПСО-1-1 і ПО 4 × 34 і нічним - НСПУ- 3 (1ПН51).

Спеціально на замовлення КДБ для забезпечення прихованої перенесення гвинтівка може розбиратися на три вузла (ствол з глушником, ствольна коробка з ударно-спусковим механізмом і приклад) і разом з денним прицілом ПСВ (1П43) і нічним МБНП-1 (1ПН75) і трьома магазинами упаковується в чемоданчик типу «Дипломат» розмірами 450 × 370 × 140 мм, причому час, необхідний для перекладу зброї з транспортного положення в бойове, становить не більше однієї хвилини. У комплект гвинтівки ВСС входять сумка для перенесення прицілу, чотирьох магазинів, ЗІПа, а також сумка для перенесення гвинтівки [6] .

Ресурс ВСС офіційно становить 1500 пострілів, але при своєчасному догляді, чищення і змащення це зброя витримує до 5000 пострілів без погіршення якості бою.

ВСС не є повністю безшумним зброєю. Звук пострілу приблизно відповідає малокаліберної гвинтівки і може бути разлічён лише в тиші, що значно краще, ніж у зброї з глушниками. Однак, зброя, оснащене глушником і використовує, як і ВСС, дозвуковій боєприпас, часто здатна мати яку можна порівняти гучність пострілу.

Бунт ув'язнених в Сухумі [ правити | правити код ]

Перший раз гвинтівки ВСС застосовувалися в серпні 1990 року під час придушення Сухумського тюремного бунту , Ці гвинтівки використовували спецпідрозділ КДБ Альфа і навчальна рота спеціального призначення ВВ МВС під час штурму. [7]

Події вересня - жовтні 1993 року Москві [ правити | правити код ]

Під час подій в Москві восени 1993 р ВСС застосовувалися спецназом внутрішніх військ МВС « Витязь »В телецентрі Останкіно. [8]

Перша чеченська війна [ правити | правити код ]

Перше бойове застосування гвинтівок ВСС відноситься до Першій чеченській війні , Коли цими гвинтівками почали озброювати загони спеціального призначення різних силових відомств.

чеченські сепаратисти , Що зіткнулися з ВСС і зазнали від неї втрати, швидко оцінили якість нового російського зброї.

Володимир Ольгин, командир однієї з рот спецназу федеральних сил, охарактеризував зв'язку ВСС «Гвинторіз» / АС «Вал» як ідеальну систему для військ спеціального призначення, вміле використання якої дозволяє творити чудеса. Особливо автор зазначив якість використання ВСС при вирішенні задачі « зняття вартового »- був випадок, коли бійці загону знищили з ВСС 5 бойовиків ще до того, як основна група противника зрозуміла, що відбувається [9] .

7 січня 1995 року потрапив в оточення загін спецназу Головного Розвідувального Управління (ГРУ) з 22-ї бригади спецпризначення . У полоні у бойовиків виявилося 48 осіб, чеченці також захопили снайперські гвинтівки «Гвинторіз» [10] .

Після надходження ВСС у війська, на склади за непотрібністю були відправлені всі АКМС з приладами безшумної і безполуменевої стрільби [9] .

Друга чеченська війна [ правити | правити код ]

Під час Другої чеченської війни снайпер одного з російських спецпідрозділів, перебуваючи в засідці, зайняв позицію в кроні густого дерева. Виявивши групу бойовиків, він дочекався, поки всі вони вийдуть на відкриту місцевість і, відкривши вогонь на дальності ефективного вогню, знищив всю групу перш, ніж вони розібралися, звідки ведеться вогонь [1] .

Озброєний конфлікт на сході України [ правити | правити код ]

Як мінімум в одному випадку задокументовано наявність ВСС на озброєнні противників української влади в цьому конфлікті [11] .

 • гвинтівка снайперська спеціальна модернізована ВССМ
 • карабін мисливський самозарядний КО ВСС
 • Вірменія Вірменія [12]
 • Білорусь Білорусь - була на озброєнні підрозділів спеціального призначення збройних сил Республіки Білорусь , Зокрема, в 5-й обрСпН . У зв'язку з відсутністю власного виробництва патронів СП-5, СП-6 і перспектив їх поставок замінена на інші зразки стрілецької зброї [13] .
 • Грузія Грузія [ неавторитетний джерело? ]
 • Росія Росія - використовується підрозділами спеціального призначення збройних сил , ВДВ , ВНГ , ГРУ , МВС , ССО , ФСБ і ФСО [5] .
 • СРСР СРСР - в 1987 році прийнята на озброєння підрозділів спеціального призначення КДБ СРСР , спецназу ГРУ , Розвідувально-диверсійних підрозділів радянської армії і спецназу внутрішніх військ МВС СРСР [5]
 1. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 В. Кораблін і В. Красніков. Спеціальний випуск 1, присвячений ВСС «Гвинторіз» і АС «Вал» // «Стрілецька зброя Росії». - « Техника молодежи ».
 2. 1 2 3 4 Система безшумного озброєння (неопр.). Центральний науково-дослідний інститут точного машинобудування . Дата звернення 31 серпня 2010 року. Читальний зал 18 лютого 2012 року.
 3. 1 2 3 Максим Попенкер. безшумна снайперська гвинтівка ВСС «Гвинторіз» (СРСР / Росія) (неопр.). world.guns.ru. Дата звернення 31 серпня 2010 року. Читальний зал 18 лютого 2012 року.
 4. 9-мм гвинтівка спеціальна снайперська ВСС «Гвинторіз» (неопр.) (Недоступна посилання). Яндекс.Словари . Дата звернення 31 серпня 2010 року. Читальний зал 27 жовтня 2007 року.
 5. 1 2 3 Стаття «Зброя спеціальних операцій» на сайті журналу «Братик»
 6. Стаття Що росіянину добре, то німцю - смерть. (З історії створення 9-мм спеціальних комплексів) на сайті журналу «Братик»
 7. Ударна сила. Випуск № 66 «Безшумне зброю» (21.12.2005) YouTube
 8. ВСС «Гвинторіз» - 9-мм гвинтівка снайперська спеціальна. Розробка, пристрій, бойове застосування «Гвинторіз».
 9. 1 2 Володимир Ольгин. Чим ми воювали в Чечні // «Солдат удачі». - М., 1997. - Т. 8 (35). - С. 51-52. - 60 с. - 50 000 прим. - ISBN ISSN 0201-7021.
 10. РОСІЙСЬКИЙ СПЕЦНАЗ В ЧЕЧНІ , Свідоцтво учасника подій - матеріал з газети «Столиця С» за 8.09.1995 р
 11. Jonathan Ferguson & NR Jenzen-Jones. Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine (неопр.). Armament Research Services Pty. Ltd. (November 2014 року). - «In at least one case, later-production designated marksman rifles were documented in the hands of a separatist group, notably two VSS rifles (Pseush, nd). These Russian-produced weapons are analogous to those seen in the hands of presumed Russian forces during the annexation of Ukraine [ sic ], And are not known to be in the inventory of any Ukrainian security forces. Their appearance at this later stage of the conflict is noteworthy. ».
 12. Як забезпечується баланс сил в Закавказзі (Рос.). Вісник Кавказу (14 липня 2014 року).
 13. «в бригаді спеціального призначення збройних сил Білорусі , Що базується ще з радянських часів в Мар'їній Гірці, були і АС, і ВСС. В СРСР вона вважалася однією з кращих бригад, і її командування знало ціну цим системам. Однак у білорусів не було патронів СП-5 і СП-6 і їх поставка не передбачалася. Тому хоч і зі скрипом, вони все ж поміняли російському ГРАУ АС і ВСС на інші зразки стрілецької зброї. »Олексій Рамм. Стовбур, з яким йдуть в розвідку // «Військово-промисловий кур'єр», № 34 (552) від 17 вересня 2014