З призовників незаконно збирають дані про житло і зарплати їхніх батьків - правозахисники

REUTERS

Про це повідомив представник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Михайло Чаплига, коментуючи проведений військкоматами Києва і області анкетування школярів - майбутніх призовників, повідомили УНІАН в прес-службі омбудсмена.

Він нагадав, що в анкеті «Довідка про сім'ю призовника», яка була надана для заповнення учням столиці та Київській області, містилися питання про робочі місця і заробітну плату батьків, про їхній стан здоров'я, про домашніх тварин та ін.

За словами Чаплига, збір даних про житлові умови, родичів, домашніх тварин призовників порушує чинне законодавство про захист персональних даних.

«Наявність такої анкети суперечить здоровому глузду. Вона в принципі не може існувати, проте існує. В Офіс омбудсмена вже надійшло чимало скарг від батьків та активістів, тому ми звернулися до Міноборони з вимогою пояснити нормативно-правову базу цього документа », - повідомив Чаплига.

Представник уповноваженого, зокрема, зазначив, що, згідно зі статтею 32 Основного Закону, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Статтею 6 Закону України «Про захист персональних даних» встановлено, що обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.

Читайте також "Чи не офіцер, не солдат. Ти найманець": в мережі з'явилося відеозвернення до росіян, які воюють в Сирії і на Донбасі

Крім того, згідно зі статтею 14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», приписка громадян України чоловічої статі до призовних дільниць проводиться з метою взяття їх на військовий облік, визначення наявних призовних ресурсів, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, отриманої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей. Таким чином, цією статтею визначено необхідний обсяг інформації про особу, яку має право обробляти військовий комісаріат з метою взяття призовника на військовий облік .

Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України «Про захист персональних даних», склад і зміст персональних даних мають бути відповідними, адекватними і нечрезмернимі щодо певної мети їх обробки.

Читайте також Як будується нова армія України

«Разом з тим перелік персональних даних, які повинен надати призовник, заповнюючи« Довідку про сім'ю призовника », в тому числі про членів сім'ї призовника, явно надмірний щодо певної мети обробки», - переконаний Чаплига.

Читайте також Молодих призовників не направлятимуть в зону АТО - Порошенко

Представник уповноваженого зазначив, що в анкеті, зокрема, необхідно вказувати персональні дані призовника і його батьків, які є «чутливими» персональними даними та обробка яких заборонена відповідно до Конвенції про захист осіб у зв'язку з автоматизованою обробкою персональних даних (ст. 6) Закону України «Про захист персональних даних» (ст. 70). Як виняток, обробка таких даних дозволяється лише в суворо визначених законом випадках. До таких даних належать, зокрема, національність, стан здоров'я, релігійні переконання. І саме таку інформацію про себе, своїх батьків та інших родичів вимагає військкомат від призовників.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter