«Тут навчатимуться діти»

Начальник Суворовського училища дав «Фонтанці» слово офіцера, що після переїзду його вихованців на Московський проспект у Воронцовському палаці на Садовій продовжать вчитися діти. Стара будівля залишиться об'єктом Міноборони. Начальник Суворовського училища дав «Фонтанці» слово офіцера, що після переїзду його вихованців на Московський проспект у Воронцовському палаці на Садовій продовжать вчитися діти

Михайло Огнев

Міноборони спантеличило ребусом. Повідомлення на сайті міністерства від 22 червня свідчить про таке:

Сайт Міноборони не уточнює, який пам'ятник відреставровано і куди 1-го числа в'їдуть суворовці; як писала «Фонтанка», вже кілька років вихованці навчального закладу готуються до переїзду в корпусу Костянтинівського військового училища на Московському проспекті, 17, але терміни постійно переносяться . Тим часом доля Воронцовського палацу на Садовій, про долю якого чутки ходять вже кілька років (обговорювалася як передача під культурні цілі, так і передача управління справами президента), в повідомленні Міноборони не розкрита, що заплутало остаточно.

«Фонтанка» вирушила розплутуватися до начальника військової школи міста Євгену Єрмолова з проханням роз'яснити, що відбувається і чого чекати дітям і городянам, які не без підстав побоювалися того, що будівля Воронцовського палацу може спливти в інші руки.

Стершиеся кам'яні сходи, старий зношений паркет, в високих вікнах провалилися тут і там покрівлі - так зустрічає відвідувача Воронцовський палац на Садовій, 26. «Тут ніякого ремонту не проводиться і не проводилося дуже давно, - розповідає начальник училища. - Рішення про переїзд на Московський підтримано і погоджено на всіх рівнях, в тому числі і прогресивною громадськістю - людьми, які розуміють, в якому стані палац. Ви подивіться у вікно: у нас під усіма входами, арками влаштовані козирки захисні на випадки обвалів. Подивіться, он цеглини валяються, падають з-під даху. А на Московському нас чекає сучасна і чудово обладнана освітня майданчик ».

- Ви переїжджаєте вже 1 вересня?

- Так. Ну, може бути, якісь затримки невеликі, день, два, тиждень. Сказати, що там вже все готово, можна, але там високий ступінь готовності. Ми за якістю робіт стежимо. Зроблено дуже багато, але і роботи попереду багато. Ми до цього відношення маємо лише як потенційний користувач. Так, ми, безумовно, узгоджували проекти, щоб всі навчальні приміщення відповідали нормам. Але ми не замовники. Замовник - Головне управління облаштування військ (ГУОВ).

За словами Єрмолова, у керівництва училища немає претензій до будівельників, які вже не один раз затримували переїзд. «Не все залежить від нас і від будівельників, часи такі. Непроста економічна обстановка, можуть бути затримки - не тому, що люди погано працюють або не хочуть працювати, - міркує військовий. - Про всяк випадок ми передбачаємо варіант, що не встигнемо до 1 вересня, так що стара будівля теж до навчального року готуємо ».

Нагадаємо, роботи в Костянтинівському училище, де раніше знаходився Кадетський ракетно-артилерійський корпус (КРАК), зараз веде ТОВ «Деметра», яке прийшло сюди після відходу з майданчика свого конкурента - компанії «Інтарсія» в липні 2015 року. Організація, за даними ЕГРЮЛ, належить Людмилі і Антону Чубатюк, у яких вже був досвід робіт на Міноборони - при реставрації Морського собору в Кронштадті. Новий підрядник взявся закінчити ремонт в Кадетському корпусі до 25 грудня 2016- го, але потім заявив про затримку, пояснивши її браком фінансування. У травні того ж року в Міноборони повідомляли, що роботи виконані менш ніж на половину всієї суми - на 2 млрд рублів. При цьому «Деметра» звітувала про відсутність боргів перед субпідрядниками.

Спочатку перевезти суворовців з центру міста в облаштовані корпусу на Московському повинні були восени 2015 року. За підготовку корпусу КРАК в березні того ж року взялася компанія «Інтарсія», яка згодом пішла на дно, а її екс-директора оголосили у федеральний розшук . ГУОВ оцінив роботи в 4,8 млрд рублів. Уже влітку 2015 го договір розірвали через зрив термінів здачі.

Старшим на об'єкті зараз є Євген Стребков, про якого «Фонтанка» вже писала в зв'язку з нападом на нього , Пов'язаних з фінансовим конфліктом на іншому майданчику. Стребков підтвердив нашому виданню, що відремонтовані корпуси на Московському на 1 вересня дійсно будуть готові прийняти всіх суворовців.

За словами Євгена Єрмолова, головний упор в нових приміщеннях зроблений на побут. «Ви розумієте, ті умови, які в повоєнні роки були непогані, сьогодні вже не відповідають сучасним вимогам. Діти зараз живуть по 80 чоловік одночасно - кожна рота окремо. І у нас на ці 80 чоловік - дві душові кабіни. Тут немає можливостей, щоб побільше їх поставити. А там діти будуть жити в кубриках на навчальну групу на 20 чоловік. І на 80 осіб, на роту, буде 20 душових кабін. Тобто не одна на сорок чоловік, а одна на чотири людини, - пояснює начальник училища. - Там буде нормальна вентиляція, а не як тут, кватирки відкриваємо взимку, буде сучасні меблі, у кожного свій шафку, дерев'яні стелі, кімнати дозвілля по 140 метрів, з декількох блоків, де діти зможуть проводити свій особистий час за інтересами. Там є клуб, Великий білий Миколаївський зал, - один з найбільших актових залів серед навчальних закладів, в тому числі і вищих, які є в Петербурзі, на 840 місць. А у нас тут взагалі клубу немає, ми змушені просити Палац творчості юних дати місце, щоб провести огляд творчості рот. Діти творчі, здатні, а клубу немає ».

- І вам не шкода залишати історичну будівлю?

- Та будівля не менше унікально і відомо, чим наш палац. Його будували теж, як і наше, в кінці 18-го століття. Якщо тут був палац графа Воронцова, то там був його ж заміський будинок, нехай і не такий помпезний. Уже після смерті Воронцова особняк викупили на користь держави і там розміщувався Військово-сирітський будинок, який Павло I, будучи цесаревичем, очолював. У 1807 році там був утворений Дворянський полк указом Олександра I, напередодні війни з Наполеоном. А Пажеського корпусу, який у нас тут на Садовій був, створений теж у 1810 році. Тому різниця в роках невелика, але відмінність в чому: історія того навчального закладу набагато ширше, тому що тут у нас готували лише привілейованих дітей, еліту, яка випускалася не в війська, а в царську свиту. Кавалергардів, пажів ...

- Але ж і суворовці сьогодні теж військова еліта.

- Ми вважаємо, що наші діти - найкраща частина нинішньої молоді. У нас 560 вихованців. І ми дуже раді, що є можливість створити для них нормальні умови. Так, училище в цій будівлі закінчували якісь люди колись. Але сьогодні НЕ 1950 рік на дворі. Багато що в житті змінилося. І потім, ця будівля завжди буде належати Міністерству оборони.

- А говорили, що тут буде музей гвардії ...

- Чи не буде ніякого музею гвардії. Я можу сказати, дивлячись у ваші очі, що ця будівля залишається в віданні Міноборони і тут навчатимуться діти. Слово офіцера.

- А що за діти, якщо не суворовці?

- Про це ми трохи пізніше поговоримо. Є рішення керівництва Міноборони. Люди, які мають право це обговорювати, може бути, вони вам скажуть. Але я просто, користуючись нагодою, з повною відповідальністю заявляю, що тут готуються проектні роботи і так далі. Тут навчатимуться діти. Буде навчальний заклад.

- І з першого вересня розпочнеться підготовка до капітального ремонту?

- Так. Ну, можливо, не з першого вересня, тут все залежить від того, коли ми вже повністю звільнимо будівлю.

- Уже ведеться проектування?

- Є письмове рішення міністра оборони. Так, вже фінансуються проектні роботи. Про обсяг вкладень я говорити не готовий. Але принаймні ніякої мови про передачу в якісь інші структури взагалі не йде, це я вам заявляю офіційно. І про це знає прекрасно і губернатор міста, і керівництво міністерства. Тому немає ніякої небезпеки, що ця будівля історичне перейде комусь, це виключено, повністю.

- Саме навчальний заклад Міноборони? Чи не якогось іншого силового відомства?

- Це буде відомче освітня установа Міністерства оборони Російської Федерації. Чи не ФСБ, не МВС. Ми цей будинок нікому не віддамо. Ніякої передачі і втрати якихось традицій бути не може. Ці побоювання абсолютно безпідставні.

Як розповіли «Фонтанці» джерела, близькі до армії, рішення про те, що після реконструкції в Воронцовському палаці розташується довузівську загальноосвітній заклад Міноборони РФ, дійсно є. Однак проектні роботи ще не починалися, тому поки невідомо, в якій конкретній формі цей задум буде реалізований. «Фонтанка» відправила запит у військове відомство, але на момент публікації матеріалу відповіді на нього не отримала.

Розмовляла Олена Зелікова, «Фонтанка.ру»

Ви переїжджаєте вже 1 вересня?
І вам не шкода залишати історичну будівлю?
А що за діти, якщо не суворовці?
І з першого вересня розпочнеться підготовка до капітального ремонту?
Уже ведеться проектування?
Саме навчальний заклад Міноборони?
Чи не якогось іншого силового відомства?