Бабки Діда Мороза

  1. Зоопарк Діда Мороза
  2. Горілка Діда Мороза
  3. Віра Діда Мороза
  4. Канцелярія Діда Мороза
  5. Криза Діда Мороза
  6. Доходи Діда Мороза

Дід Мороз не такий багатий, як здається

фото: Дарина Шурупова / Banki.ru

Дід Мороз - не тільки символ Нового року, а й вельми великий бізнесмен. Банкі.ру дізнався, як заробляє новорічний чарівник і чому російський Дід Мороз виявився ... жінкою.

Зоопарк Діда Мороза

«Європейський сервіс в глибинці Росії», «російський Діснейленд», «казка наяву» - такі відгуки залишають на туристичному сайті TripAdvisor, вотчині Діда Мороза, тієї самої, що в місті Великий Устюг. Недолік, який відзначають багато туристів, - народу багато, в сезон з новорічним дідом толком не поговориш, всі на бігу - доводиться задовольнятися іншими казковими персонажами.

Очевидно, що справи у Діда Мороза йдуть непогано. «Витратити гроші є де. І на снігоходах покататися, і з гірок, і на собаках. Є і кузня, і зоопарк », - пише один з користувачів TripAdvisor. «На все майстер-класи треба купувати квитки окремо і пам'ятати, що вони йдуть за розкладом», - повідомляє інший користувач сайту. А ще є пошта, ярмарки, ресторани ...

Юросіб, в назви яких так чи інакше включені слова «Дід Мороз», по країні зареєстровано більше десятка. Причому більше половини з них ніяк не пов'язані з діяльністю вологодського чарівника - це і торгівля кондитерськими виробами, та фінансове консультування, і навіть управління нерухомістю, і діяльність інформаційних агентств.

Бізнес на імені Діда Мороза - важлива частина економіки Вологодської області. Розкручувати бренд саме в Великому Устюзі стали в 1998 році, коли був створений проект «Великий Устюг - батьківщина Діда Мороза». В рамках проекту здійснюють свою діяльність чотири компанії: АТ «Дід Мороз» (власне, туроператор проекту), Автономне установа культури Вологодської області «Будинок Діда Мороза» (сама вотчина), АТ «Пошта Діда Мороза» і ТОВ «Вотчина» (технічна експлуатація вотчини). Головної компанії немає: всі вони перебувають в рівних правах з реалізації проекту, повідомили Банкі.ру в Департаменті культури і туризму Вологодської області.

При цьому єдина офіційна резиденція Діда Мороза, підкреслюють в департаменті, знаходиться недалеко від міста Великий Устюг, вона почала працювати в 2000 році. Однак щороку напередодні новорічних свят по всій країні підприємливі «чарівники» відкривають різні вотчини і палаци Діда Мороза - і не завжди про це знає володар товарних знаків «Дід Мороз», «Великий Устюг» і «Вотчина Діда Мороза» АТ «Дід Мороз »- офіційний туроператор велікоустюгскій діда. Що загрожує значним штрафом підприємцям.

Горілка Діда Мороза

«Вотчина Діда Мороза» зареєструвала права на товари і послуги під брендом Діда Мороза в чотирьох категоріях: організація дозвілля, друковані видання, бандани і хустки, а також реклама. Це дає право вільно випускати товари «від Діда Мороза» інших видів - так, велікоустюгскій лікеро-горілчаний завод випускає горілку марки «Від Діда Мороза».

Причому власнику товарного знака буде не так просто довести в суді, що саме його права були порушені іншою організацією: будь-які претензії можливі тільки в разі, якщо товарний знак і його графічний образ будуть запозичені точь-в-точь.

«Факт володіння товарним знаком зовсім не означає автоматичного володіння авторськими правами на образ, що послужив основою для нього першоосновою. Наприклад, в Росії зареєстровано, за різними даними, від 9 до 11 правовласників товарного знака «Дід Мороз», жоден з яких не має в своєму розпорядженні унікальним правом на будь-яке зображення відповідного казкового персонажа », - зауважує керуючий партнер KirikovGroup Данило Кириков. Авторські права на образ Діда Мороза не належать нікому, так як велікоустюгскій чарівник відноситься до категорії фольклорних персонажів.

Віра Діда Мороза

«За 17 років реалізації проекту були неодноразові спроби створення і відкриття резиденцій Діда Мороза в інших містах. При цьому організатори не розглядали роботу резиденції як повноцінного проекту: часто резиденцією називали кімнату, зал, куточок у фойє, оформлені в святковому стилі », - кажуть в Департаменті культури і туризму Вологодської області. Тимчасові резиденції Діда Мороза в московських Кузьминках, Сочі (Олімпійська резиденція) і Севастополі не є офіційними - правда, головний Дід Мороз нерідко дарує візитом і їх. «На сьогоднішній день вони представляють собою місце для зустрічі російського Діда Мороза з дітьми і дорослими під час візиту в дані міста. Візити за останні два роки були не частіше ніж один раз на рік », - зауважують в департаменті. Причому фінансування цих візитів, кажуть там, здійснювалося за рахунок власних коштів «вотчини Діда Мороза».

«Вотчина Діда Мороза» знаходиться в 100-процентному володінні Департаменту культури і туризму Вологодської області (дані СПАРК). Згідно СПАРК, персонал організації становить 51-100 чоловік, директором значиться Віра Воробйова. У минулому році резиденцію в місті Великий Устюг відвідало приблизно 250 тис. Чоловік. За підсумками 2016 року зростання потоку туристів буде в районі 13-15%, прогнозують влади Вологодської області.

АТ «Дід Мороз», в свою чергу, належить Департаменту майнових відносин Вологодської області. Чистий прибуток в 2015 році склала 302 тис. Рублів при виручці в 75 млн рублів (дані СПАРК). При цьому чистий прибуток з кожним роком падає - на відміну від зростаючої виручки.

Канцелярія Діда Мороза

Генеральним директором АТ «Дід Мороз» числиться Тетяна Муромцева, яка також є директором декількох дрібних фірм, пов'язаних з діяльністю Діда Мороза. Раніше їй належало 50% статутного капіталу «Канцелярії Діда Мороза» - зараз фірма в 100-процентному володінні Людмили Суранова, яка також володіє половинною часткою ТОВ «Дует», що займається роздрібною торгівлею на території Великого Устюга (чистий прибуток 600 тис. Рублів в 2015 році ). Канцелярія заробила в 2015 році 1,4 млн чистого прибутку, на сьогоднішній день це найуспішніше підприємство, пов'язане з ім'ям Діда Мороза (правда, вотчина не розкриває звітність). Хоча в вологодський іміджевий проект воно не входить, будучи приватною власністю.

Саме АТ «Дід Мороз» володіє компанією, що управляє «Дід Мороз» (знаходиться в процесі ліквідації), ТОВ «Дід Мороз-сервіс» і на 76% - поштою Діда Мороза (дані СПАРК). Генеральний директор компанії Тетяна Муромцева починала кар'єру шкільним вчителем, була другим секретарем вологодського міськкому комсомолу, депутатом міської Думи і тільки потім стала завідуючою справами головного Діда Мороза в його вотчині.

З Банкі.ру Муромцева говорити відмовилася, пославшись на брак часу через потік туристів в сезон.

Криза Діда Мороза

Вотчина Діда Мороза існує не тільки за рахунок бюджету. «З самого початку реалізації проекту« Великий Устюг - Батьківщина Діда Мороза »ставка робилася на залучення коштів з різних джерел. Цей розрахунок себе повністю виправдав: за 15 років було залучено понад 2 мільярдів рублів. При цьому сума коштів, витрачених з обласного та місцевого бюджетів, становить лише третину від загального обсягу. 36% - це вкладення спонсорів і приватних інвесторів. Решта - допомога федерального бюджету і бюджету уряду Москви », - говорив два роки тому губернатор Вологодської області Олег Кувшинников, спілкуючись з місцевим виданням« Московського комсомольця ».

У 2016 році Дідусь Мороз не брав участі і в великих держзакупівлі. Найзначнішою з них, згідно з порталу держзакупівель, стало надання екскурсійного обслуговування в вотчині Діда Мороза дітям співробітників компанії «Газпром трансгаз Ухта» - це коштувало газовикам 2,6 млн рублів (згідно з офіційним сайтом компанії, в ній працює близько 13 тис. Чоловік).

Судиться чарівник з Великого Устюга також не надто активно. Так, в березні цього року страхова компанія «Ингосстрах» звернулася в Арбітражний суд Вологодської області з позовом до АТ «Дід Мороз» про стягнення страхового відшкодування в розмірі 237 тис. Рублів, що складає більше 2/3 чистого прибутку Вологодської компанії за 2015 рік. У прес-службі «Ингосстраха» не відповіли на запит Банкі.ру про суть претензій до АТ «Дід Мороз».

За даними СПАРК, частка активів АТ «Дід Мороз» на 2015 рік становить одну п'яту від активів всіх підприємств туристичної галузі в Вологодському регіоні, тоді як частка чистого прибутку - менше 1% від чистого прибутку всієї галузі в Вологді і області. Причому ці показники з року в рік зменшуються: у 2014 році вони становили відповідно 47% і 3%. Пов'язано це як з погіршенням показників АТ «Дід Мороз», так і з їх збільшенням на рівні регіону. Що говорить про те, що турагентства, що пропонують путівки в Таїланд і на Гоа, приносять левову частку прибутку туристичної галузі регіону, навіть якщо на його території присутній такий розкручений бренд, як Дід Мороз.

Доходи Діда Мороза

Втім, виявилося, Дід Мороз не такий розкручений бренд, як Санта Клаус. «Поки що Санта випереджає нашого співвітчизника за кількістю, так і за якістю рекламних робіт, в яких бездоганний і сам сценарій, і його втілення», - говорить креативний директор BBDO Moscow Олексій Федоров. Зіграти на патріотичних почуттях тут не вийде. «Особисто для мене немає різниці, хто з них буде героєм ролика або фільму, тут патріотизм не працює. Перш за все важлива історія: якщо сценарій сильний, з правильно побудованої драматургією, класними сюжетними поворотами, яскравим фіналом, я з задоволенням буду дивитися і співпереживати як Санте, так і Дідові Морозу », - зауважує Федоров.

В цілому оцінити масштаб бізнесу головного Діда Мороза країни для аналітиків, опитаних Банкі.ру, виявилося непростим завданням - багато робити це відмовилися. «За моїми оцінками, з урахуванням заявленого числа відвідувачів річний оборот« Резиденції Діда Мороза »в Великому Устюзі (Вологодська область) від надання туристичних послуг та підприємств роздрібної торгівлі становить не менше 1,6-2,1 мільярда рублів. З огляду на середню маржинальність по такого роду видам діяльності за умови відсутності виплат за обслуговування можливого боргу чистий прибуток комплексу може досягати 100-200 мільйонів рублів на рік », - ділиться своєю оцінкою оборотів« вотчини Діда Мороза »фінансовий аналітик« Фінама »Тимур Нігматуллін.

При всій значущості суми це не так багато від бізнесу на образі Діда Мороза. У Росії близько 55 млн домогосподарств, кожне з яких витрачає на новорічні подарунки в середньому близько 10 тис. Рублів і дарує приблизно по чотири подарунки. Обсяг ринку подарунків - 550 млрд рублів. Таким чином, прямі доходи від доставки оцінюються в 27,5 млрд рублів щорічно, підрахував головний економіст Національного рейтингового агентства (НРА) Максим Васін. За його даними, в середньому участь у заході дозволяє середньостатистичному Дідові Морозу заробити 3 тис. Рублів, при цьому Діди Морози щорічно беруть участь в 2 млн заходів по всій країні. 6 млрд рублів складає івент-бюджет для Дідів Морозів, зазначає Васін.

«Сумарні доходи Дідів Морозів на рік складають, таким чином, не менше 68,5 мільярда рублів», - підрахував головний економіст НРА, включивши в оцінку доходи від пошти Діда Мороза, а також від вотчин і резиденцій, і рекламні доходи.

Емма ТЕРЧЕНКО, Banki.ru