Захист людини від впливу електромагнітного випромінювання

Електромагнітне випромінювання є практично повсюдно Електромагнітне випромінювання є практично повсюдно. Багато хто вважає, що електромагнітне випромінювання є тільки лише в електроустановках. Але це далеко не так. Електромагнітне випромінювання переслідує нас всюди: вдома, на роботі, на вулиці. Джерелами електромагнітного випромінювання, крім електричних мереж, є практично вся побутова техніка, в тому числі різні електронні пристрої: теле- і радіоапаратура, мобільні телефони, гаджети і безліч інших електричних приладів.

Навіть на вулицях міста, де, здавалося б, немає електромагнітного випромінювання, джерелами такого є електрифікований транспорт, силові мережі, мережі вуличного освітлення та ін. Розглянемо, який вплив чинять ті чи інші джерела електромагнітного випромінювання на організм людини.

Джерела електромагнітного випромінювання

Для початку зазначимо такий параметр, як гранично допустима доза електромагнітного випромінювання для людини - він становить 0,2 мкТл. Тепер відзначимо середнє значення електромагнітних випромінювань різних електричних приладів і пристроїв, з якими людина стикається в повсякденному житті.

Комп'ютер - невід'ємний елемент в будинку кожної сім'ї. У дев'яти будинках з десяти є комп'ютер або інша комп'ютерна техніка (ноутбук, планшет і ін.) Дане чудо техніки є джерелом електромагнітного випромінювання величиною до 100 мкТл. Нескладно порахувати, що людина, перебуваючи в безпосередній близькості до комп'ютера, піддається електромагнітному випромінюванню, яке в 500 разів перевищує допустиме значення.

Практично такий же рівень електромагнітного випромінювання генерується мікрохвильовою піччю. Навіть звичайна настільна лампа є джерелом електромагнітного випромінювання, яке в 4-5 разів перевищує допустиме значення. В даному випадку джерелом випромінювання є провід, що живить лампу.

Також слід зазначити шкідливий вплив мобільних телефонів і інших гаджетів і електронних пристроїв. Електромагнітне випромінювання від даних апаратів досягає 50 мкТл, що в 250 разів перевищує допустиме значення.

Електрифікований транспорт є одним з найбільш сильних джерел електромагнітного випромінювання. Поїздка в трамваї або тролейбусі супроводжується впливом на організм людини електромагнітного випромінювання значенням 150-200 мкТл. При чому, в метро значення електромагнітного випромінювання на порядок вище і воно становить 300 мкТл.

Навіть на відпочинку, де, здавалося б, людина знаходиться далеко від джерел електромагнітного випромінювання, але він також піддається електромагнітному випромінюванню. Джерелом електромагнітного випромінювання в даному випадку є високовольтні лінії електропередач, які перетинають навколишню місцевість уздовж і в поперек.

Всі прилади і пристрої, які отримують живлення від електричної мережі, в тій чи іншій мірі є джерелами електромагнітного випромінювання. Виходить, що людина, яка проживає в сучасних умовах, практично завжди піддається електромагнітному випромінюванню. Тому питання захисту організму від впливу електромагнітного випромінювання в наш час є особливо актуальним. Розглянемо основні заходи зниження негативного впливу електромагнітного випромінювання на організм людини.

Способи захисту від електромагнітного випромінювання

Один з найбільш ефективних способів захисту від негативного впливу електромагнітного випромінювання є застосування спеціальних приладів, які дозволяють нейтралізувати це випромінювання і максимально мінімізувати її негативний вплив на організм людини. Принцип дії даних приладів заснований на наведенні протидії ЕРС, яка сприяє зниженню негативного впливу на організм людини небажаних електромагнітних випромінювань.

Максимальне скорочення часу перебування в зоні дії електромагнітного випромінювання є одним з найбільш ефективних способів захисту організму від негативного впливу електромагнітного випромінювання. Особливо актуальне це питання для працівників електроенергетичних підприємств, де рівень електромагнітного випромінювання максимальний.

Наприклад, персонал, що обслуговує високовольтну розподільну підстанцію. У розподільних пристроях, як відкритого, так і закритого типу, рівень електромагнітного випромінювання дуже великий. В електроустановках 110 кВ і вище дуже часто рівень електромагнітного випромінювання досягає таких значень, що його негативний вплив на організм людини є дуже сильним.

Перші ознаки з'являються практично відразу: головний біль, слабкість, дратівливість, пригніченість. У таких випадках знаходження людини в зоні дії електромагнітного випромінювання без використання спеціальних захисних комплектів (екранують пристроїв) неприпустимо.

При знаходженні обслуговуючого персоналу далеко від високовольтного устаткування, наприклад, на общеподстанціонном пункті управління, рівень електромагнітного випромінювання набагато менше, але його значення в сотні разів перевищують допустимі. Це пов'язано з тим, що в даному приміщенні знаходяться безліч джерел електромагнітного випромінювання: комп'ютерна техніка, пристрої захисту та автоматики обладнання, розподільні низьковольтні щитки і ін.

В такому випадку слід, при наявності можливості, робити перерви і виходити з приміщення, тим самим скорочуючи час перебування в зоні електромагнітного випромінювання. Також не зайвим буде використовувати вищезгадані пристрої, які дозволяють мінімізувати негативний вплив електромагнітного випромінювання на організм людини.

Також слід зазначити, що ступінь впливу електромагнітного випромінювання на організм людини безпосередньо залежить не тільки від часу перебування в зоні його дії, але і від відстані до джерела випромінювання. Тобто в процесі використання того чи іншого електроприладу або електричного пристрою слід по можливості збільшувати відстань до джерела.

Наприклад, при роботі за комп'ютером рекомендується ставити монітор на відстані не ближче 30 см від голови. Те ж саме стосується телевізора і різних гаджетів.

При розмові по мобільному телефону рекомендується використовувати гучний зв'язок або дротову гарнітуру. Якщо мобільний телефон в даний момент не використовується, не потрібно його тримати в кишені, краще покласти його на стіл.

Як правило, в інструкції до електроприладів повинні бути вказані заходи безпеки, зокрема безпечну відстань до даного електроприладу, при якому рівень випромінювання буде мінімальним. Якщо такі дані відсутні, то для своєї ж безпеки краще ці дані уточнити. В інтернеті у вільному доступі є інформація з цього приводу.

Дуже часто, як в побуті, так і на роботі, включені в мережу електроприлади, які в даний момент не використовуються. До таких електроприладів можна віднести зарядні пристрої для мобільних телефонів, аудіо-, відеоапаратуру, телевізор та ін. Відключення даних електроприладів дозволяє значно знизити рівень електромагнітного випромінювання і відповідно ступінь його негативного впливу. Крім того, відключення електроприладів дозволяє знизити загальну кількість споживаної електроенергії.

Як згадувалося вище, високовольтні лінії електропередач є джерелом електромагнітного випромінювання, причому рівень даного випромінювання досить високий, і чим напруга вище, тим рівень випромінювання вище. Отже, необхідно виключити або по можливості скоротити час перебування в зоні дії електромагнітного поля ліній електропередач.

Існує таке поняття, як охоронна зона ліній електропередач - відстань по обидві сторони від проводів ліній електропередач. Розмір охоронної зони ЛЕП варіюється в залежності від класу напруги. Наприклад, охоронна зона ліній електропередач напругою 35 кВ становить 15 м, 110 кВ - 20 м, 330 кВ - 30 м.

В охоронній зоні ліній електропередач ступінь електромагнітного випромінювання значно перевищує допустимі значення. Тому в даній зоні не рекомендується будівництво житлових будинків і різних споруд. Якщо ви захоплюєтеся садівництвом, то слід відмовитися від ділянки, уздовж якого проходить лінія електропередач. Як правило, на земельній ділянці проводиться значна частина часу, тому ви завжди будете піддаватися надмірному впливу електромагнітного випромінювання від лінії електропередач.