Яким чином отримати страхове відшкодування по ОСАГО в вигляді відновлювального ремонту

 1. Подача заяви для отримання відновного ремонту
 2. Огляд страховика або незалежна експертиза для визначення розміру шкоди
 3. Терміни проведення відновлювального ремонту

Порядок отримання страхового відшкодування за договором страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів ОСАГО змінився після 28 квітня 2017 р За договорами ОСАГО, укладеним після цієї дати пріоритетною формою страхового відшкодування стала організація і (або) оплата страховою компанією відновлювального ремонту транспортного засобу, пошкодженого в ході аварії , якщо воно належить громадянину на праві власності і зареєстровано в РФ (п. 15.1 ст. 12 Закону № 40-ФЗ від 25 квітня 2002 року, пп. «до» п. 9 ст. 1, ч. 1 і 4 ст. 3 Зак на № 49-ФЗ від 28 березня 2017 г.). Розглянемо докладніше яким чином отримати страхове відшкодування по ОСАГО в вигляді відновлювального ремонту і що для цього слід зробити.

Для договорів ОСАГО, укладених до 28 квітня 2017 р ви можете вибрати як натуральну форму страхового відшкодування у вигляді ремонту транспортного засобу, якщо у вашого страховика є договір зі станцією технічного обслуговування, або отримати страхову грошову виплату.

Якщо ж договір ОСАГО укладено після 28 квітня 2017 року, натуральну форму страхового відшкодування вибрати буде неможливо (ч. 1, 4 ст. 3 Закону № 49-ФЗ). Згідно п. 16.1 ст. 12 Закону № 40-ФЗ, страхова виплата мається на увазі тільки при наступних випадках:

 • При повному руйнуванні автомобіля;
 • При загибелі потерпілого в результаті ДТП;
 • Якщо вартість відновлювального ремонту транспортного засобу перевищує граничний розмір страхового відшкодування або перевищує максимальну суму страхового відшкодування, встановлену для випадків оформлення ДТП без участі ДАІ, або, якщо всі учасники визнані відповідальними за заподіяну шкоду, і при цьому потерпілий не згоден здійснити доплату за ремонт з власних коштів.

Максимальна сума страхового відшкодування в частині відшкодування шкоди, заподіяної майну кожного потерпілого, становить, відповідно до пп. «Б» ст. 7 Закону № 40-ФЗ, 400 тис. Руб.

Нижче ми розглянемо порядок дій для отримання страхового відшкодування по ОСАГО у вигляді відновлювального ремонту.

Подача заяви для отримання відновного ремонту

Згідно п. 3 ст. 11 Закону № 40-ФЗ, учасник ДТП зобов'язаний при першій же нагоді повідомити свого страховика про факт настання страхового випадку та в терміни, встановлені правилами обов'язкового страхування, направити йому заяву про страхове відшкодування з доданням необхідних документів.

У звичайному випадку, згідно з п. 1 ст. 12 Закону № 40-ФЗ, потерпілий подає заяву про страхове відшкодування у вигляді відновлювального ремонту до страховика, який уклав договір про страхування цивільної відповідальності з винуватцем ДТП.

Однак в деяких випадках, звернутися з заявою про страхове відшкодування у вигляді відновлювального ремонту до свого страховика. Однак таке звернення буде виправдано тільки за умови одночасного виконання наступних обставин, зазначених у п. 1 ст. 14.1 Закону № 40-ФЗ (дані умови застосовуються до відносин, які виникли в результаті ДТП, що сталися в терміни, зазначені в ч. 2, 3 ст. 3 Закону № 49-ФЗ):

 • Якщо в результаті ДТП шкода заподіяна тільки майну, відсутні постраждалі чи загиблі особи;
 • Якщо в ДТП брали участь 2 і більше транспортні засоби, при цьому умова, коли учасників більше, ніж 2, справедливо для ДТП, що сталися після 25 вересня 2017 г. При цьому громадянська відповідальність всіх учасників ДТП застрахована за договорами ОСАГО;

У своїй заяві ви повинні вказати відповідно до п. П. 15.3, 17 ст. 12 Закону № 40-ФЗ наступну інформацію:

1. Обраний вами варіант відновлювального ремонту:

 • Організація і оплата відновного ремонту на СТО з переліку СТО, з якими ваш страховик має відповідні договори;
 • Ви організовуєте відновлювальний ремонт на самостійно обраної СТО. Страховик оплачує вартість ремонту, але для вибору цього варіанту у вас має бути письмова згода страховика.

2. Вказати СТО, на якій будуть проводитися роботи з відновлювального ремонту пошкодженого транспортного засобу.

При виборі СТО врахуйте наступне: страховик зобов'язаний публікувати список СТО, з якими він працює, на своєму офіційному сайті, відповідно до абз. 2 п. 17 ст. 12 Закону № 40-ФЗ. Так само інформацію про СТО, з якими у страховика укладені договори, ви можете уточнити в офісі страхової компанії. Вибираючи СТО, зверніть увагу на відповідність СТО вимогам до організації відновного ремонту, перерахованим в п. 15.2 Закону № 40-ФЗ:

 1. Термін проведення ремонту не повинен перевищувати тридцяти робочих днів з моменту подання пошкодженого автомобіля на СТО або з моменту передачі ТЗ страховику для подальшого його транспортування на СТО;
 2. Відстань до СТО від місця ДТП або від місця вашого проживання не може перевищувати максимально допустимого значення в 50 км. Виключення можливе тільки в разі, коли страхова компанія самостійно оплачує або організовує транспортування транспортного засобу до СТО і назад;
 3. Якщо з року випуску вашого автомобіля не пройшло двох років, відновлювальний ремонт обов'язково повинен виконуватися офіційним сервісним центром марки вашого автомобіля.

Говорячи про те, яким чином отримати страхове відшкодування по ОСАГО в вигляді відновлювального ремонту акцентуємо увагу на наступному факті: якщо в числі СТО, з якими у вашого страховика укладені договори на проведення робіт з відновлювального ремонту, немає жодної, яка б задовольняла зазначеним вимогам, звернути вашу пошкоджений транспортний засіб на СТО можна тільки на підставі вашого письмової згоди. Якщо ви не згодні з пропонованим вибором СТО через те, що вони не відповідають вимогам, а з запропонованої вами СТО не погоджується страхова компанія, у страховика в цій ситуації залишається тільки один вихід - виплатити вам грошове відшкодування шкоди, відповідно до абз. 5 і 6 п. 15.2, п. 15.3 ст. 12 Закону № 40-ФЗ.

Огляд страховика або незалежна експертиза для визначення розміру шкоди

Після того, як ви представили страховику документи і заяву, у вас є п'ять робочих днів на те, щоб представити автомобіль або те, що від нього залишилося після ДТП для огляду страховика або для проведення незалежної технічної експертизи. В ході зазначених заходів будуть визначені обставини заподіяння шкоди і визначено його розмір, що підлягає відшкодуванню (див. П. 10 ст. 12 Федерального Закону № 40-ФЗ).

Спочатку проводиться огляд страховиком представленого вами ТС. Якщо за результатами огляду ви не дійшли згоди зі страховою компанією щодо розміру страхового відшкодування, згідно п. 13 ст. 12 Закону № 40-ФЗ, ви можете провести незалежну технічну експертизу. Відшкодування шкоди буде вироблено страховиком в розмірі витрат, необхідних для того, щоб привести ваш автомобіль в стан, в якому він перебував до ДТП, але не більше граничної суми страхового відшкодування, яка, згідно зі ст. 7 Закону № 40-ФЗ, не перевищує 400000 крб. в частині відшкодування шкоди, заподіяної майну кожного потерпілого. Ваш транспортний засіб буде направлено на обрану СТО, і роботи з відновлювального ремонту будуть оплачені страховиком відповідно до договору між ним і СТО (див. П. 1, пп. «Б» п. 18, п. 19 ст. 12 Закону № 40 ФЗ і п. 4.15 Положення, затвердженого Банком Росії № 431-П від 19 вересня 2014 г.).

Максимальний розмір страхового відшкодування (400000 руб.) Також поширюється і на ДТП, оформлені без участі співробітників ДАІ, якщо ДТП сталося на території Москви, Санкт-Петербурга, Московської чи Ленінградської області, але тільки за умови, що страховику будуть надані дані про обставини ДТП , зафіксовані технічними засобами, що забезпечують некорректіруемих реєстрацію інформації.

Всі решта випадки оформлення ДТП без участі співробітників поліції мають на увазі максимальну суму страхового відшкодування шкоди, заподіяної майну, не більше 50000 руб. (Див. Пп. «Б» ст. 7, п. П. 4, 5, 8 ст. 11.1 Закону № 40-ФЗ).

Чи не пізніше 20 календарних днів після прийому у вас заяви про страхове відшкодування і необхідних документів страховик видасть вам направлення на ремонт. До цього строку не вважаються неробочі святкові дні. Крім того, якщо відновний ремонт організовуєте ви самі, термін видачі направлення збільшується до 30 календарних днів (п. 4.17 і 4.22 Положення про правила обов'язкового страхування № 431-П). У виданому напрямку будуть вказані відомості про СТО, на якій буде проводитися відновлювальний ремонт, термін ремонту, а якщо вартість ремонту буде перевищувати максимальну суму страхового відшкодування - також буде вказана сума доплати за ремонт, яку ви повинні будете внести самостійно (див. П. П . 17, 21 ст. 12 Закону № 40-ФЗ).

Страховик несе відповідальність за дотримання терміну видачі направлення на відновний ремонт або терміну здійснення страхової виплати: якщо він допускає порушення терміну, за кожен день прострочення він повинен буде виплатити вам пеню (неустойку) в розмірі 1% від суми страхового відшкодування. Дане правило зафіксовано в абз. 2 п. 21 ст. 12 Закону № 40-ФЗ.

Якщо страховик відмовляє в страховому відшкодуванні у вигляді відновлювального ремонту, він зобов'язаний надіслати вам відмова в той же термін (20 або 30 календарних днів). Якщо даний термін порушується, страховик відповідно до абз. 3 п. 21 ст. 12 Закону № 40-ФЗ зобов'язаний виплатити потерпілому за кожен день прострочення фінансову санкцію в розмірі 0,05% від встановленої максимальної суми страхового відшкодування.

Терміни проведення відновлювального ремонту

У напрямку на ремонт, який ви отримали у страховика, вказується термін проведення відновлювального ремонту, який, згідно з вимогами до організації відновлювального ремонту, не може перевищувати 30 робочих днів з дня здачі транспортного засобу страховику або з дня доставки його на СТО. В іншому випадку страховик несе відповідальність і повинен сплатити потерпілому неустойку (пеню) (див. Абз. 2 п. 15.2 та абз. 2 п. 21 ст. 12 Закону № 40-ФЗ). Розмір пені дорівнює 0,5% від суми страхового відшкодування, належної в вашому випадку, за кожен день прострочення. Максимальна сума неустойки (пені) не може бути більше суми страхового відшкодування, відповідно до абз. 9 п. 17 абз. 2 п. 21 ст. 12 Закону № 40-ФЗ.

При цьому датою закінчення відновного ремонту вважається день підписання акта прийому-передачі транспортного засобу після ремонту. З моменту підписання акта, який складається в трьох примірниках, зобов'язання страховика по організації відновлювального ремонту автомобіля вважаються виконаними належним чином (див. П. 6.1 Положення № 431-П і абз. 8 п. 17 ст. 12 Закону № 40-ФЗ).

Закон № 40-ФЗ (п. 15.1 ст. 12) встановлює мінімальний гарантійний термін на роботи з відновлювального ремонту транспортного засобу, який становить 6 місяців. Мінімальний гарантійний термін на роботи з кузовного ремонту та на роботи з фарбування становить 12 місяців.