Натуральне відшкодування збитку по ОСАГО

 1. Як це буде працювати?
 2. Чи можна вибрати іншу СТО?
 3. Як діяти в разі ДТП?
 4. У яких випадках можливе грошове відшкодування замість ремонту?
 5. Захист прав споживачів страхових послуг
 6. Додаткові матеріали

28 квітня 2017 року набули чинності зміни до Федерального закону «Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів». У новій редакції закону змінено порядок відшкодування шкоди, заподіяної легкових автомобілів. Ці зміни стосуються транспортних засобів, що перебувають у власності громадян і зареєстрованих в Російській Федерації.

Пріоритетною формою відшкодування збитку тепер буде відновлювальний ремонт на станції технічного обслуговування.

Як це буде працювати?

Автовласник вибирає станцію технічного обслуговування (СТО) з числа тих, з якими у страхової компанії укладено договір. Вибрати СТО можна як при покупці поліса, так і на етапі врегулювання збитку. Перелік СТО із зазначенням адрес їх місця знаходження, переліком марок і років випуску обслуговуються транспортних засобів, а також зразкових термінів проведення ремонту повинен публікуватися на сайті страхової організації і постійно актуалізуватися.

Важливо! При відновному ремонті на відміну від грошової виплати не враховується знос деталей і агрегатів, а також не допускається використання вживаних або відновлених комплектуючих частин (якщо інше не визначено угодою страхової компанії і потерпілого).

Чи можна вибрати іншу СТО?

Для ремонту пошкодженого автомобіля на СТО, з якої у страховика немає договору, треба отримати письмову згоду страхової організації. У заяві про страхове відшкодування необхідно вказати повне найменування обраної СТО, адреса місця знаходження і платіжні реквізити для можливості оплати страховиком проведеного відновлювального ремонту.

На яких умовах проходить відновлювальний ремонт?

Граничний термін здійснення ремонту - не більше 30 робочих днів з дня подання потерпілим транспортного засобу на СТО.

СТО не повинна перебувати далі, ніж в 50 кілометрах від місця ДТП або місця проживання потерпілого (за його вибором).

Ремонт нових автомобілів (не старше двох років) повинен проводитися на СТО офіційного дилера, який здійснює гарантійне сервісне обслуговування.

Мінімальний гарантійний термін на роботи з відновлювального ремонту пошкодженого транспортного засобу становить 6 місяців, а на кузовні роботи і роботи, пов'язані з використанням лакофарбових матеріалів, - 12 місяців.

Як діяти в разі ДТП?

Якщо в результаті ДТП шкода заподіяна тільки транспортним засобам і у всіх водіїв є діючі поліси ОСАГО, то вимога про відшкодування шкоди необхідно пред'являти свого страховика

Важливо! У випадках заподіяння шкоди життю або здоров'ю учасників ДТП заяву про страхове відшкодування слід подавати в страхову компанію винуватця ДТП.

Заповнені повідомлення про ДТП повинні бути передані учасниками ДТП в свої страхові компанії (або їх представникам у суб'єкті Російської Федерації, на території якого сталося ДТП) протягом п'яти робочих днів після ДТП.

Термін розгляду заяви про страхове відшкодування становить 20 календарних днів.

За недотримання термінів видачі потерпілому направлення на ремонт передбачається нарахування неустойки в розмірі 1% від розміру страхового відшкодування за кожний день прострочення. За порушення термінів здійснення ремонту страховик карається неустойкою в розмірі 0,5% від розміру страхового відшкодування.

У яких випадках можливе грошове відшкодування замість ремонту?

Страхова виплата в грошовій формі здійснюється в наступних випадках:

 • смерть потерпілого;
 • заподіяння тяжкого або середньої тяжкості шкоди здоров'ю потерпілого (якщо в заяві про страхове відшкодування обрана така форма страхового відшкодування);
 • потерпілий є інвалідом і має автомобіль за медичними показаннями (якщо в заяві про страхове відшкодування обрана така форма);
 • повна загибель транспортного засобу;
 • вартість відновлювального ремонту перевищує 400 тисяч рублів (50 тисяч рублів для випадків оформлення ДТП по європротоколу) і потерпілий не згоден здійснити доплату за ремонт на СТО;
 • всі учасники ДТП визнані відповідальними за заподіяну шкоду ( «обоюдка») і потерпілий не згоден здійснити доплату за ремонт на СТО;
 • в результаті ДТП шкода заподіяна тільки майну, яка не є транспортним засобом;
 • потерпілий відмовляється від ремонту на СТО, якщо вона не відповідає вимогам до організації відновлювального ремонту;
 • страхова компанія не надає потерпілому можливість проведення відновного ремонту на СТО, зазначеної при укладенні договору ОСАГО;
 • наявність письмової угоди між страховиком і потерпілим.

Захист прав споживачів страхових послуг

Якщо ви вважаєте, що страхова компанія порушує ваші права, направте скаргу в Банк Росії .
Також можна направити звернення в Російський союз автостраховиків (РСА)

Додаткові матеріали

брошура «Ремонт в ОСАГО. Пріоритет натурального відшкодування збитку для договорів ОСАГО, укладених з 29 квітня 2017 року »

Керівництво для автовласників «Натуральне відшкодування збитку за ОСАЦВ»

відеоролик «Натуральне відшкодування збитку за ОСАЦВ»

Як це буде працювати?
Чи можна вибрати іншу СТО?
Як діяти в разі ДТП?
У яких випадках можливе грошове відшкодування замість ремонту?
Як це буде працювати?
Чи можна вибрати іншу СТО?
На яких умовах проходить відновлювальний ремонт?
Як діяти в разі ДТП?
У яких випадках можливе грошове відшкодування замість ремонту?