ОСАГО розсипалося на запчастини: як в Єкатеринбурзі працює закон про натуральному відшкодування при ДТП

За минулий рік було відремонтовано не більш 15% від всіх автомобілів, що потрапили в ДТП

Зміни в законі про ОСАГО, коли з'явилося так зване натуральне відшкодування шкоди, вступили в силу в квітні 2017 року. Їх лобіювали страхові компанії для боротьби з недобросовісними Автоюрист, які штучно завищували витрати страховиків в судах. Через це компанії втрачали гроші, і це робило страховий бізнес в ряді регіонів невигідним.

Під натуральним відшкодуванням мається на увазі пріоритет ремонту над грошовими виплатами. Тобто тепер після того, як автомобіль потрапив в ДТП, страховики повинні відправляти його на ремонт і перераховувати гроші автосервісу, а не віддавати постраждалим, як це було раніше. Після ДТП водій пише заяву в свою страхову компанію і в 20-денний термін отримує направлення в СТО або гроші. Причому вирішує це не автомобіліст, а страхова.

Судячи з рейтингу Російського союзу автостраховиків (РСА) серед регіонів по ОСАГО за 2017 рік, особливих результатів нововведення не принесли. За підсумками минулого року, Свердловська область увійшла в число проблемних регіонів з високими рівнями шахрайства і збитковості на цьому ринку. У 2016 році область займала в рейтингу 32-е місце (у ньому чим нижче рядок, тим краща ситуація на ринку), а за підсумками 2017 року піднявся на 15-е місце і потрапила в так звану червону зону. Наприклад, на Середньому Уралі в минулому році середня сума виплат зросла з 69,9 тисячі рублів до 77,3 тисячі рублів.

Ми запросили у РСА дані про розподіл натурального відшкодування і грошових виплат, але їх не змогли надати. В уральському відділенні РСА сказали, що в цілому по Росії відсоток ремонтів по натуральної схемою складає всього 10-15%.

Щоб зрозуміти, як новий закон через рік працює на практиці, E1.RU поспілкувався з кількома єкатеринбурзький автомобілістами, які потрапили в ДТП. Ці люди на собі відчули всі особливості нового закону.

Григорій на своєму Ford Mondeo в лютому цього року потрапив в ДТП на вулиці Сулімова . Винуватцем аварії був п'яний водій Renault. У Григорія виявилася розбита вся передня частина автомобіля.

У Григорія виявилася розбита вся передня частина автомобіля

На фото автомобілі винуватця ДТП і одного з постраждалих

- Я потрапив в ДТП з трьома водіями: один винуватець і два потерпілих, один з них я, - розповів E1.RU Григорій. - Зараз в разі ДТП, якщо в ньому більше двох учасників, необхідно звертатися в страхову компанію винуватця. Щоб це зробити, потрібно спочатку звернутися в свою страхову, отримати офіційну відмову, почекати 20-денний термін, відведений для розгляду, і тільки після цього звертатися в страхову винуватця. У страховій винуватця ДТП мені запропонували відремонтувати машину в двох сервісах на вибір. Жоден з них я не знав, не було про них і інформації в інтернеті. Коли я запитав, чи можу я отримати виплату замість ремонту, мені відповіли ні, пославшись на новий федеральний закон.

Автомобіль Григорія був оснащений так званими піропатронами - спеціальною системою на зразок подушок безпеки, розташованої в пасажирських ременях. Так само, як і подушки, при ДТП вони «вистрілюють». Після аварії їх необхідно міняти. Вартість заміни тільки передніх ременів і блоку безпеки - 60 тисяч рублів. В автосервісі чоловікові написали офіційну відмову, так як суми, яку нарахувала страхова, на ремонт автомобіля точно б не вистачило.

З відмовою від автосервісу Григорій звернувся до страхової, після цього компанія виплатила йому 62 тисячі. Причому до самого моменту виплати страхова відмовлялася повідомити, скільки грошей нарахувала.

Ця сума не покрила б і половини ремонту машини. Григорій звернувся до Комітету із захисту прав автовласників, там експерти оцінили суму збитку в 140 тисяч, після чого написали претензію до страхової. Компанія на претензію відповіла відмовою. В результаті Григорій звернувся до суду, зараз він чекає його рішення.

У схожій ситуації опинився і Євген. Його BMW третьої серії потрапив в ДТП в минулому році, страхова оцінила збиток в 120 тисяч рублів, а незалежна експертиза нарахувала 200 тисяч.

Страхова оцінила ці збитки в 120 тисяч

У Юлії - Nissan Qashqai 2013 року випуску. Автомобіль виявився не на ходу після ДТП, де винуватцем був визнаний чоловік, який не надав їй дорогу. У Nissan пошкоджені обидві фари, зам'яті лонжерон, два крила і бампер. За все це страхова нарахувала 82 тисячі рублів. Юлія звернулася до незалежної експертизи, яка оцінила збиток в 250 тисяч.

Після аварії автомобіль екатерінбурженкі виявився не на ходу

При цьому страховики вмовили дівчину підписати заяву, що вона не має претензій до компанії.

У Комітеті з питань захисту прав автовласників Е1.RU розповіли, що майже всі страхові компанії намагаються підписати з постраждалими подібну угоду. Якщо власник авто на це погоджується, оскаржити нараховану суму в суді неможливо. Автоправозащітнікі відзначили, що до них звертаються багато автолюбителів, які не згодні з сумами, які їм нараховують страхові.

Автоюрист Максим Едришов розповів, як зараз розраховується натуральне відшкодування:

- Розмір збитку вираховується за єдиною методикою, відповідно до довідника автозапчастин РСА. Там вказана середня вартість запчастин і ремонту. Якщо експерт страхової знає, що бампер коштує, наприклад, 30 тисяч рублів, але в базі РСА його вартість дорівнює 5 тисячам, експерт при підрахунку вартості пошкоджень зобов'язаний вказувати суму в 5 тисяч рублів, тому що база РСА вважається первинним документом.

За його словами, чи буде машина потерпілого в ДТП відправлена ​​на ремонт, або власник отримає гроші, вирішує страхова, а автовласник на це ніяк не може вплинути, і це законно. На практиці в більшості випадків компанії вважають за краще виплати, тому що ремонтувати автомобіль їм не вигідно. Чи законно і те, що потерпілий дізнається про суму, нарахованої страхової, лише після того, як йому приходить грошове перерахування.

Максим Едришов радить власникам автомобілів не укладати договори з Автоюрист до тих пір, поки вони не отримають виплату. Тільки після цього, якщо сума не влаштує, можна йти до суду.

- Закон не працює, він приймався у великому поспіху, під егідою боротьби з шахраями, - вважає експерт, додаючи, що в системі натурального відшкодування багато прогалин.

Наприклад, за словами Едришова, ситуація з машинами, що знаходяться на гарантії, досить плачевна. Страховики не відправляють гарантійні машини на ремонт, тому що просто не мають договорів з дилерськими сервісами. При цьому по натуральної системі на ремонт до дилерів можуть відправитися тільки машини не старше двох років (хоча зазвичай дилери встановлюють гарантійний термін на три роки).

При цьому по натуральної системі на ремонт до дилерів можуть відправитися тільки машини не старше двох років (хоча зазвичай дилери встановлюють гарантійний термін на три роки)

Автовласник не може вплинути на те, як йому будуть відшкодовувати збитки - ремонтом або грошима

У представництві РСА в УрФО роз'яснили, що страхова може і зовсім не мати договори з жодним сервісом, і це теж законно.

- Страхова компанія повинна укласти договори на ремонт з сервісами і вивісити у себе на сайті цей список, - зазначив у розмові з E1.RU керівник представництва РСА в УрФО В'ячеслав Тарасов. - Але якщо страхова не уклала ні з ким договір, то ніякої відповідальності за це для неї немає. Можуть бути об'єктивні підстави: наприклад, у віддаленому місті чи селі може просто не бути сервісу, де, наприклад, ремонтують Mercedes. До того ж за законом сервіс повинен бути розташований не далі, ніж в 50 кілометрах від місця перебування автовласника.

Він упевнений, що багато автовласників не до кінця розуміють суть закону про натуральному відшкодування.

- Чи не мається на увазі, що людині повинні відремонтувати автомобіль до початкового стану. Люди повинні розуміти, що якщо вони хочуть захистити машину повністю, то їм потрібно оформляти КАСКО, яке якраз має на увазі відновлення ТЗ до початкового стану, - роз'яснив представник автостраховиків.

Також він розповів, як формується ціна на автозапчастини в каталозі РСА.

- Методика РСА має на увазі близько 10-15 зрізів на запчастини по регіону. З них формується середня ціна на запасні частини. Запасна частина повинна бути нова, але ніде не говориться, що вона повинна бути оригінальна, - зауважив керівник уральського РСА.

За словами Тарасова, проблема з відновленням гарантійних автомобілів надумана і він не знає жодного випадку, коли б автовласник позбувся гарантії через несертифікованого ремонту по ОСАГО.

У жовтні 2017 року асоціація «Російські автомобільні дилери» звернулася в Центробанк з претензією. Зазначалося, що пряме врегулювання збитків по ОСАГО в Росії належним чином так і не запрацювало: страховики не укладають договори з офіційними дилерами і не направляють гарантійні машини до них на ремонт, а існуючі тарифи по ОСАГО змушують сервіси використовувати старі запчастини, що веде до втрати гарантії . У ЦБ до цих аргументів не прислухалися і заявили, що страховики не порушують закон.

При цьому Банк Росії по суті визнав, що закон про натуральному відшкодування вимагає доопрацювань. На початку 2018 року він виступив з ініціативою усувати від натуральних виплат на термін до одного року ті компанії, у яких частка порушень при відновному ремонті перевищить 1%.

Раніше ми розповідали, як вибрати автоцивілку і що робити, якщо вам відмовили в ОСАГО . А тут можна дізнатися , Як шахраї наживаються на полісах ОСАГО.

Текст: Євген СТОЯНОВ
Фото: Артем Устюжаніна, Ілля ДАВИДОВ / E1.RU; ІА «Нічні новини», читачі E1.RU