Порядок відшкодування шкоди при ДТП винуватцем для водія і пасажирів

 1. Стягнення матеріального збитку з винуватця ДТП
 2. Відшкодування моральної шкоди після ДТП
 3. Позов або угоду про відшкодування збитку при ДТП
 4. Порядок відшкодування шкоди при ДТП для власників авто
 5. Особливості відшкодування шкоди пішоходу при ДТП
 6. Як проходить відшкодування шкоди пасажиру при ДТП

зміст

Стягнення матеріального збитку з винуватця ДТП

Відшкодування моральної шкоди після ДТП

Позов або угоду про відшкодування збитку при ДТП

Порядок відшкодування шкоди при ДТП для власників авто

Особливості відшкодування шкоди пішоходу при ДТП

Як проходить відшкодування шкоди пасажиру при ДТП

В яких випадках відшкодування шкоди при ДТП лягає на плечі страхової компанії, а в яких є обов'язком винуватця, найчастіше вдається з'ясувати тільки в суді і тільки отримавши допомога досвідченого Автоюрист . Відшкодування шкоди, особливо якщо мова йде про моральну шкоду, домогтися не так просто. Іноді судові тяжби затягуються на тривалий час.

Стягнення матеріального збитку з винуватця ДТП

Всі обов'язки по відшкодуванню збитку, заподіяного в результаті ДТП, лежить на страховій компанії, в якій автовласник застрахував свій транспортний засіб. На доказ цього факту йому видається поліс обов'язкового страхування автоцивільної відповідальності. Відповідно до чинного Федеральним законом, виплати постраждалим обмежуються наступними сумами:

 • 500 000 рублів в разі відшкодування матеріальної шкоди (травми різного ступеня тяжкості, каліцтва або смерть).
 • 400 000 рублів на разі відшкодування шкоди, заподіяної майну.

Важливо! Кількість потерпілих у ДТП значення не має, тому право отримати компенсацію за отриманий збиток в результаті аварії має кожен з них.

Часто зустрічаються випадки, коли страхові компанії відмовили у відшкодуванні збитку ДТП, мотивуючи це наявністю наступних обставин:

 1. Стан алкогольного сп'яніння водія, який визнаний винуватцем аварії.
 2. Відсутність у винуватця ДТП прав на керування транспортним засобом.
 3. Попадання в ДТП в той період, який не передбачений періодом дії поліса обов'язкового страхування.
 4. Відсутність у винуватця на руках в момент аварії поліса ОСАЦВ.
 5. У страховій компанії була відкликана ліцензія.

Відзначимо, що жодна з перерахованих причин не є правомірною при відмову у відшкодуванні шкоди. У перших двох випадках страхова копання зобов'язана виплатити постраждалим компенсацію, зберігаючи за собою право, звернутися у зустрічним позовом відшкодування шкоди винуватця ДТП по ОСАГО, зажадавши з нього повернення сплачених постраждалим коштів.

У тому випадку, якщо у винуватця в момент аварії немає при собі поліса ОСАЦВ, то відшкодування шкоди при ДТП без страховки здійснюються на загальних підставах. Перед цим необхідно переконатися в наявності у водія поліса, перевірити його серію і номер.

Відшкодування шкоди після ДТП лягає на плечі винуватця в одному з наступних випадків:

 1. Якщо величина збитку перевищує максимальний розмір виплат, встановлених страховою компанією.
 2. Якщо збиток був заподіяний не в момент руху ТЗ, наприклад, на стоянці при необережному відкритті дверей автомобіля.
 3. Якщо після аварії буде стягуватися матеріальна компенсація в разі нанесення тяжкої шкоди здоров'ю або смерті.
 4. Якщо у винуватця відсутня діючий страховий поліс.

Важливо! Якщо транспортний засіб, водій якого визнаний винуватцем ДТП, зареєстрований на іншу особу, то обов'язок з відшкодування матеріальної та моральної шкоди покладається на власника автомобіля.

Зареєструйтеся зараз і отримаєте безкоштовну консультацію Фахівців

Відшкодування моральної шкоди після ДТП

Будь-який постраждав в ДТП має права на відшкодування не тільки матеріального, а й моральної шкоди, а також шкоди здоров'ю.

Моральна шкода здоров'ю заподіюється в таких формах:

 • в результаті аварії завдається шкода фізичному стану потерпілої сторони;
 • потерпілий отримує каліцтва, що заважають йому повернутися до роботи;
 • в результаті ДТП чоловік отримує психологічну травму в результаті перенесеного стресу і шоку;
 • були отримані фізичні травми різного ступеня тяжкості.

У законодавстві не прописана максимальна сума, яку може зажадати сторона, яка постраждала в ДТП. У позовній заяві може бути зазначена грошова сума, в яку потерпілий оцінює свій моральну шкоду. Суддя залишає за собою право залишити її без зміни або знизити до розумних меж. Тому не можна точно сказати яку суму отримає потерпіла сторона, кожен випадок індивідуальний.

Важливо! Чим серйозніше шкоду здоров'ю або фізичному стану було завдано постраждалій стороні в ДТП, тим більше компенсація за моральну шкоду і шкоду здоров'ю.

Відзначимо, що виходячи з судової практики, можна визначити стандарти, що стосуються величини виплат:

 1. Легкий шкоду здоров'ю обмежується максимальною виплатою в 25 000 рублів.
 2. Шкода середнього ступеня тяжкості оцінюється в 25 000-60 000 рублів.
 3. Важкий шкоди або заподіяння смерті в результаті ДТП відшкодовується виходячи з суми в 60 000-100 000 рублів.

В позов також будуть включені витрати позивача на судові витрати. Але перед тим як подавати заяву до суду, необхідно спробувати вирішити питання в досудовому порядку. Якщо у винуватця був діючий поліс ОСАГО і витрати по відшкодуванню моральної шкоди бере на себе страхова, то потерпілий зобов'язаний спробувати врегулювати питання миром.

При зверненні до суду позивач повинен в обов'язковому порядку докласти документ, який свідчить про відмову страхової компанії забезпечити добровільне відшкодування збитків ДТП в досудовому порядку та компенсувати завдані йому збитки в результаті аварії. Без цього документа суд не прийме позовну заяву.

Якщо потерпілий в аварії отримав травми легкого або середнього ступеня тяжкості, то він сам може звернутися з заявою про стягнення моральної шкоди з винуватця. Подати позов на відшкодування збитку при ДТП зі смертельними наслідками або при наявності травм важкого ступеня, стягнути компенсацію можуть найближчі родичі потерпілого

У другому випадку процес стягнення проходить в цивільному порядку, оскільки має місце адміністративне правопорушення. У першому ж - відшкодування шкоди буде відбуватися після судових розглядів. Слідчий проведе розслідування і визначить винуватця. На його ім'я постраждала сторона буде подавати позовну заяву до суду.

Зареєструйтеся зараз і отримаєте безкоштовну консультацію Фахівців

Позов або угоду про відшкодування збитку при ДТП

При наявності у винуватця аварії чинного поліса ОСАЦВ, саме страхова компанія бере на себе всі витрати, пов'язані з відшкодуванням матеріальної чи моральної шкоди. Але практика показує, що не завжди відбуваються виплати, співмірні заподіяної шкоди. У цих випадках потерпілому нічого не залишається, як звернутися з позовною заявою до суду.

Суд у справах про аварії триває дуже довго і це виснажує обидві сторони. Тому постраждала сторона може написати досудову претензію для отримання компенсації. Між двома сторонами підписується угода про відшкодування шкоди, отриманого в результаті ДТП. Цей документ буде мати законну силу, оскільки буде містити підписи кожної зі сторін.

У мирову угоду по відшкодуванню збитку ДТП прописується:

 1. Дата і місце (нас.пункт) підписання
 2. Інформація про сторони договору (паспорт, серія, вод. Посвідчення і т.д.)
 3. Інформація про ДТП (обставини)
 4. Розмір збитку
 5. Порядок виплати компенсації винуватцем

Даний документ підписується в тому випадку, якщо винуватець і потерпілий в аварії прийшли до угоди щодо визначення винуватця, отриманого збитку і його оціночної вартості. Воно полягає також в тому випадку, якщо обставини аварії не потрапляють під умови, прописані в договорі обов'язкового страхування.

Якщо винуватець аварії підписав угоди, значить вся відповідальність за відшкодування шкоди, заподіяної в результаті ДТП, лягає на його плечі. У разі невиконання вимог, прописаних у договорі, постраждала сторона може написати претензію винуватцю, подати її до суду і притягнути його до відповідальності за невиконання умов угоди та звернутися до суду. Це може загрожувати йому додатковими фінансовими витратами у вигляді штрафу і додаткових виплат постраждалій стороні. Але, при розгляді справи, суд врахує вже проведені виплати на користь постраждалої сторони.

Порядок відшкодування шкоди при ДТП для власників авто

Для отримання компенсації при виникненні дорожньої пригоди важливо правильно його зафіксувати і вчасно звернутися в страхову (якщо є поліс ОСАГО). Таким чином, процедура відшкодування збитку включає:

 1. Оформлення ДТП (згідно з постановою № 1090 РФ від 23.10.1993): рекомендується провести фото- і відео фіксацію, що в подальшому може допомогти у вирішенні спору та пошуку винного; якщо сторонам події не вдалося домовитися, потрібно залучити співробітників ДАІ
 2. Повідомити страхову компанію про страховий випадок
 3. Надати документи для відшкодування збитку при ДТП:
 • Паспорт (копія)
 • Заява на відшкодування шкоди
 • Свід-во реєстрації ТЗ
 • поліс ОСЦПВ
 • Підтвердження того, що ДТП відноситься до страхового випадку (копія протоколу, постанови)
 1. Оформлення страхового випадку в офісі страховика. До страхової компанії варто звертатися з усім пакетом документів, а також надати доступ для експертизи пошкодженого авто або його останків

Важливо: подати звернення в страхову потрібно протягом 5 днів після ДТП

 1. У разі, якщо страхова визнає страховий випадок, проводиться виплата. Компенсація проводиться або у формі оплати ремонту ТЗ, або на рахунок потерпілого

Терміни відшкодування збитку при ДТП проводяться протягом 20 робочих днів, при цьому тривалість ремонту встановлюється СТО. Інформація про ремонтні роботи фіксується в акті або напрямку, передається власникові авто, а в разі зміни дат закінчення, також повідомляється страховик.

Процедура відшкодування збитку при ДТП при обопільній вини або невстановленому винуватця проходить по іншому формату. Якщо обидва учасники події несуть вину за трапилися, то страхова компанія виплачує компенсацію тільки за рішенням суду. При цьому не рідкісні випадки, коли страховик відмовляє у виплатах по ОСАГО. Це пов'язано з тим, що в разі обопільної провини тільки суд може встановити розмір відповідальності для кожного учасника ДТП.

Важливо: Тобто, якщо обидва водії порушили, а страхова відмовила у виплаті компенсації, потрібно зібрати документи і звернутися до суду. Там вже і буде встановлено кому і скільки належить виплат за полісом.

Зареєструйтеся зараз і отримаєте безкоштовну консультацію Фахівців

Особливості відшкодування шкоди пішоходу при ДТП

Згідно ст. 1064 ЦК України громадянин має право на компенсацію шкоди його здоров'ю або майну, а ст. 151, 1100 ЦК України забезпечує та відшкодування моральної шкоди.

При виникненні ДТП за участю пішохода, останній бачить винуватця саме у водії авто, тому логічно вважає, що саме ця особа несе відповідальність за скоєне. Але, виходячи з п. 1 ст. 1079 ГК РФ, в першу чергу претензії пред'являти потрібно до власника автомобіля, адже саме він володіє джерелом підвищеної небезпеки. Винятком може бути ситуація, коли:

 • авто було викрадено
 • якщо буде доведено, що ДТП сталося через самого пішохода
 • якщо водій мав законні підстави на водіння цього транспортного засобу (наприклад, довіреність)

Якщо ж буде встановлено, що пішохід - постраждала сторона, то для отримання відшкодування знадобляться такі документи:

 1. Для відшкодування збитків майну:
 • Підтвердження права власності на об'єкт;
 • Висновок про розмір пошкоджень (акт від експерта, вартість експертизи також можна включити в розмір виплати)
 • Квитанції про вартість ремонту, зберігання, транспортування пошкодженого майна
 1. Для компенсації шкоди здоров'ю:
 • Довідка за втраченим заробіток (від роботодавця про місячному доході, з інституту і т.д.), якщо було завдано шкоди, який вплинув на працездатність громадянина (тимчасову або постійну)
 • Квитанції, виписки про сплату лікування, медикаментів, транспортування в лікарню або реабілітаційний центр
 • Довідка з медустанови про рівень втрати працездатності)

У разі загибелі пішохода при ДТП, його сім'я може також вимагати компенсації. Якщо родичі (діти, чоловік, батьки). У цьому випадку варто керуватися ст. 1088 ЦК України. Для звернення за компенсацією потрібно надати не тільки інформацію про дорожню пригоду, але і про смерть потерпілого, а також підтвердження родинних зв'язків з ним і перебування на утриманні у нього.

Як проходить відшкодування шкоди пасажиру при ДТП

На відміну від ситуації з водіями і ДТП, пасажир, який постраждав в дорожній пригоді завжди може розраховувати на отримання компенсації, як морального, так і матеріально збитку.

Порядок виплати залежить від ситуації ДТП. Якщо пасажир був у громадському транспорті (маршрутне таксі, автобус, тролейбус або трамвай), то він може розраховувати на відшкодування за договором ОСГОП. Тобто, компенсаціями буде займатися компанія-перевізник, незалежно від винуватця ДТП.

Важливо: термін давності по відшкодуванню збитку при ДТП складає 3 роки. Якщо ж мова йде про ситуацію з ДТП зі збитком для здоров'я або життя, позовна давність не застосовується.