Розплата «натурою» виявилася з дефектами: страховики знайшли нові лазівки для Автоюрист

2.05.2017

Поправки до ОСАГО вступили в силу, мінфін і ЦБ підготували реформу «бонус-малус», лібералізація тарифів - на паузі

Закон про «натуральному» відшкодування по ОСАГО - то, чого домагалися страховики останні роки, - вступив в силу в кінці минулого тижня. Проте компанії залишилися незадоволені окремими вимогами до них. Кореспондент «БІЗНЕС Online» з'ясувала, як відстань в 50 км до місця ремонту зіграє на руку Автоюрист і які ще реформи ОСАГО грядуть найближчим часом. А учасники ринку радять уважно вибирати страхову компанію, адже ремонтуватися доведеться з нею, важливо, з якими СТО вона працює.

2

28 квітня починається новий етап в розвитку ОСАГО в Росії: вступають в силу поправки, які закріплюють пріоритет натурального відшкодування перед грошовою виплатою Фото: © Олексій Філіппов, РІА «Новости»

«ПРИ ГРОШОВОМУ ВІДШКОДУВАННЯ ДОПЛАТА ЗА ЗНОС МОЖЕ СКЛАДАТИ ДО 38 ВІДСОТКІВ»

У минулу п'ятницю почався новий етап у розвитку ОСАГО в Росії: вступають в силу поправки, які закріплюють пріоритет натурального відшкодування перед грошовою виплатою. Правило буде застосовуватися лише до договорів, укладених з 28 квітня - автовласники, які купили поліс раніше, можуть розраховувати на старий порядок.

Кореспондент «БІЗНЕС Online» заглянула в пару офісів страхових компаній. Сказати, щоб там пачками стояв народ, неможливо: клієнтів не було взагалі. За словами страховиків, нові поліси зовні нічим не відрізнятимуться від попередніх. Але як все це буде виглядати в цілому, операціоністи поки точно сказати не можуть: в цій темі вони «плавають». «Нам ще не вислали повідомлення, я не знаю, на які станції будуть відправлятися машини. Закон вступає в силу в протягом місяця, за цей час стане відомо. Я сказати важко », - здивувалася появі кореспондента жінка в офісі однієї з компаній. У «Талісмані» ж нам розповіли, що ремонт транспортного засобу за договорами ОСАГО укладено з ремонтними організаціями «Центр кузовного ремонту" КАН Авто »та автосервіс компанії« Транстехсервіс ». Чи будуть черги на запис, скільки займе часу ремонт авто і яким буде якість - на всі ці питання співробітник компанії відповісти не змогла. Втім, і ТТС, і «КАН Авто» - відомі гравці на ринку.

Що дивно, новацій не дуже раді ні страховики, ні водії. Страхове лобі пробивало їх давно, проте до фіналу документ дістався дещо в іншому вигляді, ніж бажали компанії. «Нам як страховикам хотілося б, щоб цей крок був більш енергійним, - визнав вчора на прес-конференції в" Российской газете "виконавчий директор російського союзу автостраховиків (РСА) Євген Уфімцев. - Ті жорсткі і чіткі вимоги, прописані зараз щодо вимог до страховика і станцій, які він може пропонувати, накладають певний відбиток на ситуацію ».

Коротко нагадаємо основні поправки до законодавства. По-перше, остаточно грошову виплату не виключили. Але для неї потрібні настільки сумних приводів, як повне знищення машини, занадто висока ціна ремонту (більше 400 тис. Рублів), смерть потерпілого або заподіяння тяжкого або середнього ступеня тяжкості шкоди здоров'ю. По-друге, власник авто може вибирати автосервіс лише зі списку, запропонованого страховиком, або запропонувати свій, але погодити з компанією. Що важливо, досить жорсткі вимоги пред'являються до автосервісу. Наприклад, він повинен знаходитися не більше ніж в 50 км від місця ДТП або проживання потерпілого. Більш того, мінімальний термін гарантії на ремонт - 6 місяців, а на кузовні та фарбувальні роботи - 12 місяців. На сам ремонт відводиться 30 днів з моменту надходження автомобіля на станцію техобслуговування. За прострочення заплатить страхова - 0,5% від суми збитку за кожну добу, також на її плечі лягає відповідальність за якість ремонту. «Якщо страховик в змозі забезпечити ці умови, то відновлювальний ремонт обов'язковий. Якщо немає, то виплата здійснюється грошима. Однак зазначу, що тут варто кілька разів подумати, перш ніж відмовлятися. Наприклад, станція може перебувати на відстані не в 50, а в 60 кілометрах від вас. Це не така вже й велика різниця, але в разі грошової виплати буде враховуватися знос, відповідно, вона буде набагато нижче, ніж при відшкодуванні в натуральній формі. Тим більше, за нашими оцінками, при грошове відшкодування доплата за знос може становити до 38 відсотків », - цитує прес-служба РСА Ігоря Юргенса.

«БІЛЬШІСТЬ СТАНЦІЙ НЕ ХОТІЛИ Б РЕМОНТУВАТИ КРИЛО У СТАРОГО АВТОМОБІЛЯ"

І ось тут криється один із спірних моментів. З одного боку, захисники автовласників заявляли , Що, мовляв, страхові компанії в список СТО включать тих, хто працює «напилком і кувалдою». З іншого - Центробанк погрожував, що і зовсім відбере ліцензію, якщо піде вал скарг на неякісний ремонт. «Якщо моменти негативні будуть спливати, пов'язані з якістю, Банк Росії буде вживати заходів. В тому числі і ті, які записані в законі, що він має право при вступі численних скарг на якість ремонту, які споживач має право пред'явити страхової компанії, відлучити таку компанію від опції ремонту. В законі є і речі, пов'язані зі штрафними санкціями, - за непостановку на ремонт, за затримку з ремонту. Але мені хотілося, щоб ви розуміли: нам не так важливо, щоб ці санкції працювали як санкції. Нам важливо, щоб людина отримала машину і вона була в тій якості, яке потрібно. Якщо страхова компанія затримує, то нам після скарг простіше таку компанію відлучити, ніж застосовувати санкції », - попередив директор департаменту страхового ринку ЦБ Ігор Жук.

Самі страхові компанії в певній розгубленості. Автосервіси (особливо у офіційних автодилерів) новину сприйняли з ентузіазмом, але ворота для всіх підряд розкривати не поспішають. «Першу реакцію станцій ми знаємо. Ми розуміємо, що для них ті надмірні вимоги, особливо для старих автомобілів в частині гарантії, дуже складні. Більшість станцій не хотіли б ремонтувати і нести відповідальність за ремонт крила у старого автомобіля, якому 10 років, у нього подряпина і не треба міняти все крило. Чи не кожне пошкодження вимагає заміни деталі. У нас середній вік автопарку більше 10 років. Відремонтувати старе крило і потім 12 місяців нести гарантію за крило, у якого весь низ проржавілий, - це для станції вкрай складна ситуація. Багато вже заздалегідь кажуть, що будуть обмежувати - приймати у себе машини 3 - 5 - 7 років, за якими реально зможуть після здійснення ремонту нести гарантію за ремонт якогось елементу », - розповів Уфімцев. Так що в РСА попереджають, що хоч СТО та буде багато по всій країні, але приймати на ремонт по ОСАГО вони будуть з обмеженнями - наприклад, по марці або за віком автомобіля. Так що обов'язковість натурального відшкодування буде працювати лише тоді, коли у страхової є в регіоні договори з автосервісу, які відповідають всім умовам і критеріям.

До того ж автосервіси неохоче йдуть на поступки. Зрозуміло, що раз в законі прописали ремонт тільки новими деталями, то страховики шукають можливість заощадити і наполягають на знижки при укладенні договорів з СТО. «У законі прописано, що ремонт здійснюється на основі розрахунків страховиків, вироблених за єдиною методикою. Але це не виключає того, що страховики (їм же треба якось компенсувати знос, тому що тариф не підвищується) пропонують станціям укласти договір з певними знижками. Це трошки дратує станції, тому що вони хотіли і думали, що знижки страховик не потребують. Зрозуміло, що, якщо поруч є станція, яка готова надати знижки за обсяги і завантаження, звичайно, страховик з нею укладе договір », - пояснив Уфімцев.

«ПОВНОЦІННОГО ЕФЕКТУ, ЯКОГО МИ ХОТІЛИ ВІД ЦЬОГО ЗАКОНУ, НАПЕВНО, НЕ БУДЕ»

Крім того, страховиків бентежать і територіальні вимоги - обумовлені законом 50 кілометрів. Ось тут-то і захована лазівка ​​для Автоюрист, вважають в РСА. «Ми відразу говорили, що обмеження по відстані - найбільша прикрість, яке на сьогоднішній момент дозволяє тим людям, які хочуть отримати гроші, заробити на всяких відсотках, запропоновані рішенням суду, дозволяють маніпулювати цими речами, особливо по європротоколу. Якщо немає станції ближче, ніж 50 кілометрів від місця проживання або місця ДТП, не працює обов'язковість, і споживач може отримати грошима, - схвильовано відповів Уфімцев на запитання кореспондента "БІЗНЕС Online". - Будь-який представник, який захоче обдурити страхову компанію, зробивши ДТП або взявши споживача, у якого відстань до станції більше 50 кілометрів, буде говорити: "Ні, мені не треба ніякого ремонту, мені потрібні гроші. Чи не хочете? "- і пішов розкручувати свою легенду, що 20 тисяч коштує експертиза і 20 тисяч на послуги представника, і заробляти на цьому».

Поки що всі надії страховиків на суди. Ті, можливо, будуть враховувати ситуації, коли потерпілому все-таки пропонували альтернативну станцію, нехай і розташовану далі 50 км, але той відмовився. «Боротьба продовжиться. Повноцінного ефекту, якого ми хотіли, від цього закону, напевно, не буде через це », - зазначив Уфімцев.

Буквально тиждень тому з'ясувалося, що в уже прийнятому і підписаному документі є і прогалини, що залишаються неврегульованими. Наприклад, як чинити в ситуації, коли в учасників ДТП виявилися різні поліси - один укладений за новими правилами, а інший - за старими. Як діяти в таких випадках? Ні РСА, ні ЦБ офіційну відповідь не давали аж до останніх днів. «Ми отримали роз'яснення від ЦБ, - заявив Уфімцев. - Принцип чіткий і ясний. Якщо ДТП потрапляє під пряме відшкодування збитків, коли потрібно звертатися в свою страхову компанію, тобто коли два автомобіля, немає постраждалих і немає спору за обставинами, то в цьому випадку принцип працює так - договір повинен бути у потерпілої сторони. Якщо він після 28 числа виписаний, то потерпілий отримує направлення на ремонт, в цьому випадку працює закон для нього. Якщо в ДТП постраждало кілька автомобілів і потерпілий повинен звертатися в страхову компанію винуватця, то в цьому випадку працює принцип, коли обов'язковість починається, якщо у винуватця є поліс ОСАГО, оформлений після 28 квітня ».

У зв'язку з цим виконавчий директор РСА закликає автовласників не аби як купувати поліс, а уважно вибирати страхову, вивчати її пропозиції по автосервісах. «Тепер з 28 числа укладають нові договори ОСАЦВ повинні звертати увагу на ту страхову компанію, в якій вони набувають поліс ОСАГО, тому що в подальшому в більшості ситуацій, коли випадок потрапляє під пряме відшкодування збитків, їм доведеться звертатися в свою страхову компанію і врегулювати збитки в ній », - пояснив Уфімцев. Більш того, тепер навіть в полісі можна прописати обраний автосервіс.

«ОБГОВОРЮЄМО МОЖЛИВІСТЬ ЗМІНИ підходу до коефіцієнту страхового ТАРИФІВ»

Нинішні нововведення - аж ніяк не останні на шляху реформи ОСАГО. Чиновники і страховики попереджають, що подальші удосконалення неминучі. Наприклад, в мінфіні всерйоз задумалися над тим, щоб основні коефіцієнти, що впливають на вартість поліса, прив'язувалися до водія, а не до автомобіля, як зараз. «Поки ми обговорюємо можливість зміни підходу до коефіцієнтів страхових тарифів, які в більшій мірі будуть залежати і прив'язані до навичок водіїв, можливостям управління різними автомобілями. Необхідно трошки відійти від характеристик, які прив'язані до транспортних засобів », - розповіла заступник директора департаменту фінансової політики Мінфіну РФ Віра Балакірєва. Один з варіантів - акуратним водіям, які не піддавалися серйозним адміністративним і кримінальним покаранням і не мають заборгованостей по штрафах, давати ще якісь привілеї, крім коефіцієнта «бонус-малус» (КБМ). А для цього, вважають в мінфіні, страховики повинні мати право самостійно встановлювати тарифні коефіцієнти по ОСАГО.

Реформа КБМ також обговорюється не перший рік, громадяни найчастіше скаржаться саме на несправедливе привласнення коефіцієнта і взагалі плутанину з цим показником. «Ряд істотних недоліків привів до того, що у людей почали виникати скарги. Наприклад, люди втрачають КБМ, коли замінили транспортний засіб в договорі без обмеження осіб, допущених до управління. Або дуже складна система розрахунку КБМ, коли різні списки: в одному він допущений до керування, в іншому - він власник ТЗ, коли відбувається обнулення історії, якщо рік не керував транспортним засобом. Або у одного водія кілька різних КБМ, тому що він в різні договори вписаний », - говорив в березні 2016 року Уфімцев. Тоді страхові компанії мали примарні надії, що реформа стартує 1 січня 2017 року, але її все-таки довелося відкласти. Втім, підтримкою мінфіну в цьому питанні страховики вже заручилися. «Де можна - це прив'язка до власника, де можна - прив'язка до водія, але не прив'язка до транспортного засобу», - пояснила Балакірєва. Вона зазначила, що різного роду зміни в ОСАГО мінфін прописав в декількох законопроектах, частина з них вже майже готова і готується до обговорення всіма зацікавленими сторонами. Так що окремі ініціативи цілком можуть бути втілені в життя до кінця 2017 року.

У РСА вважають, що навіть за нинішньої тарифікації ціну страхування автоцивілки можна зробити більш індивідуальною, але при цьому необхідно розширити тарифний коридор і збільшити можливість його застосування. Як відомо, страховики вже давно пропонують брати приклад з Європи і рухатися в бік вільного тарифу. Однак у Центробанку закликають не гнати коней, а спочатку розібратися з Автоюрист і вирішити питання зі збитковістю ОСАГО. «Вільний тариф - це зростання тарифу», - заявив Жук. Він переконаний, що в нинішніх умовах лібералізація тарифів призведе лише до подорожчання поліса і зробить його недоступним для багатьох громадян.

Так чи інакше, новий закон в нинішньому вигляді «ні вашим, ні нашим» все-таки почав працювати з 28 квітня.

У РСА вважають, що навіть за нинішньої тарифікації ціну страхування автоцивілки можна зробити більш індивідуальною, але при цьому необхідно розширити тарифний коридор і збільшити можливість його застосування Фото: «БІЗНЕС Online»

«Страховики ПІД БУДЬ-ЯКИЙ ПРИКРИТТЯМ ПРОСУВАЮТЬ ВЛАСНІ ІНТЕРЕСИ»

«БІЗНЕС Online» попросив експертів оцінити ситуацію після введення нових положень по ОСАГО.

Альберт Ішбулатов - керівник філії «Росгосстрах-Татарстан»:

- Поки складно оцінити вплив поправок на ринок страхування: вони вступили в силу тільки в п'ятницю, і робити будь-які висновки ми зможемо пізніше, коли буде напрацьована статистика. Все покаже час! Якщо говорити про нашу компанію, то «Росгосстрах» уклав договори зі станціями техобслуговування по всій країні, практично з усіма. Де конкретно ремонтувати автомобіль, буде вибирати клієнт - список великий, в тому числі і в Татарстані.

Рустем Сабіров - віце-президент союзу страховиків Республіки Татарстан, президент компанії «ПСК-Страхування»:

- У невеликих і малих містах можуть виникнути проблеми з наявністю автосервісів, необхідних для проведення ремонтних робіт. В іншому можна буде доопрацьовувати систему у міру просування вперед. В цілому вектор абсолютно правильний - відхід від грошей. Добросовісному клієнтові це тільки на руку, страховики будуть переплачувати за нові деталі, які на старі машини і ставити недоцільно.

Позбавить закон роботи «чорних Автоюрист»? З злочинністю ще ні в одній країні не покінчено. Які б заходи не вживали, все одно будуть бажаючі на цьому заробити. Безумовно, будуть перебувати лазівки. На всіх етапах велика корупційна складова була і напевно залишиться. Причому справа не в працівниках страхових компаній, є маса інших персоналій, що представляють різні структури держуправління. Спроби триватимуть, але відхід від грошей частково вирішить проблему. Вкрали шапку - отримай шапку, вкрали шубу - отримай шубу! А не так, що вкрали шапку - отримай гроші на дві шапки і ще на путівку до Туреччини. Так бути не повинно.

Фарід Хамадея - керівник казанського філії страхової компанії ERGO:

- ЦІ порядки почнут діяті для людей, Які постелили договори з 28 квітня, а для тих, хто Уклав їх Ранее, порядок залішається колішнім. Які є проблеми? Може трапитися так: сталася аварія і в одного учасника поліс новий, а в іншого старий. Як? Що? Куди звертатися? Основна проблема - ліміт в 400 тисяч, зазначений в договорах. На сьогоднішній день при ДТП більш-менш дорогих іномарок він явно недостатній, на багато деталей ціна вище, ніж в використовуваної єдину методику розрахунку.

В цілому я ставлюся до цього позитивно, тому що людина отримує відремонтований автомобіль, і більшість автодилерів згодні брати автомобілі на ремонт. Потужності СТО є, але як тільки на ринку з'явиться попит, з'явиться і пропозиція. Зараз вже досить багато станцій, які роблять ремонт на досить високому рівні.

Я за те, щоб Автоюрист були, але були правильними, щоб вони відстоювали інтереси клієнтів, а не свою кишеню. Треба переходити до цивілізованого ринку.

Раміль Хайруллін - регіональний представник ФАР (федерація автомобілістів Росії):

- Водії вже заявили про початок проблем з ремонтом. Якісь СТО відмовляються з ними працювати, страховики кажуть, що вимоги до СТО дуже високі і вони їх виконати в повному обсязі, швидше за все, не зможуть. Так що проблеми вже почалися, і почалися вони для нас, для водіїв.

У страховиків є жорстка вимога - СТО повинна знаходитися в межах певної зони, але і не все СТО в цьому радіусі згодні працювати за цими правилами. Інший момент - частина машин вже зняли з виробництва, і невідомо, коли на них прийдуть запчастини. Автомобіль приїхав, а запчастин на нього годі й шукати.

Спочатку боротьба йшла не проти Автоюрист. Страховики під будь-яким приводом просувають власні інтереси, підвищують тарифи.

А ви за чи проти відшкодування «натурою» по ОСАГО?

27% За, можливо, буде менше шахрайства і тарифи знизять

63% Проти, нехай страховики гроші платять

8% Машини немає, і слава богу

2% Свій варіант (в коментарях)

Прийом голосів за Опитування закритий

Чи не хочете?
Як діяти в таких випадках?
Позбавить закон роботи «чорних Автоюрист»?
Які є проблеми?
Як?
Що?
Куди звертатися?
А ви за чи проти відшкодування «натурою» по ОСАГО?