Про вибір циліндрових замків і циліндрів. Оглядова стаття.

Про вибір циліндрових замків і циліндрів

Циліндрова система замку - продукт точних технологій в металообробці і з'явилася вона в кінці 19 століття. Замки даного типу в наш час досить поширені через їх зручності у використанні (мініатюрний ключ, невелике зусилля обертання) і заміні (в разі потреби змінюється не весь замок, а тільки його секретна частина - циліндр, в просторіччі відомий як личинка, вкладиш або вставка).

Загальний опис циліндрових замків

Циліндрова система замку - продукт точних технологій в металообробці і з'явилася вона в кінці 19 століття. Замки даного типу в наш час досить поширені через їх зручності у використанні (мініатюрний ключ, невелике зусилля обертання) і заміні (в разі потреби змінюється не весь замок, а тільки його секретна частина - циліндр, в просторіччі відомий як личинка, вкладиш або вставка).

По суті, циліндровий замок складається з двох частин - приводу ригелів (механізму) і секретної змінної частини (циліндра). Механізми і циліндри різних виробників можуть поєднуватися один з одним в різних комбінаціях.

У статті буде докладно розказано про механізми-приводах, додаткових запобіжні заходи й самих циліндрах. В кінці наведено порівняльну таблицю-рейтинг.

механізм замка

Механізм замка служить для передачі зусилля з циліндра на замикаючі елементи (ригелі) і їх фіксації. Крім цього, механізм замка може містити і додаткові елементи - засувки та їх привід від ручок, приводи на додаткові ригелі і навіть додаткові замкові пристрої (двосистемні замки).

У найпростіших з представлених в фірмі СТАВ замкових механізмах (KALE, Ритки) крім приводу ригелів і засувки з ручками ніяких хитрощів немає. А ось в більш складних механізмах від Mottura і Cisa є більш складні і спеціалізовані пристрої.

Замок дверний Mottura 85.571Q Замок дверний Mottura 85 Замок Cisa з плавним приводом Циліндр Cisa RS3

Плавний привід - реалізований, наприклад, в замках: Cisa 56.505 і в циліндричної частини двосистемних Mottura 54 серії. Особливістю плавного приводу є відсутність ривків при відкриванні та закриванні замку. Ригелі висуваються не стрибками, а синхронно з обертанням ключа. Плюси плавного приводу - мінімальне зусилля при обертанні ключа і в деякій мірі велика захищеність від силових методів злому (свердління). У механізмі плавного приводу відсутні місця, просвердливши які замок можна буде відкрити.

Захист від вилучення (вибивання або перелому) циліндра - реалізована в замках Mottura 85.571Q і Mottura Gorillino 87.377.Q. Принцип захисту - заклинювання замка при добуванні циліндра. Тим самим робиться безглуздим перелом, виривання або вибивання циліндра.

Захист від забивання ригелів - реалізована в уже згаданих Mottura 85.571Q і Mottura Gorillino 87.377.Q - спеціальна планка підпирає систему ригеля групу при закритому замку і перешкоджає забивання ригелів.

Слід зазначити, що саме на циліндрових замках реалізована функція антипаник - замок закривається в один рух ручки з будь-якого боку і відкривається в один рух зсередини квартири. Детальніше про замок Mottura Gorillino 87.377.Q

циліндр

Циліндр - пристрій, що забезпечує передачу зусилля з ключа на механізм замка і одночасно секретний елемент. Саме точна механіка циліндра відповідає за розпізнавання ключа за принципом «свій / чужий». Всі використовувані нами циліндри відносяться до типу «европрофиль» і все взаємозамінні в різних механізмах.

Циліндри, пропоновані фірмою СТАВ, мають колір корпусу «матовий нікель» і два виконаннях по приводу - з ключем з двох сторін або з штоком під вертушку з квартирної боку. Вертушка може бути будь-якого кольору відповідного фурнітурі.

«Голий» циліндр, без додаткових підсилень, на жаль, дуже вразливий, тому йому потрібен додатковий захист - броненакладка. (див. нижче)

вибір механізму

Вибір механізму замка здійснюється в залежності від конкретних вимог замовника по функціоналу і ціні. Найпростіші механізми здійснюють тільки замикання і фіксацію на клямці, більш складні дозволяють підключати вертикальні тяги, а в найскладніших реалізовані плавний привід, захист від вибивання циліндра та інші опції названі трохи раніше. Ціна пропорційна складності, надійності, захисними властивостями і зручності. Дорожчі механізми довговічніші, якісно зроблені, менш уразливі для зловмисників і зручніше в експлуатації.

Не рекомендується поєднувати механізми і циліндри з великою різницею за ціною і якістю. Захист повинна бути збалансована.

вибір циліндра

Вибір циліндра здійснюється (так само як і у випадку з механізмом) в залежності від конкретних побажань замовника. Найпростіші моделі мають мінімум захисних і секретних функцій і дуже вразливі. Більш складні моделі мають масу додаткових захисних елементів, більш надійні і довговічні, але, на жаль, і дорожчі. В кінці статті наведено порівняльну таблицю.

Слабкі та сильні сторони механізмів і циліндрів, параметри для порівняння

Надійність в експлуатації і зносостійкість

Зносостійкість залежить від якості матеріалів деталей, їх відповідності один одному в тертьових вузлах і від мастильних матеріалів. Надійність в експлуатації залежить від якості виготовлення деталей, а також від продуманості всієї конструкції і від якості збірки. Дані параметри дуже важливі як для механізму замка, так і для циліндра. По-перше, надійність і зносостійкість характеризують відмовостійкість замку - дуже важливе споживче якість. По-друге, від зносостійкості залежить секретний елемент (циліндр) - знос його деталей робить його більш уразливим для відмичок та підбору ключів.

силовий злом

Силовий злом може бути спрямований як на механізм замка, так і на циліндр. Механізм вразливий для свердління - якщо відомий тип механізму, то, просвердливши його в декількох критичних точках, можна в ряді випадків спробувати здійснити його проворот, не зачіпаючи утримує його циліндр. Захистом може бути або установка твердосплавних пластин, що ускладнюють свердління, або використання замків з плавним приводом, а також приховування конкретної моделі замку. Правди заради варто відзначити, що свердління механізму замка далеко не найпоширеніший метод злому - по-перше, не знаючи який тип механізму встановлений, неможливо заздалегідь обчислити вразливі точки, а по-друге, свердління - досить гучна процедура, можна привернути увагу сусідів.

Силовий злом циліндра включає в себе вибивання, виривання, перелом і свердління. Від більшості напастей циліндр ефективно захищає врізна броненакладка. Крім неї, зазначеним методам протистоїть і сам циліндр (в нього встановлюються твердосплавні елементи), а також механізм замка. Зокрема, захист від вибивання, реалізована в замках Mottura з індексом «Q» в артикул, виключає все, крім свердління.

броненакладки

Додатковий захист циліндрового механізму від силових методів злому забезпечує захист циліндра. Практично всі замки передбачають установку такого типу захистів. Слід зазначити, що захист циліндра (звана також протектор, дефендер або броненакладка) буває двох принципово різних видів, а саме накладна і врізна. Накладні протектори (Кале, Ритки) встановлюються безпосередньо на зовнішній лист металу або на зовнішню обробку. Врізні ж (Mottura, Cisa, DiSec) ставляться безпосередньо на корпус замку, а в зовнішньому аркуші для них робиться отвір.

Накладні захисту циліндрів є, за великим рахунком, декоративними. Хоча вони і захищають циліндр від свердління, але при цьому без проблем можуть бути відірвані простим важільним інструментом, таким як фомка або велика викрутка, або збиті ударом кувалди і зубила, що досить часто і проробляють зловмисники. На відміну від накладних, врізні захисту циліндрів не можуть бути підчепити важільним інструментом, оскільки вони втоплені в полотно дверей. Збити їх теж не вийде, оскільки удар буде передаватися не на кріпильні гвинти, а на зовнішній лист двері, через який проходить корпус протектора. Частина захистів має ще й округлений корпус перешкоджає їх захоплення і спробам вирвати кріплення.

Установка накладних захистів циліндрів простіше, металу в них менше, тому і вартість їх, в порівнянні з врізними, нижче. Але дійсно гідний рівень захисту можуть забезпечити тільки врізні броненакладки. Компанія СТАВ не використовує на своїй продукції накладні варіанти захистів.

Підбір ключа

Метод, дієвий тільки для найпростіших і дуже сильно зношених циліндрів. Суть методу в тому, що через великі допусків (допущених виробником або виникли в результаті зносу) до циліндра починають підходити не тільки «рідні» ключі, але і ключі з близьким малюнком.

відмички прості

Завдяки американському кінематографу, у більшості замовників сформований стійкий образ - такий собі злодій або співробітник силових служб може, 2-3 секунди покопавшись кривої дротиком в замку, цей самий замок легко відкрити. Насправді, все набагато складніше.

Теоретично (підкреслюю!) Відмичками можна відкрити будь-який замок. Те, що одна людина зробила, інший завжди зможе зламати. Це, в общем-то, аксіома. Питання в тому, скільки буде потрібно на це часу, який інструмент буде застосований і наскільки талановитий і тренований в своїй справі буде «оператор». Якщо найпростіші циліндрові механізми дійсно можуть бути розкриті протягом максимум 1-2 хвилин, то на розтин циліндрів навіть середнього рівня можуть піти годинник навіть у досвідченого злодія. Висококваліфіковані фахівці з відмичок, які можуть розкривати циліндри складніше «англійських», серед злодіїв зустрічаються не частіше, ніж нейрохірурги серед звичайних людей. Їх кваліфікація і коштує відповідно, а свої навички вони застосовують теж не часто - ризик повинен відповідати видобутку. Якщо у вас в квартирі немає філії Пушкінського музею і встановлений циліндр хоча б середньої цінової категорії - турбуватися про відмички не варто. Слід зазначити, що крім злодіїв, фахівці є і в спецслужбах. Але їх теж треба «зацікавити».

Захист від традиційних відмичок вироблена давно і широко використовується виробниками. Для захисту від відмички робляться пастки у вигляді замикаючих елементів складної форми. Також роботу відмички ускладнюють маленькі за розмірами замкові щілини, складні профілі свердловин і елементи секретності, розташовані в декілька рядів.

Відмички автоматичні і "бампінг"

Автоматичні відмички (віброотмичкі, пікгани) - пристрої, що дозволяють розкривати циліндри, використовуючи вібрацію замість ретельної і тонкої роботи традиційної відмичкою. Принцип дії - створити в механізмі циліндра тряску, при якій запірні елементи розмикаються і спробувати зловити момент, коли розмикання відповідає положенню правильного ключа. Теоретично, вразливі всі циліндри, побудовані на принципі кодовий пін + опорний пін + пружина. Але реально уразливі для подібних пристроїв тільки найпростіші циліндри. Традиційні методи захисту від відмичок вельми ефективні і проти пікганов - пастки заклинивают рух, а мініатюрні свердловини складної форми не дозволяють ввести і рухати робочу частину інструменту. Багаторядні циліндри теж досить стійкі до віброотмичкамі.

«Бампінг» (ударна техніка) - метод не новий, але отримав недавно широкого розголосу в російській частині інтернету і в деяких ЗМІ, завдяки зусиллям конкуруючих виробників. Публікуються не тільки докладний опис методу, але детальні інструкції (включаючи відео) по виготовленню «бамп-ключів» для різних замків. Не обходиться і без фальсифікацій, а в результаті під удар потрапляють власники простих і недорогих замків, яких більшість.

Уразливі для «бампінга» тільки циліндри, побудовані на принципі кодовий пін + опорний пін + пружина. Суть методу полягає в тому, що за допомогою спеціально підготовленої болванки ключа, наноситься удар одночасно по всьому секретним елементам циліндра. Зраджувати імпульс, не зрушуючи кодових пинов, змушує відскочити все опорні Піни одночасно. Відскік досить великий, щоб отриманий зазор дозволив повернути циліндр. Зовні, «бампінг» виглядає так: вставляється підготовлена ​​болванка і по її голівці проводиться легке постукування ручкою молотка або викрутки. Одночасно з ударом зломщик намагається повернути ключ.

Особливо слід відзначити, що метод нестабільний і не дає 100% гарантії розтину. Чим складніше циліндр, тим менш стабільними стають результати. Частина циліндрів вдається повернути тільки в певному напрямку, частина взагалі не повертається, частина перестає відкриватися після кількох вдалих спроб.

Стандартні методи захисту від відмичок ускладнюють, але не виключають «бампінг». Повністю не схильні до «бампінгу» циліндри без пружин (наприклад, EVVA), а також циліндри зі спеціальними пристосуваннями саме проти цього методу. Є так само ряд циліндрів (наприклад, Mul-t-lock Classic), для яких «бампінг» хоча і можливий, але результат вкрай нестабільний - відкрити вдається далеко не кожен зразок. Ще одна група (зокрема Cisa RS3 і Mottura Champions з магнітними елементами) хоча і вразлива теоретично, але на практиці не розкривалася (наявне в інтернеті відеофрагменти розтину циліндрів Mottura - фальсифікація, оскільки використовувалася болванка ключа із заздалегідь відомим становищем і полярністю магніту, а так ж з відомою глибиною проточки під магнітом).

Екзотичні методи і казки

Окремо слід відзначити як екзотичні методи розтину і злому циліндрових замків, так і легенди не мають зв'язку з реальністю. З екзотики (на практиці не зустрічається, хоча теоретично можливо) слід зазначити метод руйнування кислотою - стверджується, що, заливши в циліндр кислоту, можна його зламати, розчинивши його замикаючі елементи або пружини, їх утримують. На практиці такий метод практично неможливий, оскільки будь-який метал, піддаючись дії кислоти, утворює солі, які, покриваючи матеріал, захищають його від подальшого впливу кислоти. Однією заливки явно буде недостатньо, кислоту треба подавати порціями (бажано в розігрітому вигляді), а в проміжках вичищати або вимивати утворилися оксиди. Ну а є врахувати, що більшість виробників навіть в досить простих циліндрах використовують сталеві і / або мельхіорові деталі, які кислотою розчиняються вкрай важко, то про цей метод можна не думати.

Що стосується казок і легенд, то тут в першу чергу слід згадати рідкий азот. Деякі казкарі, користуючись довірливістю слухача, розповідають страшні історії про те, як за допомогою одного термоса рідкого азоту у сталевих дверей відбивають петлі, а замки так просто в пил розсипаються. Дружно скажімо брехня! По-перше, метали, застосовувані в замках, охолоджені до температури рідкого азоту, не стають крихкими як скло. Так, їх пластичність знижується, але від удару вони не розсипаються. Не треба плутати метали і, припустимо, гуму. По-друге, охолодити навіть невеликий шматок металу до температури рідкого азоту в побутових умовах практично неможливо. Навіть якщо не враховувати того, що охолоджується елемент (наприклад, циліндр) практично недоступний для відводу тепла (занадто мала доступна площа поверхні), то спроби «лити азот в замок» будуть порівнянні зі спробами лити воду на розпечену до червоного сковороду - вступник азот відразу ж буде випаровуватися і розбризкується, в основній масі навіть не контактуючи з поверхнею.

Пісня про "секретності"

У Росії багато продавців дверей і замків будують свою політику продажів на активній експлуатації поняття «секретність». При цьому «секретність» міряють якимось числом, вселяючи замовнику, що чим більше це число, тим замок (циліндр) «крутіше». Це дуже груба помилка, а вірніше - свідома брехня.

Секретність - досить розпливчасте поняття. Дуже часто, за секретність приймають якесь число заявлених виробником або обчислених самостійно комбінацій ключа або замка. Це в корені не вірно. Кількість комбінацій, по-перше, може бути пораховано різними методами з абсолютно різними результатами (або штучно завищено без зміни якості виробу). По-друге, порівнювати секретні механізми різних виробників по даному параметру просто не можна, оскільки отримане число в різних випадках показує абсолютно різні параметри, іншими словами, у результатів різна розмірність. Число комбінацій це просто якась цифра, побічно (вельми опосередковано) характеризує точність виготовлення деталей, кількість секретних елементів, ймовірність повтору ключа і можливість розширення майстер-систем. При цьому, наприклад, надійність в експлуатації і стійкість до відмички у замку з 10.000 секретів може бути набагато вище, ніж у замку з заявленими 10.000.000 секретів.

На підставі вищесказаного можна спробувати сформулювати досить зручне поняття «секретності» як сукупність таких параметрів як: стійкість до відмичок, імовірність відкривання схожими ключами, надійність в експлуатації (зносостійкість) і, частково, стійкість до механічних впливів. Тобто термін «секретність» може розглядатися і використовуватися тільки як комплексний параметр. Підміна терміну «число можливих комбінацій» на термін «секретність» вводить замовника в оману. Насправді, число можливих комбінацій має вельми віддалене відношення до реально корисним характеристикам циліндра.

захист ключа

Не має безпосереднього відношення до властивостей циліндрів, але є додатковим фактором безпеки. Виробники циліндрів обмежують поширення болванок і можливість дублювання ключів, що заважає зловмисникам виготовити їх копії. Найпростіший метод захисту - дублювання при пред'явленні картки власника замку. Рівень вище - дублювання тільки в спеціалізованих майстернях і тільки при пред'явленні картки власника замку. Максимальний рівень захисту - дублювання тільки на заводі-виробнику або в представництві.

Порівняльна таблиця циліндрових механізмів

У таблиці сірим кольором позначені популярні на ринку циліндрові механізми яких немає у нас в асортименті. Ці моделі наводяться для порівняння.

Експлуатац. надійність Захист від свердління Підбір ключа Захист від відмичок Стійкість до "бампінгу" Захист ключа Загальний рейтинг циліндра Гарантія (років) Англ. типу 1 1 1 1 1 1 6 1 KALE перфо 1 1 2 2 3 1 10 - Mul-t-lock 7 * 7 2 2 2 2 2 1 11 - CISA Asix 3 2 2 3 2 1 13 - CISA Astral 3 3 2 3 2 + 2 15 - TITAN i6 3 3 2 3 2 1 14 2 TITAN K 56 3 3 2 3 2 1 14 3 Mul-t-lock Interactive 5 3 3 2 3 2 18 - Mul-t-lock Classic 5 4 3 3 4 2 21 - MOTTURA CH. 30 3 5 3 5 5 3 24 - MOTTURA CH. 28 4 5 3 4 4 4 24 - MOTTURA CH. 38 3 5 3 5 5 4 25 - KABA MaTrix 5 5 3 5 5 4 27 - KABA Expert 5 5 3 6 5 4 28 4 EVVA ICS 5 5 3 6 6 5 30 6 CISA RS3 5 5 3 6 5 5 29 - EVVA 3KS 5 5 3 6 6 5 30 10 EVVA MCS 5 5 3 6 6 5 30 10
Пояснення по стовпцях:

  • Експлуатац. надійність: п'ятибальною. Працездатність і довговічність за оцінкою служби сервісу компанії "СТАВ".
  • Захист від свердління: п'ятибальною. Наявність елементів, що перешкоджають висвердлюванню, або робить висвердлювання неефективним.
  • Підбір ключа: Трехбальная. 1 - можливо; 2 - малореально навіть для сильно зношених; 3 - неможливо
  • Захист від відмичок: п'ятибальною. Легкість, з якою майстер середнього рівня може відкрити циліндр відмичками. 1 - хвилини; 2 - 10-30 хвилин; 3 - від 30 хв. до години; 4 - більше години; 5 - тільки в теорії, на практиці не зустрічалося; 6 - Не намагайтесь відкрити за розумний час.
  • Стійкість до "бампінгу": п'ятибальною. 1 - легко вскриваеми; 2 - розкривається часто; 3 - іноді; 4 - рідко, окремі зразки; 5 - випадки не зафіксовані; 6 - принципово не вскриваеми.
  • Захист ключа: п'ятибальною. 1 - в будь-якій майстерні; 2 - власний профіль "СТАВ"; 3 - дублювання в сервісних центрах; 4 - дублювання в серв.центре з обов'язковим пред'явленням картки і ключа; 5 - дублювання у виробника або в представництві.
  • Гарантія (років): Гарантія, яку надає на даний вид циліндрів компанія СТАВ.

Ну і наостанок, трохи цитат:
Чи не ганявся б ти піп за дешевизною ... (Олександр Сергійович Пушкін)
Скупий платить двічі (народна мудрість)
Я не настільки багатий, щоб купувати дешеві речі. (Генрі Форд)


© Автор: Антон Будковський
© СТАВ 30/01 / 2006-14 / 05/2019