➤ Звільнення за скороченням штату виплати і компенсації приклад

  1. Чим відрізняється скорочення чисельності від скорочення штату
  2. Як уникнути помилок
  3. Звільнення за скороченням штатів: виплати працівникам
  4. «Північні» виплати при звільненні за скороченням чисельності або штату

Закон зобов'язує роботодавця компенсувати втрату роботи кожного співробітника, який потрапив під скорочення. Дізнайтеся, про які конкретно суми йдеться, і скачайте готовий зразок наказу про виплату середнього заробітку на період працевлаштування.

Скачайте корисний документ:

Чим відрізняється скорочення чисельності від скорочення штату

Скорочувати персонал завжди непросто. Таке рішення, як правило, приймається під тиском обставин і вимагає зваженого підходу. Навіть незначні помилки, допущені роботодавцем при підготовці або оформленні заходів, можуть обернутися великими штрафами і довгими судовими процесами. Проте, закон не забороняє проводити на підприємстві скорочення штату або чисельності: в чому різниця цих понять, повинен знати кожен кадровик.

Як уникнути помилок

При скороченні штату з штатного розкладу виключають цілі посади або відділи, при скороченні чисельності - окремі штатні одиниці (кількість і склад посад залишаються незмінними). Детальніше про це читайте в статті « Звільнення за скороченням: послідовність дій ».

Щоб без помилок оформити кожен етап масового або одиничного скорочення, використовуйте онлайн-сервіс від «Системи Кадри».

Закон зобов'язує роботодавця компенсувати втрату роботи кожного співробітника, який потрапив під скорочення

Звільнення за скороченням штатів: виплати працівникам

Для роботодавця скорочення чисельності та штату працівників завжди пов'язане з додатковими витратами. Крім звичайних виплат кожному працівнику незалежно від причин відходу з посади, звільнення за скороченням штату (стаття ТК РФ 178, пункти 1 і 2) обов'язково супроводжується нарахуванням вихідної допомоги. Розмір допомоги визначають обставинами звільнення. А якщо трудовий договір припиняється достроково, виплачують ще й компенсацію за дострокове звільнення в розмірі середнього заробітку за весь час, що залишився до зазначеного в повідомленні про скорочення терміну (ст. 180 ТК РФ).

Виплатіть всім, хто потрапив під скорочення штату працівників по ТК:

  1. Заробітну плату разом з надбавками і преміями

Підсумкова сума визначається з урахуванням посадового окладу працівника і загальної кількості днів, відпрацьованих в поточному місяці днів (включаючи день звільнення).

  1. Компенсацію за невикористану відпустку

Виплачується виходячи з середнього заробітку, якщо в поточному робочому році працівник не встиг використати свій щорічну оплачувану відпустку, основний або додатковий. Орієнтуйтеся на порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою Уряду РФ №922 від 24.12.2007. Даний вид компенсації покладено всім категоріям персоналу, в тому числі сезонним і тимчасовим працівникам, сумісникам, надомників. Роботодавця, що не компенсувало співробітникові не відгуляв відпустку, можна притягнути до адміністративної та матеріальної відповідальності (ст. 236 ТК РФ, ст. 5.27 КоАП РФ).

★ Експерт «Системи Кадри» розповість, які формули слід застосовувати, і пояснить, як розрахувати суму компенсації при звільненні сумісників і в інших нетривіальних випадках .

  1. Вихідна допомога

Коли оформляють скорочення штату працівників, за ТК РФ кожному звільненому призначають допомогу в розмірі середнього місячного заробітку, розраховане за формулою:

ВП = Крд * СДЗ

де ВП - вихідну допомогу, КРД - кількість робочих днів в першому місяці, відраховується з наступного за звільненням дня, а СДЗ - середній денний заробіток працівника.

Дана норма не поширюється на сезонних працівників, які отримують в разі скорочення вихідну допомогу в розмірі двотижневого середнього заробітку.

  1. Середній заробіток на період працевлаштування

Розмір виплати безпосередньо залежить від того, як швидко вивільнений працівник влаштується на нову роботу. Якщо протягом місяця з дня звільнення він не зміг працевлаштуватися, зараховуйте отримане при припиненні трудового договору вихідна допомога в рахунок середнього заробітку. Додаткові розрахунки не робите. Минуло два місяці, але колишній співробітник все так же залишається безробітним? Виплатіть йому середній заробіток за другий місяць, розрахований за формулою:

СМЗ = Крд * СДЗ

де СМЗ - середній заробіток за другий місяць після звільнення, КРД - кількість робочих днів у цьому місяці, а СДЗ - Середній денний заробіток.

Право на отримання виплати визначайте по трудовій книжці: якщо в ній відсутній запис про новий працевлаштуванні, середній заробіток доведеться видати. Щоб бухгалтерія в термін справила всі розрахунки, видайте відповідний наказ.

Наказ про виплату середнього заробітку

Завантажити зразок ви зможете на початку статті .

За загальним правилом оплачують тільки два перших місяці після звільнення, протягом яких потрапив під скорочення співробітник шукає роботу. Як правило, цього часу достатньо для нового працевлаштування. Але в окремих випадках роботодавець зобов'язаний виплачувати колишньому співробітнику середній заробіток протягом трьох місяців після припинення трудового договору.

Зокрема, така виплата покладена працівникові, який звернувся до служби зайнятості протягом двох тижнів після скорочення, але за три місяці так і не знайшов нову роботу. Щоб отримати виплату за третій місяць, трудової книжки недостатньо, необхідна довідка від служби зайнятості. Чи не пред'являють її тільки громадяни, які проживають в закритих адміністративно-територіальних утвореннях (на підставі ст. 7 закону №3297-1 від 14.07.1992).

Увага! Всі виплати, крім середнього заробітку за другий і третій місяці періоду працевлаштування, звільнений за скороченням штату співробітник повинен отримати в день припинення трудового договору.

Не забудьте разом з грошима в день остаточного розрахунку видати співробітникові обов'язкові документи: оригінал трудової книжки з завіреною записом про припинення трудового договору, довідку про суму заробітку за два роки, розрахунковий листок, виписки з форм СЗВ-СТАЖ, СЗВ-М і розділу 3 форми розрахунку за страховими внесками.

«Північні» виплати при звільненні за скороченням чисельності або штату

Для працівників Крайньої Півночі, яким загрожує звільнення за скороченням штатів, Трудовий кодекс передбачає додаткові гарантії. Середній заробіток на період працевлаштування зберігається за ними на три, а не на два місяці (з заліком вихідної допомоги, отриманого при розрахунку). Більш того, якщо протягом місяця після звільнення «северянин» звернувся в службу зайнятості, але так і не зміг знайти нову роботу, колишньому роботодавцю доведеться виплачувати йому середній заробіток протягом четвертого, п'ятого і шостого місяця з дня припинення трудового договору (ст. 318 ТК РФ).

Для отримання виплат за 4-6 місяці вимушеного безробіття потрібна довідка, видана службою зайнятості, в той час як середній заробіток за третій місяць після звільнення виплачується таким працівникам без додаткових документів, на підставі однієї лише трудової книжки. Аналогічне правило діє відносно співробітників організацій, розташованих на території закритих адміністративно-територіальних утворень.

Додаткові гарантії, закріплені статтею 318 ТК РФ, поширюються на всіх працівників, які виконують трудові функції в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях (Архангельської області, Красноярському краї, Республіці Комі і т.д.).

висновок

Щоб у працівника, якого скоротили, не було приводу йти в суд, в останній день роботи відійти йому всі необхідні документи і виплатите зарплату разом з вихідною допомогою, усіма належними надбавками і компенсацією за невикористану відпустку. На цьому обов'язки роботодавця не закінчуються: якщо колишній співробітник не зможе знайти нову роботу, на період працевлаштування за ним зберігається середній заробіток. Виплати проводяться протягом двох, а в деяких випадках - трьох і більше місяців.

Минуло два місяці, але колишній співробітник все так же залишається безробітним?