Введення обов'язкового медичного страхування: де і як отримати поліс ОМС нового зразка

 1. Що дає документ застрахованій особі, який термін дії поліса?
 2. Де отримати поліс ОМС?
 3. Зразок нового поліса ОМС
 4. Як отримати поліс ОМС? Необхідні документи
 5. Надання медичної допомоги громадянам без поліса
 6. Відсутність поліса ОМС у іноземців
 7. Про заміну медичних полісів старого зразка

9.06.2016

Згідно з програмою федерального соціального страхування. всім громадянам на території Російської Федерації належить лікувальний страхування. Кожен має рівні права і можливості на медичну допомогу в РФ. Оплата медичних послуг та лікувальної допомоги відбувається за рахунок коштів громадян та роботодавців (щомісячні виплати). ОМС (обов'язкового медичного страхування) - це форма соціальної підтримки громадян щодо захисту їх здоров'я і благополуччя.

Поліс обов'язкового медичного страхування дає право громадянину (незалежно від його місцезнаходження) на медичну допомогу в разі потреби.

Кожен громадянин РФ (навіть дитина в перші місяці життя), іноземець, біженець (навіть тимчасово перебуває на території країни) зобов'язаний отримати поліс ОМС.

На безкоштовну медичну допомогу рассчітиают все (без винятку) власники поліса, включаючи безробітних.

Що дає документ застрахованій особі, який термін дії поліса?

Держава гарантує власнику поліса обов'язкового медичного страхування своєчасну, якісну і безкоштовну медичну допомогу і супутні медичні послуги. На кожного члена сім'ї (включаючи новонароджених) слід оформити поліс ОМС. Згідно із законодавством РФ, батьки звертаються за полісом медичного страхування в перші три місяці з моменту народження.

Страхові компанії видають громадянам РФ медичні поліси без обмеження терміну дії.

Іноземні громадяни та особи без громадянства надають страховику документи, що підтверджують намір постійно перебувати на території РФ. На цьому умови, медичні страхові компанії видають поліс ОМС. Жителі РФ з правом на тимчасове проживання мають право на поліс ОМС з обмеженням по терміну дії.

Де отримати поліс ОМС?

Щоб отримати поліс обов'язкового медичного страхування, громадяни звертаються до представників будь-якої страхової медичної організації, що входить в систему ОМС.

На сьогодні таких страховиків по всій Росії близько 60, а їх відділення розкидані по всьому без винятку регіонах. Види послуг і якість медичних послуг не залежать від конкретної страхової компанії. Вибір робиться на основі власних уподобань (за неповнолітнього це можуть зробити батьки або опікуни). Всі страхові компанії видають однакові картки ОМС встановленого зразка, дійсні на всій території РФ.

Всі страхові компанії видають однакові картки ОМС встановленого зразка, дійсні на всій території РФ

Щоб отримати поліс обов'язкового медичного страхування, достатньо звернутися до страховика із заявою. Бланк заяви на отримання поліса ОМС можна завантажити на нашому сайті. Даний зразок підійде і для охочих поміняти поліс ОМС.

Зразок нового поліса ОМС

Універсальна електронна картка громадянина РФ (формат документа ще не затверджений) включає в себе всі необхідні документи і посвідчення особи. Поліс ОМС, як обов'язкове Свідчення планують включити до складу універсальної електронної картки. Коли законодавці затвердять формат універсального електронного посвідчення особи, не доведеться отримувати окремі документи (включаючи поліс обов'язкового медичного страхування). Процедура, при цьому, залишається незмінною ..

Деякі громадяни РФ вже отримали електронну версію поліса ОМС. Це пластикова карта зі спеціальним чіпом. Подібний вид поліса дуже зручний і довговічний. Вся інформація про владедьце поліса ОМС міститься в електронному вигляді, на чіпі. Індивідуальний номер медичної страховки, інформація про страховика, дані про власника карти. фотографія і зразок підпису дублюються на лицьовій і зворотній сторонах пластикової картки ОМС:

«Офіційний» зразок свідоцтва про обов'язкове медичне страхування виконується на аркуші паперу формату А5, де вказуються необхідні дані і розміщується штрихкод:

В системі ОМС має ходіння і тимчасове свідоцтво, яке видається застрахованій особі відразу після заяви на оформлення поліса ОМС. Термін дії тимчасового поліса ОМС - 30 днів (стільки часу необхідно на виготовлення постійного поліса ОМС:

Всі 30 днів, які даються страхової компанії на виготовлення документа, заявник має право отримувати безкоштовну медичну допомогу. Установи охорони здоров'я РФ надають безкоштовну медичну допомогу за пред'явленням тимчасового свідоцтва ОМС.

Як отримати поліс ОМС? Необхідні документи

Поліс обов'язкового медичного страхування видається на основі заяви. Буде потрібно і ряд інших документів. Їх перелік залежить від цивільного чи правового статусу заявника.

Діти до 14 років:

 • Свідоцтво про народження;
 • паспорт одного з батьків або іншого законного представника дитини;
 • СНІЛС.

Громадяни РФ від 14 років:

 • особистий паспорт (або тимчасове посвідчення особи);
 • СНІЛС.

біженці:

 • посвідчення біженця (Свідоцтво про розгляд клопотання, Свідоцтво про надання тимчасового притулку і т. п.)

Іноземці з постійним проживанням на території РФ:

 • особистий паспорт;
 • вид на проживання;
 • СНІЛС (при його наявності).

Іноземці з тимчасовим проживанням на території РФ:

 • особистий паспорт, який має позначку про дозвіл на тимчасове проживання;
 • СНІЛС (при його наявності).

Особи без громадянства, що постійно проживає:

 • документ, що засвідчує особу;
 • вид на проживання;
 • СНІЛС (при його наявності).

Особи без громадянства з тимчасовим проживанням:

 • документ, що засвідчує особу, що має позначку про дозвіл на тимчасове проживання;
 • СНІЛС (при його наявності).

Усі застраховані особи отримують поліс ОМС єдиного зразка. Якщо візит в страхову компанію вимушено робить представник заявника, він повинен мати при собі особистий паспорт, а також довіреність, що дозволяє здійснювати реєстрацію заявника в обраній ним або представником страхової компанії (ст. 185 ЦК України). У випадку з іншими законними представниками (опікуни та ін.) Також потрібна наявність документа, що підтверджує повноваження.

Оскільки на картці наводяться конкретні дані про застраховану особу, будь-яка їх зміна (прізвища, місця народження, статі) вимагає негайно замінити поліс ОМС протягом місяця з дня змін. Те ж необхідно зробити при втраті або псуванні пластикового Оліс ОМС. Щоб отримати дублікат слід пройти ту ж процедуру: з'явитися в страхову компанію з пакетом необхідних документів (надати їх оригінали).

Надання медичної допомоги громадянам без поліса

Якщо громадянин потрапив в медичну організацію без поліса ОМС, медзаклад виконує перевірку. В територіальний фонд відправляють клопотання з проханням ідентифікувати особу на підставі наявних відомостей (отриманих від самого громадянина). Відповідь з територіального фонду приходить в медустанову протягом 3 днів.

Згідно з Конституцією РФ (ст. 41), будь-який громадянин може розраховувати на отримання безкоштовної медичної допомоги, що надається муніципальними і державними установами, підпорядкованими Міністерству охорони здоров'я. На підставі цієї норми відсутність страхового поліса медичного страхування - не підстава для відмови у медичній допомозі. Особливо, якщо мова про швидкої (невідкладної, екстреної) медичної допомоги, спрямованої на усунення загрози життю громадянина (додаткові правові акти: п. 1 ч. 4 ст. 32 ФЗ № 323-ФЗ від 21 листопада 2011 р п. 9 Листи Міністерства охорони здоров'я РФ № 11-9 / 10 / 2-5718 від 25 грудня 2012 року) Подібну медичну допомогу надають громадянам без поліса ОМС за рахунок коштів регіонального бюджету.

Існує поняттям «що не представляє загрозу життю пацієнта медичної допомоги в невідкладній формі». І тут медичні працівники не мають права відмовити в професійної допомоги, навіть при відсутності у громадянина поліса ОМС. Обов'язок лікаря - осмота пацієнта і, при необхідності, рішення про подальшу госпіталізації. При цьому медики зобов'язані інформувати про таке пацієнта поліклініку за місцем його проживання.

Уникнути непотрібних бюрократичних зволікань і швидко отримати медичну допомогу можна тільки при наявності страховки. Кожен громадянин має право на медичні послуги від держави. Але формальна процедура отримання безкоштовного поліса ОМС обов'язкове.

Відсутність поліса ОМС у іноземців

Медичне страхування з'явилося в Росії більше століття назад, проте в своєму сучасному вигляді, з єдиною формою полісів, запрацювало тільки з травня 2011 року.

Законодавці поширили дію медичного страхування на всіх без винятку громадян, які перебувають на території країни. Звідси і повна свобода отримання поліса ОМС громадянами іноземних держав, офіційно перебувають (постійно або тимчасово) або працюють в РФ. Страхування іноземця - обов'язок роботодавця. Офіційно працевлаштований іноземець не зобов'язаний самостійно звертатися за полісом ОМС.

Офіційно працевлаштований іноземець не зобов'язаний самостійно звертатися за полісом ОМС

Виявляється медична допомога іноземцям без поліса? Перш за все, законодавство говорить про обов'язкове надання медичних послуг дітям до року і жінкам в положенні, незалежно від їх громадянства. Інша норма зобов'язує медиків надавати екстрену медичну допомогу всім особам (мова йде про лікарів, які працюють накаретах швидкої допомоги).

Про заміну медичних полісів старого зразка

Незважаючи на те, що страхові компанії видають поліси ОМС нової форми з 1 травня 2011 року, в ходу є поліси старого зразка.

Федеральний Фонд обов'язкового медичного страхування не обмежує термін дії полісів старого зразка. Установи охорони здоров'я гарантовано не відмовлять громадянам зі старими полісами ОМС в медичної допомоги. Для заміни старого документа на новий необхідно з'явитися в страхову компанію зі стандартним пакетом документів: особистим паспортом громадянина РФ і заявою по вищенаведеної формі (для пенсіонерів - додатково докласти пенсійне посвідчення).

Що дає документ застрахованій особі, який термін дії поліса?
Де отримати поліс ОМС?
Що дає документ застрахованій особі, який термін дії поліса?
Де отримати поліс ОМС?
Як отримати поліс ОМС?
Виявляється медична допомога іноземцям без поліса?