Соколи захищають чеські міста від голубів

У будинку навпроти вікон нашої редакції на другому поверсі відчинилося вікно, і старенька висипала з миски хлібні крихти прямо на асфальт У будинку навпроти вікон нашої редакції на другому поверсі відчинилося вікно, і старенька висипала з миски хлібні крихти прямо на асфальт. Добре, що подивилася, чи немає внизу випадкових перехожих. Голуби, що сиділи на підвіконні, відразу злетілися на сніданок, дякуючи своїй благодійницю радісним воркуванням. Голуби вже давно перестали бути символом миру: для багатьох міст вони - справжнє лихо. Винятком не є і чеські міста, в тому числі Прага. І якщо туристів велика кількість нахабних голубів-жебраків не надто турбує, то мерії міст стурбовані: як врятувати свої історичні пам'ятки від голубиного посліду? На допомогу прийшли соколи. Вони регулюють чисельність голубиної популяції в містах та виштовхують голубів з центру на околиці.

Ліберец - один з чеських міст, небо над яким захищають від голубів соколи. П'ять років тому батьки міста зрозуміли, що власними силами війну з голубами їм не виграти, і вирішили, за прикладом великих міст, завести соколів. За порадою і допомогою звернулися до Мартіна Страки, Сокільники з Ліберці, який 16 років пропрацював в Ліберецькому зоопарку, а потім став розводити хижих птахів в замку Сихров, неподалік від Ліберці. В гостях у Мартіна Страки і його пернатих вихованців на замку Сихров ми з вами побували восени. Цього разу я попросила Мартіна розповісти докладніше про «антіголубіном» проект:

- Я використав англійський, або якщо хочете, американський спосіб, коли випускають дорослих птахів, тобто, ми випустили не молодий птахів, як в інших містах, а вже дорослих, які були видресируваний на лов голубів в місті - Я використав англійський, або якщо хочете, американський спосіб, коли випускають дорослих птахів, тобто, ми випустили не молодий птахів, як в інших містах, а вже дорослих, які були видресируваний на лов голубів в місті.

Як можна навчити сокола полювати виключно на голубів?

- Потрібно дати соколу можливість голуба зловити. Притому, сокіл повинен зрозуміти, що якщо він не зловить голуба, то їжі не отримає. Так що для нього це стає єдиним джерелом харчування. Він нічого іншого просто не знає. Звичайно, коли він пристосується до полювання на свободу, він може почати «перебирати», але все одно голуб залишиться його головною жертвою.

Соколи служать не тільки Ліберці або Празі, а й іншим містам - Оломоуц, Усті-над-Лабем, Пльзні.

- У Празі, власне кажучи, соколи навіть гніздяться. Нещодавно стали гніздитися соколи і в Пльзні. В Ліберці вони не гніздяться, їх гніздування у гори Ештед, а в Ліберец вони літають на полювання.

Парочку соколів на даху багатоповерхівки виявили орнітологи в місті Пршеров: - У природі сокіл - птах дуже полохлива, яка гніздиться на скелях, дуже рідко зимує в містах. На наш подив ми виявили, що у них гніздо в безпечному місці, на даху будинку. Іноді вони літають над містом, ловлять голубів. Ми дуже сподіваємося, що вони у нас залишаться. - ділиться радістю орнітолог Їржі Шафранек.

Кожен гніздовий період наші колеги з радіостанції «Прага» Чеського радіо спостерігають за пташенятами соколів, встановивши в гніздах відеокамери. Спостереження починається в березні. І ми обов'язково навесні розповімо вам про це.

І якщо туристів велика кількість нахабних голубів-жебраків не надто турбує, то мерії міст стурбовані: як врятувати свої історичні пам'ятки від голубиного посліду?
Як можна навчити сокола полювати виключно на голубів?