Весняне полювання на гусей треба забороняти

Йтиметься про весняну полюванні на гусей. Вірніше, про те, що відстрілювати навесні гусей не зовсім правильно, тому що під постріл неминуче потрапляють гуски-самки. Це суперечить самому принципу полювання навесні: добувати самок можна ні в якому разі. Йтиметься про весняну полюванні на гусей

фото: Сьоміна Михайла

Всі правила весняних полювань складалися і формувалися століттями: на токующего глухаря з підходу, на Косачів на току і з підсадними качками на селезнів з укриття.

Самці всіх цих видів помітно відрізняються від самок і при правильній полюванні і стрільбі їх неможливо сплутати між собою.

Трохи інша ситуація на вальдшнепіной тязі.

Найчастіше полювання проводиться в сутінках, птиця щодо невелика і явних статевих відмінностей не має.

Але ж правилами заборонено стріляти «мовчунів», так як в польоті це напевно самки, самці ж видають шлюбні звуки.

Отже, і тут на мушку потрапляють тільки особи чоловічої статі.

А ось у гусей ні за зовнішніми ознаками, ні по голосовим сигналами самця від самки відрізнити майже неможливо. Цього не можуть зробити навіть фахівці-орнітологи, тим більше коли птах у польоті.

Щоб з упевненістю визначити стать гусака, його потрібно принаймні взяти в руки. При цьому птах повинна досягти однорічного віку. Зрозуміло, в руки мисливців гуси потрапляють вже в бітом вигляді. І у визначенні статі вже немає ніякого сенсу, крім пізнавального.

Читайте матеріал " Як залишитися з гусаком на весняному полюванні "

Не можна не відзначити ще один негативний момент. При важкому і тривалому перельоті до місць гніздування, що становить не одну тисячу кілометрів, гусячим зграй необхідні певні стації для годування і відпочинку, де вони затримуються на якийсь час.

Зона зупинки повинна бути, як правило, безлюдній, включати в себе кормові поля або луки, що знаходяться порівняно недалеко, великі розливи води. Дикий гусак - розумна і дуже обережний птах. Знайти угіддя, що відповідають всім цим вимогам, для гусей непросто, тим більше в густонаселених районах.

Знайти угіддя, що відповідають всім цим вимогам, для гусей непросто, тим більше в густонаселених районах

фото: Сьоміна Михайла

Полюють двома основними способами: на місцях годівлі або на перельотах. Після обстрілу гусячі зграї рідко повертаються на полюбилося їм місце, вважаючи за краще шукати інші, часто менш багаті і відповідні угіддя.

При інтенсивної полюванні птах не може нормально відпочити і погодувати, їй доводиться багато переміщатися. В індустріально розвинених районах для зупинки і відпочинку гусей потрібно виділяти хоча б невеликі зони спокою. Такі, як на Оці в околицях підмосковній станції Виноградово, де навесні затримується багато гусей.

Як відомо, гусячі пари формуються ще на зимівниках. Існує поширена думка про те, що в разі загибелі одного з партнерів при весняної міграції залишився живим член пари вже не може знайти собі «супутника життя» і на поточний сезон залишається неодруженим. Відрадно, що це не так!

Читайте материа л " Весняний гусак: перша видобуток "

За словами Миколи Скуратова, завідувача відділом птахів Московського зоопарку, дикі гуси в цьому випадку утворюють пари знову і мають можливість загніздилися.

Не можна не згадати про збочення, не так уже й рідко відбуваються на весняному полюванні. В амбітному бажанні здобути гусака у що б то не стало деякі безвідповідальні стрілки стріляють в птахів, а буває і за профілями з карабінів з оптикою. На кормових полях розставляються для упіймання гусей петлі і капкани.

Втім, це справжній бич нашого часу, так як, за розповідями, стріляють з нарізної зброї навесні і по качках на воді, не роблячи відмінностей за статтю, а Косачів на току «дістають» зі снайперської гвинтівки СВД, винен, «Тигр».

На міжнародній конференції по гусеобразние зазначалося, що загальна кількість диких гусей у всьому світі постійно знижується. Позначається зміна і погіршення середовища існування, занепокоєння в місцях гніздування і зимівлі.

Вилучення самок при весняному полюванні тільки сприяє цьому негативному процесу. Адже ще наші діди і прадіди говорили, що якщо підстрелив самку навесні, то занапастив і не відбувся виводок. Це було правильно в давні часи, актуально і зараз.

Це було правильно в давні часи, актуально і зараз

фото: Сьоміна Михайла

Таким же атавізмом була зимова ведмежа полювання на барлозі, яка, на мою думку, шкідлива і небажана. Адже при цьому часто відстрілювалась ведмедиця з молочними ведмежатами, яких, як мені розповіли, на одній з полювань довелося умертвити.

Костромич, тонка і добра душа, зізнався, що побачивши, як обернулася полювання, не зміг стримати сліз.

Читайте матеріал " Заборона весняного полювання - початок покладено "

Полювання на гусей, особливо весняна, перетворилася в справжню індустрію. Випускаються спеціальні «гусячі» рушниці і боєприпаси, маскхалати, дорогі профілі й опудала, прості і електронні манки, маса інших всіляких пристроїв і пристосувань, що полегшують видобуток птахів.

Передбачаю, що цією статтею викликом досаду і подив у любителів гусячої полювання навесні. Мовляв, і так з весняної полюванням проблем і заборон вистачає, а тут ще й гусаків не здобувай. Заздалегідь приношу вибачення, але свою точку зору хотілося б висловити.

На дворі двадцять перше століття, час йде вперед, змінюється обстановка і в тваринному, і в мисливському світі. Зрештою, не через шматка м'яса прагнемо ми на весняне полювання.

В даний час від деяких видів і способів полювання слід, напевно, відмовитися. І якщо хоча б невелика частина колег-мисливців змінить свої погляди на гусячу полювання в весняну десятиденку, то це буде означати, що більшу кількість гусок добереться до своїх гніздівель з усіма позитивними наслідками.

Володимир Заварзін 28 березня 2018 о 15:24