Страхових агентів можуть обмежити в продажу страховок

Центробанк замовляє музику для страховиків і їхніх агентів

Андрій Гордєєв / Відомості

Центробанк може серйозно змінити роботу страхових агентів. У вересні регулятор провів нараду щодо регулювання діяльності страхових посередників, повідомили «Відомостям» представники Всеросійського союзу страховиків (ВСС) і Національної спілки страхових агентів (НТСА). Запрошені обмінювалися пропозиціями про те, як краще регулювати діяльність страхових посередників - агентів і брокерів, випливає зі слів учасників.

Про те, що регулювання посередників не відповідає міжнародним принципам (їх визначає Міжнародна асоціація страхових наглядів) і потребує доопрацювання, в квітні говорила заступник керівника департаменту страхового ринку ЦБ Світлана Нікітіна (див. Вріз).

ВСС запропонував ЦБ створити єдиний реєстр страхових агентів, діяльність яких відповідає вимогам регулятора, а також розділити їх на два класи: тих, для кого страхування є профільним видом діяльності (пов'язані), і тих, хто продає поліси крім основної роботи, наприклад, банки або автосалони (незв'язані), вказали в прес-службі ВСС. Першу категорію ВСС пропонує серйозно обмежити - такий агент зможе продавати поліси за певним видом страхування тільки від одного страховика. Якщо він укладає договір на продаж певного переліку продуктів з майнового страхування з «Росгосстраха», продавати такі поліси від імені іншого страховика він не зможе. У той же час у нього є можливість укласти договір з іншим страховиком за іншим напрямком - наприклад, зі страхування життя, ОСАГО або ДМС. Незв'язані агенти можуть пропонувати будь-які умови, випливає з відповіді ВСС. Що стосується страхових брокерів, то вони вже піднаглядні ЦБ: для них нововведень не пропонувалося.

випадково пощастило

«Неповний відповідність визнано тільки завдяки наявності в законі норм, що регулюють страхових брокерів», - сказала Світлана Нікітіна (цитата по Агентству страхових новостей). За її словами, повна відсутність регулювання страхових агентів та покладання відповідальності за них виключно на страховиків не відповідає міжнародним принципам.

«Питання про регламентацію діяльності агентів не новий. Ми готові до такого діалогу, однак хотіли б ще раз відзначити, що на чільне треба ставити інтереси страхувальника », - йдеться у відповіді прес-служби ЦБ. Системного обговорення цієї теми з усіх видів страхування ще не було, констатували там.

На думку президента НCCА Олександра Тутінаса, введення класифікації обмежить у правах левову частку страхових агентів, які займаються «підприємницькою діяльністю, співпрацюючи з декількома страховими компаніями». НCCА готує протест в ЦБ з приводу запропонованих ВСС новацій, повідомив він.

Центробанк замовляє музику для страховиків і їхніх агентів   Андрій Гордєєв / Відомості   Центробанк може серйозно змінити роботу страхових агентів

За словами президента ВСС Ігоря Юргенса, союз має намір формалізувати роботу агентів, щоб професійне співтовариство могло підтверджувати їх повноваження і професіоналізм. ВСС, продовжує він, вже три роки веде реєстр добросовісних агентів «для того, щоб люди знали, що до них прийшов не хтось з вулиці, а серйозна людина». З його слів випливає, що почастішали випадки обману агентами як споживачів, так і страховиків.

«Я не впевнений, що пропозиція ВСС про класифікацію агентів є виходом із ситуації, - говорить заступник гендиректора« Ингосстраха »Ілля Соломатін, який вважає цю ідею революційної. - Це зажадає зміни дуже багатьох норм законодавства: і Цивільного кодексу, де є глава про агентуванні, і закону про організацію страхової справи ». Поки не ясно, як розмежувати пов'язаних і незв'язаних агентів: зокрема, чи буде у них можливість перейти з однієї категорії в іншу, зауважує він. У той же час Соломатін підтримує ідею створення єдиного реєстру агентів.

Єдиний реєстр і чорний список недобросовісних посередників, безумовно, необхідні, згоден директор з розвитку страхування МАКС Сергій Пєчніков. Що стосується класифікації агентів - ця ідея грає на руку страховим спільноті, особливо великим гравцям, але не агентам і не їх клієнтам, міркує він. Вона суперечить принципам підприємницької діяльності: агент повинен вибрати для свого клієнта найкращу пропозицію, а в разі, якщо пропозиції будуть прийняті в такому вигляді, клієнт буде змушений «бігати від агента до агента». Обмежити юрособи таким чином навряд чи вийде - «тих, кому страховики не зможуть диктувати свої умови, переведуть в категорію незв'язаних», вважає Пєчніков.