Платний дублер федеральної траси Москва - Санкт-Петербург

Платний дублер федеральної траси Москва - Санкт-Петербург буде відкритий раніше очікуваного терміну. Трасу планується ввести в експлуатацію до 2018 року. У концесію платна дорога буде здана незабаром. Спробуємо розібратися, на що розраховують приватні інвестори, вкладаючи гроші в будівництво магістралі, і висока чи рентабельність проекту? Платний дублер федеральної траси Москва - Санкт-Петербург буде відкритий раніше очікуваного терміну

Прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв уже підписав розпорядження про укладення концесійної угоди по двох ділянках дороги, покликаної розвантажити трасу Москва - Санкт-Петербург (М10). Як повідомляє ІТАР-ТАСС з посиланням на урядову прес-службу, основні умови концесійної угоди і критерії конкурсу, які стосуються ділянок траси 543-646 км і 646-684 км, вже затверджені. Підготовкою документа займається держкомпанія "Російські автомобільні дороги" ( "Автодор").

Головною метою створення траси-дублера, яка буде експлуатуватися на платній основі, є розподіл потужного автомобільного потоку між двома столицями. Сьогодні федеральна траса М10 - одна з найбільш завантажених у країні. За пропускної спроможності в 40 тисяч автомобілів вона проганяє через себе щодня близько 130-170 тисяч автомобілів. Проблема потребує якнайшвидшого вирішення і з точки зору розвитку економічних зв'язків, оскільки даний напрямок найбільш затребуване ринком центральної Росії. Однак питання привабливості проекту в очах приватних інвесторів викликає сумніви. Про рентабельність будівництва платної дороги між Москвою і Санкт-Петербургом "Правде.Ру" розповів перший заступник голови комітету ГД з конституційного законодавства і державного будівництва В'ячеслав Лисаков:

"Платні дороги, чесно кажучи, ніколи не давали прибутку. Ніде в світі платні дороги не дають прибутку, - розповів чиновник. - Світовий досвід говорить про те, що відсоток платних доріг дуже малий - від частки відсотка до двох-трьох відсотків і так далі . І ніколи платні дороги прибутку не приносили. Чому зараз приватно-державне партнерство пропагується в цій галузі? Чим можна зацікавити приватного інвестора? Дуже просто - це дорожня інфраструктура, придорожня територія, на якій можна розміщувати відповідні сервіси, пу кти обслуговування, магазини і так далі. Ось ця частина придорожньої території завжди дає прибуток, а самі дороги (плата за них) ніякого прибутку не дають. Це дуже скромні гроші, які йдуть на поточні оновлення: дорожні розмітки, сплата персоналу і так далі. тобто, чекати від платних доріг якихось вливань до бюджету, які дадуть можливість будувати дороги безкоштовно - це абсолютна утопія і незнання предмета ".

З огляду на довжину нової магістралі, яка складе 684 кілометрів і простягнеться від МКАД до автобану навколо Петербурга, розігратися інвесторам буде де. Траса проходитиме по Московській, Тверській, Новгородської і Ленінградської областей, минаючи населені пункти. Розділена магістраль буде на вісім частин, лише деякі з яких будуть передані в концесію. Решта ж відрізки шляху залишаться під крилом держави. І, на думку експертів, такий підхід до проекту платної траси цілком правильний.

Читайте також: На чиїй землі народиться "Нова Москва"?

"Для бюджету взагалі будівництво доріг - це вкрай ефективне інвестування державних грошей, тому що будівництво доріг має мультиплікативний ефект, - стверджує В'ячеслав Лисаков. - Тобто, якщо ти вкладаєш в дорогу, у тебе розвиваються суміжні галузі, починаючи від видобутку металу, верстатобудування і так далі, тому що дороги будуються під машину, і весь цей ланцюжок (економічна спіраль) починає стрімко розвиватися. тому цей мультиплікативний ефект дає можливість, вклавши один рубль, або один юань, або один долар, повернути потім ці гроші в п'ятикратному розмірі. Тому просто навіть будівництво з використанням бюджетних коштів - це вкрай ефективний спосіб вкладення грошей. Але що стосується приватних інвесторів, то тут невеликі ціни за проїзди кілометрів будуть привабливі для споживачів тих послуг, які будуть складати всю дорожню інфраструктуру ".

А для того, щоб очікування інвесторів окупилися, плата за платну дорогу повинна бути прийнятною для більшості потенційних клієнтів, відзначає чиновник. "Якщо це десь не більше трьох рублів за кілометр (умовно кажучи 1,5 - 2 рубля), тоді є сенс досить широкому колу автовласників, включаючи перевізників, такий дорогий користуватися. Якщо вартість кілометра буде 5-7 і більше рублів, то , звичайно, навряд чи траса буде користуватися попитом. Тому тут потрібен оптимальний вибір, не можна відлякати користувачів. Треба вводити невелику вартість проїзду, оскільки ці гроші нічого не вирішують. Вони ніколи не повернуть витрати, вкладені в будівництво. А ось залучити потенційних клієнтів дор жной інфраструктури невеликою ціною - ось це правильний крок. Тоді буде хороший транспортний потік, тоді люди будуть користуватися заправками, сервісами, магазинами супутніх товарів і так далі. І гроші не просто повернуться, а повернуться з прибутком ", - робить висновок пан Лисаков.

Між тим, на даний момент саме в питанні плати чиновники і не зійшлися. Цифра, яку наводить міністр транспорту РФ Максим Соколов, становить на першій ділянці шляху 3,36 рублів за кілометр, що виллється в 156 рублів за весь відрізок дороги. На тих же ділянках, які будуть перебувати під управлінням "Автодору" (Новгородська і Тверська області), ціна за кілометр буде нижче - 1,70 - 2,60 рублів, пише "Експерт". Наведені цифри, звичайно, лише начерки. Остаточні ціни за проїзд кожного виду транспорту будуть сформовані до початку 2014 року.

Читайте також: Маленька революція на столичному транспорті

Однак уже сьогодні повідомляється, що користувачі платного дублера Москва - Санкт-Петербург за 5-6 годин шляху (проти 10 годин загального часу по трасі М10) будуть платити приблизно 600 рублів. Для одиничної поїздки ця ціна цілком прийнятна, але коли мова йде про комерційному транспорті, що курсує по даному напрямку майже щодня, то такі подорожі можуть дуже негативно позначитися на прибутку підприємств. Чого ті, в свою чергу, не допустять. А адже висока завантаженість М10 обумовлена ​​в першу чергу саме значною кількістю щоденних комерційних рейсів з Пітера до Москви і назад. Тому в питанні вартості проїзду по М11 чиновникам і інвесторам, мабуть, дійсно слід стримати свій запал.

Читайте найактуальніше в розділі " Економіка "

Спробуємо розібратися, на що розраховують приватні інвестори, вкладаючи гроші в будівництво магістралі, і висока чи рентабельність проекту?
Чому зараз приватно-державне партнерство пропагується в цій галузі?
Чим можна зацікавити приватного інвестора?