Автоматизація страхування: національні особливості ринку

ОГЛЯД

За оцінками експертів, рівень інформатизації страхового бізнесу в Росії істотно нижчі за середні показники по фінансовому сегменту ринку. Про радикальну зміну ситуації в короткі терміни говорити не доводиться, проте не можна скидати з рахунків поступове зростання обсягу ІТ-інвестицій страховиків протягом останніх трьох років, а також кілька ринкових чинників, які можуть в найближчі три-чотири роки суттєво підвищити темпи автоматизації даного бізнесу.

Суперечлива кон'юнктура ринку

Вендори фінансового ПО покладали великі надії на введення в країні обов'язкового автострахування, резонно припускаючи, що різке зростання хоча і штучно спровокованого попиту з боку фізичних осіб на страхові продукти змусить компанії взятися за нарощування ІТ-потенціалу. Поява ОСАГО дійсно привело до того, що страховики змушені були задуматися про розробку довгострокової ІТ-стратегії, впровадженні або модернізації існуючого ПО. Проте стрибкоподібного збільшення попиту на відповідні системи не відбулося, так як багато компаній змогли впоратися із збільшеними потоками даних за допомогою наявного інструментарію, а про підвищення задоволеності клієнта думати не доводилося, оскільки особливого недоліку в "бажаючих" застрахувати свій автомобіль не було.

ІТ-активність бізнесу стримувалася також триваючим падінням прибутковості по багатьом видам послуг. Так, якщо в 2001 р, за даними "Інтерфакс-ЦЕА", приріст сумарних активів російських страхових компаній склав 78%, то через рік темпи зростання впали до 48%, в 2003-му відповідний показник знизився до 45%, а в 2004 -м - до 31%. У минулому році, згідно з попередніми оцінками, зростання активів склав близько 20%. Втім, було б помилково оцінювати ситуацію на даному ринку, в тому числі в сфері інформатизації бізнесу, спираючись виключно на середньостатистичні показники. У російському страхуванні з кожним роком все чіткіше проявляється тенденція до заняття домінуючого положення обмеженою групою компаній і поступового зниження значущості інших учасників ринку. В даний час, за даними все того ж "Інтерфакс-ЦЕА", 95% активів припадає на частку 100 компаній з 170 об'єктів дослідження. Набирають обертів процеси консолідації ринку страхових послуг, і, як наслідок, активно скорочується кількість гравців. Так, протягом минулого року Росстрахнадзор позбавив або призупинив дію ліцензій 378 компаній.

І хоча загальна кількість відзначилися в держреєстрі учасників як і раніше вражає (в Росії офіційно працює понад тисячу страховиків), суворі ринкові реалії поряд з посилюються регулюванням з боку держави сприяють поступового витіснення з ринку невеликих гравців. У деяких низькодохідних напрямках роботи, таких як ОСАГО, консолідаційні тенденції проявляються найбільш гостро. Беззбитково надавати такі послуги за рахунок масовості споживачів можуть вже далеко не всі. Вимоги, що пред'являються до ІТ-забезпечення лідерами ринку, істотно відрізняються від невисоких запитів інших компаній з жорстко лімітованими бюджетами. Першим уже недостатньо скромних коштів операційного обліку і найпростіших, часто "саморобних" АРМ. Потрібні великі промислові СУБД, інтегровані інформаційні системи з широкими можливостями роботи в територіально розподілених компаніях і потужна CRM-функціональність.

"Ринок ІТ-рішень для страхування вже досить дозрів, і далі, зі збільшенням конкуренції в галузі, попит на них буде тільки зростати, - вважає Людмила Абламскім, начальник відділення ІТ-консалтингу компанії" ФОРС - Центр розробки ". - Можна виділити цілий ряд позитивних факторів, що сприяють цьому. Перш за все це зростання самих страхових компаній, обсягів і видів їх діяльності, а відповідно і платоспроможності. Очевидно, що з ростом добробуту окремих категорій громадян, зміцненням загальної економічної стабільності, зрад ням структури споживчих переваг на користь більш дорогих товарів попит на страхові послуги буде і далі підвищуватися, причому набір послуг, пропонованих як приватним особам, так і організаціям, буде також розширюватися ".

Але найголовніше - це те, що провідні страховики країни стурбовані майбутнім вступом Росії до СОТ. Хоча цей процес може зайняти ще кілька років * 1, компанії намагаються вже зараз підготуватися до неприємних для себе наслідків. Йдеться перш за все про масову експансії на вітчизняний ринок великих зарубіжних гравців, у яких є реальні шанси перемогти в конкурентній боротьбі будь-якого з місцевих учасників. Прагнучи зустріти "варягів" у всеозброєнні, вітчизняні страховики не тільки безперервно укрупнюються за рахунок поглинання регіональних і малих столичних фірм, а й намагаються підняти ІТ-потенціал до рівня іноземних "колег".

_____

* 1 Втім, згідно із заявою глави МЕРТ, якщо в жовтні 2006 р вдало завершаться переговори з США, Росія стане членом СОТ вже в першому півріччі 2007-го.

Потреби і варіанти

При цьому потреби страхових компаній в автоматизації можна умовно класифікувати по декількох категоріях. В першу чергу у міру розвитку бізнесу будь-який учасник ринку стикається з необхідністю установки спеціалізованої інтегрованої системи, яка охоплювала б більшість рутинних процесів. Наприклад, дозволяла б розраховувати ключові параметри договорів, вести облік і накопичувати дані по виданих полісах і укладеними контрактами, володіла функцією моделювання страхової діяльності, надавала доступ до довідкової інформації і могла б працювати з галузевими БД, бухгалтерським софтом і CRM-системою. Компанії з часом починають потребувати наскрізний інформатизації страхової діяльності на всіх її етапах, яка вже не може бути реалізована за рахунок слабосвязанних вузькоспеціалізованих додатків.

При цьому учасники ринку часто залишаються незадоволені стандартними ERP-рішеннями, які навіть після індивідуальної настройки під замовника досить слабо відображають особливості бізнесу. Зрозуміло, є і вдалі приклади реалізації рішень "широкого профілю", проте в цьому випадку мова йде, як правило, про великих вендорів рівня Oracle, продукт якого використовується в таких відомих компаніях, як "Альфа Страхування", "РОСНО" і "Росгосстрах". Зрозуміло, конфігурація Oracle E-Business Suite під замовника не зводиться до створення шаблонів страхової документації. Більшість же компаній у міру розширення ІТ-бюджетів намагаються вибирати вертикальні рішення, спочатку орієнтовані на страхову діяльність, що виражається в наявності не тільки засобів обліку, а й інструментів ринкового прогнозування, ризик-менеджменту та інтеграції зі спеціалізованими додатками.

На думку Людмили Абламскім, ситуація з відсутністю взаєморозуміння між страховиками і ІТ-компаніями починає виправлятися: "C збільшенням кількості проектів неминуче накопичується досвід. Інша справа, що не завжди у ІТ-компаній існує концепція створення єдиного інформаційного простору для даного замовника. Найчастіше вони намагаються вирішувати локальні завдання, поставлені перед ними сьогодні, не замислюючись над тим, як замовник буде жити завтра ".

Компанії також не проявляють інтересу до додатків для обліку окремих видів страхування, а при виборі системи замовники все частіше віддають перевагу рішенням, до складу яких входить програмний конструктор страхових продуктів. Даний функціонал дозволяє простим конфигурированием, без програмування, доповнити систему більш ніж сотнею стандартних і комплексних сервісів, пропонованих страховиком. Такий конструктор незабаром повинен стати де-факто обов'язковою складовою пропозицій для даної галузі. Крім того, ІТ-вендори все частіше стикаються з необхідністю стандартизації свого ПО для страхової діяльності.

Постачальникам західних рішень на російському ринку доводиться непросто. Горезвісна вітчизняна специфіка проявляється в даній сфері найбільш гостро. Крім слабкого врахування особливостей російського законодавства в зарубіжних системах багато російські страховики, які теоретично можуть собі дозволити рішення від провідних світових вендорів, вибирають вітчизняний продукт у силу відмінностей в ринковій структурі. Справа в тому, що на Заході страхова компанія зазвичай являє собою інвестиційний холдинг, одним з головних активів якого є банк. У Росії ж на ринку фінансових послуг поширена інша форма власності. Зазвичай банки обзаводяться своїми страховими підрозділами. А це вже інші бізнес-процеси, які часто просто неможливо достовірно відобразити в спочатку не орієнтованої на таку форму роботи західній системі.

Однак інтерес до російської страхової галузі зростає не тільки у західних фінансових корпорацій, а й зарубіжних ІТ-компаній, а тому рішення від іноземних вендорів, оптимізовані для роботи в Росії, з'являються на ринку все частіше. Зокрема, у вересні 2006 р на вітчизняний ринок вийшла болгарська фірма Fadata, розробник системи ІНСІС, якої вже користуються понад 20 великих страхових компаній в Болгарії, Угорщині, Греції, Італії, ОАЕ, Румунії, Словаччини та США.

Просуванням і впровадженням рішення в Росії займається "ФОРС - Центр розробки". ІНСІС базується на платформі Oracle, працює як в дво-, так і в триланкової архітектурі і підтримує більшість популярних ОС (Windows XP / 2000 / NT, Solaris і ін.). Рішення дозволяє автоматизувати такі бізнес-процеси, як адміністрування договорів страхування, врегулювання збитків, облік об'єктів страхування, розрахунок комісійних винагород, управління агентською мережею, формування звітності, робота з договорами страхування життя, майнового страхування і страхування відповідальності та перестрахування.

Серед основних переваг свого продукту вендор зазначає можливість установки, швидкого налаштування і використання практично будь-якого страхового продукту і окремих процедур, а також хорошу масштабованість (при збільшенні кількості одночасно працюючих користувачів і зростанні навантаження швидкодію системи не змінюється), гнучку перенастроювання системи при зміні законодавства (що особливо актуально для російського ринку) або бізнес-задач, забезпечення контролю операцій зі збереженням історії змін, незалежний ость від постачальника.

Чого хочуть страховики

Ще порівняно недавно дослідники ринку ІТ-продуктів для фінансової сфери відзначали суттєві розбіжності в поглядах на особливості попиту між вендорами і страховиками. У той час як ІТ-бізнес пропонував допрацьовані програми автоматизації бухгалтерського обліку, включаючи страхові операції, замовники називали серед першочергових завдань автоматизації прямий облік страхування, роботу фронт-офісу, управління страховими продуктами і клієнтською базою, зв'язок з філіями.

Багато ІТ-компанії до цього дня намагаються вийти на ринок без попередніх маркетингових досліджень, обмежуючись пілотним проектом. У разі успішної реалізації рішення пропонується і іншим страховикам. Однак специфіка даного бізнесу така, що структура діяльності кожного замовника індивідуальна. Рішення обростає доробками, настройками і власними інструментальними засобами, стає складним, накопичує приховані помилки і т. Д. За останній рік кілька великих зарубіжних і вітчизняних консалтингових компаній запропонували страховикам сервіс по організації тендерів на поставку КІС. Новий вид консультування, як вони стверджують, користується попитом, а це означає, що знайти страхову систему з необхідними функціональними можливостями самостійно не завжди представляється можливим.

Зростає і кількість випадків розробки замовних рішень. Вдаються до цього варіанту навіть найбільші учасники вітчизняного ринку. Зокрема, в минулому році про початок впровадження спеціально розробленого продукту оголосили в "Ренесанс Страхування". Створення системи лягло на плечі компанії Vested Development, яка спеціалізується виключно на розробці замовних ІТ-рішень, а технологічна платформа Progress OpenEdge і засоби інтеграції Sonic SOA Suite були надані Progress Software. Впровадженням займалася IBM Business Consulting Services. Бюджет проекту склав 800 тис. Дол.

До причин повільного ІТ-розвитку в страхової індустрії нерідко відносять і відсутність в Росії єдиних загальноринкових БД. У таких міжкорпоративних сховищах відображаються страхові випадки і прецеденти за тривалий термін із зазначенням виду страхування. У зарубіжній практиці ці дані є основним джерелом інформації для аналізу і моделювання бізнесу. До речі, через це російські страховики значно менш активно, ніж закордонні колеги, цікавляться рішеннями класу Business Intelligence (BI).

Термінологія

Андеррайтинг - взяття компанією на себе за винагороду страхової відповідальності за заявлені збитки або пошкодження.

Бордеро - список ризиків, прийнятих до страхування, із зазначенням страхової суми і належних премій.

Перестрахування - прийнята на страховому ринку система міжкорпоративних відносин, при якій одна компанія, приймаючи ризики на себе, делегує частину відповідальності на узгоджених умовах іншим фірмам для формування збалансованого страхового портфеля.

Факультативне перестрахування - форма перестрахування, при якій учасникам угоди надається можливість оцінки переданих ризиків, і перестрахувальник має право прийняти на себе окремий ризик або відмовитися від нього.

Облігаторне перестрахування - обов'язкова форма перестрахування, при якій всі страхові компанії, що діють на території країни, відповідно до законодавства зобов'язані передавати визначену частку всіх прийнятих ризиків державної або іншої перестрахувальної компанії. Метою облігаторного перестрахування є максимально повне використання місткості страхового ринку країни для запобігання витоку валюти за кордон.

Однак в 2005 р зросла кількість придбань учасниками ринку систем бюджетування, що експерти пов'язують з розширенням мережі філій. Схоже, що довгий час побутувала в вітчизняному страховому сегменті практика використання Excel для фінансового планування все ж йде в небуття. Зростання обсягів оброблюваних даних і, як наслідок, зниження швидкості їх збору і контролю досягли критичної позначки, що змусило страхові компанії звернути увагу на промислові засоби бюджетування.

Клієнти: робота в офлайні і Мережі

Наступним ключовим напрямком страхової автоматизації є нарощування CRM-функціональності. Перспектива посилення конкурентної боротьби змушує компанії більш відповідально підходити до автоматизації роботи з клієнтами: впроваджувати додаткові модулі або інтегрувати нові CRM-системи, а також удосконалювати технологічне забезпечення контакт-центрів. Крім класичних достоїнств CRM, таких як підвищення якості обслуговування або аналіз ефективності роботи з різних видів послуг і клієнтських груп, автоматизація відповідного напряму діяльності дозволяє вирішити кілька вже стали типовими проблем вітчизняних страховиків.

По-перше, вдається избежать так званого крос-маркетингу. У даного випадка під ЦІМ терміном маються на увазі Звернення до одному потенційному клієнту двох агентів однієї компании, что предлагают однаково пакет послуг за різнімі цінамі. Зрозуміло, при такій ситуации про страховій фірмі складається аж Ніяк НЕ позитивне враження и від ее пропозіцій відмовляються. Если мова идет про фізічну особу, то Втрата позначається на бізнесі компании НЕ дуже Суттєво, проти аналогічні випадки з корпоративними клієнтами Вже відчутно зніжують ефективність роботи страховика. У тій же година компании могут формально забороніті кільком агентам працювати з однією особою, но без відповідної CRM-функціональності смороду НЕ могут на практике контролюваті їх контакти. Як і друга, Досить часто зустрічаліся ситуации, коли при догляді агентів в іншу фірму страховик втрачав и частина клієнтської бази, оскількі всі дані про КЛІЄНТІВ володілі Виключно ті співробітнікі, Які ними займаюся. З появою CRM-системи дана проблема втрачає свою актуальність.

Також в російську бізнес-практику поступово проникають світові тенденції щодо розширення напрямки інтернет-страхування. Щороку кількість проданих в онлайні полісів в Рунеті збільшується в кілька разів. Це цілком укладається в світову картину інтернет-страхування, описану в дослідженні BostonConsultingGroup. Західна Європа, Північна Америка і Японія характеризуються найбільш високими обсягами онлайн-продажів, проте дані ринки близькі до насичення. Щорічне зростання грошового обороту за відповідними регіонами не перевищує 2%. У той же час в Східній Європі аналогічний показник досягає 30%, а в країнах Азіатсько-Тихоокеанського регіону і Близького Сходу він становить близько 60%.

Правда, в абсолютних цифрах успіхи вітчизняних компаній особливо не вражають, і говорити про сформованому ринку не доводиться. Навіть в самих успішних проектах (www.renins.com і www.uralsibins.ru) продажу через Інтернет складають близько 1% від всіх реалізованих відповідними компаніями полісів. У віддаленій перспективі можливе зростання популярності онлайн-сервісів серед клієнтів Москви і Петербурга по найбільш поширеним, типовим і недорогим видів страхування. Поки ж користувачів на сайтах компаній більше привертають страхові калькулятори та форми для замовлення полісів. Щодо скоро очікується інтернет-реалізація післяпродажних послуг, наприклад щодо продовження полісів. Крім банальної обережності або необізнаності потенційних клієнтів в Росії стримуючим фактором для розвитку інтернет-страхування залишаються складності з правовим статусом ЕЦП.

Поширені вітчизняні рішення

"Диасофт": Master INSURANCE

Просуває компанією "Диасофт" (www.diasoft.ru) страхове рішення Master Insurance базується на фірмовій платформі Master ENTERPRISE, що складається з клієнтських модулів, сервера додатків і сервера БД, і являє собою інтегроване рішення, що охоплює, як стверджують його творці, всі етапи діяльності страхових і перестрахувальних компаній. На ринку продукт присутній з 1997 р Серед основних його можливостей можна відзначити наступні:

- введення нових видів страхування;

- широкий набір засобів по роботі з договорами (формування умов договору на основі закладених правил і програм страхування, формування договору по комбінованим видам страхування);

- автоматизація розрахунків з агентами і сторонніми організаціями;

- ведення декількох мультивалютних планів рахунків з необмеженим числом вкладених рівнів;

- підтримка планових і фактичних показників;

- статистична обробка даних, імпортованих з страхового та бухгалтерського модулів;

- візуальний контроль ключових показників в режимі реального часу;

- дванадцять вбудованих модулів по типовим видам страхування (ОСАГО, добровільне медичне страхування (ДМС), страхування життя, майна і т. Д.).

Три основні завдання будь-якої КІС: обробка даних, реалізація бізнес-логіки і взаємодія з користувачем - в Master Insurance реалізовані в рамках багатоланкової архітектури, де основні функції виконуються окремими компонентами.

Всі компоненти системи розроблені на основі технології Microsoft COM / DCOM. Взаємодія сервера додатків з СУБД (в даний час використовуються Microsoft SQL Server 2000 і Oracle 9i) відбувається через ADO, уніфіковану технологію доступу до БД, а клієнтська програма обмінюється даними тільки з сервером додатків за допомогою протоколу DCOM і не може безпосередньо звернутися до СУБД. Таким побудовою розробники спростили процес нарощування потужності окремих компонентів за потребою, заодно забезпечивши досить високий рівень безпеки системи і можливість інтеграції зі сторонніми додатками, в тому числі Web-рішеннями.

При цьому для самостійної розробки власних клієнтських додатків програмісти замовника можуть використовувати не тільки вбудовані засоби, а й будь-які середовища, в яких є COM / DCOM-підтримка (VB, Java, Visual C ++, Delphi та ін.). Серед власних інструментів Master Insurance можна відзначити редактор словникової системи, дизайнер додатків і засоби запуску та налагодження прикладних рішень. Останні являють собою набір модулів, що зберігається в БД, який можна розділити на дві групи: вихідні Delphi Script і ресурси, що містять візуальні форми. Запуск того чи іншого додатка здійснюється за допомогою спеціального модуля. В Master ENTERPRISE вже вбудовані типові механізми, необхідні при автоматизації будь-якого підприємства. Для формування звітів передбачені як "класичні" візуальні засоби, так і засновані на XML.

TopS FinSystems: UNICUS

Лінійка страхових систем UNICUS, пропонованих компанією TopS FinSystems (www.topsfs.ru), включає чотири редакції: Advanced Edition, Standard Edition, Lite і Easy. Перша характеризується найбільш широкою функціональністю і можливостями кастомізації. Розрахована вона на найбільших гравців вітчизняного ринку і побудована в триланкової архітектурі. Для СУБД і сервера додатків використовуються продукти Oracle, а для Web-сервера можна крім Oracle Portal задіяти Apache.

У стандартну поставку UNICUS AE включено вісім функціональних модулів, які нерозривно пов'язані між собою. Модуль "Продаж страхових договорів" відповідає за прийом заяв на страхування, видання, переривання та анулювання полісів, прив'язку до договорів бланків суворої звітності та інші операції, що безпосередньо стосуються обслуговування клієнтів. Наступний модуль дозволяє проводити ручний андеррайтинг за заявою на страхування. Третій функціонал обробляє виходить перестрахування за облігаторними і факультативним договорами, автоматично генеруючи Бордеро по преміях і збитків. За замовчуванням використовуються страхові алгоритми QS, SP і XL. Всі бухгалтерські функції, такі як облік продажів, перестрахування, комісій, обробки збитків, розрахунок резервів і прийом грошей від продавця, реалізовані в рамках модуля "Підсистема фінансового обліку". При цьому підтримується експорт результатів в бухгалтерську програму.

Модуль "Обробка збитків" відповідає за прийом заяв про страхову подію (для чого передбачений спеціалізований інтерфейс для контакт-центрів), реєстрацію оцінок величини збитку, підготовку і прийняття рішень з настроюваної системою авторизації, відстеження виплат, автоматичну прив'язку до перестрахування. Для розробки нових страхових продуктів служить окремий модуль, що дозволяє модифікувати правила роботи з уже наявними в системі видами страхування. Однак для роботи з функціоналом від користувача буде потрібно знання моделі даних і мови PL SQL.

бюджетний варіант

Малі страхові компанії з обмеженим ІТ-бюджетом і менш широкими потребами, ніж провідні гравці вітчизняного ринку, становлять окрему споживчу нішу. Попит з їхнього боку задовольняється виробниками програмних модулів до бухгалтерських та управлінських систем відповідного рівня. Такі "додаткові" рішення дозволяють в тій чи іншій мірі відобразити страхову специфіку або автоматизувати окрему вузьку групу бізнес-процесів. Оскільки на російському ринку лідируюче місце в розробці систем обліку і управління для середнього та малого бізнесу займає компанія "1С", більшість "модульних" вендорів передбачають інтеграцію своїх продуктів з рішеннями цієї компанії.

Зі страховими розробками партнерів "1С" можна ознайомитися, переглянувши таблицю.

Рішення для страхових компаній, створені партнерами "1С"

ПО

пос-

лед-

няя вер-

ця

розробник

Основне призначення

функціональність

использу-

ються компонен-

ти ПО "1С"

"Конті-

нент:

страху-

вання. ОСАГО "

8.0

"1С: Франчайзі СПб"

автома-

тизация

обліку

полісів ОСАЦВ

- Облік полісів ОСАГО;

- ведення журналу полісів ОСАГО, договорів страхування;

- нарахування і отримання страхових внесків (премій);

- висновок факультативних і облігаторних договорів перестрахування (вхідних і вихідних);

- ведення журналу договорів перестрахування;

- автоматичний розрахунок частки перестрахувальника у збитках для пропорційного і непропорційного перестрахування;

- облік збитків по ОСАГО і частки перестраховика;

- розрахунок страхових резервів;

- формування звітів по страхових операціях;

- можливість побудови необхідних звітів і таблиць в режимі користувача

"1С:

підприємство "

8.0

"Конті-

нент:

страху-

вання "

5

"1С: Франчайзі СПб"

ведення бухгал-

терського і податко-

вого обліку

- Формування заявок і укладання договорів страхування;

- ведення журналу укладених договорів прямого страхування;

- нарахування та отримання премій;

- передача договорів страхування в перестрахування;

- ведення журналу збитків страхування;

- розрахунок страхових резервів;

- нарахування та виплата комісійної винагороди агентам і брокерам;

- операції з передачі ризиків у перестрахування;

- ведення журналу укладених договорів перестрахування;

- операції з отримання ризиків в перестрахування;

- ведення журналу збитків перестрахування;

- розрахунок страхових резервів згідно з чинним законодавством;

- формування статистичної, бухгалтерської, управлінської звітності

Бухгалтерський облік ( "1С:

підприємство "

7.7)

"Конті-

нент:

брокер "

1

"1С: Франчайзі СПб"

ведення бухгал-

терського і податкового обліку страхового брокера

- Укладання договорів страхування та полісів ОСАГО (розрахунок премії);

- ведення журналу укладених договорів страхування;

- нарахування та отримання премій;

- нарахування та виплата комісійної винагороди агентам, особам з місць продажів;

- формування звітів агентів (заповнення за квитанціями), звітів брокера в страхові компанії (заповнення по оплаті / за квитанціями), платіжних документів;

- складання бухгалтерської та управлінської звітності

Бухгалтерський

облік

"Спрощена система опо-

оподаткування "

( "1С:

підприємство "

7.7)

"Ортікон: страху-

вання "

-

"Ортікон"

ком-

комплексних автома-

тизация

- Аналітичний облік по об'єктах, видам страхування, видами страхової діяльності, обліковими групами;

- реєстрація договорів страхування, повідомлень про страховий випадок, страхових актів;

- розрахунок страхових резервів, документ суброгации, форма А-7;

- розрахунок страхових резервів;

- формування статистичної звітності;

- вивантаження на магнітні носії проміжної та річної бухгалтерської звітності страхових організацій

Бухгалтерський

облік ( "1С:

підприємство "

7.7),

"1С:

Бухгалтерія "

"Форес: страху-

вання "

5.0

"Форес"

опера-

тивная деятель-

ність

- Облік договорів страхування різних видів з введенням інформації по об'єктах страхування і страхувальникам;

- облік руху бланків суворої звітності в різних розрізах;

- облік поточних операцій за укладеними договорами страхування;

- ведення бази юридичних осіб (можливість зберігати картотеку з технічних засобів, що належать організаціям, страхову історію підприємств);

- БД по роботі з клієнтами для менеджерів;

- формування розгорнутої звітності в усіх напрямках обліку;

- ведення багатофірмового обліку

оперативний

облік ( "1С: Підприємство"

7.7)

"1С:

підпри-

ємство: управле-

ня страху-

виття компа-

нией "

8.0

"Ортікон"

ком-

комплексних автома-

тизация

1. Фінансовий (бухгалтерський і управлінський) і податковий облік

2. Управління договорами страхування, співстрахування

3. Облік бланків суворої звітності

4. Управління врегулюванням збитків

"1С:

підприємство "

8.0

Модуль "Облік бланків суворої звітності" дає можливість вводити в систему різні форми бланків, автоматично списувати їх при цільовому використанні, реєструвати їх видачу співробітникам і проводити інвентаризацію на довільний момент часу. Останній модуль, що входить в стандартний комплект поставки, відповідає за реєстрацію користувачів, дозволяючи відразу ж ввести умови договорів на обслуговування полісів і автоматично розрахувати розміри комісійної винагороди. Агент прив'язується до структурної одиниці страховика, що в подальшому допомагає групувати звіти по окремим підрозділам.

Опціонально замовнику також пропонується придбати три додаткових модуля. Перший з них відповідає за автоматизацію бізнес-процесів вхідного перестрахування. Другий являє собою офлайн-клієнт (це, власне, і є UNICUS Easy) і дозволяє реєструвати в системі продані "вручну" договори. Третій орієнтований на компанії, що займаються страхуванням життя, і призначений для ведення особових рахунків клієнтів з використанням при розрахунках зовнішніх актуарних пакетів.

Версія Standard Edition володіє аналогічними можливостями, однак має ліцензійні обмеження на використання сервера БД і сервера додатків Oracle. У версії Lite відсутня модуль андеррайтингу і передбачена поставка з двома страховими продуктами: ОСАГО або ДМС і універсальним реєстратором договорів.

"Парус": "ПАРУС-Страхування"

Як стверджують представники корпорації "Парус" (www.parus.ru), при розробці її системи "ПАРУС-Страхування" особлива увага приділялася максимальної автоматизації взаємодії страхових відділів та відділу перестрахування з бухгалтерією. На практиці це виражається в тому, що в результаті відповідного налаштування системи без участі користувача можна знайти відображення в бухгалтерському обліку на рівні господарських операцій будь-яких бізнес-процесів страхування та перестрахування. Автоматизовані і зворотні процеси. Дані про рухи грошових коштів, наприклад про надходження премій або виплаті відшкодувань, завжди доступні співробітникам страхових відділів та відділу перестрахування.

Наступним за важливістю аспектом страхової діяльності для розробників системи стало забезпечення робіт планово-економічних служб страхової компанії. Аналогічний принцип використовується при створенні форм статистичної звітності. Співробітникам планово-економічного відділу для вирішення своїх завдань досить виконати настройку того чи іншого звіту, а необхідна інформація про первинні документи вже є в системі. Первинна інформація зберігається в СУБД Oracle, там же реалізована основна бізнес-логіка.

В "ПАРУС-Страхуванні" передбачена тісна інтеграція з додатками Microsoft. На рівні ОС Windows це виражається в автоматичному налаштуванню користувальницького інтерфейсу, в тому числі форматів дати, часу, чисел, шрифтів і колірної гами. За рахунок інтеграції з офісними додатками можна все списки, присутні в інтерфейсі системи, вивантажити в Excel, а всі основні документи (платіжне доручення, поліс, договір перестрахування і т. Д.) - в Microsoft Word, причому зовнішній вигляд отриманого документа визначається структурою шаблону , для підготовки якого не потрібно ніяких спеціальних знань.

До складу "ПАРУС-Страхування" версії 6.x входять 12 функціональних модулів, практично кожен з яких (крім модуля "Аналіз та звітність") може працювати як в автономному режимі, так і у взаємодії з іншими. У повній конфігурації система реалізує наступні функції:

- облік персоналу і складання штатного розкладу;

- розрахунок заробітної плати штатним і позаштатним співробітникам з урахуванням інформації про відпрацьований час, розробка штатної структури підприємства на рівні підрозділів і посад і формування відповідної звітності;

- бухгалтерський облік, в тому числі грошових коштів, взаємних розрахунків, багатовалютний, інвентарний, матеріальний;

- управління фінансами - поточний фінансовий планування, управління дебіторською та кредиторською заборгованістю, оперативне планування і управління платежами, аналіз виконання плану;

- страхування майна і відповідальності;

- ОСАГО;

- страхування виїжджаючих за кордон;

- перестрахування;

- аналіз і звітність - настройка розрахунку резервів, зберігання всіх результатів розрахунків резервів в базі даних, розрахунок комісійної винагороди, підготовка форм відомчого державного статистичного спостереження за діяльністю страхових організацій;

- формування і зберігання консолідованої звітності;

- управління діловими процесами - створення і контроль бізнес-процесів з можливістю настройки маршрутної карти процесу і автоматизованого контролю дотримання регламенту в кожній точці.

Обов'язковою складовою системи в будь-якій конфігурації є центральний модуль "Адміністратор", який відповідає за настройку і підготовку до роботи словникових регістрів системи, реєстрацію користувачів і розподіл прав доступу до інформації.

Версія для друку

Тільки зареєстровані Користувачі можуть залішаті Коментарі.