Декорування скла - види і сфери застосування

  1. Декорування скла - сфери застосування
  2. Технології художньої обробки скла
  3. Декорування скла в процесі його виготовлення
  4. Метод «гарячої» обробки скла
  5. Метод «холодної» обробки
  6. Механічний спосіб декорування
  7. хімічний спосіб
  8. Способи декорування поверхні скла

Сьогодні вікна це не тільки функціональне засіб для надходження денного світла, але і декоративний елемент приміщення, який здатний надати неповторну яскравість інтер'єру. Декорування скла з розвитком технологій набуває все нові форми. Які види і способи декорування скла існують, розповідає портал ВІКНА МЕДІА.

Фото: Декороване скло Фото: Декороване скло

Декорування скла - сфери застосування

Декорування скла стало одним із засобів досягнення естетичного вигляду будівлі як зсередини, так і зовні. В даний час, завдяки різним технологіям обробки скла, стало можливо його різноманітне декорування. Таке скло може бути використано в віконних конструкціях, для скління дверних прорізів, перегородок, скляних душових, сходів, підлоги і стелі, кухонних фартухів і так далі. Оригінальні художні ефекти декору на склі здатні додати інтер'єру відсутню родзинку.
З розвитком і вдосконаленням технологій виготовлення самого скла і підвищенням його технічних характеристик стало можливо створювати найрізноманітніші візерунки на склі - все, на що тільки вистачить фантазії дизайнера або замовника.

Фото: Декоративне скло як вставка на стелі Фото: Декоративне скло як вставка на стелі

Технології художньої обробки скла

Художня обробка скла може являти собою два варіанти - декорування скла в ході його виробництва, тобто обробка його як матеріалу, та декорування скла, його поверхні шляхом нанесення малюнка, трафарету, плівки і т.д.
Художня обробка може бути виконана по «гарячій» або «холодної» технологіями. Різні види обробки скла можуть застосовуватися як окремо, так і разом для досягнення потрібного малюнка.
Застосування одного з видів технологій обробки скла або їх комбінацій ще на стадії виготовлення скла здатне надати поверхні скла різноманітну фактуру, наприклад, рельєфну або, навпаки, бездоганно гладку. Для додання рельєфності в процесі виготовлення додаються в поверхню скла металеві або керамічні елементи. Оксиди металевих елементів (міді, нікелю, титану, ванадію та ін.) Додають в процесі плавлення скляної маси, тим самим отримуючи скло самих різних кольорів, насиченість яких залежить від концентрації елементів-барвників.

Фото: Кольорове скло в склінні фасаду будівлі Фото: Кольорове скло в склінні фасаду будівлі

Декорування скла в процесі його виготовлення

Декорування скла в процесі виробництва самої скляної маси полягає в додаванні в скляну масу різних додаткових компонентів для додання склу особливої ​​форми, види і для поліпшення його фізичних показників (міцності, безпеки і т.д.)

Метод «гарячої» обробки скла

«Гаряча» технологія художнього декорування скла на увазі обов'язковий процес нагрівання в печі при температурі плавлення скла. «Гарячу» обробку також застосовують для поліпшення міцності самого скла. Така технологія при різних температурах дозволяє додати склу будь-яку форму - це називається процесом молірування скла. В результаті моллірованія виходить гнуте скло, також процес моллірування використовують для виготовлення вітражів для нестандартних віконних прорізів. Після цього готовий продукт обрізають і шліфують для додання закінченого вигляду.

Фото: Моліроване скло Фото: Моліроване скло

Фото: Скляний стіл з молірованим склом Фото: Скляний стіл з молірованим склом

Фото: Душова кабіна із застосуванням Моліроване скла Фото: Душова кабіна із застосуванням Моліроване скла

Крім того, за допомогою «гарячої» технології отримують візерункове скло. Шляхом «прокату» валиків з різними малюнками за матеріалом, доведеного до м'якого стану, виходить скло з різними фактурними малюнками. Таким чином, можна створити рельєф малюнка глибиною 0,5-2 мм, причому на зворотному боці поверхню скла може залишатися гладкою. Але візерункове скло буде мати невеликий відсоток світлопропускання, зазвичай від 30 до 65%, тому воно ідеально підійде для скління перегородок, як елемент вставки в підлогу або в двері, декорування шаф, столів, полиць, а також для кухонних фартухів.

Фото: Візерункове скло Фото: Візерункове скло

Фото: Застосування візерункового скла в інтер'єрі Фото: Застосування візерункового скла в інтер'єрі

Метод «холодної» обробки

У «холодну» обробку скла входять механічні, хімічні і фізичні процеси обробки. Кожен з них здатний надати склу незвичайний візерунок.
Перш за все, «холодна» технологія - це процеси різання склорізом (алмазним або роликовим), фацетирование (надання краях скла декоративного скоса, що робить кути згладженими) і висвердлювання отворів для подальшого кріплення фурнітури.

Механічний спосіб декорування

Механічний спосіб декорування дозволяє зробити малюнок, орнамент або напис на склі за допомогою впливу абразивного матеріалу шляхом видалення з поверхні частинок скла і, тим самим, роблячи скло матовим. Такий спосіб включає в себе гравірування, шліфування і піскоструминну обробку.
Піскоструминна обробка в даний час з розвитком технологічних можливостей придбала найбільшу популярність. Суть цієї технології полягає в тому, що на скло приклеюють підготовлений заздалегідь шаблон малюнка з прорізами, на які і поширюється дія абразивних матеріалів. Вони утворюють на поверхні скла мікроскопічні відколи під довільним кутом до нього, що надає матовий непрозорий відтінок склу. Так, використання одночасно декількох шаблонів, що закривають малюнок або орнамент по-різному здатне створити рельєфне зображення. Метод піскоструминної обробки застосовується в основному для декорування скляних перегородок в офісах, ванних кімнат і душових кабін, шаф-купе і дверей, вітрин магазинів.

Фото: Піскоструминний об'ємний малюнок Фото: Піскоструминний об'ємний малюнок

Процес гравірування може бути виконаний фізичним способом за допомогою лазерного гравіювання і гравіюванням ультразвуком.

Фото: Приклад лазерного гравірування Фото: Приклад лазерного гравірування

хімічний спосіб

Хімічний спосіб художнього декору дозволяє створити малюнок різної глибини і складності, а також надати відтінок від злегка матованого до глибокого непрозорого матового. Вважається найбільш трудомістким і дорогим методом декорування.
Метод травлення (або матування) полягає в нанесенні на поверхню скла спеціальних паст, що містять плавиковую (фтороводородной) кислоту, яка вступає в реакцію з діоксидом кремнію, основним компонентом скла, і руйнує його поверхню, тим самим створюючи малюнок.

Фото: Декор шафи-купе шляхом хімічного травлення Фото: Декор шафи-купе шляхом хімічного травлення

Травлення досить тривалий і дорогий процес, особливо багатошарове травлення. Хімічне декорування, виконане шляхом травлення в один прийом, тобто з використанням одного трафарету і без нанесення захисного покриття на скло, є одним з простих способів травлення. Травлення, виконане в кілька шарів (багатошарове), є тривалим і складним процесом. Суть його в тому, що багатошарове скло протравливается на різну глибину, за рахунок чого досягається ефект акварельного зображення. Причому на скло наноситься захисне покриття восковим складом, який не пропускає кислотне вплив. Багатошарове травлення дозволяє домогтися максимально рельєфного і об'ємного зображення малюнка.

Фото: Декор скла за допомогою травлення Фото: Декор скла за допомогою травлення

Способи декорування поверхні скла

Декор поверхні скла, незалежно від методів, які застосовуються, чи не порушує внутрішнього змісту скла, тобто декор відбувається тільки на поверхні. До таких способів відносяться друк на склі та живопис
Живопис - найбільш трудомісткий процес, який вимагає майстерного володіння технікою від фахівця. Для живопису по склу застосовуються спеціальні фарби, так як скло має досить низьку адгезію. Після нанесення малюнка спеціальним чорнилом скло поміщається в піч для випалу і закріплення фарб. Живопис часто застосовують для виготовлення вітражів.

Фото: Живопис на склі Фото: Живопис на склі

Вітражі - найбільш поширений вид декору. Класична технологія виготовлення вітражів досить складний і копіткий процес. Спочатку створюється ескіз майбутнього вітража, потім він переноситься в натуральну величину на шаблон з промальовуванням всіх деталей, потім здійснюється різання скла різних кольорів на маленькі шматочки, з яких згодом і збирається вітраж. Скляні деталі вставляються в латунний або свинцевий П-подібний профіль, а його стики запаюються. Це дуже тривалий, трудомісткий і дорогий процес і тому, що вживається тільки при реставрації історичних об'єктів або за індивідуальним замовленням. Вартість класичного вітража починається приблизно від 800 євро за 1 м2.

Фото: Традиційні вітражі Фото: Традиційні вітражі

Фото: Класичний вітраж Фото: Класичний вітраж

Тому в даний час користується популярністю технології імітації вітража (плівковий, друкований і заливний вітраж).
Плівковий вітраж - одна з технологій імітації класичного вітража. Ця технологія полягає в нанесенні на суцільне скло плівки схожою на кольорове скло. Зображення, нанесене за допомогою плівки, оточеного самоклеящейся свинцевою протяжкою різної ширини і кольору. З невеликої відстані плівковий вітраж виглядає зовсім як справжній.

Фото: Плівковий вітраж Фото: Плівковий вітраж

Заливний вітраж - затребуваний і «авторський» процес виготовлення. Малюнок наноситься вручну фахівцем. Спочатку створюється ескіз, вибираються кольору майбутнього малюнка, потім вимальовуються контури майбутнього вітража за допомогою спеціальних контурних полімерних фарб, потім контури малюнка заповнюються фарбами, а після готовий заливний вітраж відправляється в піч і сушиться при температурі 200 С˚.

Фото: Заливний вітраж Фото: Заливний вітраж

Друкований вітраж - найбільш поширений варіант виготовлення імітації вітража. Нанесення зображення, що копіює справжній вітраж, здійснюється спеціальними фарбами за допомогою УФ-принтера. Основні плюси такої технології - швидке виготовлення, можливість вибрати абсолютної будь-який малюнок вітража і дешевизна виконання. Друкований вітраж можна віднести до технології друку на склі.

Фото: Друковані вітражі Фото: Друковані вітражі

Фото: Вітражі в інтер'єрі Фото: Вітражі в інтер'єрі

Друк на склі найбільш популярний вид декорування в силу своїх характеристик і прийнятної вартості. Друк на склі може бути виконана шляхом нанесення на поверхню скла полімерної плівки, з заздалегідь надрукованим на неї малюнком або візерунком, і друк на самому склі за допомогою УФ-принтера.

Фото: Друк на склі Фото: Друк на склі

Плівки - простий і недорогий спосіб декорування скла. Нанесення плівок дозволяє домогтися візуальної схожості з іншими методами декору скла, наприклад, матування, живопису або вітражів. Крім цього, плівки можуть забезпечити додаткову безпеку склу, тому що в разі якщо воно розіб'ється, осколки просто «повиснуть» на плівці, не заподіявши шкоди оточуючим.

Фото: Декор скляної перегородки плівкою Фото: Декор скляної перегородки плівкою

УФ-друк дозволяє декорувати скло повнокольоровим зображенням із застосуванням спеціальних УФ-отверждающих чорнила, які утворюють полімерне зображення. Скло для УФ-друку може бути будь-який - прозоре, напівпрозоре, кольорове, матове і триплекс.

При декоруванні триплекса малюнок поміщається між стеклами, таким чином, він ще надійніше захищений від впливів зовнішнього середовища (дощу, сонця, перепадів температур), що відмінно підходить для декорування світлопрозорих конструкцій, які перебувають на відкритому повітрі. Крім того, за допомогою УФ-принтера можна створити об'ємне зображення малюнка, орнаменту або фотографії. Використання УФ-друку дозволяє нанести улюблені зображення на будь-який предмет інтер'єру, будь то шафа, перегородка, душова кабіна, скляний стіл або кухонний фартух.

Фото: Зображення Мерлін Монро на шафі за допомогою ультрафіолетового друку Фото: Зображення Мерлін Монро на шафі за допомогою ультрафіолетового друку

Фото: УФ-друк фотографії на склі Фото: УФ-друк фотографії на склі

Друк на склі - один із сучасних способів декорування скла, що набирає все більшого поширення. Зокрема тому, що автоматизована друк дозволяє швидко створювати однакові зображення для серійного випуску, а також для виготовлення унікального одиничного малюнка. За допомогою друку можна декорувати будь-які предмети інтер'єру власними фотографіями з відпустки, сімейними фото, зображенням улюблених акторів або відобразити любиться картину художника у власному будинку. Крім того, вартість друку на склі робить її однією з найдемократичніших технологій декору скла.
Техніки декорування скла з кожним роком удосконалюються, з'являються нові методи нанесення малюнків на скло. Шляхом комбінації різних видів декору можна створювати абсолютно унікальні зображення, поєднуючи, наприклад, піскоструминну техніку з плівковою або з вітражного, кожен раз домагаючись різного ефекту. Зображення може стати неймовірно реалістичним або схожим на класичний вітраж, аж до відчуття на дотик. Все залежить виключно від фантазії замовника і компетентності фахівця з декорування скла.
Зараз декорування скла є незамінним елементом в дизайні всієї будівлі. Розвинені технології, розширення засобів і доступна вартість художньої обробки скла дають можливість надати унікальний, неповторний образ кожного інтер'єру, втілюючи в життя найсміливіші ідеї дизайнерів і архітекторів.

ВІКНА МЕДІА рекомендує: Кольорові вікна для заміського будинку стають доступними