Транспортний податок для фізичних осіб: ставка, розрахунок, борг, терміни сплати податку на автомобіль

 1. Що таке транспортний податок і хто його платить
 2. Об'єкт і податкова база
 3. платники
 4. Якщо авто в угоні
 5. Якщо авто в ремонті або на штрафстояне, знаходиться в гаражі і не використовується
 6. пільговики
 7. Як визначити розмір податку
 8. Податкова ставка
 9. Розкішні авто
 10. Формула для розрахунку і приклади
 11. приклад 1
 12. приклад 2
 13. приклад 3
 14. Розрахунок транспортного податку за неповний місяць володіння
 15. Як оплатити податок: процедура і терміни
 16. приклад 4
 17. приклад 5
 18. Борг і позовна давність його стягнення
 19. Питання відповідь

З поняттям транспортного податку стикаються практично всі власники транспортних засобів. Але не всі знають, хто повинен оплачувати податок, в якому розмірі і в які терміни. Ми допоможе Вам розібратися в процедурі сплати транспортного податку фіз особами, в особливостях його розрахунку, а також в специфіці стягнення заборгованості та строки давності для її стягнення.

Що таке транспортний податок і хто його платить

Підставою для нарахування податку є відомості, що надходять в ИФНС з ГИБДД. Такі дані надходять за запитами податківців, а також за ініціативою державтоінспекції в зв'язку з реєстрацією нового автомобіля, угодою купівлі-продажу, зняттям з обліку по утилізації та ін.

Якщо і доти, поки машина числиться за громадянином (за даними ГИБДД), обов'язок по сплаті податку буде за цим громадянином.

Тобто, якщо:

 • автомобіль в угоні, податкову слід повідомити про це, представивши документ про звернення до поліції;
 • якщо було продано авто, а покупець з якихось причин його не перереєстрував на себе, платником податку залишається колишній господар, в базі ГИБДД власником значиться він;
 • якщо автомобіль куплений в кредит, нарахування податку починається з дати реєстрації ТЗ в ГИБДД.

Власнику автомобіля не потрібно нічого розраховувати. Всі розрахунки виробляє податкова інспекція і висилає платнику податків квитанцію на податок за адресою його реєстрації. Сплата проводиться через рік, наприклад:

 • за 2016 рік до 1 грудня 2017 року
 • за 2017 рік до 1 грудня 2018 року
 • за 2018 рік до 1 грудня 2019 року і т.д.

У підсумку, транспортним податком вважається платіж до бюджету на підставі податкового повідомлення. Цей платіж повинен зробити власника транспортного засобу: автомобіля, мотоцикла, моторолера і т.п. Податок має обов'язковий характер. Сам порядок сплати прописаний в податковому законі, а муніципальна влада визначають розмір налогоставкі, підвищувальний коефіцієнт, а також умови і суму пільг для автовласників.

Об'єкт і податкова база

Об'єкт оподаткування - транспортні засоби, в тому числі наземні, водні і повітряні судна (як самохідні, так і причепи). Фізичні особи частіше оплачують збір за мотоцикли, автобуси, автомобілі, моторолери, квадроцикли та інший транспорт особистого користування. Але не варто забувати, що збором також обкладають власників катерів, мотосаней, моторних човнів і гідроциклів.

Від бази оподаткування залежить сума платежу в бюджет. А розмір бази визначається від виду транспорту.

 • Якщо засіб оснащено двигуном, то базою для розрахунку є потужність (одиниця виміру - кінські сили).
 • Якщо повітряне або водний транспортний засіб не має двигуна (наприклад, плавучий кран, дебаркадер), то збір пов'язаний з показником валової місткості (одиниця виміру - реєстрові тонни).
 • У виняткових випадках для розрахунку береться база в якості одиниці транспортного засобу.

платники

Особа, яка є платником збору, це власник автомобіля (мотоцикла, човна і т.п.). Саме той, на кого оформлено транспортний засіб згідно з реєстраційними обліками МВС.

Якщо авто в угоні

А чи є обов'язок сплати збору в разі викрадення авто. Адже залишається тільки документальне право власності на машину, а фізично власник не може нею розпоряджатися. Не проводити виплату дозволено, коли є документально підтверджений викрадення автомобіля. Такий документ видає або поліція або слідчий комітет, які безпосередньо займається розшуком машини і розслідуванням інциденту. Постанови від цих структур потрібно надати в ИФНС, щоб з дати викрадення податок не обчислювався.

Якщо авто в ремонті або на штрафстояне, знаходиться в гаражі і не використовується

Існують причин за якими автомобіль власником не використовується (найбільш поширені приклади: машину відігнали на штрафмайданчик, водія позбавили прав, транспорт на консервації в гаражі або тривалому ремонті). Як бути з оплатою транспортного податку в цьому випадку? Логіка проста: тому що Ви за документами як і раніше власник авто, то і обов'язок щодо його сплати залишається зміненою. Факт простою автомобіля в даному випадку ніякого значення не має.

пільговики

Є власники транспортних засобів, які не зобов'язані оплачувати збір до бюджету. Отже, Ви маєте повне право не платити збір, якщо володієте: Є власники транспортних засобів, які не зобов'язані оплачувати збір до бюджету

 • весловому човном;
 • моторним човном (потужність до 5 кінських сил);
 • спеціальним легковим автомобілем для інвалідів;
 • трактором або комбайном.

У разі, якщо Вам надійшло повідомлення про необхідність сплати збору за даними транспортним засобам, то Ви маєте право його ігнорувати. Цей документ помилковий або неправомірний.

Також державою на регіональному рівні передбачені пільги в сплаті збору окремим соціальними верствами населення. Як правило, звільняють від сплати (або знижують ставку):

Якщо пільговик володіє двома або трьома видами транспорту (наприклад, машина і човен), то звільнення від сплати збору він отримає тільки по одному з них.

Як визначити розмір податку

Для визначення суми збору, яку власник транспорту зобов'язаний перерахувати в бюджет, знадобляться знати базові показники. Це потужність двигуна і ставка збору. З потужністю все просто - її значення вказано в реєстраційних документах на машину. Якщо в техпаспорті Вашого автомобіля потужність вказана в кВт, то потрібно перевести їх в кінські сили (л / с). Для розрахунку використовуйте формулу:

М л / с = М кВт * 1,3596.

Податкова ставка

Показник ставки визначається в залежності від виду транспорту (автомобілі, автобуси, снігоходи, мотосани, яхти і т.п.) і від потужності двигуна. Податковий закон визначає федеральну величину ставки. На 2019 рік картина виглядає так:

А для мототехніки:

Ці величини застосовується в тих областях / краях / республіках, де на регіональному рівні ставки не уточнені (але у всіх регіонах про це подбали). При цьому у місцевої влади є право коригувати ставку. Або збільшити або зменшити ставку можна не більше ніж в 10 разів.

Наприклад, ставка транспортного податку:

 • для жителів Ленінградської області, що володіють мотоциклами до 20 л / с, становить 10 руб. на кожну кінську силу.
 • той же показник для жителів Ярославської області становить 7,5 руб.

Також для обчислення суми збору Вам можуть знадобитися додаткові значення:

 • якщо власність на машину оформлена Вами менше року назад, то при розрахунку Вам потрібно використовувати показник кількості місяці володіння;
 • в разі, якщо Ви є власником дорогого авто, то при розрахунку Вам також необхідно використовувати підвищувальний коефіцієнт.

Розкішні авто

Для преміальних авто при обчисленні податку застосовується підвищувальний коефіцієнт. Він встановлений в єдиній нормі для всіх регіонів РФ. Тобто місцева влада може коригувати ставку, а коефіцієнт для дорогих машин не може різнитися по регіонах.

Величина коефіцієнта має 3 значення:

 • мінімальний "1.1" - під нього потрапляють автомашини вартістю від 3 до 5 млн. руб. і рік виготовлення яких не старше 3 років;
 • середній "2" - автомашини вартістю від 5 до 10 млн. руб. не старше 5 років;
 • максимальний "3" - машина вартістю 10-15 млн. руб. віком до 10 років, або ціна вище 15 млн. і з дати виготовлення не пройшло 20 років.

Ще два уточнення:

 • вартість машин визначається Мінпромторгу і офіційно публікується в Інтернеті;
 • якщо авто буде старше заданого віку, то податок переходить на звичайне числення.

Формула для розрахунку і приклади

Маючи в своєму розпорядженні усіма перерахованими вище показниками, Ви можете переходити безпосередньо до процедури розрахунку транспортного податку. Для цього необхідно використовувати наступну формулу:

Н = СТН * НБ * (КолМВ / 12)

 • де Н - сума перерахування в бюджет;
 • СТН - ставка податку;
 • НБ - потужність двигуна в (кінських силах);
 • КолМВ - час, який Ви є власником авто (в місяцях).

Якщо Ви володієте дорогим авто (критерії зарахування до цієї групи описані вище), то отриманий результат (Н) потрібно помножити на коефіцієнт, який можна застосовувати для категорії:

Н = СТН * НБ * (КолМВ / 12) * ПК

де ПК - коефіцієнт для розкішних авто.

Для того, щоб розібратися в особливостях розрахунку збору, використовуємо наочні приклади.

приклад 1

У березні 2018 житель Москви Скуратов С.Д. придбав Daewoo Lanos, який продав у серпні 2018. У вересні 2018 Скуратов купив Шевроле Нива. Потужність першого авто - 70 л / с, другого - 80 л / с.

Яку суму Скуратов зобов'язаний перерахувати в бюджет за підсумками 2018 роки? Для того, щоб це визначити, розрахуємо кількість місяців, протягом яких Скуратов був власником кожної з машин. Daewoo Lanos володіння 6 міс. (З квітня по серпень включно), Шевроле Нива - 4 міс. (З вересня по грудень включно). Ставка в обох випадках становить 10 руб. за кожну кінську силу.

Розрахунок збору буде виглядати так:

 • За Daewoo Lanos потрібно заплатити: Н = 10 * 70 * 6/12 = 350 руб.
 • Збір за Шевроле Нива складе: Н = 10 * 80 * 4/12 = 267 руб.
 • Разом потрібно перерахувати: 267 + 350 = 617 руб.

Але так як Скуратов є жителем Москви, то для нього може бути застосована 100% пільга на авто потужністю до 70 л / с. Тому в місцевий бюджет Скуратов перерахує тільки 267 руб.

приклад 2

У квітні 2018 житель Тули Марков С.Г. купив Mercedes G-350. Ціна авто за договором купівлі продажу склала 6.830.000 руб. Автомобіль зроблений в 2017 році. Потужність двигуна - 224 л / с. За дорогий автомобіль Марков заплатить: Н = 75 * 224 * 9/12 * 2 = 25.200 руб.
У Тульській області для авто з даної потужністю (224 л / с) застосовується ставка 75. Завдяки що підвищує коефіцієнтом загальна сума була збільшена вдвічі.

приклад 3

Житель Білгорода, пенсіонер Ігнатов К.С. придбав мотоцикл Урал в липні 2018. На той момент Ігнатов вже володів автомобілем ВАЗ Largus. Потужність мотоцикла складає 40 л / с, автомобіля - 105 л / с. Проведемо розрахунок збору в кожному випадку:

 • За мотоцикл Ігнатов повинен заплатити: Н = 12,5 * 40 * 6/12 = 250 руб.
 • За автомобіль Ігнатов повинен заплатити: Н = 25 * 109 = 2.725 руб.
 • Загальна сума для перерахування в бюджет становить 250 + 2.725 = 2.975 руб.

Ігнатов пенсіонер, тобто має право на отримання пільги щодо мотоцикла. Вона не поширюється на автомобіль, так як встановлено обмеження у вигляді потужності транспортного засобу (до 70 л / с). Таким чином, Ігнатов оплатить 2.975 руб. (За ВАЗ Largus).

Розрахунок транспортного податку за неповний місяць володіння

Раніше (до 01.01.2016 р) вважалося, що місяць реєстрації ТЗ, або місяць його зняття з обліку приймаються за повний місяць. Тобто частину місяця прирівнювалася до повного місяця для розрахунку податку і при реєстрації і при знятті.

Зараз, з 01.01.2016 р правила обчислення величини податку при реєстрації і знятті з обліку ТЗ протягом податкового періоду змінилися. Поправки наступні:

 • Машина поставлена ​​на облік:
  • до 15 числа - транспортний податок за повний місяць;
  • після 15 числа - місяць не враховується;
 • Машина знята з обліку:
  • до 15 числа - місяць не враховується;
  • після 15 числа - транспортний податок за повний місяць.

Як оплатити податок: процедура і терміни

Звітним періодом сплати транспортного податку для фізичних осіб виступає календарний рік, тобто в 2019 році Ви робите виплату за 2018 рік.

Сплатити збір Ви повинні не пізніше 1 грудня. Підставою для сплати служить повідомлення, яке Ви отримаєте від ФНС.

Фіскальна служба повинна направити повідомлення - не пізніше 30 днів до настання терміну оплати (до 01.11.2019 - за 2018 рік).

Повідомлення єдиної форми і включає суми з податку на транспорт, земельному і на майно. Якщо, наприклад, Ви володієте земельною ділянкою, з якого необхідно сплатити земельний збір, то від ФНС Ви отримаєте єдине повідомлення, в якому буде вказана загальна сума зобов'язань перед бюджетом, в тому числі за машину і за землю.

Розрахунок податку проводиться на підставі даних, отриманих про Ваш автомобіль з ГИБДД. Перераховувати кошти потрібно буде виробляти за той період, в якому авто значилося на Вас в якості власника.
Отримати повідомлення Ви можете одним із способів:

 • Поштою - в цьому випадку Ви отримаєте рекомендований лист, на штампі якого буде вказана дата відправки. Якщо Ви порушили термін сплати збору унаслідок пізнього отримання повідомлення, дата на штампі буде служити доказом Вашої правоти.
 • Особисто - співробітник фіскальної служби персонально вручить Вам повідомлення, Ви з свою чергу поставите підпис на підтвердження отримання.
 • Електронною поштою - для того, щоб отримати документ таким способом, Вам необхідно зареєструватися на сайті ФНС, після чого Ви можете самостійно отримати повідомлення та квитанцію для оплати, використовуючи електронний ресурс ( «Особистий кабінет»). Скориставшись даними способом, Ви також маєте можливість дізнатися транспортний податок фізичної особи по ІПН.

Разом з повідомленням Вам буде надіслано квитанцію для оплати збору, на підставі якої Ви можете перерахувати кошти в будь-якому відділенні банку або в Сбербанк-онлайн за номером документа або ІПН.

При оплаті транспортного податку для фізичних осіб в 2019 році в платіжному дорученні (квитанції) використовуються наступні коди бюджетної класифікації (КБК):

 • КБК 182 1 06 04012 02 1000 110 - всі основні платежі фізичних осіб проводяться із зазначенням цього коду, з цього ж коду погашаються недоїмки, перерахунки та інша заборгованість;
 • КБК 182 1 06 04012 02 2100 110 - для виплати пені у зв'язку з простроченням основного платежу
 • КБК 182 1 06 04012 02 3000 110 - штрафи;
 • КБК 182 1 06 04012 02 4000 110 - для інших надходжень застосовують цей код.

Перерахувавши платіж, збережіть квитанцію (копію платіжного доручення). Вона послужить підтвердженням повноти і своєчасності погашення зобов'язань перед бюджетом.

Нерідко громадяни з тих чи інших причин не погашають заборгованість у встановлений термін. В такому випадку порушнику буде направлено вимогу про оплату в строк не пізніше 30 днів з того моменту, коли фіскальний орган виявив факт несплати.

Прострочивши оплату (або перечисли неповну суму), Ви зобов'язані не тільки погасити суму заборгованості, але й оплатити пені і штрафи, нараховані в зв'язку з проведеними Вами порушеннями. Для обчислення пені використовуйте наступну формулу:

П = Н * СтРеф / 300 * КілДнів

 • Де П - сума пені;
 • Н - сума недоїмки;
 • СтРеф - ставка рефінансування ЦБ, що діє в період прострочення;
 • КілДнів - період прострочення (дні).

приклад 4

Власник мотоцикла Серпов В.К. 12.08.2019 отримав повідомлення про оплату податку в сумі 4.740. Серпів порушив терміни сплати транспортного податку та до 01.12.2019 платіж не здійснив. Отримавши вимогу, Серпов перерахував кошти 27.12.2019. У зв'язку з порушенням термінів оплати, Серпова була виставлена ​​пеня:

П = 4.740 * 11% / 300 * 27 дн. = 47 руб.

Крім пені, держава має право утримати з порушника штраф у розмірі 20% від суми непогашених зобов'язань. Штраф стягується як у випадку недоплати, так і при повній несплаті суми.

приклад 5

Свириденко Р.О. отримав повідомлення від ФНС на суму 7.630 за 2018 рік. 03.11.2019 р Свириденко перерахував суму 5.610. Таким чином, у Свириденко виник борг по транспортному податку в розмірі 2.020 (7.630 - 5.610). У зв'язку з недоплатою зі Свириденко буде утриманий штраф, розрахований таким шляхом:

Ш = (7.630 - 5.610) * 20% = 404 руб.

Борг і позовна давність його стягнення

Буває, що власники авто отримують повідомлення про погашення боргу з податку за минулі роки. Доречно виникає питання про терміни позовної давності по транспортному податку, в рамках яких ФНС право стягувати недоотримані платежі. Стягнення заборгованості здійснюється при дотриманні наступних принципів:

 • Погашення недоїмки по податках не має терміну давності. Якщо Вами в установлений строк отримане повідомлення (вимога), по ФНС має право вимагати у Вас погашення боргу необмежену кількість часу.
 • Термін обчислення сум до виплати обмежений 3-ма роками. Даний факт говорить про те, що в разі неотримання Вами повідомлень (вимог), фіскальний орган має право розрахувати суму і виставити Вам її до погашення не більше ніж за 3 попередні роки (обчислення в 2019 році допускається за 2018, 2017, 2016 і не раніше) .
 • Термін стягнення коштів у фіскальної служби обмежений 3-ма роками. Можливі ситуації, коли Вам в некоректній і зайвої сумі виставлені зобов'язання зі сплати збору (в тому числі штрафу, пені), дані зобов'язання Вами погашені. Але встановлений факт порушень з боку ФНС. В такому випадку Ви маєте право звернутися в ФНС з вимогою повернути кошти, але не більше ніж за 3 попередні роки.

При порушенні вищевказаних умов вимоги про погашення заборгованості визнаються незаконними, тому задоволення не вимагають.

Питання відповідь

питання:
Чи потрібно платити податок якщо автомобіль в угоні?

1 березня 2017 року автомобіль потужністю 200 л / с був викрадений у власника, про що є документальне підтвердження. За підсумками року власник отримав повідомлення від ИФНС про сплату податку в повному розмірі за ставкою податку 75 руб. за л / с: Н = 200 * 75 = 15.000 руб. Чи правомірні дії ФНС в даному випадку?

Відповідь: Ні, ИФНС склад Невірний розрахунок, так як при розрахунку збору здійснюється віходячі з фактичного использование машини (Кількість місяців). Правильний розрахунок виглядає так: Н = 200 * 75 * 2/12 міс. = 2.500 руб. Для врегулювання ситуації варто звернутися до органів фіскальної служби з відповідною заявою, а також з копією підтвердження факту викрадення. Подібні ситуації можуть виникати в різних випадках (в тому числі з-за некоректних даних, наданих ГИБДД). Маючи на руках підтверджуючі документи, Ви легко зможете довести свою правоту і домогтися перерахунку на Вашу користь.

питання:
З якого місяця припиняється нарахування податку при продажу автомобіля?

У квітні 2018 власник продав автомобіль, але з реєстрації зняв його тільки 01.11.2018. Податкова нараховувала податок до листопада 2018 року. Чому? Від фіскальної служби власником отримано повідомлення, сума в якому розрахована таким чином: Н = 180 (потужність) * 42 (ставка) * 10 (термін фактичного використання в міс.) / 12 міс. = 6.300 руб. Так як договором купівлі-продажу зафіксована передача машини 01.04.2014, колишній власник звернувся в ИФНС з вимога перерахунку суми: Н = 180 * 42 * 3/12 міс. = 1.890 руб. Вимога особи, який реалізував авто, задоволено не було.

Відповідь: Відмова ИФНС законодавчо обґрунтований: платником податку є фактичний власник машини згідно з даними обліку ГИБДД. Так як після продажу особа, реалізувати авто, своєчасно не оформило зняття машини з обліку, аж до 01.11.2018 обов'язок щодо сплати збору лежить на ньому.

питання:
Коли нараховують податок, якщо автомобіль куплений в кредит?

21.04.2019 автомобіль придбаний на підставі договору автокредитування і 30.04.2019 поставлений на облік. Відповідно до кредитної угоди, право власності на машину переходить до нового власника тільки після остаточного погашення всієї позикової суми. В який момент необхідно оплачувати збір: з дати здійснення останньої кредитної виплати або з дати реєстрації в ГИБДД?

Відповідь: Ви зважаєте платником збору з моменту внесення облікового запису в реєстрі ГИБДД. Умови кредитного договору в даному випадку значення не мають. Це ж стосується авто, що знаходяться в арешті і проходять у кримінальній справі в якості речового доказу. Головний критерій у даному випадку - факт зняття з обліку в ГИБДД. Якщо автомобіль на обліку, то потрібно перераховувати збір до бюджету.

Як бути з оплатою транспортного податку в цьому випадку?
Яку суму Скуратов зобов'язаний перерахувати в бюджет за підсумками 2018 роки?
Чи правомірні дії ФНС в даному випадку?
Чому?
В який момент необхідно оплачувати збір: з дати здійснення останньої кредитної виплати або з дати реєстрації в ГИБДД?