Перехід на онлайн-каси з 2017 року - Audit-it.ru

 1. Для чого потрібні онлайн-каси
 2. Хто і коли повинен перейти на онлайн-каси
 3. Скільки коштує онлайн-каса
 4. Ставимо онлайн касу на облік в податковій інспекції
 5. Як вести облік з онлайн-касою
 6. Що буде, якщо не використовувати онлайн-касу

джерело: Правконс

Онлайн-каса - це побутова назва касових апаратів, нові вимоги до яких встановив закон від 03.07.2016 № 290-ФЗ: «контрольно-касова техніка - ЕОМ, інші комп'ютерні пристрої і їх комплекси, що забезпечують запис і зберігання фіскальних даних в фіскальних накопичувачах, формують фіскальні документи, що забезпечують передачу фіскальних документів до податкових органів через оператора фіскальних даних і друк фіскальних документів на паперових носіях відповідно до правил, встановлених законодавством Російської Фед ераціі про застосування ККТ ».

Для чого потрібні онлайн-каси

Сайт податкового відомства сповнений розлогих міркувань про користь онлайн-кас. Згодні, для податківців повсюдне впровадження онлайн ККТ - джерело інформації про платників податків. А в чому користь бізнесменів і бухгалтерів?

За запевненням ФНС, онлайн-каси скоротять кількість перевірок касової дисципліни - приходити будуть не до всіх підряд навмання, а тільки до викликав підозру, наприклад, частині анулювання чеків або видачею чека на суму понад 100 тис. Руб. за раз або протягом декількох хвилин. Так що бухгалтерам варто більш уважно ставитись до розрахунків готівкою, щоб не потрапити в «чорний список» перевіряючих.

Онлайн-каса допоможе власнику бізнесу контролювати торгові точки і обсяг продажів - через особистий кабінет ККТ і особистий кабінет ОФД.

А при скороченні витрат на стрічки Еклз касовий апарат стане дешевше в обслуговуванні. Крім того, використання онлайн ККТ дозволяє відмовитися від оформлення ряду касових документів і регістрів - докладніше читайте нижче.

Онлайн-каси виручать торговців в інтернеті - за законом чек повинен бути виданий протягом 5 хвилин після здійснення покупки. Якщо у вас інтернет-магазин в Москві, а ваш покупець - в Мурманську, то або чек буде передавати кур'єр, який привезе покупцеві товар, або чек доведеться пробити заздалегідь і вкласти в посилку - але тоді інтернет-магазин порушить законодавство. З онлайн-касами чек буде готовий в електронному вигляді прямо на сайті і відправлений покупцеві на адресу електронної пошти.

Хто і коли повинен перейти на онлайн-каси

Чиновники запланували плавний перехід на онлайн-каси. Більш того, використовувати нові ККТ повинні будуть і ті платники податків, які раніше закон звільняв від цієї необхідності.

Отже, переходити на онлайн-каси за власною ініціативою можна вже зараз - якщо у вас закінчилася Еклз звичайної ККТ, то сенсу ставити нову Еклз немає - в середині 2017 р все, хто зараз застосовують ККТ, повинні використовувати онлайн-каси:

Контрольний термін Хто повинен перейти 01.02.2017 Податківці перестають реєструвати Еклз на звичайних касах, проте їх можна ще використовувати 31.03.2017 Організації та ВП, які продають пиво в роздріб через магазин і громадське харчування і сплачують ЕНВД замість звичних касових апаратів зобов'язані застосовувати онлайн-ККТ 01.07. 2017 Юрособи та ВП повинні застосовувати онлайн-каси. Виняток: платники податків на ЕНВД, ПСН, які надають населенню послуги 01.07.2018 На онлайн-каси переходять вмененщікі, IP на патенті і платники податків, які надають послуги населенню - про нюанси переходу для них ми розповідали тут 01.02.2021 Платники податків на ПСН, ССО, ЕНВД повинні вказувати в чеку перелік куплених товарів і ціни

Повністю звільнили від нововведень тих, хто надає дрібні побутові послуги (няні, прийом склотари), продавців деяких товарів (газети, морозиво, сезонні овочі вразвал, квас з цистерн) і жителів важкодоступних регіонів без інтернету - кожен суб'єкт РФ визначить такі місця самостійно. Повний список тих, хто звільнений дивіться в п. 2 ст. 2 закону 54-ФЗ (в ред. Від 01.01.2017).

Скільки коштує онлайн-каса

Можна купити новий касовий апарат, а можна модернізувати вже наявний - додати фіскальний накопичувач. Уточніть вартість модернізації діючої каси в ЦСО - наприклад, ціна доопрацювання ККТ Меркурій 115К становить 12 тис. Руб.

Читайте також

Мінімальна ціна онлайн-каси-14 тис. Руб. (Атол 90Ф), за установку нової каси ЦТО беруть від 1 тис. Руб. Перелік дозволених до використання ККТ є на сайті ФНС.

Якщо ви приймаєте і безготівкові, і готівкові платежі, то вам необхідна онлайн-каса з терміналом для банківських карт, наприклад, FPrintPay-01ПТК - її вартість 29 450 руб.

Зверніть увагу: ціни на онлайн ККТ у деяких виробників за останні 2 місяці зросли. Крім того, нові каси поки в дефіциті. Якщо є можливість - купуйте або замовляйте нову ККТ завчасно.

Крім онлайн-каси вам знадобиться укласти договір з оператором фіскальних даних (ОФД) - він буде передавати дані з касового апарату в податкову інспекцію (п. 2 ст. 4.5 Закону № 54-ФЗ в редакції 01.01.2017). ФНС рекомендувала встановити ціну річного обслуговування ОФД в розмірі 3 тис. Руб., І розмістила на своєму сайті перелік операторів, зараз їх 5:

джерело:  Правконс  Онлайн-каса - це побутова назва касових апаратів, нові вимоги до яких встановив закон від 03

Кожні 13 місяців в онлайн-ККТ потрібно міняти фіскальний накопичувач - він коштує 6 тис. Руб., Замінити його можна самостійно або в ЦСО. Фірми на ССО, ЕНВД, ПСН (крім тих, хто працює з підакцизної продукцією) зобов'язані змінювати фіскальний накопичувач кожні 36 місяців (п. 6 ст. 4.1 закону 54-ФЗ в редакції від 01.01.2017).

Онлайн-каса не працює без інтернету - в деяких ККТ є роз'єм для сім-карти, інші працюють і через Wi-Fi, і через дротове з'єднання. Так що закладіть в вартість обслуговування онлайн-каси ще й витрати на інтернет-з'єднання (якщо у вас в компанії його немає) - від 200 руб. у місяць.

Увага: перебої з інтернет-з'єднанням не критичні - фіскальний накопичувач зберігає в собі інформацію протягом 30 календарних днів і при відновленні з'єднання передає її до податкової інспекції.

Разом одна каса обійдеться мінімум в 18 тис. Руб., А потім компанії на ОСН будуть щороку платити 9 тис. Руб. за договір з ОФД і фіскальний накопичувач, у спецрежімнікі витрати нижче - 3 тис. руб. в рік і ще 6 тис. руб. - при зміні накопичувача 1 раз в 3 роки.

Є хороша новина - Уряд розглядає законопроект про податкове вирахування на покупку онлайн ККТ (проект закону від 31.08.2016 б / н, лист Мінфіну РФ від 16.11.2016 № 03-01-15 / 67327). Якщо законопроект приймуть, то ІП на ЕНВД і ПСН зможуть зменшити податок на 18 тис. Руб. - така пропонована чиновниками сума податкового вирахування. Відрахування можна використовувати тільки протягом 2018 г. Якщо сума відрахування більше поставлений податку або вартості патенту, то його можна перенести на інший податковий період (Для вмененщіков) або інший патент - якщо у ІП на ПСН їх кілька.

Ставимо онлайн касу на облік в податковій інспекції

Податківці наполягають - ставити на облік онлайн-касу, реєструвати співпрацю з ОФД і зміну фіскального накопичувача краще в особистому кабінеті ККТ на сайті ФНС. В особистому кабінеті платника податків у вас є розділ «Контрольно-касова техніка» - там і треба реєструвати онлайн-касу. У ІП особистий кабінет ФНС пов'язаний з порталом держпослуг - якщо обліковий запис на держпослуг повністю підтверджена, то особистий кабінет готовий до використання.

Для дій в особистому кабінеті платника податків потрібна електронний підпис. Якщо у вас її немає - треба потурбуватися цим питанням і придбати.

Порядок підключення онлайн-каси:

Порядок підключення онлайн-каси:

* Не забудьте після реєстрації онлайн ККТ зняти з обліку стару касу.

Для реєстрації онлайн каси в розділі «Контрольно-касова техніка» на сайті ФНС потрібно вибрати пункт «Реєстрація контрольно-касової техніки». Там ви заповнюєте заяву на реєстрацію онлайн ККТ із зазначенням її технічних даних і відомостей про компанії. В розділ «Звіт про реєстрацію» вносите регданние, отримані на самому касовому апараті - докладніше вам розповість служба підтримки виробника або ЦСО. Заява підписуєте електронним підписом і відправляєте в податкову. Протягом 5 днів в особистому кабінеті з'явиться реєстраційна картка ККТ. Якщо все зробили правильно - навпаки відомостей про онлайн-касі з'явиться напис: «ККТ зареєстрована».

Аналогічним чином можна зареєструвати касу і через ОФД - докладніше дізнавайтеся у вашого оператора.

Згідно із законом можна подати і паперовий заяву в вашу податкову інспекцію, але процедура поки не регламентована і бланк заяви не затверджений (п.1, п. 10 ст. 4.2 закону 54-ФЗ в редакції від 01.01.2017).

Після реєстрації онлайн-каси її можна використовувати для розрахунків з населенням та контрагентами.

Як вести облік з онлайн-касою

Головна зміна в обліку при переході на онлайн ККТ- можна не заповнювати уніфіковану первинку по реєстрації надходження грошей від населення:

 • КМ-1 «Акт про переведення показникам на лічильниках на нулі і реєстрації контрольних лічильників ККМ»;
 • КМ-2 «Акт про зняття показань контрольних і підсумкових грошових лічильників при здачі (відправлення) ККМ в ремонт і при поверненні її в організацію»;
 • КМ-3 «Акт про повернення грошових сум покупцям (клієнтам) по невикористаних касових чеках»;
 • КМ-4 «Журнал касира-операціоніста»;
 • КМ-5 «Журнал реєстрації показань, підсумкових грошових і контрольних лічильників ККМ, що працюють без касира-операціоніста»;
 • КМ-6 «Довідка-звіт касира-операціоніста»;
 • КМ-7 «Відомості про показання лічильників ККМ і виручці організації»;
 • КМ-8 «Журнал обліку викликів технічних фахівців і реєстрації виконаних робіт»;
 • КМ-9 «Акт про перевірку готівкових грошових коштів каси».

Про це листи ФНС Росії від 26.09.2016 № ОД-4-20 / 18059 @ і Мінфіну РФ від 16.09.2016 № 03-01-15 / 54413.

Це логічно - навіщо вести, наприклад, журнал касира-операціоніста , Якщо все ті ж показники фіксуються в особистому кабінеті ККТ на сайті ФНС (і особистому кабінеті ОФД - якщо оператор надає таку можливість).

Разом з онлайн-касами в ужиток бухгалтера увійдуть ще 2 додаткових виду чека:

 • чек корекції - пробивайте його при виявленні, наприклад, не облікованої виручки на суму перевищення готівки над даними ККТ за цей день;
 • чек з ознакою повернення приходу - його слід оформляти як при поверненні готівки за товар або послугу, так і при поверненні грошей на банківський рахунок покупця.

Касова книга, прибуткові та видаткові ордери будуть оформлятися в колишньому порядку.

Документи та інформацію, запитувану податківцями, передавати потрібно буде тільки через особистий кабінет ККТ на сайті ФНС (п. 4 ст. 5 закону 54-ФЗ в редакції від 01.01.2017).

Перед початком розрахунків з покупцями касир формує звіт про відкриття зміни, після закінчення розрахунків - звіт про закриття. Між цими звітами не може пройти більше 24 годин (п. 2 ст. 4.3 Закону № 54-ФЗ в редакції 01.01.2017). Зазвичай в касовий апарат вже вбудований механізм контролю часу між звітами і ККТ здатна самостійно вивести звіт про закриття зміни. Якщо цього не відбулося - за порушення порядку формування звіту про закриття податківці покарають як за порушення правил застосування ККТ. Розмір санкцій - від півтори тисячі руб. на керівника компанії і від 5 тис. руб. на самого платника податків.

Якщо ви почали використовувати онлайн-касу, то покупцеві ви видаєте при покупці паперовий чек плюс уточнюєте, чи потрібен йому чек в електронному вигляді. Якщо так - то передаєте його на електронну пошту покупця. В обліку електронні чеки, отримані від контрагента, прирівнюються до паперових (ст. 1.1 закону 54-ФЗ в редакції від 01.01.2017).

Візуально чеки, видані онлайн ККТ, будуть відрізнятися від звичайних чеків: у нових чеків 21 обов'язковий реквізит замість 7, як було раніше (п. 1 ст. 4.7 закону 54-ФЗ в редакції від 01.01.2017). Основна відмінність - поява QR-коду на чеку, завдяки якому покупець зможе дізнатися додаткову інформацію про компанії, що видала чек.

Зміни відбудуться і з бланками суворої звітності - їх можна буде друкувати тільки через автоматизовану систему для БСО або надавати в електронному вигляді, з законодавства виключили пункт про можливість друкувати бланки друкарським способом.

Що буде, якщо не використовувати онлайн-касу

Якщо ви зобов'язані застосовувати касовий апарат в роботі, але боїтеся переходити на онлайн-каси і працюєте після 01.07.2017 р на старій касі - податківці винесуть попередження. А можуть і накласти штраф - від півтори тисячі рублів на посадову особу і мінімум 5 тис. Руб. на компанію / ВП. Чи не використовуєте ККТ, хоча зобов'язані - отримаєте штраф мінімум 10 тис. Руб. для посадової особи і ще мінімум 30 тис. руб. на юрособа / ВП. Потрапите з цим порушенням знову і сума розрахунків повз каси буде більше 1 млн. Руб. - посадова особа дискваліфікують, а діяльність компанії / ІП призупинять максимум на 90 діб. Повний перелік штрафів за порушення порядку застосування ККТ є в ст. 14.5 КоАП. Термін давності щодо порушень порядку роботи з касою колишній - 2 місяці (п. 1 ст. 4.5 КоАП РФ).

А в чому користь бізнесменів і бухгалтерів?