5 методів шахраїв, на які трапляються навіть розумні люди

  1. «Страхаюче» повідомлення від банку
  2. Як вчинити
  3. «Зірваний дзвінок»
  4. Як вчинити
  5. «Співробітники держорганів»
  6. Як вчинити
  7. «Ваші документи у мене. Будете забирати? »
  8. Як вчинити
  9. «Ваш телефон заблокований»
  10. Як вчинити

"Доброго дня. Як я можу до вас звертатися? »- такий початок телефонної розмови, незважаючи на граничну ввічливість дзвонить, як правило, не обіцяє приємної розмови. Це виявляться або настирливі рекламщики, або, що набагато гірше, аферисти. «Дістають» не тільки по телефону, але і в інтернеті, і, буває, оголошуються у різних образах прямо у вас на порозі.

Причому люди, яким потрібні вашу увагу і ваші гроші, удосконалюють свої методи і користуються прийомами, психологічно діють навіть на самих обережних. Anews зібрав кілька свіжих і класичних схем.

«Страхаюче» повідомлення від банку

Якраз в середині серпня на вудку шахраїв ледь не попався відома людина в автобізнесі, топ-менеджер «Форд Соллерс Холдингу» Володимир Дукельский. Він описав свій випадок в Фейсбуці .

Його дружина отримала в месенджері Viber повідомлення нібито від «Ощадбанку», з його логотипом і з номера 900, де говорилося, що по її карті зарезервований переклад на велику суму, і якщо вона його не скоювала, то повинна звернутися «до служби фінансової безпеки» за вказаним номером.

«По наївності набираємо номер, потрапляємо на автовідповідач, схожий на Ощадбанк, і єднаємося з« фахівцем ». І людина починає запитувати секретну інфу по карті. Слава богу, зупинилися вчасно, до секретного коду на звороті. Коли чол зрозумів, що не прокатали, перейшов на жорсткий і грубий мат, включаючи частини тіла і секс-орієнтацію », - розповідає Володимир.

Подружжя помітили різницю: замість справжнього номера «Ощадбанку» 900 повідомлення було з «номера» 9ОО (9, а потім дві літери O).

Подружжя помітили різницю: замість справжнього номера «Ощадбанку» 900 повідомлення було з «номера» 9ОО (9, а потім дві літери O)

Як вчинити

Якщо вам прийшло повідомлення про якісь операціях по вашим картками і рахунками, яких ви не проводили, то не поспішайте дзвонити по вказаному телефону. Перевірте номер для зв'язку на самій карті або на офіційному сайті банку і телефонуйте тільки за нього. І пам'ятайте: справжні співробітники банку ніколи не просять назвати секретний код на звороті і PIN-код.

«Зірваний дзвінок»

Вам телефонують з незнайомого номера. Після першого гудка дзвінок «зривається». Ви передзвонює, вважаючи дзвінок важливим.

РИА Новости / Олексій Філіппов РИА Новости / Олексій Філіппов

Ще недавно так званий метод пропущеного дзвінка використовувався для зняття грошей з рахунку абонента. Тепер так все частіше діють звичайні спамери: замість відповіді ви чуєте автоматичне рекламне повідомлення.

Припинити цю схему неможливо: виходить, ви самі звернулися за отриманням інформації, так що вона навіть не вважається «рекламної» і тим більше «нав'язаної», заявили у Федеральній антимонопольній службі РФ.

Заступник директора Координаційного центру Рунета з правових питань Сергій Копилов: «Зазвичай ділові люди намагаються передзвонити. З точки зору закону докопатися складно, притягнути до відповідальності нема за що. Спамери спонукають абонентів самостійно зателефонувати їм ».

Як вчинити

Залишається тільки по можливості не передзвонювати на незнайомі номери: якщо це не спам, то вам додзвонитися. І навчитися не панікувати без причини: «А раптом це хтось із близьких потрапив в екстрену ситуацію? А раптом що сталося? »Це ж можна перевірити, правда?

«Співробітники держорганів»

Чисто психологічно «офіційність» викликає більше довіри. Причому, в залежності від придуманих схем, шахраї-профі в точності переймають навіть особливий чиновницький стиль роботи з населенням: безбарвний голос, здається байдужість, формальний підхід - таких і не запідозриш в особистій зацікавленості.

Наприклад, представляються співробітниками Федеральної податкової служби і під приводом необхідності погашення заборгованості вивідують дані банківських карт. Махінатори використовують в тому числі роботизовані обдзвони. Якраз зараз цей метод набирає обертів, від нього вже постраждали більше 4 тисяч чоловік.

Якраз зараз цей метод набирає обертів, від нього вже постраждали більше 4 тисяч чоловік

Ще приклад: «Здрастуйте. Мерія, департамент соцзахисту. Вам належить безкоштовна путівка в санаторій (як пенсіонеру, ветерану, багатодітній родині і т.п.) або грошова компенсація. Приготуйте паспорт і банківську карту, куди вам перерахують названу суму. А тепер, щоб не було ніяких помилок, давайте звіримо номер карти: я вам називаю перші чотири цифри, а ви називаєте інші ».

(Знаючи, якими банками в основному обслуговуються певні категорії громадян, досвідчені шахраї без праці «вгадають» перші цифри, однакові для кожного типу карт).

Або: на дверях під'їзду завчасно вивішують оголошення нібито від імені муніципалітету, держслужби, Пенсійного фонду тощо, що тоді-то буде обхід мешканців з такою метою. Потім дзвонять по квартирах: «Ви бачили оголошення?» Під приводом соціального піклування вам нав'язують комерційні послуги, підсовують документи, яких не можна підписувати, змушують видати особисті дані або, в гіршому випадку, відволікають, поки з квартири виносяться цінні речі.

Глава департаменту праці та соціального захисту Москви Володимир Петросян: «Соціальні працівники Москви просто так не приходять в гості з будь-якими питаннями і проблемами. Ніколи ми не роздаємо безкоштовну допомогу - це повна афера ». Вони також нічого не з'ясовують щодо соцкартки і тим більше не просять переписати її номер.

Пенсійний фонд теж нагадує, що його співробітники не відвідують громадян, не роблять державні послуги на дому не запитують персональні дані по телефону.

Як вчинити

Нікому не повідомляйте дані своїх карт (номер на лицьовій стороні, тризначний код на звороті, PIN-коди, одноразові паролі від операцій та інше). Якщо вашу карту обчистять, то банк не відшкодує збиток.

Якщо ви все-таки видали дані, то телефонуйте в банк і блокуйте «пластик». Можливо, ви встигнете перекрити до нього доступ шахраям.

«Ваші документи у мене. Будете забирати? »

Жертвами обману стають люди, які розмістили на безкоштовних сайтах і в соціальних мережах оголошення про втрачені або вкрадені у них документах (речах, тварин). У деяких зловмисники вимагають десятки тисяч рублів нібито за повернення, якого насправді не відбувається.

Типова схема: вас запевняють, що пропажа знайдена і просять винагороди, яке ви повинні перед самою зустріччю перевести на якийсь рахунок або телефонний номер. Багато попадаються на чистій «ейфорії» від свідомості, що ось-ось повернуть втрачене.

Вам призначають зустріч у людному місці (часто у магазина, торгового центру) і категорично вимагають відключити телефон до самого прибуття. Мотивувати можуть що завгодно, а насправді - щоб вас не встигли перехопити «конкуренти».

У момент оплати шахраї на тому кінці трубки діють дуже напористо, заявляють, що бачать вас і стежать за кожним рухом. Якщо чують, що ви готові зіскочити з гачка, то починають соромити ( «я роблю добру справу, заради тебе приїхав, а ти такий-сякий») або погрожувати ( «все, рву твій паспорт»). А ще переконують, що якщо раптом речі виявляться не ваші, то ви зможете повернути гроші за чеком або заявити оператору про помилковий платіж. Це правда, але поки ваш запит розглядатимуть, гроші давно встигнуть зняти.

У соцмережах можна знайти масу майже однакових історій потерпілих, і більшість пишуть, що не повірити було складно - настільки професійно їх обробляли дзвонили. До речі, часто вони представляються співробітниками ломбардів і поліції: так простіше пояснити, чому до них потрапило крадене.

Залучити їх до відповідальності практично неможливо. «Вони використовують телефони і рахунки, які на них не зареєстровані, і будь-яких слідів, які дозволять встановити особу злочинця, вони, на жаль, не залишають», - говорить Денис Скрябін з юридичної фірми «Скрябін і партнери».

Як вчинити

Поменше говоріть самі - уважно слухайте, що кажуть вам. Повинно насторожити, якщо людина ухиляється від конкретики в описі ваших речей, переводить розмову в інше русло, напористо вимагає грошей, починає дратуватися і погрожувати. Справа нечиста, якщо він категорично відмовляється від особистої зустрічі, поки не перекладете гроші.

До речі, якщо мова про паспорт, то знайте, що за його втрату через недбалість вам може загрожувати штраф до 300 рублів ( КоАП ст. 19.16 ). А якщо ви довгий час не звертаєтеся за відновленням паспорта (попросту живете без документа), то вас вже можуть оштрафувати на суму до 5000 рублів ( КоАП ст. 19.15 ).

Якщо паспорт украли, то відповідальність вам не загрожує, але потрібно писати заяву в поліцію про крадіжку. При цьому відновлення документа займе набагато більше часу.

У будь-якому випадку в ваших інтересах не затягувати з відновленням паспорта - хіба мало хто і з якою метою скористається вашим загубленим.

«Ваш телефон заблокований»

На вашому смартфоні або планшеті раптом з'являється загроза на весь екран, що пристрій заблоковано МВС або ФСБ за перегляд заборонених сайтів, і що ви повинні заплатити таку-то суму штрафу протягом доби-півтори. В іншому випадку воно буде заблоковано назавжди, всі дані загублені, а вас залучать за кримінальною статтею, наприклад, за педофілію. Гаджет при цьому найчастіше дійсно перестає на що-небудь реагувати.

Або пишуть, що телефон заражений небезпечним вірусом, який в найкоротший час, до кількох хвилин, викличе тотальну блокування (знищить всі дані, необоротно зашкодить батарею, спалить SIM-карту і т.п.). У цьому випадку замість «штрафу» пропонують терміново скачати якусь програму, яка нібито вб'є навіть такий потужний і неубіваемий вірус.

Бачачи таке, абсолютна більшість користувачів смартфонів і планшетів впадають в паніку, на що і розраховують шахраї, спамери і творці вірусів. Причому необов'язково навіть нишпорити по порносайтах: загрози можна отримати через сайти з піратським контентом (фільми, музика і т.д.) і через сторонні додатки (у деяких так було після установки додатка Avito - одного з найбільших сайтів оголошень).

В інтернеті можна наштовхнутися на рада зробити скидання до заводських налаштувань (Hard Reset), при цьому всі дані з телефону будуть видалені. Але це радикальний спосіб, до якого варто вдатися в крайньому випадку, тільки якщо провалилися інші способи.

Як вчинити

Найпростіше, якщо така загроза вискочила в браузері - це навіть не вірус, а скрипт, що виводить повідомлення і нешкідливий для вашого пристрою. Досить зробити скасування (стрілка назад) і моментально закрити вкладку (хрестик на сторінці браузера). Очистити історію відвідувань.

Складніше, якщо «ліве» додаток запустило вірус, безнадійно блокувавши ваш телефон. Але і з цим можна впоратися. ТУТ дохідливо по пунктам викладені три способи, включаючи Hard Reset. В останньому випадку дані для їх збереження можна перенести на комп'ютер, підключивши до нього гаджет, а після очищення повернути на телефон.

Дивіться далі: Анфіса Чехова, Дана Борисова і Аршавін. Зірки, яких «розвели» шахраї

Будете забирати?
Як я можу до вас звертатися?
І навчитися не панікувати без причини: «А раптом це хтось із близьких потрапив в екстрену ситуацію?
А раптом що сталося?
»Це ж можна перевірити, правда?
Потім дзвонять по квартирах: «Ви бачили оголошення?
Будете забирати?