Чи можна взяти з собою ніж Victorinox в літак?

Швейцарський ніж Victorinox - один із сучасних символів Швейцарії поряд із знаменитим сиром, шоколадом і годинами. Для туристів, які відвідують цю маленьку, але гостинну країну, складаний ніж - один з найулюбленіших сувенірів. Але якщо ви збираєтеся купити ніж Victorinox в Швейцарії і привезти його додому, неминуче виникає питання: а чи можна взяти сувенір з собою в літак, або його доведеться залишити на митниці?

Поспішаємо вас порадувати: ножі Victorinox не тільки дозволено брати на борт літака, їх можна навіть без проблем придбати в магазинах duty-free в аеропорту Женеви або Цюріха. Причому якщо ви з'явитеся з ножем на митний контроль, у вас його, швидше за все, відберуть. Але якщо ви зробите покупку вже після проходження митниці, в магазинах зони duty-free, ніхто не скаже ні слова. Чи є ця можливість порушенням міжнародних правил безпеки? Можливо, але швейцарці дивляться на ці порушення крізь пальці.

Кажуть, чим менше країна, тим ревніше вона оберігає свої традиції. Подивіться, наприклад, на крихітну Японію - японці, які сьогодні вважаються однією з найбільш технічно розвинених країн в світі, виявляють велику повагу до національної культури: вони кланяються при зустрічі, їдять національні страви, спокійно носять традиційний одяг і відзначають всі до єдиного свята. Швейцарці не настільки консервативні, але традиції свої шанують беззаперечно. І якщо швейцарський армійський ніж - один із символів країни, то цей символ ніяк не можна заборонити. Нехай якомога більше туристів оцінюють якість і надійність швейцарських ножів - ось так міркують швейцарці, дозволяючи продавати ножі прямо в аеропорту.

Холодна зброя або нешкідливий сувенір?

Щоб відповісти на це питання, варто звернутися до історії ножа Victorinox. Він створювався для армії, це вірно, але ніколи не замислювався як зброю. Призначення ножа суто практичне, це інструмент, точніше, цілий комплект інструментів, який зручно носити з собою - ось за що його полюбили свого часу солдати і офіцери, а сьогодні поважають туристи і любителі екстремального спорту.

Ніж Вікторінокс дуже пізнаваний. Традиційний хрест на щиті - логотип бренду, яскравий червоний (традиційний і тому найпопулярніший) колір корпусу, бездоганно підігнані інструменти, ідеальний баланс і заточка леза - навіть недосвідчена людина, тримаючи в руках оригінал і підробку, навряд чи помилиться з вибором. Повторити якість Victorinox нікому ще не вдавалося. Функціональність ножа також не викликає сумнівів - під компактним корпусом, крім традиційного клинка, ховається ще безліч інших інструментів. Їх вибір залежить від моделі, але навіть в самому простому ножі ви знайдете викрутку, шило, відкривачку. Більш «просунуті» моделі можуть похвалитися наявністю штопора, напилка, ліхтарика і навіть USB-накопичувача. Справжній набір Джеймса Бонда! Невже швейцарська влада анітрохи не переймаються тим, що такий універсальний комплект інструментів буде майже у кожного пасажира, який залишає Цюріх або Женеву на борту літака?

Що кажуть швейцарська влада

Макс Хоффман, генеральний секретар Швейцарської Федерації, поділився своєю думкою з пресою. За його словами, подібна безпечність дійсно абсурдна - досить згадати події 11 вересня, після яких, власне, з'явився міжнародну заборону на ножі в літаку. Сувенірний ніж, куплений в дьюті-фрі залишається небезпечною річчю і може стати справжньою зброєю в руках зловмисників. На думку Рольфа Тофовена, експерта з питань боротьби з тероризмом, дуже дивно відбирати у пасажирів духи і питну воду, але дозволяти їм безперешкодно купувати ножі. Навіть прес-секретар аеропорту Женеви Бертран Стампфлі вважає, що покупка небезпечних сувенірів після проходження митниці - це порушення всіх правил контролю безпеки на території аеропорту.

І все-таки, незважаючи на те, що навіть представники влади згодні з тим, що не варто залишати можливість вільно купити Victorinox в дьюті-фрі, продаж ножів триває і донині. Чому так? У Швейцарії діють ті ж правила, що і в інших країнах Європи: в ручній поклажі можна безперешкодно перевозити ножі, довжина леза яких становить до 6 см. Тобто складані ножі все-таки можна брати з собою, якщо вони маленькі. До того ж в бізнес-класі багатьох авіакомпаній подають металеві столові прилади, які, при бажанні, також можуть становити небезпеку. Однак ні складаний, ні столовий ніж не можуть стати загрозою для кабіни пілота - виламати двері з їх допомогою не вийде. А саме це питання вважається головним при забезпеченні безпеки на борту літака.

Таким чином, вирушаючи до Швейцарії, знайте: ви можете прихопити з собою довгоочікуваний сувенір з дьюті-фрі, але те ж саме можуть зробити і зловмисники. Крім того, в Швейцарії таке цікаве ставлення не тільки до ножів. На літак вас легко пропустять, якщо у вас в кишені лежить запальничка, призначена для особистого використання. Але ж її можна застосувати не за призначенням, наприклад, пропалити оббивку крісел в салоні літака. А от термос Арктика з напоєм у вас, швидше за все, відберуть. Втім, термос для їжі залишать, особливо якщо ви летите рейсом лоу-кост, де не передбачено харчування. Не можна проносити в літак також і сир реблошон, який відрізняється сильним специфічним запахом.

Можливо, під тиском громадськості і в зв'язку з почастішанням випадків терористичних актів, правила незабаром різко зміняться. Але ви завжди зможете упакувати цінну покупку і здати її в багаж або замовити ніж Victorinox в інтернет-магазині, позбавивши себе від проблем з митницею.

Чи є ця можливість порушенням міжнародних правил безпеки?
Холодна зброя або нешкідливий сувенір?
Чому так?