«Це можна порівняти з доглядом ТФБ": як злили АСКО

26.12.2017

Перед самим «заходом» ЦБ страховий бізнес з півмільйоном клієнтів перейшов на поживу каламутним московським «могильникам»

492 тис. - стільки, за даними останньої звітності, чинних договорів страхування у СК «АСКО». Напередодні ЦБ РФ ввів в компанію тимчасову адміністрацію, і перспективи виплат туманні. Перед цим страховий бізнес з 28-річною історією, що належав Ільшата Фардіеву, Ільдар Галяутдінову і близьким до них людям, був проданий москвичам, поховали вже кілька СК без компенсацій клієнтам. Експерти «БІЗНЕС Online» побоюються репутаційних втрат для всіх страховиків Татарстану.

Ільшат Фарда (праворуч) і Ільдар Галяутдінов продали свій страховий бізнес москвичам, поховали вже кілька страхових компаній без компенсацій клієнтам Фото: «БІЗНЕС Online» Ільшат Фарда (праворуч) і Ільдар Галяутдінов продали свій страховий бізнес москвичам, поховали вже кілька страхових компаній без компенсацій клієнтам Фото: «БІЗНЕС Online»

ПІВМІЛЬЙОНА ДОГОВОРІВ зависла, півтисячі СПІВРОБІТНИКІВ ПІД ЗАГРОЗОЮ

Банк Росії ввів тимчасову адміністрацію в ТОВ «СГ" АСКО "» - одну з найстаріших і найбільших в Татарстані страхових компаній. Наказ підписаний ще 21 грудня, але опублікований напередодні. Причина, як сказано в повідомленні ЦБ, «неналежне виконання плану відновлення платоспроможності». Керівником тимчасової адміністрації затверджено приїхав з Москви співробітник департаменту страхового ринку ЦБ РФ Сергій Чекулаев. Вже о 9 ранку напередодні офіси компанії виявилися закриті, а розгублених клієнтів і навіть працівників розгортали зі словами, що робота відновиться не раніше ніж через 45 днів.

Згідно з даними звітності компанії, на кінець вересня 2017 року біля АСКО залишалося 492 тис. Діючих договорів страхування, в тому числі 255 тис. Клієнтів купили поліси ОСАГО. Всього за цей період компанія врегулювала 16,8 тис. Страхових випадків. Як бути з виплатами тепер, невідомо - ліцензія поки не відкликана, так що технічно поліси продовжують діяти. Ось тільки отримати що-небудь в АСКО поки що проблематично. Під загрозою і працівники. За даними на кінець першого півріччя 2017 року, їх фактична чисельність становила 508 осіб - можна сказати, середньої руки завод.

Створена ще в радянські часи в Набережних Челнах на базі СП «Автосервіс», в 1990 році компанія закріпила за собою бренд «АСКО», потім кілька разів додавала до нього різні приставки та остаточно утвердилася як СГ «АСКО» в 2003 році. До 2010 року АСКО мала вже 15 філій в Росії, остаточно трансформувавшись в федерального страховика, зайняла 58-у позицію в російському рейтингу і 10% на ринку Татарстану. Швидке зростання пішов на ниві автострахування з полісами ОСАЦВ - напрямок стало основним джерелом доходів компанії. Крім того, фірма завжди могла розраховувати на корпоративних клієнтів з бізнес-структур Ільшата Фардіева і його партнера - голова правління АКІБАНК Ільдара Галяутдінова.

Напередодні Банк Росії ввів тимчасову адміністрацію в АСКО Напередодні Банк Росії ввів тимчасову адміністрацію в АСКО. Причина, як сказано в повідомленні ЦБ, «неналежне виконання плану відновлення платоспроможності» Фото: Олег Спиридонов

Вони і володіли АСКО до останнього моменту - ПАТ «АКІБАНК» (17,9%), ТОВ «Човни-Бройлер" »(15,23%), ТОВ« Камський Бекон »(11,81%), ТОВ« Жіленергосервіс »( 7,47%), «Связьинвест» (5,84%) і ВАТ «Земельна корпорація" Енергія "» (3,49%), а також особисто Фарда (7,77%), Галяутдінов (12,3%), акціонер АКІБАНК Васіма Ашрапова (6,1%), співвласник «Камського Бекона» Олександр Клевцов (3,49%), екс-економіст «Татенерго» Гульсина Міннеханова (7,77%). АСКО, в свою чергу, входить до складу засновників АКІБАНК і «Связьинвеста».

Однак в кінці листопада почалися дивні речі: група з 28-річною історією раптом змінила власника. Угода з продажу страхової групи, судячи з даних «Контур.Фокус» , Була укладена 25 листопада. У процесі реєстрації колишні власники залишалися заставоутримувачами часток (аж до 18 грудня включно). На 99,9% частки перейшли московському ТОВ «УК" Сіті Ассет Менеджмент "». Менше 0,1% дісталося Наталі Комарової, господині знову ж столичного ТОВ «Лавьер», що спеціалізується на юриспруденції.

Ще раніше по слизькій доріжці пішла дочірня структура «АСКО-Життя» (входить в топ-5 страховиків життя в РТ). Ще в березні компанія оголосила, що до кінця року портфель зі страхування життя від нещасних випадків і від хвороб буде переданий компанії «Чулпан-Життя», а сама «АСКО-Життя» відмовиться від ліцензій і від страхової діяльності в принципі. У червні угода була закрита. На сьогоднішній день учасниками товариства є ТОВ «Інвест С» (99,04%) і Олександр Кузнєцов (0,96%). Капітал ТОВ «Інвест С», в свою чергу, тримають московське АТ «Промсвязькапитал» і його основний власник Дмитро Ананьєв (90%). Буквально минулої п'ятниці стало відомо, що Ананьїв покинув Росію на тлі введення в Промсвязьбанк тимчасової адміністрації.

Щоб збільшити, натисніть Щоб збільшити, натисніть

ОСАГО підвів?

На чому погоріла компанія «АСКО», статутний капітал якої на 1 жовтня становив цілком солідні 645 млн рублів? Відповідь - в структурі страхового портфеля. За підсумками 2016 року найбільш істотну частку займало автострахування (61,53%, з них ОСАГО - 56,3%, каско - 5,23%). Збитковість ОСАГО для страхових компаній давно не секрет - про це самі страховики кричать на кожному розі. Не сильно допомогло навіть Вступ в поточному році пріоритету натурального відшкодування.

За підсумками минулого року, як інформує портал banki.ru, АСКО отримала 158 млн рублів чистого збитку (збір премій - 2,8 млрд рублів, виплати - 1,8 млрд, решту «з'їли» операційні витрати). За 9 місяців загальне сальдо зборів і виплат у АСКО звалилося наполовину - до 454 млн рублів. Саме по ОСАГО сальдо просіло на 41% до 276 млн рублів. Примітно, що в Татарстані різниця між преміями і виплатами склала мізерні 10 млн рублів, тобто по факту цей бізнес був глибоко збитковим.

Весь цей час компанія стрімко повертала бізнес по більшості напрямків. Обсяг зібраних премій за три квартали цього року скоротився на 0,53 мільярда рублів, або майже на чверть, до 1,7 млрд рублів. При цьому за основним своєму сегменту - ОСАГО - компанія знизила обсяг зборів на 11% до 1,11 млрд рублів.

МОСКОВСЬКІ ЮРИСТИ І дагестанських СЛІД

Хто ж вони, сміливці, які викупили АСКО у Фардіева і Ко? Через ланцюжок основних часткою в ТОВ «УК" Сіті Ассет Менеджмент "» - ТОВ «РЕК-Авто» - ТОВ «РЕК» кінцевим бенефіціаром є власник московської юридичної контори «РЕК» Гусейн Мусаєв. Опосередковано він отримав 80% СГ «АСКО», ще 20% номінально осіли у Олексія Сухова, співвласника ланки «РЕК-Авто». Такою є офіційна картина, проте джерела «БІЗНЕС Online» стверджують, що фактично татарстанський страховик потрапив в руки досить відомої на цьому ринку персони - Михайла Гришина, з яким Мусаєв діє або спільно, або в його інтересах.

Певна дивина в покупці такого великого страхового бізнесу підприємцем з Дагестану дійсно в наявності. За винятком московської правової контори та її «дочок» справи у Мусаєва зосереджені на батьківщині і пов'язані з сільським господарством. Тут він складається в засновниках ТСН «Кооператор», розводячи плодово-ягідні культури. Тут же Мусаєв займався ліквідацією ТОВ «Тарумовском РАЙКООПЗАГОТПРОМТОРГ» зі структури дагестанського споживспілки, а також молочного господарства ТОВ «Кизлярський КООПЗАГОТПРОМТОРГ». У Москві ж оперативне управління бізнесом веде його син Гаджімурат Мусаєв, гендиректор РЕК.

Мусаєв-молодший два роки тому виступав представником брокера «Фін-Поліс», який взяв на себе врегулювання питань з клієнтами калінінградської страхової компанії «Інвест-Альянс». У серпні 2015 року його припинила виконувати зобов'язання по виплатах каско, в жовтні переговірником з ошуканими клієнтами стали «Фін-Поліс» і Мусаєв, а сам «Інвест-Альянс» перейшов новому господареві - тому самому Гришина, якого джерела «БІЗНЕС Online» сьогодні називають новим прихованим власником АСКО.

За відгуками клієнтів «Інвест-Альянсу» на спеціалізованих форумах, «Фін-Поліс» і особисто Мусаєв-молодший страхувальників цілеспрямовано «злили»: зв'язатися з ними було неможливо, а вже через місяць, в листопаді, брокер закрив свій офіс. Новий власник Гришин тим часом від імені «Інвест-Альянсу» продовжував страхування відповідальності туроператорів і мікрофінансових організацій. Ще через кілька місяців, у квітні 2016 року, ліцензія СК «Інвест-Альянс» була відкликана, а в липні компанія була визнана банкрутом. Конкурсне виробництво сьогодні триває, проте продавати, судячи з відгуків клієнтів, нічого: навіть меблі в офісі компанії Гришина була орендованій.

Не менш наочним чином зв'язок між Мусаєва і Гришина простежується і через схеми володіння активами. За даними системи «Контур.Фокус» , Історично ТОВ «Фін-Поліс» виступало співзасновником ТОВ «Московія-Інвест» разом з ТОВ «Хедап» - одним з небагатьох товариств, у власниках якого Гришин засвітився особисто з половинною часткою. Більш того, «Московія-Інвест», в свою чергу, - основний власник страхової компанії «Московія», яка вважається ще однією «жертвою» Гришина. З жовтня цього року в СК «Московія» працює конкурсний керуючий.

Згідно з даними звітності АСКО, на кінець вересня 2017 року в компанії залишалося 492 тис Згідно з даними звітності АСКО, на кінець вересня 2017 року в компанії залишалося 492 тис. Діючих договорів страхування. У тому числі 255 тис. Клієнтів купили поліси ОСАГО Фото: Олексій Мальгавко, РІА «Новости»

ШЛЕЙФ банкрутом

Роль «могильника» похитнулися страхових компаній відводять Гришина і клієнти ще кількох СК, що пішли з ринку банкрутами. Відкритого особистої участі в бізнесах Гришин старанно уникав протягом всієї страхової кар'єри.

У подільського СК «Підмосков'ї» ліцензія відкликана в липні 2017 року, конкурсне виробництво триватиме до 5 вересня 2018 го - в ньому Гришин як мінімум значився членом ради директорів, в такій якості представляючи компанію на галузевих конференціях. В середині грудня агентство зі страхування вкладів заявило про виявлену за підсумками інвентаризації майна «Підмосков'я» недостачу в 1 млрд рублів.

СК «Схід-Альянс» втратила ліцензію в серпні 2015 року, роком раніше компанія зібрала 256,4 млн руб і нічого не виплатила. Прізвища Гришина і його постійного супутника Дениса Бурякова, як власників, спливли вже на тлі проблем СК.

Ретроспектива кар'єри Гришина захоплює нас в перше десятиліття століття. У 2010 році федеральна преса докладно розповідала про ситуацію з СК «Граніт» і брокером «Ф-Поліс», борги яких перед учасниками ринку оцінювалися майже в 1,5 млрд рублів. Банкрутство «Граніту» вперше вивело прізвище Гришина в публічну площину - він був президентом і головою ради директорів цього страховика, в 2010 році став рекордсменом заборгованості по ОСАГО. Претензії до Гришина були, зокрема, у «Ингосстраха» - на 54 млн рублів, у «Росгосстраха», «ВТБ Страхування», «Росстраха», а російський союз автостраховиків змушений був повернути клієнтам «Граніту» 1,2 млрд рублів. Складно сказати, чи вдалося кредиторам щось повернути, але, як тільки в «Граніт» була введена процедура банкрутства, претензії на 113 млн рублів заявив «Ф-Поліс» Бурякова, претендуючи з такою заявкою на першу сходинку в реєстрі кредиторів. До «Ф-Полісу» Буряків очолював пітерський офіс «Граніту».

«Ф-Поліс» проіснував тоді близько року, пізніше його місце зайняла компанія «Ф-Поліс Страхування» ще одного Гришинського постійного партнера Іллі Аносова. Співзасновником «Ф-Поліс Страхування» була СК «Континенталь», також втратила ліцензії в 2010 році. В засновниках «Континенталя» фігурували ті ж особи, що засновували свого часу і «Граніт». Вони ж були присутні серед акціонерів СК «Національне якість», яка пішла з ринку з боргами на 31 млн рублів слідом за «Гранітом» і «Континенталь».

До великого переліку страхових компаній, збанкрутілих, схоже, не без допомоги Гришина і його команди, можна додати також «Генеральний страховий альянс», що втратив ліцензію в 2010 році, - Гришин входив до складу його головних акціонерів.

На чому погоріла компанія «АСКО», статутний капітал якої на 1 жовтня становив цілком солідні 645 млн рублів На чому погоріла компанія «АСКО», статутний капітал якої на 1 жовтня становив цілком солідні 645 млн рублів? Відповідь - в структурі страхового портфеля
Фото: Олег Спиридонов

«ПІСЛЯ НИХ ЗАЛИШАЮТЬСЯ тисяч покинутих КЛІЄНТІВ»

У листопаді АСКО в Челнах очолив в якості гендиректора Олексій Курлович, який займався страхуванням майна в пітерському «Газрезерве», ліквідованому два роки тому, а також має в Санкт-Петербурзі свою брокерську компанію «Страховий і перестраховий брокер" Атлант "». Минулого тижня на запит «БІЗНЕС Online» про суму і причини продажу АСКО Курлович відповів, що не проти поспілкуватися, але тільки після новорічних свят, оскільки угода остаточно не закрита. Вчора челнінскій офіс на дзвінки вже не відповідав.

Телефони Гришина і Мусаєва-молодшого минулого тижня теж мовчали, проте експерти «БІЗНЕС Online» підтверджують причетність Гришина до угоди і з тривогою дивляться в майбутнє: страховики вказують на можливість глобального шкоди іміджу всієї галузі в Татарстані від перетворень в АСКО. Так, віце-президент союзу страховиків Татарстану і директор ТОВ «Поліссервісконсалтінг» Рустем Сабіров порівнює перспективи АСКО на ринку з банківською кризою, викликаним банкрутством Татфондбанка. Відзначимо, що Сабіров коментував проблему ще до заяви ЦБ, передбачаючи очевидне розвиток подій.

Рустем Сабіров: «У АСКО були проблеми з ліквідністю, зі звітністю, з власними засобами Рустем Сабіров: «У АСКО були проблеми з ліквідністю, зі звітністю, з власними засобами. Треба було все це виправляти, але шлях обраний інший - скинути компанію з себе »Фото:« БІЗНЕС Online »

«У мене, природно, немає підтверджуючих документів, але я володію інформацією, яка гуляє по страховому ринку, і ім'я Михайла Гришина зараз згадується саме в зв'язку з купівлею АСКО. На превеликий жаль, - підкреслив Сабіров. - Гришин дійсно відома особа - його команда скуповує компанії, патрає їх, вибудовує піраміду - і протягом кількох місяців фірми припиняють своє існування. На жаль, такі речі сьогодні можливі, вони, мабуть, не переслідуються за законом. Судячи з того, що ці люди продовжують займатися тим же самим, нікому немає діла до того, що після них залишаються тисячі кинутих клієнтів. Минуло раз, другий, третій - це приносить гроші, люди живуть цим: купують компанію, витягують з неї все що можна, кістки викидають на вулицю ».

Про ціну угоди, за словами Сабирова, інформації на ринку немає, але про її причини можна здогадуватися. «У АСКО були проблеми з ліквідністю, зі звітністю, з власними засобами, - говорить віце-президент галузевої спілки. - Треба було все це виправляти, але шлях обраний інший - скинути компанію з себе. Співробітники зараз йдуть з АСКО пачками, поставлені нові директора і в Челнах, і в казанському філії. Ринок гуде. Догляд АСКО з ринку дуже і дуже можливий, і його можна порівняти з доглядом Татфондбанка. Люди, звичайно, не втратять таких грошей, але вони не зможуть отримати відшкодування за згорілий будинок, за розбиту машину. Все йде саме до цього. АСКО займала лідируючі позиції на ринку Татарстану, це одна з найбільших місцевих компаній. Я б хотів звернути увагу і правоохоронних органів, і керівництва республіки на цей факт, тому що страхове співтовариство теж переживає. Адже після краху ТФБ і інші банки почали йти з ринку. Я не думаю, що в страхуванні може спрацювати той же принцип доміно, але інформаційний фон для всіх інших учасників ринку однозначно зіпсується, причому дуже сильно ».

Керівник одного з найсильніших страховиків РТ, який побажав залишитися неназваним, повідомив, що імена кінцевих бенефіціарів АСКО йому невідомі, але передумови для продажу компанії спостерігалися давно. «У АСКО портфелі не дуже збалансовані, - зазначив наш співрозмовник. - Збитковий по ОСАГО, за іншими видами страхування. Афілійовані структури, непрофільні активи після банківської кризи багато хто став оперативно скидати, і енергетичний комплекс в тому числі. Краще швидше продати і мати на руках реальні гроші, ніж головні болі з цими компаніями. Такий процес йде по всій Росії, не тільки в Татарстані ».

Схожа історія розігралася з СК «НАСКО», що постраждала від краху ТФБ Схожа історія розігралася з СК «НАСКО», що постраждала від краху ТФБ. Бенефіціар компанії Ринат Хайров зумів продати її буквально за лічені дні до очікуваного відкликання ліцензії Фото: «БІЗНЕС Online»

Если в ситуации з продажем СГ «АСКО» все більш-Менш ясно, то вчора ЦБ частково відповів и на питання, озвучені Сабірової: група людей Робить банкрутом компании, залішаючі їх КЛІЄНТІВ ні з чим, - невже на них немає управи? Як пояснив «БІЗНЕС Online» заступник начальника відділу регулювання страхової діяльності міністерства фінансів РФ Олександр Іцелев, відповідальність за чистоту страхового ринку несе конкретно Центробанк, певні заходи впливу на власників з не самою блискучою репутацією є. Посилення відповідних заходів, за словами Іцелева, зараз в проекті, а поки залишається лише сподіватися, що ЦБ встиг перехопити фінансові потоки групи вчасно і втрати страхувальників АСКО залишаться мінімальними.

Відзначимо, що схожа історія - правда, зі щасливим кінцем - розігралася в кінці серпня з найбільшою в Татарстані СК «НАСКО», що постраждала від краху ТФБ. Бенефіціар компанії - депутат Держдуми 6-го і 7-го скликань Рінат Хайров - зумів продати її московським АТ «Страхова Компанія Опора». При цьому, як стверджують джерела «БІЗНЕС Online», зроблено це було буквально за лічені дні до очікуваного відкликання ліцензії. Власники АСКО теж продали бізнес, але, схоже, покупці не викликали довіри регулятора.

А ви користуєтеся послугами страхових компаній?

7% Так, страхую все що можливо

75% Ні, страхую тільки в разі, якщо цього уникнути не можна, наприклад ОСАГО

5% Так, оскільки у мене позитивний досвід спілкування зі страховиками

8% Ні, якось страховики не виконали своїх зобов'язань, і більше я до них не звертаюся

5% Не рекомендую страхуватися у невеликих компаній

Прийом голосів за Опитування закритий

На чому погоріла компанія «АСКО», статутний капітал якої на 1 жовтня становив цілком солідні 645 млн рублів?
На чому погоріла компанія «АСКО», статутний капітал якої на 1 жовтня становив цілком солідні 645 млн рублів?
А ви користуєтеся послугами страхових компаній?