Режисер Світлана Баскова: "У нас не прийнято ходити на російське кіно"

У бібліотеці імені Ейзенштейна пройшов показ фільму "За Маркса ..." російського режисера Світлани Басковой. А відразу після перегляду картини відбулася дискусія глядачів і режисера.

Російська прем'єра "За Маркса ..." відбулася на фестивалі "Кінотавр", а міжнародна - на "Берлінале". Картина за участю Сергія "Пахома" Пахомова та Володимира Епифанцева всюди викликала гострі дискусії.

Фільм розповідає про кризовий 2010 рік і класовий конфлікт між олігархами і простими робітниками. Герої чітко поділені на правих і винуватих - людей, які говорять однією мовою, але навряд чи зможуть почути і зрозуміти один одного.

Посилання по темі

Володимир Епіфанцев грає негідника, який щогодини думає про Росію, але при цьому не забуває обставляти квартиру люксової меблями на державні гроші. Сергій Пахомов - простий роботяга, який, забравшись на барикади, беззвучно намагається боротися проти системи.

У бібліотеці імені Ейзенштейна пройшов показ фільму За Маркса

Кадр з фільму "За Маркса ..." Фото: baskova.com

Кореспондент M24.ru відвідав відкритий показ фільму, взяв участь в дискусії і дізнався особливості створення російського арт-хаусного кіно.

- З чим все-таки пов'язана назва фільму, адже в ньому не згадується Маркс?

- Все досить просто: Маркс сказав, що людина праці - це добре, а людина експлуатує - це погано. Саме з цим і асоціюється назва фільму.

- Ваш фільм недавно вийшов в російський прокат. Як його сприйняла публіка?

- Тут три аспекти: по-перше, у нас не прийнято ходити на російське кіно; по-друге, ніякої робоча людина не піде на фільм про робочому; по-третє, на мій погляд, ніхто не піде, поки йому не скажуть, що потрібно сходити.

Незважаючи на це, в деяких містах, - наприклад в Тольятті і Новосибірську - було багато молодих ерудованих хлопців. Я думала, що вони почнуть запитувати мене про "Зеленого слоника", але вони задавали зовсім інші питання.

- Одним з продюсерів картини був ваш чоловік Анатолій Осмоловський. Який вплив він справив на створення фільму?

- Ми настільки давно разом, що нам нічого не треба говорити - ми весь час допомагаємо один одному. Спочатку я витратила гроші, потім він побачив кадр, який йому дуже сподобався, і він виклав свої. Також він багато мені підказував під час роботи над фільмом.

Також він багато мені підказував під час роботи над фільмом

Кадр з фільму "За Маркса ..." Фото: baskova.com

- Чому у вашому фільмі немає жодної жінки-героїні?

- Коли робиш якийсь проект, думаєш ... Якщо ввести жінку в фільм, то потрібно робити жіночу лінію - одна з'явиться, за нею друга. А тут мені хотілося розповісти про людину. Якщо з'являється жінка, то відразу виникають непотрібні речі, глядач відволікається на жаль, на якісь почуття.

- Як ви вважаєте, наскільки реалістично ви показали образи робітників, які грають в шахи і цитують Гоголя, Бєлінського та інших класиків?

- Перш за все потрібно розуміти, що ми бачимо не самих робітників, а профспілкових активістів. Вони більш начитані: читають Маркса, прекрасно знають поезію. При цьому найчастіше вони не п'ють і не курять, адже вони працюють з людьми. І якщо адміністрація побачить, що активісти якось здали свої позиції, то вони не витримають такої боротьби. Тому вони абсолютно тверезі і завжди в тонусі.

- Ви планували зняти фільм для масового глядача?

- Ніякі цілі при створенні фільму ставити неможливо, крім того, як зробити художній твір. Спочатку ти не думаєш про формат твору. Охоплення більшої аудиторії - це вже вторинна думка. При створенні фільму я не хотіла використовувати прийоми з минулих робіт, і почала працювати по-новому.

До того ж мені особисто набридло використовувати мат в своїх роботах, зараз працювати з ним нецікаво. Наприклад, йде якась драматична історія, і раптом виникає матн слово. Воно відразу ж руйнує її. Або ти застосовуєш мат як прийом, або дуже точно застосовуєш поодинокі висловлювання.

- Ви використовували документальні зйомки в своїй роботі, наприклад, в сцені з автобусом?

- Багато говорять про те, що сцена в автобусі - це документальні зйомки, але це не так. Зняти документальну сцену складніше, ніж зняти гру акторів. Однак, незважаючи на це, на сцену в автобусі у нас пішло близько місяця.

Кокоулін Дмитро

сюжети: Кіно: прем'єри, фестивалі, інтерв'ю , погляди , Інтерв'ю з людьми мистецтва

З чим все-таки пов'язана назва фільму, адже в ньому не згадується Маркс?
Як його сприйняла публіка?
Який вплив він справив на створення фільму?
Як ви вважаєте, наскільки реалістично ви показали образи робітників, які грають в шахи і цитують Гоголя, Бєлінського та інших класиків?
Ви планували зняти фільм для масового глядача?
Ви використовували документальні зйомки в своїй роботі, наприклад, в сцені з автобусом?