Як вибрати сонячну батарею? © Солнечние.RU

 1. Репутація виробника сонячних панелей
 2. Якість елементів в модулі
 3. Кількість елементів в модулі
 4. Ефективність сонячних елементів батареї

Напевно у більшості людей, вперше зіткнулися з проблемою вибору сонячної батареї для будинку або дачі, першим виникає наступне питання. Яка батарея краще - монокристалічна або полікристалічна? Коротко можна відповісти - будь-яка, однак у кожного типу є свої плюси і мінуси, про які Ви можете детально дізнатися на нашому сайті в порівняно монокристалічних і полікристалічних панелей .

Для того, щоб зрозуміти важливість деяких непомітних частин батареї, розглянемо її структуру.

Сонячна батарея складається з наступних основних частин: Сонячна батарея складається з наступних основних частин:

 1. алюмінієва рамка
 2. Загартоване скло з антибликовой поверхнею
 3. Передня ламінуюча плівка (EVA)
 4. Елементи (осередки), з'єднані послідовно плоскими провідниками
 5. Задня ламінуюча плівка (EVA)
 6. Задня захисна плівка (PET, TPE, TPT)
 7. Сполучна розподільчих коробка з захисними діодами і дротами.

Захисні діоди необхідні для запобігання перегріву і виходу з ладу частково затінених елементів сонячної панелі. Без них вся панель може вийти з ладу через вигоряння одного з елементів.

Ламінуючі плівки використовуються для повної герметизації елементів і їх щільного прилягання до скла (без повітряного зазору) з метою уникнути додаткового заломлення світла і, як наслідок, втрати потужності. Крім того, герметизація захищає елементи від атмосферних впливів і можливої ​​корозії.

Як видно з малюнка вище, для того, щоб світло Сонця досяг елементів, йому необхідно пройти через скло і ламінується плівку EVA. Таким чином, якість цих двох деталей має сильний вплив на характеристики панелі. І якщо скло у більшості виробників не має значних відмінностей, а також не змінює своїх светопропускающих властивостей з часом, то ламінуюча плівка буває різної якості.

Зниження потужності панелі з часом її експлуатації не пов'язане з самими елементами (їх характеристики практично не змінюються, якщо це елементи Grade A), а обумовлено, в основному, якістю застосовуваної ламинирующей плівки, тому що при тривалому впливі ультрафіолетового випромінювання у неї погіршується прозорість. Відповідно менше світла доходить до сонячних елементів і панель видає меншу потужність. На жаль, помацати або якось перевірити цю плівку можна, тому залишається тільки довіряти виробникові.

Репутація виробника сонячних панелей

Очевидно, що велике виробництво з багатомільйонними інвестицій не буде економити на комплектуючих, що впливають на термін служби панелі, тому що великі інвестиції робляться не на один рік і навіть не на 10 років. А за цей термін користувачі зможуть визначити якість продукції і якщо якість виявиться не найкращим, то репутація виробника буде зіпсована, чого інвестори не можуть допустити.

Тому, перед покупкою сонячної панелі ми рекомендуємо ознайомитися з виробником. Скільки часу він вже присутній на ринку, які обсяги виробництва, чи є відгуки про нього в інтернеті? Також, можна порівняти кількість результатів пошуку Google Системний підхід при назвою обраних Вами моделей. У більшості випадків, чим більше згадок про якийсь моделі, тим вона більш популярна і відома в світі. Якщо ж в результатах пошуку лише кілька рядків, то варто задуматися, чи потрібно купувати сонячну панель, про яку мало що відомо.

Якість елементів в модулі

Детальніше про якість елементів читайте тут , а тут можна дізнатися, як визначити якість за візуальними ознаками .

Кількість елементів в модулі

Кількість сонячних елементів визначає номінальну напругу модуля. Кожен елемент, незалежно від розміру, по суті являє собою кремнієвий фотодіод з напругою в точці максимальної потужності ~ 0.5 Вольта. Стандартний модуль з номінальною напругою 12 Вольт складається з 36 елементів незалежно від потужності (На потужність впливають розміри кожного з 36 елементів: чим більше розміри, тим більше потужність).

36 послідовно з'єднаних елементів по 0.5 Вольта - це ~ 18 Вольт в точці максимальної потужності. Саме таку напругу необхідно для заряду 12-й вольта, тому що для повної зарядки напруга на ньому має досягти 14,1-14,8 В залежно від типу акумулятора, але потрібен ще й невеликий запас на втрати в проводах, контролері і при нагріванні модуля.

Якщо в модулі 72 елемента, то, швидше за все, він розрахований на номінальну напругу 24 В. Але, також існують модулі з 72 елементів з номінальною напругою 12 В (з послідовно-паралельним з'єднанням). Такі модулі мають більш низьку ціну, так як вони зроблені з відходів сонячних елементів (не з цілих квадратних елементів, а з їх частин) і мають більш низьку надійність через в два рази більшої кількості з'єднань і можливих мікротріщин в елементах.

Якщо ж в модулю не 36 і не 72 елемента, то це нестандартний модуль і щоб використовувати його на повну потужність, в більшості випадків потрібен тільки MPPT-контролер, тому що при використанні PWM-контролера втрати можуть досягати 30-40% він номіналу.

Таким чином, вибираючи сонячний модуль, потрібно відштовхуватися від напруги системи (12, 24 або 48 Вольт) і при планованому використанні PWM-контролера число елементів повинна бути кратна 36.

Ефективність сонячних елементів батареї

Серійно випускаються в даний час монокристалічні і полікристалічні елементи мають ефективність 12 - 19%. Для кінцевого користувача ця цифра означає тільки фізичний розмір сонячної панелі. Тобто, панель потужністю 100 Вт з ефективністю елементів 12% буде мати більшу площу, ніж панель з такою ж потужністю, але ефективністю 19%.

Однак є невеликий нюанс, пов'язаний з ефективністю - це напруга в точці максимальної потужності. Чим нижче це напруга, тим ефективнішим буде використання такої батареї з PWM контролером , Оскільки в разі використання PWM контролера, потужність сонячної батареї використовується не повністю і чим ближче напруга в точці максимальної потужності до номінальної напруги системи, тим більшу потужність віддасть панель. Наприклад, для 12-і вольтів панелей, напруга в точці максимальної потужності варіюється в межах 17.0 - 18,0 В. І, хоча виграш по потужності складе одиниці відсотків, він ніколи не буде зайвим.

Якщо ж Ви плануєте використовувати MPPT контролер , То на ефективність можна не звертати уваги.

Варто також відзначити вибір номінальної напруги сонячної батареї. При використанні PWM контролера, воно має дорівнювати вхідному напрузі інвертора і відповідно напрузі акумуляторів. При необхідності збільшити потужність, можна паралельно з'єднати кілька панелей з однаковим номінальним напругою. Для швидкого з'єднання можна використовувати спеціальні перехідники . Про вибір потужності читайте в розділі " готові рішення ".

При виборі також варто звернути увагу на наявність сполучних кабелів і спеціальних герметичних роз'ємів . Панелі малої потужності (до 50 Вт) зазвичай ними не комплектується. А ось панелі потужністю 70 Вт і більше бувають як з дротами і роз'ємами, так і без них. Наявність роз'ємів спрощує монтаж і позбавляє від додаткових витрат на їх покупку.

Отже, підіб'ємо підсумок.

Основні моменти, на які необхідно звернути увагу при виборі сонячної батареї для дому:

 • репутація виробника
 • якість елементів (Grade A)
 • кількість елементів (36 або 72)
 • напруга в точці максимальної потужності
 • наявність захисних діодів
 • наявність з'єднувальних кабелів і роз'ємів

Сподіваємося, наведені вище поради допоможуть Вам зробити вибір !

Яка батарея краще - монокристалічна або полікристалічна?
Скільки часу він вже присутній на ринку, які обсяги виробництва, чи є відгуки про нього в інтернеті?