8 правил, які допоможуть уникнути перелому шийки стегна в зрілому віці

  1. Правило друге. Зберігати фізичну активність
  2. Правило третє. Носити правильне взуття
  3. Правило четверте. Правильно облаштувати домашню обстановку
  4. Правило п'яте. Консультуватися з лікарем і своєчасно здавати аналізи
  5. Правило шосте. Грамотно приймати лікарські препарати
  6. Правило сьоме. Перевіряти сенсорно-моторні функції організму
  7. Правило восьми. Проходити тести на ступінь ризику падінь

Перелом шийки стегна - травма, яка найчастіше зустрічається у людей похилого віку. Це пояснюється тим, що з віком у людини зменшується щільність кісток. Той самий остеопороз. В результаті кістки літньої людини стають більш ламкими, і для перелому достатньо навіть невеликої травми. Наприклад, падіння з висоти власного зросту. Ну, ви пам'ятаєте: йшов, підсковзнувся, впав ... перелом.

А найнеприємніше, що така травма вважається важкою і вимагає тривалого відновлення.

Але є способи, що дозволяють знизити ризик перелому. Адже краще приділяти час профілактики перелому шийки стегна, ніж його наслідків, лікування і реабілітації. Ось вісім найголовніших правил, про які розповідає експерт в області догляду за людьми похилого віку Олексій Сіднеї.

Крім того, що харчування має бути збалансованим і різноманітним, важливо стежити за тим, щоб літня людина отримував необхідну кальцію - 1000-1200 мг на добу. Кальцій сприяє зміцненню кісток і знижує ймовірність переломів. Їм багаті, наприклад, молочні продукти, горіхи, риба, хліб з цільнозерновий борошна.

Їм багаті, наприклад, молочні продукти, горіхи, риба, хліб з цільнозерновий борошна

Схема: Андрій Єгоров

Правило друге. Зберігати фізичну активність

Помірні фізичні навантаження, в тому числі, щоденна ранкова гімнастика, сприяють зміцненню суглобів і гнучкості опорно-рухового апарату. Крім того, люди похилого віку, які фізично активні, зберігають хороші координацію рухів і реакцію, що, в свою чергу, знижує ймовірність випадкових падінь.

Головне, не перестаратися і пам'ятати, що навантаження повинні бути помірними, інакше можна навпаки нашкодити організму.

Правило третє. Носити правильне взуття

Взуття має бути зручним і при цьому щільно сидіти на нозі, інакше висока ймовірність оступитися, спіткнутися і впасти. І до речі, це правило стосується в тому числі і домашніх тапочок - вони повинні чітко фіксувати ногу, а не бовтатися. Перевагу слід віддавати капцям з задником.

Правило четверте. Правильно облаштувати домашню обстановку

Літнім людям слід відмовитися від килимів, так як про них легко спіткнутися. Якщо ви не готові попрощатися з цим елементом інтер'єру, тоді потрібно подбати про те, щоб краю килима НЕ загиналися і не піднімалися, їх варто зафіксувати.

Всі шнури і дроти також необхідно прибрати з підлоги.

Санвузол - одне з найбільш поширених місць падінь літніх людей, тому поруч з унітазом слід встановити спеціальний поручень, за який зможе триматися літня людина.

Якщо є можливість, то слід переобладнати і душ, зробити його безбар'єрним, тобто зливний отвір в душі має бути прямо в підлозі - ніяких порогів.

А все кімнати повинні бути добре освітлені. Слід враховувати, що через вікові зміни зору, літній людині потрібно більше освітлення.

Правило п'яте. Консультуватися з лікарем і своєчасно здавати аналізи

По-перше, до перелому шийки стегна може привести падіння, яке, як уже говорилося, часто пов'язане з віковими змінами організму (погіршення зору, слуху, остеопороз і інші), тому літній людині дуже важливо контролювати стан свого здоров'я і відслідковувати будь-які його зміни.

Друга причина, по якій рекомендується регулярно відвідувати лікаря, полягає в тому, що кістки і суглоби з віком зношуються, і до необхідності заміни тазостегнового суглоба може привести не тільки травма, але і час. І цей момент важливо вчасно відстежити. Літня людина, якій своєчасно провели подібну операцію, відновлюється і повертається до фізичної активності набагато швидше тих, хто відкладає втручання або звертається до фахівців надто пізно.

Правило шосте. Грамотно приймати лікарські препарати

Чим старша людина, тим, як правило, більше у нього болячок. І кожен діагноз вимагає своїх медикаментів. А в ситуації, коли людина змушена приймати відразу кілька лікарських препаратів (це називається полипрагмазией), важливо пам'ятати, що, по-перше, практично будь-які ліки має побічні дії, а по-друге, ліки повинні бути сумісні один з одним.

Інакше полипрагмазия може привести до небажаних наслідків, у тому числі до втрати орієнтації в просторі, і як наслідок, до падінь.

Правило сьоме. Перевіряти сенсорно-моторні функції організму

Найбільш поширена форма вікових сенсорних змін - погіршення зору, а воно відіграє провідну роль у підтримці рівноваги. Тим більше на тлі зниження слухової активності і втрати чутливості в ногах. В результаті зниження сенсорно-моторних функцій призводить до підвищеного ризику падінь.

І тому важливо контролювати і регулярно перевіряти ці функції - звертатися до відповідних лікарів: отоларинголога, невропатолога і іншим.

Правило восьми. Проходити тести на ступінь ризику падінь

Сьогодні у відкритому доступі в інтернеті можна знайти безліч різних тестів, які допоможуть визначити ступінь ризику падіння для конкретного літньої людини. Тести нескладні, а їх результати досить інформативні. Знати, наскільки та чи інша людина схильний до падінь корисно, оскільки проінформований - значить, озброєний.