Фінляндія згортає експеримент щодо безумовного доходу

Уряд Фінляндії прийняло рішення не продовжувати експеримент по виплаті безумовного базового доходу, який тривав протягом двох років.

Про це повідомляють BBC і The Guardian .

У січні 2017 року Фінляндія стала першою в Євросоюзі країною, де був запущений експеримент з виплати базового доходу.

Для експерименту уряд відібрав 2 тис безробітних громадян у віці від 25 до 58 років, яким почали щомісяця нараховувати по 560 євро, незалежно від інших джерел доходу - тобто незалежно від того, чи знайде людина роботу чи ні.

Експеримент спрямований на перевірку гіпотези, що базовий дохід краще стимулює громадян до пошуку роботи або відкриття свого бізнесу, ніж звичайне допомогу з безробіття.

Передбачається, що люди бояться відкривати бізнес, тому що допомоги вистачає на життя - а в разі працевлаштування вони втрачають цю допомогу.

Базовий дохід, на відміну від допомоги по безробіттю, зберігається навіть після того, як людина відкрила бізнес або працевлаштувався.

Згідно з проектом, на останньому етапі експерименту учасники повинні були отримувати по 800 євро щомісяця.

Прихильники реформи вважають, що така виплата допомогла б громадянам мати впевненість перед пошуком роботи, замість того, щоб погоджуватися на першу-ліпшу можливість підзаробити.

Критики базового доходу вважають, що з постійною виплатою громадяни втрачають інтерес до пошуку роботи або одержання освіти.

Представник Держагентства соціального страхування Фінляндії Олі Кангас розповів, що уряд відмовив в розширенні програми і підключенні до неї працюючих жителів країни, а без їх участі проект не зможе показати, як базовий дохід впливає на кар'єрний ріст і утворення, тому втрачає свій сенс.

"Прагнення уряду кудись випарувалося", - сказав Кангас, додавши, що тепер влада почала вивчати інші варіанти реформ соціального сектора.

Детальніше про програму читайте в статті на Економічній правді: Майже комунізм. Як Фінляндія тестує безумовний базовий дохід