Іл-96 повністю здатний замінити на довгих перевезеннях "Боїнг" і "Еірбас": Аналітика Накануне.RU

Іл-96 повністю здатний замінити на довгих перевезеннях "Боїнг" і "Еірбас"

Але головна проблема полягає в тому, що літакобудуванням займаються "ефективні менеджери"

У наприкінці 2015 року на щорічній прес-конференції Володимира Путіна задав запитання кореспондент Накануне.RU про відновлення вітчизняного літакобудування, зокрема про можливе відродження серійного виробництва Іл-96. Тоді глава держави наголосив на кількох моментів: по-перше, це технологічна галузь, яка дісталася нам "у спадок" від СРСР. По-друге, техніка повинна конкурувати зі світовими виробниками. По-третє, Путін зазначив, що тільки в кінці того року закінчилася розробка нового двигуна:

Читайте також:

Вже на 1 березня президент доручив підготувати і представити доповідь з просування двигуна ПД-14 (виробляється в Пермському краї) і створення сімейства двигунів різної потужності на його базі. В середині квітня Дмитро Рогозін заявив, що наше авіабудування витіснить "Боїнги" і "Еірбаси":

Нарешті, в травні стало відомо, що на базі Іл-96-400 буде створено далекомагістральний широкофюзеляжний літак. Про це на підсумковій колегії Мінпромторгу повідомив також віце-прем'єр Дмитро Рогозін. Здійснилося? Ще немає, поки все це - на рівні розмов і ініціатив - попереджає президент фонду "Партнер розвитку цивільної авіації", екс-міністр цивільної авіації СРСР Олег Смирнов. В інтерв'ю Накануне.RU він розповів про те, що необхідно для успішної реалізації проекту, а також які перешкоди можуть очікувати поновлюваний Іл-96.

Питання: Як Ви дивитеся на відродження Іл-96 для вітчизняної цивільної авіації? Це гарна новина для літакобудування?

Олег Смирнов: Це перше за останні чверть століття радісне заяву для авіабудування Олег Смирнов: Це перше за останні чверть століття радісне заяву для авіабудування. Але, на жаль, ми вже втратили 25 років, і це безболісно обійтися не могло. У 90-е перший голова уряду Гайдар надав темі "особливого звучання" - він сказав, що літакобудування вимагає дуже багато інтелектуальних витрат, багато коштів і часу, а він, мовляв, домовився з "Боїнгом", що той дасть літаки, які нам треба і скільки нам треба. Ось ця ідіотська - підкреслюю - фраза голови уряду Росії вилилася в політику держави - знищувати цивільне літакобудування, що сьогодні і зроблено по факту.

У Росії 95% авіаперевезень здійснюються на літаках західного виробництва - "Боїнги", "Еірбаси", "Ембраєр" та інші. Ось до чого призвела бездарна політика 90-х. Це вже питання економіки і національної безпеки, і президент Російської Федерації прекрасно це розуміє - звідси ж команда на імпортозаміщення. Він зрозумів, що це складова національної безпеки, тому що, якщо раптом "Боїнги" і "Еірбаси" будуть введені до списку санкцій, то що ми будемо робити?

Проблема також полягає і в тому, що у нас 60% території не має залізниць. Тому інформація про те, що в країні будуть робити літак на базі Іл-96, радує душу. Хоча треба було все це робити 25 років тому.

Питання: Сам вибір саме цього літака Вам здається вдалим?

Олег Смирнов: Іл-96 обраний, я думаю, з цілого ряду причин. Відновити літак, який "на стапелях", не складе особливих проблем. Це процес складний, але проблем особливих не буде. Ще поки є "мізки", залишилися і розробки по літаку, з композитних матеріалів, і по електроніці, і по двигунах новим і так далі. І найважливіше - Іл-96 повністю здатний замінити на довгих перевезеннях з цієї відповідної пасажиромісткістю і "Боїнг", і "Еірбас". Звичайно, всі закордонні літаки ми відразу не замінимо, але кілька типів літаків на найдовших лініях, наприклад, Москва - Нью-Йорк, Москва - Токіо, безпосадочні польоти - це зробити ми здатні за допомогою цього проекту.

Фюзеляж Іл-96 прекрасний і довів свою працездатність, хоча до цих пір чиновники байдужі до нього. Вони не розуміють, що таке для Росії, для 17 млн ​​кв. км, авіація. А без авіації Росії зараз бути не може. Чиновники ще й не звернули уваги, на якому літаку літає наш президент - на кращому літаку, на Іл-96. І жодного разу цей літак нашого президента не підвів, і я думаю, що не підведе.

І жодного разу цей літак нашого президента не підвів, і я думаю, що не підведе

Питання: Само рішення - вимушене або усвідомлене прагнення до розвитку?

Олег Смирнов: Звичайно, вимушене рішення. Ось сьогодні у нас сотні "Боїнгів" і "Еірбасов". І ми купуємо або беремо в лізинг ці літаки за долари, купуємо запчастини за долари, робимо ремонти за долари, купуємо нову авіоніку за долари, тренуємо екіпажі на тренажерах за долари, а квиточки продають наші авіакомпанії - за рублі. І зараз склалася ситуація, при якій нашим авіакомпаніям не вистачає коштів, здобутих за рублі, щоб конвертувати в необхідні платежі у валюті за цю техніку. Без перебільшення можу сказати, що більше 50% наших авіакомпаній сьогодні відчувають дуже серйозні фінансові труднощі.

І ось тут-то, напевно, "здогадалися" раптом наші керівники, що необхідно щось робити. Без розвиненої політики аерофікаціі країни, яка була до 90-х, Росія існувати не зможе.

Питання: Які загрози можуть бути для проекту?

Олег Смирнов: Загрози існують, і вони реальні. Останній удар був від Дмитра Анатолійовича Медведєва, і полягав в тому, що він підтримав пропозиції виключити з реєстру літаки, які вже мали сертифікат і вимагали тільки масового виробництва, а це: Ту-334, Іл-114, Іл-96, Ту-204 , Ту-214 - і їх держава перестала фінансувати. Викреслив всі наші легендарні марки - "Туполєв", "Ільюшин", "Яковлєв", "Антонов" - виключило зі списків підтримки фінансової і всі сили кинула на "Суперджет". І де "Суперджет"? Тобто фінансування - одне з головних питань.

Друге - в зв'язку з тим, що наші конструкторські бюро, яким аплодував весь світ до 90-х років, втратили дуже багато за ці 25 років, складно сказати, чи вдасться зібрати кулак конструкторів, які в короткі терміни зроблять з Іл-96 літак краще , ніж будь-який "Боїнг" і "Еірбас", в економічному плані і в плані безпеки польотів.

Питання: А наскільки все ще сильно лобі тих же "Боїнга" і "Еірбаса"? Чи може бути з їх боку сильну протидію?

Олег Смирнов: Звичайно, може бути - лобі "Боїнга", "Еірбаса" було, є і буде. І на сьогоднішній день ми повністю їм програємо в лобіюванні. Я пам'ятаю в 1993 р, коли я зайшов в наш Будинок Уряду, я не чув російської мови. Кругом англійська мова. А мені кажуть, це все радники. І левова частка цих радників була від "Боїнга". Після ось цих порад наші літаки випускати припинили.

Зараз ситуація мало змінилася. Ще й корупція у нас процвітає. З корупцією треба боротися, в цьому головний важіль впливу на те, щоб ми в цей раз перемогли в змаганні "Боїнг", а не він нас. Тому що "Боїнг" перемагає не тільки технічними ноу-хау. Але його перемогти можна, усунувши від влади тих, хто працює за 12 срібняків нема на Росію, а на Сполучені Штати.

Нам аплодував весь світ. У 39 державах експлуатувалася наша техніка, ми перевозили на цій техніці 140 млн пасажирів в 90-му році. Але попалися нагорі люди, віддані 12 срібняків, які клюнули на хабарі і почали руйнувати наше громадянське літакобудування - це історія розбереться і поставить в кінці кінців всі крапки над "i". Через чверть століття ми до сих пір не досягли тих результатів.

Питання: В які терміни цей проект можливо реалізувати?

Олег Смирнов: Якщо питання аерофікаціі нашої країни стане питанням національним - це головна умова - то я згоден з датою, яку виголосив Рогозін, це 2020 - 2022 рр. Але якщо цей проект буде вестися мляво, то ми будемо в тому ж положенні, в якому опинилися в 90-х, або навіть в гіршому.

Ми в 90-му році відмовилися від політики аерофікаціі країни, хоча наша країна - найбільша. А США не відмовилися від цієї політики. В результаті якщо в 90-му році у нас були зіставні авіаперевезення - 140 млн пасажирів на рік, у них трохи більше - то після наших ліберальних урядів ми перевезли в минулому році 93 млн, а США - 800 млн чоловік. Ось це називається політикою аерофікаціі країни, і треба до неї повертатися.

Питання: Рогозін згадав і спільний російсько-китайський проект, який 2025 року планується запустити. Чи не буде він конкурентом проекту Іл-96 і чи не стане першорядним?

Олег Смирнов: Він конкурентом, звичайно, може бути, адже літаку Іл-96 вже більше 30 років. Це не новий літак, яким би він гарним не був, він вимагає модернізації. А новий літак буде робитися з нуля - починаючи зі створення креслень, закінчуючи всіма ноу-хау, які в світі є. Все буде враховано, літак буде наполовину, а може і більше, з композитних матеріалів, це колосальний прорив, тому що композитні матеріали в два рази легше і в п'ять разів міцніше. А вже кому він буде конкурентом - так це "Боїнгам" і "Еірбасам".

До того ж не треба забувати - в 90-му році ми, авіатори, вважали Китай нашим сусідом, але як авіаційна держава вони були "нижче плінтуса", вони не займалися літакобудуванням. Зараз ми помінялися місцями - ми "нижче плінтуса", а вони виробляють літаки, і тільки у них відкрили виробництво літаків "Еірбаса". Вони набивають руку на випуску новітніх літаків, це дорогого коштує. Тому сподіваюся, що ця кооперація Росії і Китаю зможе дати дуже великий ефект.

Тому сподіваюся, що ця кооперація Росії і Китаю зможе дати дуже великий ефект

Питання: Якщо повернутися до нашого проекту - які ресурси будуть потрібні від країни для успішної реалізації? Варто говорити, напевно, і про чиновників, і про потужностях?

Олег Смирнов: По-перше, необхідно в Міністерстві промисловості мати керівників - не "соціологів", а інженерів, які вивчали хімію, фізику, металургію, спрямують, вищу математику - компетентні люди повинні займатися областю літакобудування. По-друге, необхідно великі бренди "Туполєв", "Ільюшин", "Яковлєв" та інші повертати на п'єдестал, щоб, як і раніше, їм аплодував весь світ. Нарешті, необхідно всеосяжне фінансування.

Питання: Знову ж постає питання санкцій - в нинішніх умовах це можливо? Які перспективи у проекту, на Ваш погляд?

Олег Смирнов: Це непроста ситуація, і зараз ми вже відчуваємо певні труднощі. Той же "Суперджет" на 75% складається із західних комплектуючих. Це терпимо, але, звичайно, санкції чутливі.

Але все ж якщо ми це питання віднесемо до розряду національного проекту і в розряд політики Росії по аерофікаціі країни - у нас все буде зроблено. Якщо будемо мляво все робити, то нічого не вийде. Тільки політика аерофікаціі країни може в таких колосальних проривних планах допомогти їх здійснити.

Здійснилося?
Це гарна новина для літакобудування?
Він зрозумів, що це складова національної безпеки, тому що, якщо раптом "Боїнги" і "Еірбаси" будуть введені до списку санкцій, то що ми будемо робити?
І де "Суперджет"?
Чи може бути з їх боку сильну протидію?
Чи не буде він конкурентом проекту Іл-96 і чи не стане першорядним?
Варто говорити, напевно, і про чиновників, і про потужностях?
Які перспективи у проекту, на Ваш погляд?