Тест: берци (military boots). Берци: вітчизняні програють

Тест: берци (military boots). Берци: вітчизняні програють

зміст:

У тестуванні 11 моделей черевиків з високим берцями:

 • "Бундесвер"
 • "ЗЕНКІС Штурм"
 • "ЗЕНКІС Штурм"
 • "Штурм Тактік"
 • "Фарадей"
 • "Перша взуттєва" Київ "
 • "Ольга Русь"
 • MilTec
 • "Скорпіон"
 • "Валтекс"
 • Talan

А взуття може відрізнятися не тільки зовнішнім виглядом, але і призначенням, в даному випадку в наше тестування потрапили 11 пар черевиків з завищеними берцями. Те, що в побуті просто називають берцями і рекламуються продавцями, як військові.
Їх умовно ділять на загальновійськові і тактичні. У перших ходять всі, а другі використовуються для спецназу. На наш погляд, жоден з берців в тесті не був тактичним, хоча деякі продавці називають "Тактик" першими українськими тактичними берцями (зустрічається і зразок з клеймом "BRONNIK").

З урахуванням непростої обстановки в нашій країні і активної участі волонтерів в забезпечення наших солдатів, вибір зразків повністю ліг на плечі волонтерів. Думаємо, що тест такому взутті допоможе в їх потенційної закупівлі і сподіваємося, що виробники, в тому числі і не представлені в даному тесті, почнуть поліпшувати випускаються зразки і прагнути робити взуття високого рівня.
Треба сказати, що в спеціалізованих мілітарі-магазинах вибір берців великий і ціна коливається від 200 до 4000 грн. Зрозуміло, що дуже дорогі зразки не по кишені багатьом сім'ям, які намагається забезпечити своїх родичів відправляються на війну. Тому вибір припав в основному на вітчизняні зразки, але все ж, для порівняння були придбані та представники Німеччини (2 види) і Росії.
Вартість зразків склала від 297,00 до 1730,00 грн.

Корисно знати! Незважаючи на те, що європейський театр військових дій передбачає і досить суворі зими, армійські берци НАТО не використовують черевики на хутрі. Сучасні технології дозволяють обходитися без хутра, використовуючи термошкарпетки або вставки в черевик, що навіть зручніше (див. Фото праворуч).
Що набагато зручніше використання хутра, при намоклі хутрі доводиться сушити весь черевик, а при використанні термоносков можна їх змінити і використовувати взуття далі. Крім того хутро з часом скочується і заважає ходьбі. Та й випрати змінні шкарпетки простіше, ніж сушити взуття, а носити другу пару взуття.
Європейський стандарт для спеціального взуття - EN 347: 1992, EN 347-2: 1996 IDT. Українські стандарти для взуття: ГОСТ 447-91, ДСТУ EN ISO 20344, ГОСТ 11373-88 (розмірність).


тестування
Практично всі зразки закуповувалися через інтернет-магазини, тільки російський зразок був привезений приватно з Москви. До речі, він був заявлений продавцем як берци російської армії "нової генерації", так що не здивуємося, якщо такі черевики топчуть нашу землю на Донеччині і в Криму.


Відразу треба сказати, що не дивлячись на дуже різну якість і ціну виробів, повноцінно армійськими з усіма наслідками, що випливають властивостями, назвати жоден зразок не можна. З деякою натяжкою лише берци Бундесверу можна віднести до таких. Що ми маємо на увазі під повноцінно армійськими, запитаєте ви?
По справжньому армійські черевики повинні мати не проколювати підошву, захист низу і верху, бути масло-бензо-стійкими. Часто використовується металева вставка в шкарпетці. Раніше такі вставки використовувалися і в підошві, однак зараз це забезпечують кевларовой вставкою. І все це має бути позначена на маркуванні, бо такі позначення є в нормах. Повну водонепроникність не можна забезпечити, не втративши таку властивість як "дихання ноги". Але шкіра, яка використовується для армійських Гомілок, повинна бути гидрофобная, тобто досить стійка від пропускання вологи.
І нічого цього в зразках не присутній. А ось захист ноги від ударів забезпечують тільки берци "Бундесверу".
Звичайно, моделі бувають різні, як і призначення черевик, і бій може бути в полі, а не в місті. Але ми підходили до цього питання як можна більш універсально, тим більше з урахуванням нашої ситуації.

Корисно знати! Вважається, що ведення бою в міських умовах більш складно ніж в поле. Не будемо відволікатися на причини типу наявності цивільного населення або проблеми зі зв'язком через будівель. Подивимося з нашої позиції - оцінки взуття.
Висока засміченість місцевості залишками будівель (кришиво з цегли та бетону), великою кількістю битого скла, вкл. вітринне, залишки арматури, цвяхи і саморізи з дерев'яних конструкцій; дроти під напругою, що витекла хімія і т.п. Все це створює для взуття великі проблеми і відповідно підвищені вимоги. Ще б забезпечити всіх наших солдатів наколінниками і налокітники, але, підозрюємо, що "класичні постачальники" армії таких слів не знають.
В таких умовах тверда підошва і наявність захисних елементів переважить проблеми з вагою взуття. Також важлива наявність "вставки-гармошки" на задній частині. Вона дозволяє більш комфортно присідати і згинати ногу, а в міському бою позиція в полупрісяде найпоширеніша.


На даному етапі тестування ми провели технічні та товарознавчі випробування куплених зразків. Далі, ми плануємо провести практичні випробувань в польових умовах (це називається "досвідчена носка").
Технічні іпитанія
Всі параметри, висновки і оцінки винесені нами в таблицю, тут ми пояснимо, чому важливий той чи інший параметр і чому поставлені такі оцінки, а не інші.
Комфортність. Комплексний показник, який включає в себе конструкцію практично всі показники, конструкцію верху, устілки, задники і т.п. В принципі, по ньому вже можна було б ставити загальні оцінки, якби в справу не включалися і інші важливі показники.
Маса. Ергономічний показник, який не має норм. Але, природно, чим менше важать, тим краще. Головне знайти ту "золоту середину" яка б дозволила зробити черевики міцними, але легкими. Ми оцінили масу черевик від задовільно (понад 1 кг) до відмінно (прим. 500-600 грам).
Гнучкість. Вимірюється в Ньютона (Н), норми різні для різних типів кріплення підошви. Всі зразки з великим запасом вклалися в норми.
Зносостійкість. Тут мається на увазі якість зовнішнього матеріалу, підошви і загальної конструкції. Зауважень не було, однак звертаємо увагу на шви! З точки зору норми для міцності, кількість стібків на шкірі не повинно бути більше ніж 3-4 штуки на 1 см. Чим їх більше, тим більше шансів "розбити" структуру шкіри і як наслідок такої шов буде не міцним.
Все підошви міцні, навіть зразки "ЗЕНКІС" витримали вигини 30000 раз. Чому навіть? Тому що з точки зору товарознавця вони браковані, на всій поверхні рифленої підошви є раковинки, деякі вельми великі (див. Фото). Швидше за все, виробник не заморочується з обробкою прес-форми для лиття.


До речі, такі характерні відбитки для досвідченого розвідника видаватимуть певних людей чи підрозділ.
Захисні елементи. Для захисту ноги від ударів застосовуються спеціальні вставки у верхній і нижній частині взуття. Бундесверовскіе черевики забезпечують такий захист і зверху і знизу і навіть на "язичку". У решти, на жаль, нічого подібного немає. У кращому випадку є досить міцний носок і задник.
Крім того, матеріал і товщина захисних елементів може служити додатковим заощадженням тепла.
Метод кріплення. Мається на увазі кріплення підошви до верху. Всі використані методи, крім бортового ( "Ольга Русь"), є хорошими і застосовні для такого типу взуття.
Непромокальність. Тут все досить просто - все черевики виготовлені з хромової шкіри, а щоб робити їх непромокальними необхідно використовувати гидрофобную шкіру. Так що ми ставимо тут мінус всім. Але майже всі мають кріплення підошви, що дозволяє хоча б частково захистити ногу від вологи.
Особливу увагу слід звернути на черевики "Ольга Русь", у них кріплення підошви бортове, тобто нитки прошиті через шкіру, що робить таке взуття майже моментально промокає.
Черевики "Скорпіон", на відміну від інших моделей, не мають цілісного шкіряного "язичка". Таким чином, при більш глибоких калюжах або в снігу шанс намочити ноги значно підвищується.
А ось "ЗЕНКІС" підкачали по язичку по іншому, у обох моделях стик язичка має непрошитий дірочки в кутах (див. Фото), що безумовно призведе до промокання на будь-який більш-менш глибокої калюжі або при попаданні снігу. До речі ці моделі відрізняються лише наявністю в однієї з них підкладки всередині.


В якості рекомендації!
Для всіх зразків, крім "Ольга Русь", виходом із ситуації буде використання гідрофобних мастил. Тут можна використовувати і жири, і звичайні креми для взуття, і парафіни, воски. Є й зручні спреї, наприклад Twist.
Конструкція низу. Тут мається на увазі безпосередньо сама підошва і використовуються устілки.
Доброю глибиною протектора можна вважати 4-6 мм. Природно, знизили оцінки "ЗЕНКІС" за раковини на підошвах. На "погано" оцінили підошву "Ольга Русь", глибина протекторів у неї від 1,5 мм на основній частині, що не забезпечить хорошу стійкість, до 5 мм на підборах.

протектори підошви


Від якості устілок залежить, якщо можна так сказати, самопочуття наших ніг. А застосовуються у взутті 2 устілки - основна і вкладная. Вельми порадували профільовані устілки у Бундесверу, "Фарадея" і "Міл-Тек". Однак тільки німці зробили їх сітчастими, що робить відмінну повітропроникність, а матеріал (полімер) дозволяє швидко промити і також швидко висохнути (див. Фото). "Фарадей" і "Міл-Тек" незважаючи на зручну форму, зроблені з текстилю зі звичайним полімером ( «не дихаючим", див. Фото).

зліва на фото сітчаста устілка "Бундесверу", справа "Фарадей"


Інші зразки найчастіше використовували картон і просту гладку шкіру, не додає стопах комфортності.
Всесезонність (універсальність). Для подібного взуття універсальність важлива. Як було сказано вище, застосування термоносков або вставок повинно дозволити використовувати берци в зимових умовах. Але для цього потрібно щоб самі берци конструктивно могли тримати тепло і були з нормальними підкладками. Реально такими в нашому тесті є тільки німецькі берци. Товщина шкіри і підкладки, дихаюча устілка, вставки для захисту, все це дозволяє, надівши термошкарпетки, носити їх і взимку.
Берци "Ольга Русь" і "Скорпіон" взагалі не годяться не тільки для військових дій, але і для екстремальних умов на природі слабо підходять. На жаль такі берци шиють в кожному мало-мальськи відповідному цеху по всій Україні, видаючи їх за військові і продаючи довірливим волонтерам.
Маркування та упаковка
Власне упаковок ні у одного зразка не було, пояснюється це тим, що з огляду на високу затребуваність і невибагливі через ситуацію в країні, продавці просто викидають упаковку або взагалі не пакують свій товар. Це погано, але не так критично, як відсутність маркування.
Ось з цим біда. Реально позначили себе "Київська взуттєва фабрика" (Україна), "Міл-Тек" (Німеччина), "Фарадей" (Росія) і "Валтекс" (Україна).
Незважаючи на те, що всі черевики зроблені зі шкіри, обов'язкових відміток про матеріал верху, підошви і внутрішньої частини немає ні у кого, крім німецьких "Міл-тек" (наклейка). Український "Талан" є тільки на підошві, всередині на язичку зазначений нормативний документ і дата виготовлення, але ні матеріалу ні виробника немає. Обидва зразки "ЗЕНКІС Штурм" крім розмірів нічого не вказують (модель вказана тільки продавцем в чеку). Бундесверовскій зразок, на жаль, також не відрізняється інформативністю - ні матеріалу, ні виробника.
Найгірше з маркуванням у зразка "Скорпіон", її там взагалі немає ніякої, крім розміру. І у "ПП Ольга Русь" - не тільки ніякої інформації про виробника або матеріалі, там навіть з розмірами не склалося. Спочатку підошва формована під розмір 42, а потім, прошу уваги, фломастери вказано розмір 44, і саме другий соотв. дійсності. Як ви розумієте, поставити щось крім "дуже погано" не виходить.

На замітку!
Варто зазначити, що одним з головних чинників для Міністерства Оборони, при визначенні постачальника, будуть потужності заводу. Так ось з виробників, потужностями, можуть похвалитися: "Талан", "Перша взуттєва Київська фабрика" і "Валтекс". Але модель "Фідель" від "Валтекс", за заявою продавця, проводиться в експериментальному цеху з потужністю 800 пар на місяць. У той же час, при замовленні сотні пар "Фідель", вона так і не була проведена за обіцяні 6 тижнів.
Так само варто відзначити, що "Талан", крім військової моделі, випускає різні варіанти спеціального взуття, "Київська фабрика" і "ЗЕНКІС" випускають тільки спеціалізоване взуття, а беруть участь в тестуванні моделі, деякі продавці видають за варіант, найбільш відповідний для армійського використання .
Хотілося б, щоб наші виробники почали використовувати гидрофобную шкіру, відповідні нитки, правильну, чіпку підошву, сучасні системи вентиляції типу GorTex або аналоги, утеплювачі на зразок Thinsulate або аналоги.

Центр Експертиз ТЕСТ (www.test.org.ua), тест Гомілок (CLOTH 533), жовтень-листопад 2014 р. Марка) 1 Бундесвер) 3 Фарадей Валтекс
"Фідель" ЗЕНКІС Штурм) 3 Найменування (дані маркування) мод. 2000,
арт. 37 275107 мод. 211, арт. 21105010701/01 модель 10-561625 модель S099 Виробник
(дані маркування або непідтверджені документами заяви продавців) імовірно Німеччина ЗАТ компанія "Фарадей" / м Москва, Росія ТОВ "Валтекс" / Україна фабрика "ЗЕНКІС" / Україна Ціна, грн) 2 1730,00 889,00 600,00 420, 00 розмір тестованих зразків (дані маркування) 275 42 (270) 43 42 (8) Загальна оцінка (100%) відмінно добре удовл. удовл. Маркування (10%) удовл. удовл. добре погано Фізико-хімічні випробування (90%) відмінно добре удовл. удовл. комфортність відмінно хороша удовл. удовл. маса, г (середня)
/ Оцінка 1102 / удовл. 807 / добре 562 / відмінно 605 / відмінно гнучкість середня (Н),
норма, не більше / фактично
/ Оцінка 230 / 122,5 / добре 230/91 / добре 220/95 / добре 230/54 / добре всесезонність (універсальність) так ні ні ні ізностойкость добре добре добре добре захисні елементи зверху відмінно удовл. удовл. удовл. знизу відмінно добре добре удовл. метод кріплення добре (литтєвий) добре (литтєвий) добре (рантові-клеєний добре (литтєвий) непромокаемость немає немає немає немає) *) 5
дуже погано конструкція низу взуття підошва добре (рифлена 5 мм) добре (рифлена 5 мм) добре (рифлена 6 мм) удовл. (Рифлена 4 мм) основна устілка добре (шкіркартон) добре
(Шкіра) добре
(Шкіра) удовл.
(Картон) вкладна устілка відмінно
(Полімер сітчастий профільований) добре
(Текстиль + полімер, профільована) удовл.
(Шкіра + картон) удовл.
(шкіра) застосовані матеріали відмінно відмінно відмінно добре матеріал верху хромова шкіра хромова шкіра хромова шкіра хромова шкіра Шкала оцінок Результати тестування стосуються тільки зразків, які брали участь в тесті. Ми не відстежуємо подальші зміни продукту. відмінно 1) - марки розставлені за оцінками за спаданням, при збігу оцінок - за алфавітом добре 2) - ціни вказані на момент закупівлі зразків, жовтень 2014 г. Ціна може відрізнятися в залежності від магазину задовільно 3) - непідтверджені дані, найчастіше заяви самих продавців погано 4) - крім використання звичайної шкіри, в цій моделі і язичек зроблений не з шкіри дуже погано 5) - стик язичка має отвір, без проблем пропускає воду

) * - привело до зниження оцінки

Центр Експертиз ТЕСТ (www.test.org.ua), тест Гомілок (CLOTH 533), жовтень-листопад 2014 р. Марка) 1 ЗЕНКІС Штурм) 3 Перша взуттєва фабрика "Київ"

Mil-Tec

Combat

Talan Найменування (дані маркування) модель S099 мод. ПЛ17 мод. 12807000 мод. АА626 / -А / 7 Виробник
(дані маркування або непідтверджені документами заяви продавців) фабрика "ЗЕНКІС" / Україна Перша взуттєва фабрика "Київ" / Київ, Україна Mil-Tec / Німеччина ТОВ Талан / м.Ромни, Україна Ціна, грн) 2 420,00 297, 00 945,00 326,00 розмір тестованих зразків (дані маркування) 42 (8) 270 12 42 (270) Загальна оцінка (100%) удовл. удовл. удовл. удовл. Маркування (10%) погано добре відмінно удовл. Фізико-хімічні випробування (90%) удовл. удовл. удовл. удовл. комфортність удовл. удовл. хороша хороша маса, г (середня)
/ Оцінка 579,5 / відмінно 565,5 / відмінно 1062 / удовл. 819 / добре гнучкість середня (Н),
норма, не більше / фактично
/ Оцінка 230/52 / добре 230/70 / добре 175/70 / добре 230/97 / добре всесезонність (універсальність) ні ні ні ні ізностойкость добре добре добре добре захисні елементи зверху удовл. удовл. удовл. удовл. знизу удовл. добре добре добре метод кріплення добре (литтєвий) добре (литтєвий) добре (рядково-литтєвий) добре (литтєвий) непромокаемость немає) *) 5
дуже погано немає немає немає конструкція низу взуття підошва удовл. (Рифлена 4 мм) добре
(Рифлена 5 мм) добре
(Рифлена 7 мм) добре (рифлена 5 мм) основна устілка удовл.
(Картон) добре
(Шкіра) удовл.
(Картон) удовл. вкладна устілка удовл.
(Шкіра) удовл.
(Текстиль + картон) удовл.
(Текстиль + полімер) профільована добре
(шкіра) застосовані матеріали добре відмінно відмінно відмінно матеріал верху хромова шкіра хромова шкіра хромова шкіра хромова шкіра Шкала оцінок Результати тестування стосуються тільки зразків, які брали участь в тесті. Ми не відстежуємо подальші зміни продукту. відмінно 1) - марки розставлені за оцінками за спаданням, при збігу оцінок - за алфавітом добре 2) - ціни вказані на момент закупівлі зразків, жовтень 2014 г. Ціна може відрізнятися в залежності від магазину задовільно 3) - непідтверджені дані, найчастіше заяви самих продавцов плохо 4) - кроме использования обычной кожи, в этой модели и язычек сделан не из кожи очень плохо 5) - стык язычка имеет отверстие, без проблем пропускающее воду )* - привело к снижению оценки

Центр Експертиз ТЕСТ (www.test.org.ua), тест Гомілок (CLOTH 533), жовтень-листопад 2014 р. Марка) 1 Скорпіон) 3 Штурм Тактік) 3 ПП Ольга Русь) 3 Найменування (дані маркування) модель Скорпіон) 3 модель U 1-570 Виробник
(дані маркування або непідтверджені документами заяви продавців) немає даних / м Вінниця, Україна фабрика "ЗЕНКІС" / Україна ПП Ольга Русь) 3 / г. Запорожье, Україна Ціна, грн) 2 449,00 520,00 330,00 розмір тестованих зразків (дані маркування) 42 45 (292) 42 або 44 Загальна оцінка (100%) погано погано дуже погано маркування (10%) дуже погано погано дуже погано Фізико-хімічні випробування (90%) погано погано дуже погано комфортність удовл. удовл. хороша маса, г (середня)
/ Оцінка 543 / відмінно 664,5 / відмінно 510,5 / відмінно гнучкість середня (Н),
норма, не більше / фактично
/ Оцінка 150/54 / добре 230/62 / добре 120 / 73,5 / добре всесезонність (універсальність) ні ні ні ізностойкость добре добре добре захисні елементи зверху удовл. удовл. удовл. знизу добре удовл. удовл. метод кріплення добре (клеєний) добре (литтєвий) погано (бортовий) * непромокаемость немає ні) 4) *
дуже погано немає) *
дуже погано конструкція низу взуття підошва добре (рифлена 5 мм) добре (рифлена 4 мм) погано (рифлена 1,5-5 мм) основна устілка удовл.
(Картон) удовл.
(Картон) удовл.
(Картон) вкладна устілка удовл.
(Текстиль) добре
(Шкіра) удовл.
(Текстиль) застосовані матеріали удовл. добре удовл. матеріал верху хромова шкіра хромова шкіра хромова шкіра Шкала оцінок Результати тестування стосуються тільки зразків, які брали участь в тесті. Ми не відстежуємо подальші зміни продукту. відмінно 1) - марки розставлені за оцінками за спаданням, при збігу оцінок - за алфавітом добре 2) - ціни вказані на момент закупівлі зразків, жовтень 2014 г. Ціна може відрізнятися в залежності від магазину задовільно 3) - непідтверджені дані, найчастіше заяви самих продавців погано 4) - крім використання звичайної шкіри, в цій моделі і язичек зроблений не з шкіри дуже погано 5) - стик язичка має отвір, без проблем пропускає воду) * - привело до зниження оцінки

дані тестування носять рекомендаційний і інформаційний характер для споживачів і не є обов'язковими до виконання. Остаточне рішення за споживачем.

тестування №533 (код ICRT - CLOTH)

вкладення:


журнал без реклами "Довідник споживача"

Що ми маємо на увазі під повноцінно армійськими, запитаєте ви?
Чому навіть?