NEWSru.com :: У Гельсінкі за запитом США затримали росіянку у справі про відмивання грошей і розповсюдженні наркотиків

В аеропорту Гельсінкі увечері 15 грудня затримали 30-річну громадянку Росії Миру Терада (до 2017 року - Оксана Вовк) за запитом американської влади

В аеропорту Гельсінкі увечері 15 грудня затримали 30-річну громадянку Росії Миру Терада (до 2017 року - Оксана Вовк) за запитом американської влади, повідомили ТАСС в російському консульстві в Фінляндії.

Її мати розповіла, що в той день вони удвох прямували з Петербурга на ярмарок в Гельсінкі. В аеропорту Миру Терада затримали на підставі ордера Інтерполу і доставили в поліцію, звідки перемістили в ізолятор тимчасового утримання в місті Вантаа.

Жінка повідомила співробітникам консульства, що в США її підозрюють у розповсюдженні наркотиків і відмиванні грошей в 2013-2016 роках, сама вона провину заперечує. Її мати уточнила, що та навчалася в університеті у Вашингтоні в 2015-2016 роках, вийшла заміж і в 2016 році повернулася в Росію.

"В аеропорту Гельсінкі при проходженні паспортного контролю нам сказали, що Миру затримують. Прикордонники пояснили, що в системі на неї стоїть якийсь" ордер "[судовий наказ]. - пояснила "Комсомольской правде" мати затриманої. - Нібито є запит від США на її екстрадицію. Хоча до цього ми були в Фінляндії в квітні. А в серпні відпочивали в Латвії. І ніяких проблем не виникало ". Вона також заявила, що її дочка тримають в чоловічому ізоляторі, причому в камері дуже холодно, а необхідних ліків їй не видають.

Мати Світи також пояснила, що перед від'їздом до Росії вона переїжджала до Вашингтона до чоловіка і попросила одного знайомого перевезти речі і собаку. "У хлопця в результаті виявили наркотики. Але Миру нічого про це не знала - поліцейські взяли у неї свідчення і відпустили", - заявила жінка. За її словами, в 2017 році Миру хотіла знову полетіти в США у відрядження, проте консул заявив, що через порушення візового режиму вона зможе поїхати в Америку лише через рік.

"Це сталося через те випадку з наркотиками - поки розбиралися, пройшов тиждень, і вона полетіла в Росію, коли віза вже була прострочена", - пояснила мати затриманої. Ні про яке затримання при цьому не йшлося. Юристи також відзначають, що в разі депортації дівчини в США домогтися її виправдання буде вкрай складно.

Посольство Росії в Фінляндії підтвердило затримання російської громадянки на підставі ордера Інтерполу за запитом США. Як говориться в повідомленні російської дипмісії, опублікованому в Facebook , Фінська влада відповідно до фінсько-американської угоди про взаємну видачу злочинців зажадали у американської сторони підтвердження обгрунтованості звинувачень.

У дипмісії відзначили, що після вивчення доказів міністерство юстиції Фінляндії прийме рішення про те, депортувати чи російську громадянку в США або випустити на свободу. "Для надання додаткових документів з Вашингтона встановлений термін до 29 січня 2019 року", - йдеться в повідомленні.

Затриманої російської громадянці призначений безкоштовний адвокат, вона має можливість дзвонити в посольство Росії і родственнікам.Проверка умов її утримання показала, що вони відповідають загальноєвропейським нормам, посольство Росії продовжує надавати затриманої необхідну консульську допомогу.

Це далеко не перший випадок затримання росіян за кордоном з подачі Штатів. Так, влітку 2014 року на Мальдівах був заарештований син російського депутата Валерія Селезньова Роман, згодом депортований в США. Федеральний суд в Сіетлі засудив Селезньова до 27 років позбавлення волі у справі про кібершахрайстві і банківському шахрайстві за допомогою хакерської схеми - величезний для подібних справ термін пояснювався масштабом збитку, який завдала його протиправну діяльність.

Після цього він отримав ще 14 років в'язниці за двома новими звинуваченнями: повідомлялося, що новий термін він буде відбувати паралельно зі старим. Депутат Держдуми Валерій Селезньов, а також російський МЗС заявляли про викрадення росіянина і порушенні норм міжнародного права в цьому процесі. У липні 2017 року Греції заарештували росіянина Олександра Винника за звинуваченням у махінаціях з криптовалюта. За даними американської сторони, росіянин керував злочинним угрупуванням, що управляє "одним з найбільших в світі сайтів, через який здійснюються кіберзлочини", і з 2011 року він зумів відмити мінімум 4 млрд доларів, використовуючи біткоіни.

У жовтні 2017 року грецький суд задовольнив запит про видачу Винника США. Пізніше Верховний суд Афін підтвердив законність цього рішення. Потім грецькі суди схвалили два російських запиту про видачу Винника і аналогічну вимогу Франції.

У Франції росіянину, за словами його адвоката, ставиться відмивання грошових коштів, а також шахрайство. Зокрема, за версією французького слідства, Винник викрадав особисті дані громадян, а потім нібито повертав їх за гроші. Потерпілими у справі визнані 5,7 тисяч осіб по всьому світу, з яких тільки 100 - громадяни Франції.

Сам Винник вважає себе непричетним до інкримінованих йому злочинів. Влітку 2018 року в Генпрокуратурі РФ повідомили, що в березні і квітні Винник, в тому числі через свого представника, звернувся у відомство з "заявами про явку з повинною у скоєнні ряду злочинів, пов'язаних з шахрайством у сфері комп'ютерної інформації в особливо великому розмірі та легалізації (відмиванні) грошових коштів також в особливо великому розмірі. Зараз Винник знаходиться в ув'язненні в Греції, але США все це час домагаються його екстрадиції.

Самим же гучною справою такого роду став арешт у США політактівісткі Марії Бутини за підозрою в "антиамериканський змові" і "незаконному лобізмі". 30-річній росіянці інкримінувалося участь в змові з метою ведення діяльності на користь уряду РФ на території США. Крім того, американські спецслужби стверджують, що росіянка вела таку діяльність, не будучи зареєстрованим при Мін'юсті США агентом іноземної держави.

У США Бутіна вчилася в престижному університеті Вашингтона - Американському університеті, де вивчала міжнародні відносини. При цьому студентка постійно просила американського політтехнолога Пола Еріксона, за погодженням з яким вона в'їхала в США за студентською візою, зробити її домашню роботу, відредагувати її курсові або відповісти на екзаменаційні питання.

Це, за версією прокуратури, вказує на те, що Бутіна вчилася в аспірантурі Американського університету у Вашингтоні з чужою допомогою, явно для прикриття, а в той же час "продовжувала працювати для російського уряду". За допомогою Еріксона Бутіна завела в США широке коло знайомств з особами, які могли впливати на політичне життя Америки.