У пологовому будинку вимагають хабар? Історія мами, яка боролася з корупцією

16:09

Вибрати пологовий будинок - це півсправи. А ось оплатити нібито безкоштовні послуги в перинатальному установі - куди складніше. Смілива мама Любов Величко розповіла свою історію боротьби з хабарами в пологовому будинку.

Любов Величко - мама з Києва, відповідно перевіряти їй довелося столичні пологові будинки. Хабарі в пологовому будинку починаються з УЗД і закінчуються безпосередньо домовленістю з лікарем про пологи. Сума виходить чимала ... Під приціл мами потрапив Київський міський пологовий будинок №2. Читайте історію про те, як Любов боролася з корупцією.

Вагітна пацієнтка мовчки лежить на кушетці. Зліва від неї біля столу, повного страв, жують бутерброди і спілкуються четверо лікарів. У кімнаті - густий запах смаженого м'яса і кави. Вікно навпроти пацієнтки навстіж відкрите - медсестра вирішила провітрити палату, щоб запах їжі вивітрився. А на вулиці - 8 градусів морозу ...

Нахабство як звичка

- У кого це сьогодні День народження ?, - з усієї сили намагаюся не видавати свій гнів, зайшовши в кімнату в пошуках медсестри.

- Ні в кого. Ми снідаємо. Адже з восьмої ранку на роботі, вдома не встигаємо.

Через два місяці я зустріла цю нещасну вагітну жінку в пологовому будинку. Виявляється, через таких «провітрювань» вона простудила спину і ще кілька тижнів мучилася від болю. Тому що мовчки терпіла нахабство лікарів.

А моє терпіння після п'яти місяців боротьби за свої законні права в поліклініці нарешті увірвався. Рука сама тягнеться до телефону - щоб поскаржитися на недбайливих медиків.

І тут виникає питання - куди ж ефективніше скаржитися?

Якщо загугли фразу «гаряча лінія медпослуги», інтернет видасть десятки різних номерів і е-мейлів держустанов і громадських організацій. І коли постає питання ефективності, потрібно перевіряти все на практиці. І в третьому триместрі вагітності у мене випала така можливість.

Під час чергового візиту в жіночу консультацію, гінеколог дала мені направлення на ультразвукове дослідження в пологовий будинок №2, що в місті Києві.

- Це обстеження буде для мене безкоштовним ?, - запитала я у лікаря.

- Звичайно. Це ж державний медзаклад, - запевнили мене.

В кабінеті УЗД мене зустрів молодий лікар і медсестра. Апарат допоміг визначити, що моя вагітність проходить з ускладненнями і необхідна термінова госпіталізація. Але в пологовому будинку №2 про безкоштовність медичних послуг нічого не чули:

- Ви в курсі, що за УЗД треба заплатити ?, - запитала медсестра, коли я попросила дати мені задокументовані результати дослідження.

- Тобто ?, - після багатьох місяців ходіння по кабінетах поліклініки я все ще не перестаю дивуватися нахабності лікарів.

- Безкоштовно ми надаємо цю послугу тільки тим жінкам, які перебувають у нас в стаціонарі. Вам доведеться заплатити 300 грн. - Безапеляційно пояснила жінка.

- Але ... Якщо я не можу заплатити?

- Тоді документ ми вам не віддамо, - медсестра стиснула в руках заповнений бланк так, як ніби я збиралася забирати його силою.

- Уявіть, що ви прийшли до мене додому і пофарбували мені стіни, а я відмовляюся вам платити. Хіба так можна ?, - надав залізний (на його думку) аргумент лікар.

Адекватність даного діалогу стала під питання. Зайвий раз нервувати мені не можна. У мене двійня. І найбільше в цій ситуації мене вразила навіть не нахабство, а нелюдяність цих двох осіб в білих лікарняних халатах.

Адже вони бачили невтішні результати дослідження.

Вони знали, що без цього документа я не зможу бути госпіталізована, щоб отримати належне лікування. Вони розуміли, що життя двох крихітних діток - під загрозою. Але бажання заробити 300 гривень виявилося сильнішим.

Щоб покласти край нахабства, я вирішила звернутися в три інстанції: на «гарячу лінію» Міністерства охорони здоров'я, в Департамент охорони здоров'я Київської міськадміністрації, а також в поліцію.

З огляду на той факт, що розмова про вимагання грошей за довідку проходив в кабінеті без свідків, я розуміла, що довести вину медиків буде дуже складно. Саме через безнадійності рідко хто з майбутніх мам, які потрапляють в аналогічну ситуацію, звертаються за захистом до профільних офіційним держструктурам.

А я вирішила спробувати. Адже для працівника державного медзакладу ударом по репутації є вже сам факт приїзду до нього людей у ​​формі після скарги пацієнтки про вимагання грошей (а за це, між іншим, за законом, можна на кілька років загриміти за ґрати).

Перевірка «зверху» (коли мова йде про реагування на скарги профільним державним відомством) - теж страшний сон для працівників бюджетної сфери: про такі справи миттєво стає відомо всім колегам по цеху, включаючи головного лікаря. І розмови на тему «як до Олександру Григоровичу приїжджала поліція», як не крути, виконують велику виховну функцію.

Поліція відкрила справу

Для початку я зателефонувала в «102» і коротко розповіла про ганебну поведінку лікарів. Патруль приїхав в пологовий будинок через 15 хвилин. Мене вже на місці не було, тому з поліцейськими я зустрілася через кілька годин вже в райвідділі.

- Ви - молодець, що звернулися до нас. Про корупцію в пологових будинках знають всі, але чомусь майже ніхто не заявляє про це в поліцію. Ось і відчувають себе медики абсолютно безкарно, - підбадьорив мене патрульний поліцейський Андрій.

За його словами, я - перша, хто за час його служби зателефонував із заявою про вимагання грошей працівниками державного медзакладу.

- Ви б бачили вираз обличчя медперсоналу, який нас побачив в коридорах. Ми там сильно всіх налякали. А у того хлопця, який вам робив УЗД, руки тряслися, - розповів поліцейський.

Відвідавши райвідділ для дачі показань, виявилося, що жінка-слідчий, яка взялася за мою справу, народжувала в пологовому будинку №2.

- У мене теж вимагали благодійні внески, натякали, що без грошей ніхто мною серйозно займатися не буде. Мені на допомогу прийшов чоловік (він теж працівник міліції) і жорстко поговорив з ким треба. Але навіть я не наважилася написати заяву, - поділилася гірким досвідом Оксана Патченко.

Ми знайшли спільну мову і дві години говорили, як старі добрі знайомі. Жінка підтвердила слова Андрія - вагітні мовчать про моральні знущання над ними, і тим більше про випадки корупції.

Моя наполегливість була марною - проти лікаря і медсестри було порушено кримінальну справу за статтею «вимагання».

Київська мерія шле відписки, телефони МОЗ не відповідають

Набагато скромніше відреагували на мою скаргу (озвучену по телефону «гарячої лінії») в Департаменті охорони здоров'я КМДА: через два тижні я отримала лист на двох сторінках зі звітом про проведені заходи. Якщо коротко, то відповідь мав такий зміст:

«Після проведеного дослідження лікарем УЗД Козиренко С.Є. вам було запропоновано, по можливості, внести благодійний внесок в касу КГРД (київського міського пологового будинку) №2. Благодійні внески громадянами України можуть надаватися виключно на добровільних засадах. Рішення надавати їх або не надавати, залежить тільки від громадян і не впливає на якість медичної допомоги.

Надалі в разі виникнення проблемних питань щодо надання акушерсько-гінекологічної допомоги в Київському міському пологовому будинку №2, ви можете звернутися безпосередньо до головного лікаря Пехньо Тетяні Василівні, конт. тел. 432-85-71 », - повідомив заступник директора Департаменту, начальник управління з організації медичного забезпечення О.Коваленко.

Таким чином, київські чиновники закрили очі на те, що без грошей мені відмовилися видавати довідку про результати УЗД. Тому звернення до КМДА в контексті залучення лікарів до відповідальності, як на мене, - марна справа.

А ось фахівці «гарячої лінії МОЗ» протягом півгодини вперто ігнорували мої дзвінки - трубку ніхто не брав. «Пишіть листи дрібним почерком» ...

Так чи інакше, вже через дві години після моїх усних телефонних звернень до мене на мобільний подзвонили з поліклініки і улесливим голосом благали прийти в приймальне відділення пологового будинку, щоб забрати результати УЗД.

- Лікар дуже просить вибачення. Будь ласка, заберіть заяву з міліції, - щебетав голос в трубку.

- За документом приїде мій чоловік. А заяву я забирати не буду.

А які тут можуть бути компроміси?

вибір пологового будинку

Відповідно до закону, пацієнтка має право самостійно вибирати пологовий будинок, навіть якщо її лікар-гінеколог рекомендує не ту установу, яка подобається вагітної. Але на практиці, щоб народити не за місцем прописки, а там, де серцю заманеться, в лікарнях встановлюється фінансовий бар'єр під назвою «благодійний внесок».

У Києві його сума варіюється від 500 до 2000 грн. Але найгірше те, що майже ніхто з пацієнток серйозно не цікавиться тим, куди ж витрачаються ці гроші. Якщо ж ви хочете, щоб пологи приймав лікар, з яким ви домовилися, то ставки ростуть ще на 10-20 тисяч грн. Я з лікарем не домовлялися.

Проаналізувавши матеріально-технічне забезпечення кожного медичного закладу столиці, розпитавши у медперсоналу про те, чи отримують вони якісь грошові надбавки від добровільних пожертвувань, і оцінивши вартість автомобілів головних лікарів пологових будинків, я для себе зробила простий висновок: що порядочнее в пологовому будинку керівництво, тим більше грошей йде туди, де вони дійсно потрібні.

Саме тому навіть зовнішній стан приміщень в різних пологових будинках одного міста разюче відрізняється. Порівняйте самі! Так звана безкоштовна палата в пологовому будинку №2: 5 ліжко-місць, старі незручні ліжка, неутеплені вікна, туалет і душ - загальний на 15 палат.

При цьому, у звичайній безкоштовній палаті київського пологового будинку №7 все виглядає незрівнянно краще: одномісні кімнати, свіжий ремонт, нові меблі, металопластикові вікна, туалет і душ - на кожні дві палати.

Все тому, що головний лікар використовувала кошти з благодійних внесків на ремонт приміщень в лікарні.

У лікарнях примудряються заробляти на пацієнтах двічі: спочатку беруть благодійні внески і роблять ремонт кількох палат, а потім пропонують платити орендну плату за проживання в кімнатах підвищеної комфортності - від 100 грн в день за палату з ремонтом до 5000 грн за безстрокове проживання в апартаментах квартирного типу (в них є міні-кухня, душ, туалет), в яких може жити чоловік з дружиною.

З огляду на те, що за ліки в пологовому будинку теж доводиться платити, все виглядає так, ніби пацієнт знаходиться в приватній клініці.

Кожна майбутня мама хоче народжувати в хороших умовах. А українські жінки чомусь звикли до того, що без грошей в них будуть ставитися, як до порожнього місця. І багато перед походом в пологовий будинок діє за наступним сценарієм:

1. Жінки читають на інтернет-форумах сотні історій про те, «кому, коли і скільки треба дати на лапу».

2. Слухають історії своїх подруг про те, як вони платили благодійні внески і гроші лікарям: «ну, а як інакше?».

3. Приймають як належне той факт, що без грошей її на поріг лікарні ніхто не пустить (закони у нас не працюють!).

Можливо, саме тому, що цей алгоритм дій занадто глибоко в'ївся в свідомість українців, я не раз чула від своїх знайомих, які працюють в силових органах фрази на кшталт «заплатив за пологи - тому що так спокійніше».

Що радять чиновники

Звернувшись до відділу охорони материнства КМДА по телефону для консультацій (044) 279-15-76, у мене склалося чітке враження, що чиновники просто-таки агітують платити хабарі лікарям. І між рядків просять забути про свої законні права:

- Якщо ви не проживаєте в тому районі, де знаходиться пологовий будинок, вам потрібно буде заплатити благодійний внесок. Його розмір вам не мають права озвучувати. Але ... якщо ви не дасте гроші, то на які кошти лікарня буде вас обслуговувати? Почитайте ЗУ «Про благодійну діяльність» та Постанова Кабміну №1222 про порядок отримання добровільних благодійних внесків бюджетними установами. Хіба ви не знаєте, що заклади охорони здоров'я у нас на самофінансуванні?

- Але в законі написано, що благодійні внески є добровільними, а не обов'язковими. Виходить, що якщо я відмовлюся платити благодійний внесок, мені не мають права відмовити в наданні медичних послуг ...

- Ну, ви хіба не знаєте, що в країні відбувається? Підійдіть до головного лікаря з обмінної картою, і вас приймуть на його розсуд, якщо будуть місця.

Здається, оператор тільки що наплював на Конституцію України.

Я вирішила дати шанс не червоніти за державу інших фахівців держорганів. Втім, наприклад, «гаряча лінія» Департаменту охорони здоров'я (044) 278-41-91 виявилася холодною і неприступною. Півгодини на мої дзвінки наполегливо ніхто не відповідав.

Зате в цей раз мені пощастило додзвонитися по телефону «гарячої лінії» Міністерства охорони здоров'я 0 800 801 333!

- За деякі ліки вас можуть попросити заплатити. Це залежить від рівня фінансування конкретної лікарні. Але платити благодійний внесок не обов'язково. Якщо вам кажуть, що місць в лікарні немає, як варіант, можете приїхати в кареті «швидкої». В такому випадку вам відмовити в прийомі не можуть. Якщо будуть відмовлятися надавати послуги, звертайтеся до нас, будемо фіксувати скаргу, - розповів мені оператор, який представився Сергієм.

Так-так, я вже перевірила, як МОЗ вміє фіксувати скарги ...

Як стати на облік в кращий пологовий будинок

Раз в тиждень в кабінеті головного лікаря пологового будинку - аншлаг. Жінки, які хочуть підписати з лікарнею обмінну карту (медичну карту, в яку заноситься вся інформація про хід вагітності), стоять у черзі по кілька годин. Хоча сама процедура підпису триває близько хвилини.

Правда, вона зазвичай платна. Наприклад, в пологовому будинку №7 за місцем прописки підпис головного лікаря коштує 1000 грн, а для немісцевих - 2000 грн.

Ознайомившись з космічними цінами на ліки, я вже знаю, на що можу з користю витратити ці дві тисячі. Витрачати їх в таємничу касу медзакладу в мої плани не входить, адже незважаючи на всі досягнення в ремонті клініки публічного звіту щодо їх використання немає ніде.

Зазвичай обмінну карту підписують на 36-му тижні вагітності. Я вирішила розвідати обстановку, і за кілька тижнів до цього терміну пішла до головної акушерки пологового будинку №7.

- Я хочу народжувати в вашому перинатальному центрі. Чула, що у вас найкращі фахівці, - почала я розмову в кабінеті.

- Так, лікарі у нас чудові. Але вам потрібно сплатити благодійний внесок - відповіла та.

- А без грошей не можна? Я дуже не люблю, коли у мене вимагають плату за безкоштовні послуги, - відразу починаю злитися і дзвонити в усі дзвони.

- Ні-ні, це не обов'язково. Приходьте рівно через два тижні, і я вам підпишу обмінну карту, - м'яким голосом заговорила лікар, і продиктувала номер свого мобільного. - Телефонуйте, якщо будуть питання.

Як показав мій досвід, щоб відбити бажання лікарів вимагати гроші у пацієнта, потрібно прямо заявляти про наслідки такої поведінки - зверненнями до правоохоронних органів і в пресу.

При цьому розмова потрібно фіксувати на диктофон (а ще краще - на відеокамеру свого мобільного) та спілкуватися при свідках (в ідеалі - розмовляти в присутності свого чоловіка або мами).

Для скандалістки медперсонал швидше зробить виняток, бо не захоче мати зайвих проблем. За моїми спостереженнями, чим частіше і впевненіше я заявляла про свої права, тим з більшою увагою до мене ставилися лікарі. Але поки так само не будуть робити все вагітні жінки, мода на хамство у медиків навряд чи пройде.

Але корінь проблеми криється в неправильному організації системи лікарень і поліклінік. І за реформи тут ніхто ще й не думав братися.

джерело: UAUA.info

Публікація від 20.04.2016, актуальна в зв'язку з розслідуванням Bihus.info про корупцію в пологових будинках . Поки пацієнтам Київського міського пологового будинку №2 розповідають про відсутність елементарних медикаментів і нестачі фінансування, сім'я головного лікаря володіє елітною нерухомістю, дорогим автопарком і великою кількістю готівки. Про це йдеться в сюжеті «Вилікувати систему» Лесі Іванової для програми «Наші Гроші з Денисом Бігус».

І тут виникає питання - куди ж ефективніше скаржитися?
Це обстеження буде для мене безкоштовним ?
Тобто ?
Якщо я не можу заплатити?
Хіба так можна ?
А які тут можуть бути компроміси?
2. Слухають історії своїх подруг про те, як вони платили благодійні внески і гроші лікарям: «ну, а як інакше?
Кщо ви не дасте гроші, то на які кошти лікарня буде вас обслуговувати?
Хіба ви не знаєте, що заклади охорони здоров'я у нас на самофінансуванні?
Ну, ви хіба не знаєте, що в країні відбувається?