Як уникнути обману з боку франчайзера

  1. Що таке дуті франшизи
  2. Як розпізнати псевдофраншізу
  3. Що таке сирої і "альтернативний" франчайзинг
  4. Безкоштовний додаток для самостійної розробки бізнес-плану
  5. Соляні кімнати «Аеромед» - це Бізнес з користю для здоров'я!
  6. Психологічний салон. Готовий бізнес на проведенні психологічних ігор, тренінгів та консультацій.
  7. Досить шукати франшизи! Створюйте власний бренд!
  8. Створи мережу пельменних без оренди і кухарів!

* У розрахунках використовуються середні дані по Росії

Популярність франчайзингу має і зворотну сторону: настільки ж стрімко зростає число шахраїв. Під виглядом унікального бізнесу продаються дуті франшизи, які розоряють невдалих франчайзі.

Класичний франчайзинг вигідний обом сторонам: франшизодавець розширює свою мережу, охоплюючи нові регіональні ринки без вкладень зі свого боку, а покупець франшизи знижує ризики, які неминучі при роботі «з нуля». Франчайзингова схема проста і зручна одночасно. Немає нічого дивного в тому, що кількість точок, що відкриваються по франшизам, і кількість компаній-франчайзерів в нашій країні збільшується з кожним роком. Втім, ця популярність франчайзингу має і зворотну сторону: настільки ж стрімко збільшується кількість шахраїв, які продають дуті франшизи і розоряють невдалих франчайзі.

Існує кілька схем шахрайства в цій галузі. Недобросовісні франчайзери продають франшизи неіснуючих брендів і збувають своїм франчайзі неякісне обладнання або товари, які не відповідають вимогам. Причому на перший погляд такий «партнер» може виглядати дуже солідно і вселяти довіру, а його пропозиція подається надзвичайно вигідним. Насправді ж він вводить в оману одержувача франшизи, спотворюючи або замовчуючи деякі факти і обіцяючи золоті гори. Нерідко під звучною брендом франчайзера ховається мережевий маркетинг, який не має до франчайзингу ніякого відношення. Все це значно шкодить розвитку франчайзингу в Росії і компрометує саму його ідею.

Пару років тому фахівці стверджували, що приблизно п'ята частина всіх пропозицій на російському ринку франчайзингу можна віднести до недобросовісних. Зараз же можна говорити вже про те, що мінімум чверть франчайзерів обманюють своїх потенційних партнерів. Залежно від використовуваної схеми таке несумлінне ставлення франчайзерів може мати різні наслідки для покупців франшиз. Умовно можна виділити дві найбільш поширені шахрайські схеми в сфері франчайзингу - дуті франшизи і псевдофраншізи.

Що таке дуті франшизи

Дуті франшизи, на перший погляд, мало чим відрізняються від реальних, хіба що здаються напрочуд вигідніше більшості пропозицій. Як правило, компанія, що продає дуті франшизи, має дуже звучне і пафосна назва - «міжнародна асоціація», «транснаціональний холдинг», «найбільша міжнародна компанія» та ін. Вартість такої франшизи може починатися зі скромної суми в 25-30 тис. Рублів і далі практично до безкінечності.

На відміну від реальних пропозицій, такі «бульбашки» не мають нічого в основі, а удавана щедрість франчайзера виявляється за фактом суцільним обманом. «Міжнародна компанія» існує тільки на папері, причому далеко не завжди цей папір має юридичну силу. Гучні товарні знаки не зареєстровані в Роспатенті, у компанії немає ні своїх напрацювань, ні будь-яких цінних технологій, ні, зрозуміло, репутації. Так як подібні «компанії» постійно закриваються, а потім відкриваються під іншими назвами, франчайзер, звичайно, не збирається надавати ніякої суттєвої допомоги своїм невдалим франчайзі. Йому важливо якомога швидше продати свої франшизи до того, як його компанію оголосять банкрутом.


Після отримання паушального внеску (первісної одноразової виплати) від франчайзі шахраї надають йому велику купу документів, які також не мають ні юридичної сили, ні застосування. На перших порах лже-франчайзер навіть може надавати своїм покупцям мінімальну допомогу у вигляді консультацій, особливих (як правило, не дуже вигідних при порівнянні з іншими пропозиціями) умов у постачальників обладнання або продукції (не найвищої якості), рекламних заходів. Однак така підтримка особливого результату не дає і швидко закінчується. В результаті франчайзі отримує сумнівний нікому невідомий товарний знак і непотрібні документи, втрачаючи при цьому всі свої вкладення в бізнес.

Як розпізнати псевдофраншізу

Псевдофраншіза дещо відрізняється від дутої франшизи (поділ це, повторимося, умовно). Якщо останню можна назвати хоч якийсь спробою створити власний бренд, нехай не має під собою будь-якого переконливого підстави, то псевдофраншіза спочатку маскується під відому і розкручену торгову марку. Для цього вибирається позначення, максимально схоже до ступеня змішування із зареєстрованим раніше чужим товарним знаком. Це вже може розцінюватися як порушення п. 3 ст. 1484 ЦК України.

Згідно з «Правилами складання, подання та розгляду заявки на реєстрацію товарного знака і знака обслуговування» позначення може вважатися подібним до ступеня змішання з іншим позначенням, якщо воно викликає у споживачів прямі асоціації з останнім, причому в деяких деталях воно цілком може відрізнятися від оригіналу. Подібності можуть визначатися за різними параметрами, але для франчайзингу найбільш актуально візуальне схожість, яке визначається за шрифтом, графічного написання і колірному поєднанню, а також загального зорового враження, яке складається при порівнянні двох брендів - оригінального і поганий копії.

Для франчайзі, який придбав таку франшизу, наслідки можуть бути більш неприємними, ніж у випадку з дутої франшизою. Купуючи франшизу-пустушку, він просто втрачає свої гроші, але отримує хоча б торгову марку, яку може використовувати. При придбанні псевдофраншізи він може нести кримінальну відповідальність за ст. 180 КК РФ, якій підлягають усі учасники такої злочинної схеми. Великі компанії з ім'ям ретельно відстежують всі випадки незаконного використання своїх брендів і виграють у суді справи щодо їх захисту. У випадку з псевдофраншізой важко буде довести, що франшизоодержувач не здогадувався про те, що має справу не з законним правовласником. Хоча підроблений бренд і схожий на оригінал, але все ж має відмінні риси.

Такі «франшизи», як і пропонований з ними договір франчайзингу, безумовно, не можуть бути зареєстровані в Роспатенті, а при недотриманні цієї умови договір визнається нікчемним (п. 2 ст. 1028 ЦК РФ). На жаль, рівень юридичної грамотності нашого населення поки що не дуже високий, і підприємці-початківці часом вірять в пояснення свого франчайзера про те, що договір і товарний знак не реєструвалися в Роспатенті по причини дорожнечі, марності, тривалості процедури і т. Д. Виправдання можуть бути будь-якими. Відсутність реєстрації на даний момент може пояснюватися шахраями навіть тим, що документи вже давно подані, свідоцтво незабаром буде видано, але «тільки сьогодні, тільки зараз» щасливий потенційний франчайзі може отримати права на використання розкрученого бренду за сущі копійки, а після отримання свідоцтва розміри внесків збільшаться в рази.

Чи варто говорити, що ці обіцянки не відповідають дійсності. І навіть якщо припустити, що заявки все ж були подані, вони буде або вже відхилені по ст. 1483 ЦК України. Термін реєстрації товарного знака становить близько 9 місяців. Але навіть після винесення рішення заявник може відстрочити отримання рішення про відмову в реєстрації, продовживши термін відповіді на запит експертизи ще на півроку. У будь-якому випадку, які б причини відсутності зареєстрованого договору і товарних знаків, не варто вірити йому на слово і віддавати йому свої гроші.

Що таке сирої і "альтернативний" франчайзинг

На дуті франшизи схожий і так званий «сирий франчайзинг». Молоді маловідомі і не дуже успішні компанії намагаються використовувати франчайзингову схему для розширення своєї присутності в інших регіонах, не маючи реальних можливостей зробити хороші пропозиції своїм потенційним франчайзі. Простіше кажучи, на початку роботи і франчайзер, і франчайзі будуть знаходитися практично на одному рівні розвитку, так що ні про яку підтримку з боку франчайзера, звичайно, мова йти не може, а вигода придбаної франшизи вкрай сумнівна.

Недобросовісні франчайзери можуть використовувати і різні махінації з договорами. До таких належить маскування договором. Ця схема за всіма основними ознаками нагадує схему роботи великих і добре зарекомендували себе компаній-правовласників, але при цьому на підпис франчайзі отримують альтернативні договори, які не реєструються в Роспатенті. Подібні схеми «підміни» франчайзингового договору на договір іншого виду використовують не тільки компанії-одноденки, а й деякі успішні підприємства з хорошою репутацією.

Серед причин сильного небажання укладати договір комерційної концесії вони самі називають недосконалість російського законодавства в сфері франчайзингу, за яким на правовласника покладається занадто велика відповідальність за діяльність його користувачів. Але знову ж таки, якими б не були реальні причини укладення альтернативного договору, не варто забувати, що без обов'язкової реєстрації він не може вважатися договором франчайзингу.

01.01.1970

Безкоштовний додаток для самостійної розробки бізнес-плану

Хочете дізнатися, коли окупиться бізнес і скільки реально ви зможете заробити? Безкоштовний додаток "Бізнес-розрахунки" вже допомогло заощадити мільйони.

Соляні кімнати «Аеромед» - це Бізнес з користю для здоров'я!

Мобільний комплект, на базі апарату «ГалоВіта» з набором аксесуарів. Ідеально підходить для проведення сеансів галогігіени на території ваших клієнтів. Надійно, безпечно, ефективно!

Психологічний салон. Готовий бізнес на проведенні психологічних ігор, тренінгів та консультацій.

Спецпроект Openbusiness: Магазин чаю і трав

Все про відкриття бізнесу на продажу чаю і лікарських трав. Юридичні аспекти, формування асортименту магазину, вимоги до приміщення, реклама. Докладні фінансові розрахунки.

Досить шукати франшизи! Створюйте власний бренд!

У 90% випадків покупка готового бізнесу або франшизи приносить одні збитки. Ми дамо вам все необхідне для відкриття пекарні без паушальних внесків, роялті та рекламних відрахувань.

Створи мережу пельменних без оренди і кухарів!

Унікальна модель бізнесу, Унікальне обладнання, Унікальний продукт! Окупність - 6-12 місяців.

Збережіть статтю, щоб уважно вивчити матеріал

Ви можете зберегти цю сторінку за допомогою: