У режимі суворої секретності

  1. Перевірки, про які попереджають
  2. без нагляду

У торгових центрах Вологодської області почалися перевірки пожежної безпеки. Офіційні структури не особливо хотіли бачити там ЗМІ, про проміжні підсумки перевірок журналістам теж не розповідають. Кореспондент Newsvo теж відвідав деякі торгові центри і поцікавився деякими аспектами безпеки у працівників ТЦ і фахівців МНС і прокуратури.

Перевірки, про які попереджають

27 березня прокуратура Вологодської області відповіла відмовою на прохання вологодських і череповецких журналістів бути присутніми на перевірках в ТЦ. Створюється відчуття, що вони проходять у режимі суворої секретності. Відзначимо, що ЗМІ мають право спостерігати за такими перевірками - це не закриті заходи і там не діє особливий режим. Більш того, мова йде про безпеку жителів - ці дані повинні бути загальнодоступними. В інших містах Росії журналістів на ці перевірки пустили.

Після того, як ми розповіли про відмову в соцмережі, кореспондента Newsvo запросили на перевірку в один з торгових центрів - «РІО».

За словами фахівців наглядових органів, в першу чергу вони звертають увагу на сигналізацію і пожежогасіння, евакуаційні шляхи. Оцінюють також рівень підготовки персоналу до позаштатних ситуацій.

- Це три пріоритети. Далі - питання навчання, питання зберігання, складування, питання конструктиву, оскільки є певні вимоги до будівництва будівель, - пояснив заступник головного державного інспектора з пожежного нагляду ГУ МНС по Вологодської області Сергій Веретенников.

Співробітники МНС вибірково перевіряють датчики сигналізації і їх реакцію на задимлення, дивляться, як працюють системи димовідведення. У «РІО» все евакуаційні виходи закриті. Співробітники ТЦ пояснили, що двері закриваються на магнітний замок і повинні відкриватися автоматично, якщо спрацювала сигналізація. Якщо пожежна сигналізація не спрацює або її хтось відключить, як це було в Кемерово, відкрити двері можна з пульта охорони, або вони відкриються при відключенні електрики.

У торгових центрах за кордоном все набагато простіше: евакуаційні виходи відкриваються зсередини при натисканні кнопки. А щоб не було протиріччя з антитерористичними нормами, при відкриванні дверей включається сирена - таким чином неможливо зайти в двері "по-тихому".

29 березня за перевірці сигналізації система в ТЦ «РІО» спрацювала. Спроба відкрити одну з дверей виявилася вдалою. Вся перевірка тривала близько півгодини. Потім співробітники прокуратури і МНС пішли перевіряти документацію і журналістів туди вже не пустили.

Відзначимо, що про планову перевірку юридичних осіб попереджають за три дні, а про позапланову - за добу, так що час підготуватися до приходу МНС у ТЦ є. Тобто без попередження перевірки не проводяться.

Раніше, 27 і 28 березня кореспондент Newsvo побував в інших ТЦ. У «Мармелад» запасні виходи також були закриті. Крім магнітного замка в дверях є і звичайна замкова щілина. Ми попросили, компанію «Нордсіті», яка обслуговує будинок, пояснити, навіщо в дверях на магніті замкова щілина. Нам відповіли, що замки йшли в комплектації до дверей за замовчуванням і незабаром будуть демонтовані.

ТЦ "Мармелад". фото vologda.4geo.ru

Ставитися з довірою до дверей, які повинні відкриватися автоматично при включенні сигналізації, не варто. Про це на нараді в уряді РФ заявив заступник глави МНС Сергій Кададов.

«Всі ці торгові центри, які на сьогоднішній день в більшості своїй в тому ж стані, що і кемеровський, - із закритими перегородженими шляхами, - за добу приведуть в порядок, запустять систему, яка, може, їм заважає в повсякденному житті, покажуть, що все працює, а з відходом інспектора повернуть все на круги своя », - сказав Сергій Кададов сайту РБК .

У кореспондента Newsvo виникли питання не тільки до замковим свердловинах в «Мармелад». Так, в ТЦ «Острів» до евакуаційного виходу на другому поверсі чомусь потрібно йти через торговельну площадку «Ельдорадо», а на першому поверсі - через «Алею». На питання, чому ніхто на це не звертає уваги, адже стелажі з товарами можуть під час паніки стати серйозною перешкодою для евакуації, помічник прокурора міста Вологди Олексій Волков відповів, що все евакуаційні виходи строго узгоджуються - значить, все було узгоджено з відповідними органами та порушень немає.

У тій же будівлі знаходиться ТЦ "Кит" - вологжане переживають, що там їх безпеку під загрозою через басейну на верхньому поверсі. Люди вважають, що саме через цю багатотонної конструкції по стінах пішли тріщини . Newsvo чекає підсумків перевірки прокуратури та МНС - фахівці повинні сказати, чи загрожує басейн відвідувачам ТЦ або ж конструкція виконана згідно з усіма нормами і абсолютно безпечна.

До офіційних перевірок по торговим центрам пройшлися і журналісти офіційних ЗМІ. За їхньою інформацією, серйозних проблем з евакуацією там не виявилося. Наприклад, в «Острові» ВГТРК зняв клямку на аварійному виході, виходить на вулицю - журналіст телеканалу її відсунув і відкрив двері . Але після виходу цього сюжету в ефір двері, схоже, знову закрили на ключ - коли кореспондент Newsvo підійшов до цих дверей 28 березня, вона була замкнена.

без нагляду

Однією з причин, яка призвела до трагедії в Кемерово, фахівці назвали «наглядові канікули». Вони звільняють суб'єкти малого бізнесу від планових перевірок, що призводить до недбале ставлення до пожежної безпеки. Заборона на проведення перевірок щодо суб'єктів малого бізнесу та мікропідприємств був встановлений федеральним законом № 294 в 2016 році і діє до 31 грудня 2018 року.

До таких суб'єктів відносяться практично всі організації, які обслуговують торговельні центри Вологди і Череповця. Про це заявив заступник головного державного інспектора з пожежного нагляду ГУ МНС по Вологодської області Сергій Веретенников на брифінгу для ЗМІ.

«До суб'єктів малого бізнесу відносяться ті підприємства, у яких оборот фінансових коштів до 800 мільйонів, а також кількість персоналу - до 100 осіб. Відповідно, якщо підприємство належало до суб'єкта малого бізнесу, ми не могли проводити перевірки на даних об'єктах і не могли їх включати в план. Раніше при проведенні перевірок ми були зобов'язані встановлювати віднесення організації до того чи іншого суб'єкту підприємництва. Якщо в ході планової перевірки нам представлялися документи, що це суб'єкт малого підприємництва, інспектор повинен був цю перевірку припинити. Обслуговуючі організації, ті, які як раз відповідають за стан будівель, в тому числі і за пожежну безпеку торгових центрів, відносяться до суб'єктів малого підприємництва або мікропідприємства. Це практично всі наші торгові центри », - пояснив інспектор.

В обласному УМНС сказали, що не можуть розголошувати проміжні підсумки перевірок, поки не перевірять всі ТЦ. Нам це здається таким же дивним, як і початкову відмову прокуратури - чому не можна сказати про вже виявлені порушення?

Відзначимо, що наглядові канікули не означають, що ТЦ не можна перевіряти взагалі. Будь-який бізнесмен може бути перевірений за зверненням жителів з повідомленням про виникнення загрози (або шкоди) життю і здоров'ю громадян. Вимагати провести позапланову перевірку може і прокуратура, що і сталося після трагедії в Кемерово.

За даними обласного УМНС, в нашому регіоні 141 великий торгово-розважальний центр, сюди ж входять культурні, дозвільні, спортивні центри з масовим перебуванням людей. У них також будуть проводитися перевірки прокуратурою із залученням фахівців МНС.

Проти безпеки відвідувачів ТЦ «працюють» не лише наглядові канікули. Заступник міністра Михайла Абизова Сергій Кададов пояснив, що з 2007 року МНС не бере участі в пожежному нагляді на етапі проектування, будівництва, реконструкції та капітального ремонту будівель - ці аспекти перебувають у віданні державного будівельного нагляду.

«Д аже якби не було заборони на перевірку протягом наглядових канікул і інспектор увійшов би в цей торговий центр, то сьогодні ті порушення капітального характеру, які були допущені при будівництві, він не зміг би усунути, тому що йому була б пред'явлена ​​проектна документація, погоджена держекспертизи і Госстройнадзор. Він би просто написав рекомендацію і пішов, все зауваження стосувалися б режимного характеру », - пояснив Кададов.

Перевірки в Вологодської області продовжаться. Юридичних і посадових осіб у разі порушень притягнуть до адміністративної відповідальності і визначать термін усунення порушень, по закінчення якого знову буде проведена перевірка. Якщо порушення не усунуть, буде складено протокол.

Тим часом міська влада спільно з фахівцями Центру цивільного захисту провели перевірки в муніципальних кінотеатрах - "Ленкомі" і "Салюте". Як повідомляє прес-служба адміністрації міста, з пожежною безпекою там все в повному порядку, жодних зауважень у них немає.

Про порушення протипожежної безпеки в ТЦ і інших громадських місцях вологжане можуть повідомляти за телефоном довіри МНС 72-99-99. Такі дзвінки будуть сприяти організації позапланових перевірок.

Довідка

Аварійний вихід - двері, люк або інший вихід, провідні на шлях евакуації, безпосередньо назовні або в безпечну зону, використовуються як додатковий вихід для рятування людей.

Евакуаційний вихід - вихід, провідний на шлях евакуації.

Шлях евакуації - шлях руху, переміщення людей, провідний безпосередньо назовні або в безпечну зону, що задовольняє вимогам безпечної евакуації людей при пожежі.

Ці визначення дано в ст. 2 Технічного регламенту про вимоги пожежної безпеки.

В тему

«Просто забили»: Як торгові центри виконують пожежні вимоги

Нам це здається таким же дивним, як і початкову відмову прокуратури - чому не можна сказати про вже виявлені порушення?