BBC Russian - Росія - Куріння в російських барах: боротьба до останнього клієнта

  1. Людина, що палить клієнт прибутковіше
  2. Частка курців в Росії (старше 15 років, дані ВООЗ)
  3. Без куріння немає пабу
  4. антитютюнове лобі
  5. Тютюнове лобі

"Тютюнова епідемія" або заборона на свободу?

Тютюнова епідемія або заборона на свободу

Росія - абсолютний лідер за кількістю курців у складі населення. Курять більшість чоловіків і кожна п'ята жінка. Боротьба з курінням набирає обертів і не завжди вона йде об руку з боротьбою за здоров'я.

дивитися mp4

Для програвання необхідно включити підтримку Java-скрипта і встановити нову версію Flash

Flash-програвач можна скачати тут

Вибрати інший медіа-плеєр

Чисте повітря в кожному барі, як в Європі - таким представляється майбутнє Росії місцевим борцям з курінням. "Як в Європі" не треба і не вийде - заперечують їхні опоненти.

"Ми неминуче повинні піти по шляху всього світу, а не своїм російським шляхом: Вимір, але наполегливо продовжуючи палити", - мріє один з головних борців з курінням в Держдумі Микола Герасименко.

Лікар і академік Герасименко, який кинув палити 14 років тому, захоплюється досвідом західних країн, що забороняють куріння всюди, в тому числі в барах і навіть парках, і не вважає такі заходи "драконівськими". У Росії, на жаль депутата, суспільство не готове до таких рішучих дій. Тому в своєму проекті закону "Про обмеження споживання тютюну" він на додаток до вже діючих заборон поки пропонує порівняно помірні кроки.

Натиснути Ця тема обговорюється на форумі bbcrussian.com

Один з них - припис ресторанам, барам і кафе виділяти надійно ізольований зал для курців, а якщо це неможливо, обладнати "курилку" з витяжкою, де можна буде пити і їсти.

Це і деякі інші положення закону, на думку Герасименко, будуть діяти протягом перехідного періоду до повної заборони палити в барах. Це перехідний період - без уточнення його тривалості - обіцяно ресторанам, барам, кафе і клубам в урядовій "Концепції здійснення державної політики протидії споживанню тютюну на 2010 - 2015 роки".

Такі заходи в російській Держдумі обговорюються вже кілька років (останній законопроект Герасименко - один з декількох на цю тему), тому у представників ресторанного бізнесу Росії було багато приводів і можливостей висловитися про нові готуються - але так поки і не введених - обмеження. Ресторатори, як правило, обережно говорять, що поважають права некурящих і закони, але їм для переобладнання приміщень потрібен довгий перехідний період. Маленьким же барах і ресторанах, говорять фахівці, не допоможе і перехідний період: місця, щоб розвести курців і некурців, у них немає, а курці становлять до 90 відсотків клієнтури.

Людина, що палить клієнт прибутковіше

Багато молодих москвичі не стануть засиджуватися в кафе, де можна курити

"До нас ходить творча молодь: художники, поети, а вони без сигарети в принципі життя свою не уявляють. Люди приходять не для того, щоб швидко поїсти і піти, а поспілкуватися, почитати книгу, посидіти в інтернеті - і вони це роблять з кавою або чаєм і з сигаретою ", - говорить Ксенія, менеджер в невеликому арт-кафе в Москві.

Російські бари і ресторани в останні роки самі виділяють столики і зали для некурящих. Є такий зал і в кафе, де працює Ксенія - тільки він зовсім порожній. Ксенія каже, що пустує він навіть взимку, коли немає столиків зовні. Зал, де курять - приблизно такий же розміром - приносить, за оцінкою Ксенії, близько 80 відсотків доходу.

Частка курців в Росії (старше 15 років, дані ВООЗ)

  • чоловіки - 60,7%
  • жінки - 21,7%
  • все - 39,1% (43,9 млн чоловік)

У тому, щоб ізолювати цей зал для некурящих від решти кафе димонепроникні дверима, як має на увазі проект депутата Герасименко, Ксенія проблеми не бачить, але ось повна заборона навіть уявити собі поки не може.

У Західній Європі теж багато хто не міг уявити, однак звикли, - стверджує Микола Герасименко. "Це ж робиться для здоров'я людей. У ресторанах повітря чисте. В Ірландії, Шотландії, інших місцях, коли вводили [заборону на куріння у всіх громадських місцях], був такий шум-крик. А зараз все не натішаться", - говорить депутат.

Без куріння немає пабу

Багато, але не все. У Шотландії за чотири роки після введення заборони закрилися більше семисот пабів. У Британії в цілому за два роки - понад три тисячі. Такі дані досліджень, замовлених громадськими організаціями, які вважають куріння невід'ємною рисою пабу і домагаються скасування заборони на куріння саме в питних закладах. Уряд Великобританії заперечує, що свідчень прямого зв'язку між забороною на куріння і закриттям пабів немає, а 80 відсотків населення підтримує такі методи боротьби з тютюном.

Уряд Великобританії заперечує, що свідчень прямого зв'язку між забороною на куріння і закриттям пабів немає, а 80 відсотків населення підтримує такі методи боротьби з тютюном

У Росії навряд чи трапляться такі ж протести проти заборони на куріння в барах, як в Бельгії в цьому квітні

У Греції в жовтні 2010 року, через місяць після вступу заборони в силу, Асоціація власників ресторанів і барів оголосила, що її члени просто не будуть дотримуватися закону, тому що він вбиває їх бізнес.

У Бельгії в цьому квітні пройшла демонстрація власників 800 кафе - вони стверджують, що після 1 липня, коли вступить в силу заборона на тютюн, оборот їх закладів впаде на 30-50 відсотків.

Ксенія з московського кафе вважає, що в Росії навряд чи стануть публічно протестувати, якщо влада раптом вирішать повністю заборонити куріння в барах. Заборона просто ігноруватимуть. "Люди все одно обійдуть закон, особливо в Росії. Чи не поставиш же на кожен бар міліціонера, який буде стежити і виривати у людини сигарету", - говорить менеджер кафе.

У Росії (і прилеглих пострадянських країнах) не діють і старі, вже десятки років діючі заборони. Курять, не особливо криючись, у багатьох заборонених місцях, від тамбура електрички до ординаторській в лікарні. І навіть депутати Держдуми, заборонивши в своєму будинку куріння всюди, крім однієї курилки, самі, за численними свідченнями, спокійно димлять в особистих кабінетах.

антитютюнове лобі

Спеціаліст по лобізму в Росії, доцент Вищої школи економіки Павло Толстих доводить, що боротьба з курінням буває не тільки нещирою, але і небезкорисливій. За його оцінкою, до кінця 2000-х років боротьбою з тютюном в Росії займалися майже виключно чесні ентузіасти, але тепер в цю боротьбу все більше включаються фармацевтичні компанії. Толстих стверджує, що фармацевтичні корпорації зацікавлені в тому, щоб люди кидали курити - і для цього купували їх дорогі спеціальні препарати.

За оцінкою Павла Толстих, "антитютюновий лобі" фармацевтів працює одночасно і в області PR (зв'язків з громадськістю), і в області GR (зв'язків з органами влади).

"На рівні піару використовується метод демонізації тютюну, тобто, щоб люди замислювалися про те, що вони роблять щось не так, і що їм треба кинути курити, і почали переключатися з споживання сигарет на споживання таблеток", - говорить Толстих.

У відносинах же з владою, на думку фахівця з лобізму, фармацевти намагаються створити для курців "нестерпні умови": домагаються підвищення акцизів і, відповідно, подорожчання тютюну, а також "продавлюють" введення нових заборон на куріння. Це теж має підштовхувати людей до того, щоб спробувати кинути курити.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), Росія займає перше місце в світі за часткою курців: тут курять 60 відсотків чоловіків і майже кожна четверта жінка, всього ж - 44 відсотки дорослого населення. Толстих прогнозує, що в подальшому фармацевтичні компанії кинуть на завоювання цього привабливого ринку потенційних кидають палити значно більші, ніж зараз, засоби. Тоді напруження боротьби з курінням може досягти і рівня найпередовіших країн, як європейських, так і азіатських і американських.

Тютюнове лобі

Однак до сих пір російська влада була не надто рішучі, і більшу частину провини за це борці з курінням покладають вже на "тютюнове лобі".

Однак до сих пір російська влада була не надто рішучі, і більшу частину провини за це борці з курінням покладають вже на тютюнове лобі

Сигарети в Росії занадто дешеві, - каже депутат Держдуми Микола Герасименко

Рамкова конвенція ВООЗ про боротьбу з тютюном, на основі якої Микола Герасименко з співавторами писали свій законопроект, була укладена в 2003 році, Росія ж приєдналася до неї тільки в 2008-му. З 2002 року в Держдумі з різних причин і на різних стадіях "підвисали" 15 законопроектів про різних формах боротьби з курінням.

Головний, згідно з конвенцією ВООЗ, інструмент боротьби з курінням - акцизи на тютюн - ростуть в Росії занадто повільно. Відповідно, дешеві в порівнянні з багатьма іншими країнами і сигарети, хоча могли б, як мріється борцям з курінням, вже коштувати мінімум сто рублів за пачку.

Соціологічна фірма ВЦИОМ в квітні оголосила за підсумками опитування, що кожен п'ятий російський курець вважає, що саме ціна могла б змусити його кинути. Приблизно стільки ж (23 відсотки) стверджують, що стали б курити поменше. Втім, до заборон на куріння в громадських місцях одна із найбільших курців націй в світі теж відноситься - принаймні, в бесідах з соціологами - досить прихильно. Соціологічний "Левада-центр" в минулому червні з'ясував, що повністю підтримують ці заборони понад 60 відсотків респондентів.