Ручний фрезер в деталях

Фрезер не є інструментом першої необхідності, який завжди повинен знаходитися під рукою, як, наприклад, дриль. Для разових робіт - для врізки замку або дрібного ремонту меблів - цілком можна обійтися долотом або стамескою. Однак, якщо робота по дереву - ваше серйозне захоплення або тим більше спосіб заробітку, необхідний відповідний інструмент: різноманітні пилки, рубанки, Шліфувателі і, звичайно ж, ручний електричний фрезер

Ці машини не так давно на російському ринку були повною дивиною, а вже сьогодні дерев'яних справ майстра - меблевики, столяри, будівельники - відклавши в сторону всілякі фальцгобелі, шпунтубель, калевки тощо Ці машини не так давно на російському ринку були повною дивиною, а вже сьогодні дерев'яних справ майстра - меблевики, столяри, будівельники - відклавши в сторону всілякі фальцгобелі, шпунтубель, калевки тощо., Віддають перевагу Фрезер.

За допомогою цього інструменту можна швидко і якісно оформити фігурну кромку, зняти фаску, вибрати шліци і пази, підготувати заготовки для з'єднання на шипах або шпунта, вибрати чверть і прикрасити щити і панелі декоративною різьбою. Високомощностние фрезери згодяться для різання заготовок. Втім, їм «по зубах» не тільки деревина: при наявності відповідних фрез вони ефективні для роботи по м'якому металу, пластику, оргскла та ін.

Власне фрези і зумовлюють здебільшого можливості інструменту. Сам по собі фрезер є досить нехитрим інструментом без складних технічних «наворотів». Шпиндель, на який за допомогою цангового затиску кріпиться фреза, безпосередньо пов'язаний з ротором двигуна. Обертається з вражаючою швидкістю ріжучий інструмент за допомогою гострих ножів різної конфігурації і зрізає матеріал. Чим вище швидкість його обертання, тим чистіше працює машинка. Втім, ця заява не зовсім однозначно: вибір швидкості здійснюється на підставі діаметра оснащення і щільності оброблюваного матеріалу. Саме тому для різнорідних робіт краще мати інструмент з регулятором числа обертів.

Існує кілька різновидів фрезеров: заглибні і нерухомі, кромочні і вузькопрофільні, призначені для певного виду операцій. До останніх відносяться ламельні фрезери, фрезери для роботи по гіпсокартону, шипорізні верстати, пазорези тощо.

В силу багатофункціональності найбільшого поширення сьогодні отримали верхні заглибні фрезери. Вони являють собою нескладну конструкцію, що складається з двох частин - головний і опорної. Такі фрезери називають ще штанговими, оскільки головна частина з розташованим в ній робочим механізмом плавно переміщається вгору і вниз по штангах, жорстко закріпленим на опорі. Це дозволяє «забурюються» в матеріал в будь-якому місці заготовки на задану глибину. Для регулювання глибини фрезерування на головній частині інструменту є вертикальний упор, шкала і фіксатори, а на опорній платформі - револьверний обмежувач для поетапного фрезерування глибоких канавок. Це так звана точне регулювання. Для сверхточной регулювання в професійних моделях передбачено також спеціальне регулювальне коліщатко, що дозволяє встановлювати глибину фрезерування до десятих часток міліметра.

На головній частині інструменту розташовані дві рукоятки для впевненого ведення інструменту, на одну з яких зазвичай винесено пусковий вимикач з блокуючою кнопкою. Кнопка блокування виконує відразу дві функції: попереджає довільно включала або виключає необхідність утримування «пускача» при тривалому фрезеруванні. Зустрічається й інше виконання елементів управління.

Важливою складовою в погружном Фрезер є опорна платформа Важливою складовою в погружном Фрезер є опорна платформа. Від строгості її геометрії, зокрема від щільності прилягання до оброблюваної поверхні, багато в чому залежить якість виконуваних робіт. Професійні моделі, як правило, оснащують підошвою виконаної з литого алюмінію. Цей матеріал характеризується підвищеною міцністю і мало схильний до деформації.

Для того щоб захистити опрацьований матеріал від випадкових пошкоджень і для забезпечення плавного ковзання фрезера по поверхні на підставу кріпиться гладка пластина з пластику або лакованої деревини. Розмір отвору в підошві зумовлює максимально можливий діаметр використовуваної фрези. Також на підошві є затискні механізми для кріплення паралельного упору та інших напрямних.

Комплектація фрезера - питання аж ніяк не другорядне: від наявних напрямних, як і від наявності різноманітних фрез, залежить функціональність інструменту. Найпростіше і найбільш поширене пристосування - паралельний упор. Він забезпечує точне дотримання фрезера уздовж краю заготовки на заданій відстані. Упор може використовуватися також для обробки крайок. Хорошою альтернативою упору при кромок роботах є фреза з кульковим підшипником, розташованим знизу або зверху ріжучого елемента. Для прямолінійного фрезерування знадобиться напрямна шина, яка може бути закріплена струбцинами в будь-якому місці заготовки і під будь-яким кутом до краю. У комплекті з шиною слід придбати спеціальний башмак з відповідним рельєфом, що кріпиться на підошві фрезера по аналогії з паралельним упором. Незамінним помічником при фрезеруванні за шаблоном є копіювальний кільце. Цей аксесуар зазвичай входить в комплект поставки інструменту, але варто зауважити, що він аж ніяк не універсальний і підбирається відповідно до використовуваної фрезою. До того ж варто врахувати, що копія, отримана таким чином, буде завжди більше оригіналу: для досягнення результату «за розміром» краще скористатися кутовим упором. Для фрезерування по колу з заданим радіусом варто придбати лінійку-циркуль.

Робочі насадки у Фрезер кріпляться за допомогою практичного цангового затиску. Серед представлених на російському ринку моделей зустрічаються інструменти з цангою 6, 8 і 12 мм. Для роботи фрезами з хвостовиком меншого діаметру, ніж передбачено технічними характеристиками інструменту, можна скористатися спеціальними перехідними втулками. Якщо такі не входять в комплект поставки конкретного фрезера, їх нескладно придбати в будь-якому спеціалізованому магазині.

Процедура зміни оснащення досить проста: хвостовик встановлюється в цангу на 2/3 або 3/4 його довжини (зазвичай на фрезах є спеціальні розмічальні ризики) і затискається гайкою. Якщо передбачена можливість блокування шпинделя, то при цьому можна обійтися одним ріжковим ключем, якщо немає, доведеться озброїтися двома.

Ще один елемент, на який варто звернути увагу при придбанні фрезера - штанговий механізм. А саме наскільки рівно і плавно переміщається «голова» по штангах: люфти і перекоси просто неприпустимі, а зайве опір небажано. Ну і, звичайно, з урахуванням специфіки процесу фрезерування не слід забувати про необхідність системи пиловідведення з можливістю підключення до зовнішнього пиловідсмоктування.

Це так звана матеріальна база інструменту, а тепер докладніше зупинимося на інтелектуальної - на наявності і ефективності електронних систем.

Про користь регулятора числа обертів уже згадувалося: функція регулювання частоти обертання дозволяє вибрати оптимальний швидкісний режим для виконання конкретного виду фрезерування по різних матеріалів. Високі обороти затребувані при роботі по твердих породах деревини, і в тому випадку, коли точністю можна знехтувати, для тонкої «художньої» обробки краща менша швидкість. Разом з тим необхідно брати до уваги діаметр використовуваної фрези. В цілому вибір числа обертів - досить непросте завдання, а регулювальне коліщатко містить вельми умовні позначення, тому в поданій до інструменту інструкції зазвичай наводиться приблизна таблиця з рекомендаціями. Професійні моделі також оснащують електронним стабілізатором, що забезпечує постійне число обертів при зміні зовнішнього навантаження - при перепадах щільності матеріалу або ж при зміні швидкості подачі інструменту.

Наявність системи обмеження пускового струму актуально для високомощностних моделей. Вона забезпечує плавне нарощування оборотів, що попереджає ривок інструменту при його включенні, захищає механізм від ударних навантажень, продовжуючи його термін служби, і виключає перевантаження в мережі.

Ще одна корисна функція, що забезпечує довговічність інструменту - електронний захист від перевантажень: при критичних температурах на обмотках двигуна загоряється світловий індикатор або відбувається автоматичне відключення фрезера.

І на завершення кілька слів ще про один вид фрезеров . Незважаючи на гадану вузьку спеціалізацію, кромочні фрезери (тримери) за популярністю ненабагато відстають від своїх «старших братів». Причиною тому цінова доступність, невелика вага і ... широкі можливості. Перш за все, як і випливає з назви, кромочні фрезери використовуються для оформлення кромок. Найбільш поширені способи - зняття фаски, округлення, викружки і валик. Крім цього кромочні фрезери швидко і якісно впораються з вибіркою жолобків і канавок, допоможуть влаштувати неглибокі виїмки під меблеві петлі, вибрати пази для декоративних вставок і т.п. Ще одна назва триммеров - підрізні фрезери. Вона зумовлена ​​тим, що за допомогою даного інструменту можна здійснювати обрізання надлишків матеріалу - шпону, ламінату або масивної деревини - наклеєного по кромці. Завдяки конструктивним особливостям забезпечується чудову якість виконання перерахованих робіт безпосередньо біля краю або по краю заготовки, чому не завжди можуть похвалитися повноцінні заглибні фрезери.