Історія виникнення і розвитку медичного страхування

 1. Коли з'явилося медичне страхування
 2. Історія розвитку добровільного медичного страхування
 3. Розвиток медичного страхування в Україні
 4. Як медична реформа сприяє розвитку медстрахування

Тимчасова втрата працездатності завжди була проблемою для працюючої частини населення, тому каси взаємодопомоги існували ще в найдавніших цивілізаціях: грецької та римської. Історія виникнення медичного страхування тривалий час розвивалася виключно в ремісничих цехах та інших об'єднаннях за професійним принципом. В середні віки свій внесок в забезпечення медичної допомоги вносила церква.

Коли з'явилося медичне страхування

В кінці 19 століття з розвитком профспілкового руху соціальна допомога у вигляді лікарняних кас перетворюється в медичне страхування. Першими країнами, де з'явилося випадок хвороби, стали Німеччина та Англія. У Німеччині на протязі короткого відрізка часу з'явилося відразу кілька законів, які прояснюють політику держави в цьому напрямку:

 • 1883 рік - про обов'язкове випадок хвороби робітників;
 • 1884 рік - про страхування від нещасних випадків;
 • 1889 рік - про страхування при інвалідності та настання старості.

У наступні десятиліття (1987-1910 р.р.) такі ж законопроекти були реалізовані і в інших європейських країн: Англії, Франції, Фінляндії, Іспанії.

У Росії обов'язкові внески вносилися в фонд охорони здоров'я вже до середини 19 століття (спочатку - по 60 копійок, пізніше - по 1 рублю). Вони давали право на отримання безкоштовної медичної допомоги протягом року. Спочатку внески робилися працівниками, але при правлінні Олександра II додатково 1 рубль повинен був вносити і наймач.

Починаючи з 1917 року, забезпечення медичного обслуговування повністю лягло на плечі держави і отримало однакову доступність для всіх верств населення. Однак зворотним боком медалі такої реформи стало зниження якості пропонованих послуг і недостатній рівень фінансування охорони здоров'я.

Практика кас взаємодопомоги застосовувалася вже в 1927 р в Санкт-Петербурзі. На підставі внесків самих робітників формувався фонд, з якого учасники могли отримати фінансову підтримку у разі нещасного випадку або втрати працездатності (тимчасової або постійної).

Історія розвитку добровільного медичного страхування

У дорадянської Росії діяв закон про надання робочим медичної допомоги під час хвороби і виплат у разі нещасного випадку. За комплексом послуг цей документ майже повторював сучасний страховий поліс ДМС і включав амбулаторне та стаціонарне лікування, невідкладну допомогу, допомога породіллі. Однак з приходом Радянської влади еволюція в розвитку ДМС загальмувалася. Поновлення інтересу до ДМС довелося на 1991 рік, коли підвищився попит на медичні послуги високої якості, отримати які в рамках державного забезпечення стало неможливим.

У сучасному світі розвинені країни надають своїм громадянам соціальні пакети послуг, як з обов'язковим страхуванням, так і з добровільним. Однак якщо ОМС на сьогоднішній день існує лише в деяких розвинених країнах (переважає в Канаді, Франції, Нідерландах, Німеччині), то добровільне страхування присутній практично скрізь. А в США займає переважаюче становище.

Розвиток медичного страхування в Україні

Розвиток медичного страхування в Україні

Вітчизняне медичне страхування з'явилося в Україні в кінці 19 століття, коли підприємці Одеси почали страхувати своїх працівників від нещасних випадків. Потім рух поширився на інші міста, проте проіснувала недовго через непродуману систему страхування і занадто великих збитків підприємств.

Тривалий період країна входила до складу СРСР, тому й історія страхування розвивалася відповідно до радянських законів аж до 1991 року. Новий виток у розвитку надання медичної допомоги в країні заклав закон «Про страхування», прийнятий в 1996 році. Саме тоді почалося втілення в життя такого поняття, як ДМС.

Сьогодні в Україні присутні три форми охорони здоров'я: державний сектор, платна медицина і добровільне медичне страхування. Оскільки державне забезпечення проводиться за залишковим принципом і часто фінансується мінімально, а платні послуги доступні не всім, страхові поліси ДМС стали прекрасною альтернативою, як для працівників, так і для наймачів.

Особливою популярністю користується корпоративна форма ДМС: в цьому випадку страхові внески перекривають затребуваність в послугах, оскільки вони можуть знадобитися не всім. Тривалий час такий вид полісів був вигідний роботодавцю, оскільки страхові суми виключалися з оподаткування, а незатребувані внески поверталися. Однак пізніше повернення сум був заборонений законодавчо, і попит на договори ДМС значно знизився.

Як медична реформа сприяє розвитку медстрахування

1 січня 2018 року в Україні стартувала медична реформа, реалізація якої триватиме в наступні 2 роки. У числі основних достоїнств нового законопроекту:

 • Фінансування потреб пацієнтів, тоді як за старою системою бюджет виділявся на кількість ліжко-місць.
 • Чесна співоплати по виду послуг, які розділені на 3 основні групи: з державним забезпеченням, за принципом часткової оплати і повністю платні послуги.
 • Упор на профілактику і практику «сімейних» лікарів.
 • Перехід на міжнародні протоколи лікування.
 • Автономізація медичних закладів.

Історія медичного страхування в Україні створила вагомі передумови для розвитку ДМС, хоча до цих пір він займав всього 2% в комплексі послуг страхових компаній. Однак реалізована реформа і статистика (щорічне підвищення кількості ДМС на 17%) свідчать про перспективність саме добровільного медичного страхування.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Хочете дізнатися, скільки буде коштувати поліс медичного страхування?

Дайте відповідь на кілька питань на сайті і дізнайтеся вартість поліса ДМС в найнадійніших страхових компаніях України для вас, вашої родини або вашого колективу прямо на сайті.

Дізнатися вартість страховки

ПРО АВТОРА

ПРО АВТОРА

Редакція MEDS

Даний матеріал спеціально підготовлений редакцією MEDS. Щодня публікуємо актуальний контент про медичне страхування і медреформу в Україні. Приєднуйтесь до нашої спільноти в Facebook і читайте корисні статті про медстрахування і здоров'я, свіжі новини, ексклюзивні інтерв'ю зі страховими експертами і лікарями.

Хочете дізнатися, скільки буде коштувати поліс медичного страхування?