Найбільше дослідження шкоди випромінювання стільникових не виправдав надій

10 років і 25 мільйонів доларів були витрачені на найбільше дослідження впливу радіовипромінювання стільникових телефонів на здоров'я ссавців. Однак проводили його вчені з Національного інституту здоров'я США, коментуючи випущені в кінці минулого тижня результати, визнають: до однозначних висновків прийти так і не вдалося.

Дослідження проводилося на гризунах - мишах і щурах. У деяких групах піддослідних тварин, які піддавалися впливу випромінювання мобільників, були виявлені більш часте виникнення пухлин, пошкодження ДНК і тканин організму, а також знижена маса тіла. У той же час, однозначно інтерпретувати результати не вдається; також не можна екстраполювати їх на людей.

"На даний момент ми не вважаємо, що розуміємо про результати досить, щоб довіряти отриманим даним", - заявив один з провідних вчених, зайнятих в дослідженні, Джон Бушер. "Я не став користуватися стільниковим телефоном інакше", - призводить його слова The Washington Post.

У дослідженні, яке вважається найбільш масштабним експериментом такого роду з коли-небудь поставлених на гризунах, були задіяні 3000 лабораторних тварин. результати були опубліковані в п'ятницю минулого тижня , А в кінці березня будуть випущені відгуки сторонніх експертів на дослідження. Останні, зокрема, висловлять думку про те, чи є деякі з результатів випадковим статистичними "шумом".

Останні, зокрема, висловлять думку про те, чи є деякі з результатів випадковим статистичними шумом

Найзначнішим фактом, який виявило дослідження, виявилося вплив випромінювання стільникових на самців щурів: у них частіше, ніж звичайно розвивалися пухлини в нервових тканинах в області серця. Однак у самок щурів, а також у мишей обох статей такого помічено не було. Також дослідники виявили частіші пошкодження тканин серця у щурів (і самців, і самок). Якщо ці дані підтвердяться, зазначив Бушер, можна буде припустити, що радіовипромінювання є слабким канцерогеном.

Варто зазначити, що в ході дослідження тварин по 9 годин щодня піддавали дії випромінювання телефонів, підключених до мереж 2G та 3G - коли дослідження починали, 4G (LTE) ще не з'явилося. Тобто, підкреслюють дослідники, навіть мінімальний вплив в ході експерименту було набагато сильнішим, ніж те, з яким стикається середньостатистичний користувач мобільника.

Поділіться новиною: