«Гудбай, Американ Е!»

Можливо, тут і немає ніякої політики, але одними з перших з American Express припинили працювати саме держбанки

З Росії йде величезний американський бізнес. Такі популярні ще кілька років тому дорожні чеки скоро неможливо буде купити або перевести в готівку ні в однієї кредитної організації. Російські держбанки витіснили цей бізнес з нашої країни. І якщо фінансисти схильні бачити в цьому економічні причини, то у прихильників «теорії змови» - найактуальніші політичні пояснення. Детальніше про новий виток антиамериканських настроїв в Росії - в матеріалі «URA.Ru».

Платіжна система American Express - найбільший в світі емітент дорожніх чеків - припиняє їх реалізацію на території Російської Федерації. Як стало відомо «URA.Ru», продаж чеків буде завершена 31 липня. В останні дні всі операції з чеками припинили дві великі кредитні організації. Так, днями повідомлення про це з'явилося в єкатеринбурзькому офісі Газпромбанку на вул. Луначарського, 134, ст. А з 1 червня з American Express не працює і Банк Москви (входить до групи ВТБ). Сама платіжна система це рішення поки не коментує.

З огляду на, що від роботи з дорожніми чеками останнім часом партнери American Express відмовляються один за іншим, подія не здається несподіваним. Нагадаємо, з березня поточного року операції з продажу та купівлі дорожніх чеків зупинив лідер по їх реалізації на території Росії - Ощадбанк, пояснивши свій крок «оптимізацією продуктового ряду», ще раніше - ВТБ24 і регіональні кредитні організації, серед яких ВУЗ-банк. Банкіри цей вид платіжного засобу інакше як «атавізмом» не називають. «Ми років п'ять не працюємо з чеками. По-перше, вони не затребувані. Клієнтам зручніше розплачуватися за допомогою банківської карти. По-друге, їх обслуговування - дуже трудомісткий для банку: касовим працівникам потрібно було заповнювати безліч паперів, відправляти їх до Москви », - згадують в ВУЗ-банку.

«Дорожні чеки з'явилися в Росії в ті часи, коли не було кредитних карт. - нагадує начальник відділу по роботі на фінансових ринках Уральського міжрегіонального банку Костянтин Селянин. - Але зараз «пластик» є у кожного, і в чеках просто немає необхідності. Занадто багато клопоту, з ними пов'язаних: їх треба кудись йти обмінювати ». Однак відмовлятися від чеків різко все ж передчасно, вважає експерт: поки хоча б не стане зрозуміло, що більше 90% людей ними не користуються.

Досить категорично міркує керівництво профассоціацій. «Ви хоч десь бачили останнім часом дорожні чеки? - задається риторичним питанням заступник голови Уральського банківського союзу Євген Болотін. - Це екзотичний інструмент на території Росії. До того ж, це дуже дорога в експлуатації система. Як іміджевий продукт чеки ще можуть існувати, але економічно вони вкрай невигідні. У американців, ясна річ, чекові звернення - національна проблема. Вони жити без них не можуть. Гігантські фабрики по сортуванню чеків існують. Навіщо вони потрібні нам - незрозуміло ».

Втім, не варто обмежувати перелік причин суто економічними, впевнений інший співрозмовник агентства: «Тоді б і ощадкнижки давним-давно зникли. Чеки існували б ще якийсь час, якби не антиамериканські настрої ». На його думку, масова відмова російського банківського співтовариства від роботи з чеками American Express характеризує черговий виток політичного протистояння між Росією та США, яке досягло свого апогею завдяки закону «Діми Яковлєва» і закону про іноземних агентів.

Локальних проявів антиамериканських настроїв на сьогодні вистачає. Тільки в квітні цього року «URA.Ru» писало про те, що Американський інформаційний центр в Єкатеринбурзі був змушений посунутися заради центру держпослуг . В рамках цієї логіки цікаво також те, що українська банківська система, навпаки, рапортує про продуктивній роботі з American Еxpress: обсяги продажів дорожніх чеків в банку «Хрещатик» за січень-травень 2013 року зросли майже на 65%. Це дозволило кредитної організації підвищити з початку року комісійний дохід від подібних операцій на 15%. Крім того, можна звернути вимогливий погляд любителів «теорії змови» на той факт, що одними з перших з американськими чеками припинили працювати російські банки, що користуються всебічною підтримкою держави.

Відзначимо, що зараз діяльність AE в Росії зосереджена в основному на випуску пластикових карт, орієнтованих на мандрівників. З 2005 року ексклюзивним володарем прав на випуск, просування і еквайринг карт American Express став банк «Русский Стандарт». Банківська спільнота не приховувало свого скепсису з приводу такого «недалекоглядного» вибору, запевняючи, що кредитна організація з покладеною місією не впорається.

Довідка: Дорожній чек - платіжний документ, який представляє собою грошове зобов'язання емітента виплатити позначену в чеку суму власнику - фізичній особі, зразок підпису якого ставиться на чеку в момент продажу. У Росії дорожні чеки продаються і переводяться в готівку у відділеннях банків. Купити і продати їх можна як за рублі, так і за валюту чека. Одним з головних переваг чеків є те, що в разі крадіжки, втрати або пошкодження зобов'язань їх можна відновити в повному обсязі, навіть перебуваючи в іншій країні.

«Ви хоч десь бачили останнім часом дорожні чеки?